Fulguleti de nov-dec 2006 (162)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

bamboletta, succes la pansat. Doua sfaturi vreau sa iti dau. Unul e sa nu fii singura cand o pansezi, neaparat sa mai fie cineva care sa ii distraga tentia si la nevoie chiar sa o tina.
Doi: da-i ceva calmant cam cu 45-60 d eminute inainte, paracetamol sau ibuprofen, sa fii sigura ca o doare cat mai putin.
Hai sa il spun si pe al treilea: personal mi se pare tare aiurea ca ti-au recomandat ceai de galbenele, risti o infectie de toata frumusetea. Aici si in alte tari normale o arsura se spala cu ser fiziologic pur si simplu, de preferinta in jet, aplicat cu seringa. Daca e o arsura infectata atunci se spala cu betadina diluata cu ser. Mai gandeste-te, te rog. Cu orice ai spala-o, incearca sa fie la temperatura corpului si inca ceva important: cum spuneam, se spala in jet, cu seringa, si nu se sterge cu tampoane! Nici de vata, nici de tifon. Doar jetul de lichid trebuie sa indeparteze secretiile sau orice altceva de acolo.
Ai grija sa te speli bine de tot pe maini inainte, freaca bine cu apa si sapun.
Daca vrei sa discutam eu mai intru, macar mai pe seara, da iti raspund pana dimineata.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Seara buna!
YAGMUR felicitari pt.achizitie,sa-l purtati sanatosi,cum mai e Luca la burtica?
DIANARUS felicitari pt.job,e bine dc ai de unde alege,acum ramane sa te hotarasti care iti convine cel mai mult,sau dc iti mai convine..si exact asa face si David al meu,sta singurel,se joaca,se uita la reclame,iar cand vad ca e prea multa liniste si nu mai vine pe la mine,il strig iar el imi raspunde cu un "a"tare si raspicat
ADINAZOT
DONIA sanatate lui Cristinel,sa-i treaca burtica sau ce o fi!!
AKA pupici la degetelele Cristinei,noi nu prea inchidem usile de prin casa tocmai sa nu i le prindem ca tot timpul e in spatele nostru..si asta fara sa stim noi,zici ca e pisica,nu se aude!
Gata,ca m-am intins,va urez o noapte cat mai linistita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Donia, multa sanatate va dorim. Nu stiu cum e la voi cu temperatura, eu incep sa ma panichez daca atinge 39. Pana acolo sunt fff calma, la cele 2 episoade nasoale pe care le-am avut...am invatat sa ma controlez. Rectal iau ca-i cel mai sigur, exista si de ureche caci sunt unii copii care nu stau la pus term.rectal, ori de frunte de se lipeste. Dar cat de sigure sunt...nu stiu ce sa zic...eu o chinui cu ala rectal doar cand o simt ca arde...adica de la 38.5 in sus.

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianav spune:

Buna seara,
Eu sunt sau matinala, inainte de 8, sau f intarziata.
Vanitatea nu e tocmai o virtute, dar adevarul e ca mi-au facut placere complimentele voastre si va multumesc.
De cand sunt mama am priceput multe lucruri. Mie una mi s-au schimbat prioritatile.
Si eu si sotul suntem singuri, fara frati, fara surori. Nu imi place si pentru Oana ar fi bine sa mai facem un bebe. Dar in prezent ma uit la ea si imi dau seama ca, cel putin acum, nu am energia necesara sa o iau de la capat. Multa admiratie, multa, multa admiratie fetelor care deja sunt cu bebe doi pe drum. Nu stiu daca au pe cineva sa le ajute, daca au o situatie financiara buna sau nu, astea nu sunt scuze sau motive, dar mie una nu imi e usor deloc cu Oana, cu serviciu, simt ca nu ii acord timp suficient. Cu toate astea sunt fericita pentru fiecare clipa alaturi de familie si nu doresc decat sanatate.

Intrebarea in legatura cu parculetul unde sunt facute pozele. Sunt pe Camil Ressu, sect.3, unde primarul a avut bunavointa de a construi un mic parc in fiecare loc liber dintre blocuri.

La ora asta nu am somn ca sunat telefonul.

Noapte buna!
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

dianocica, rectalul e cel mai sigur. am avut si noi unul auricular, se putea masura si pe frunte cu el, super firma, nu mai stiu exact care... ideea e ca masurarea auriculara dadea alte rezultate de fiecare data, dar cu diferenta f mare.. si dif fata de temp luata rectal era iar mare, si eu am tras concluzia ca nu ma pot baza decat pe masurarea temperaturii rectale.. stiu ca e tare aiurea si ca nu vrea sa stea, dar crede-ma ca e cea mai sigura cale de a afla cat are...de unde ecoli si giardia si alte alea? cum v-ati gandit? tinem pumnii sa treaca
ps: nici la masurarea in ureche nu statea, urla la fel de tare (si nu avea nimic la urechi), mai mult, se zbatea... asa ca pt noi nu a fost solutia buna ... ii mai luam temp asa in somn, dar cum spuneam, nu dadea rezultate exacte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc pentru urarile pentru Cristinel!

deeaA si marani, ce bine e sa va mai citeasca omul si pe voi! Mai rasfatati-ma cu prezenta, va rog!
marani, eu la bb2 ma panichez si mai rar, dar vreau sa stiu sigur daca e cazul, sa nu cumva sa ratez asa ceva de aia masor rectal mereu.

dianav, o sa vina si vremea pentru bebe2 cand o sa fii pregatita. Si o sa fii la un moment dat, poate daca nu prea curand, dar macar cand copilul nr.1 o sa inceapa sa fie mai independent, cand o sa-si ridice chilotii singur, cand o sa-si duca mancarea la gura... vine ea si vremea aia.

dianarus, felicitari pentru interviuri! Esti inca pe piata, macar asta ai aflat Decizia... ti-o doresc cat mai usoara si din inima.

teutz, un pupic special ca nu ti-am dat demult de tot



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Pai, se putea sa nu apar si eu in miez de noapte?!
Anateo, multa sanatate lui Seba si lui Teo!
Marani, felicitari pentru canin! Sa iasa si ceilalti la fel de usor!
Kikineata, iti doresc Paste fericit si luminat!
Ruxandra, pupam buzita sparta, sa treaca repede bubita! Bre, dar vad ca te-ai pus serios pe bucatareala…
Bambo, ma bucur mult ca nu mai trebuie sa mergeti la spital! Pupam fetele frumoasele!
Roxanica, si Alexia spunea la un moment dat numai “tata”, inclusiv mie, dar de vreo doua-trei luni spune “mama” intruna, chiar si vanzatoarei de la magazinul de langa bloc sau oamenilor aflati la cumparaturi pe acolo. Bine, mie imi spune pe un ton special, strangand din ochisori si cu gura pana la urechi. dulceata de David!
Iulia-Stefy, un dulce pe nasucul si barbita printesei!
Aka, of, saracii de voi, ce zi ati avut, mai nene! Trei ceasuri rele. Oricat am fi de atente, din nefericire tot se lovesc, cad. Alexia a avut pana acum buza sparta de doua ori, a avut o julitura frumusica pe frunte, pentru ca a cazut in parc cu mine langa ea, a avut o bubita chiar sub nara dreapta pentru ca s-a lovit de coltul patului, un cucucui de toata frumusetea… ca sa nu mai zic cate vanatai are pe picioare de la nenumaratele busituri zilnice, care au devenit deja rutina, chiar o amuza cand se impiedica si se trezeste pe burta. Ca si Acs (), ma rog sa nu se loveasca prea tare.
Insanatosire grabnica lui Chinico si felicitari Beei pentru primul dintisor! Multumim pentru vesti, Flore!
Donia, sanatate multa lui Cristinel! Multumesc pentru pupic, tare bine m-am simtit!
Monicabb, felicitari pentru prima noapte dormita cap-coada! La mai multe!
Shoshika, spor la construirea casutei, sa fie gata cat mai repede!
Dianav, frumoasa foc printesa ta!
Yagmur, sa stapaniti sanatosi scaunul de masina! iubitul de Luchita si va doresc sa se rezolve cat de repede problemele de la burtica!
Acs, multa sanatate bursucilor!
Dianarus, meriti felicitari din plin! Sanatate multa lui Marc! Tot dimineata fac si eu mancare pentru ea (pentru noi fac, de cele mai multe ori, in weekend), bag rufele la masina, le intind la uscat, bag aspiratorul, sterg praful si fac un pic de ordine. In timpul asta ea isi vede de treaba ei prin casa, se duce pe unde vrea (eu doar ma mai duc din cand in cand sa ma asigur ca e totul in regula) sau se tine dupa mine. De exemplu, azi si-a facut de lucru aproape o ora cu un fir de ceapa verde, doua castronele, o lingurita si Natasha.
Chris, pupam pe Pisi cea harnicuta!
Dianocica, multa sanatate lui D! Tinem pumnii luni, sa fie totul ok!

Acestea fiind spuse, dragele mele minunate, va urez noapte buna, vise placute, ingerii sa va sarute!


Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Bravo, Dianarus pentru job!!!! Desteapta fata...stiam eu
Bambo, am tot uitat sa te intreb...am admirat pozele voastre (si evident sunteti frumoase rau rau), dar nu-mi dau seama daca sunt facute inainte sau dupa accident...ca nu se vede nimic la Antonia!!!...tinem pumnii maine la pansat
SPANIAAAA, where r U/donde estas?...Dayanara, Dbunny, ce e fetelor cu voi ca nu ne-am auzit demult??? Sper ca sunteti bine!
Flore, sa-i spui musai lui Chinico ca mi-e dor de ea!!!! Si pup Bea dintoasa...in sfarsit un dintisor!!! Alessia ta ce mai zice, ce mai face, ce mai drege?

Dianocica, da' de la ce, Doamne iarta-ma, s-a ales d cu giardia??? Sper sa aveti rezultate bune la analizele urmatoare!

Fetelor, voi ce activitati mai intreprindeti cu copiii acasa??? Nu ma refer la jucarii...ci ceva stimulativ, jocuri noi, de indemanare, lucru manual...chestii dintr-astea...

Eu cred ca azi si ieri am avut cel mai maraito-plangacioso-urlator copil de pe forum, zau asa...m-a innebunit...urla aproape continuu saracutul si vrea numai la mine, ba in brate, ba sa-l las jos, daca-l pun jos e bai ca de ce l-am pus, daca-l ia tat-so, e bai ca de ce nu-l iau eu...sunt epuizata de-a dreptul...oare toata agitatia asta sa fie doar de la dintii astia uraciosi care nu mai vor sa iasa odata??? Si nici nu am putut iesi la plimbare ca e un friiiig aici si bate un alizeu de-ti ingheata si sangele in vine! ...aici jur ca vine iarna, cica maine ninge...

Va puuuuup...

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow


Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

quote:
Originally posted by asiza
Eu cred ca azi si ieri am avut cel mai maraito-plangacioso-urlator copil de pe forum, zau asa...m-a innebunit...urla aproape continuu saracutul si vrea numai la mine, ba in brate, ba sa-l las jos, daca-l pun jos e bai ca de ce l-am pus, daca-l ia tat-so, e bai ca de ce nu-l iau eu...sunt epuizata de-a dreptul...oare toata agitatia asta sa fie doar de la dintii astia uraciosi care nu mai vor sa iasa odata???


La noi de cate ori a fost asa (de vrei 2-3 ori?), n-a fost fara motiv... a urmat o raceala, ceva. Stiu cum e, si eu eram epuizata, imi venea si mie sa plang... dar macar nu dura mai mult de 2 zile, maxim. Sper sa nu fie nimic mai mult decat dintisorii la Denis.
Iar activitati... la noi nimic nu dureaza mai mult de cateva minute. Facem lego... eu le pun, el le strica, apoi le pune el, tot el le strica...
Mai nou vad ca studiaza animalutele din casa, alea mici de plastic. I le pun in linie pe jos si ia cate 2-3, le pune inapoi, il intreb unde e pisica, el ia pisica... sau rata , apoi pun cateva in school bus si le plimba prin casa.
Ma tot gandesc ca poate l-ar interesa niste stampile, o sa caut cand mai ies pe la cumparaturi. De multe ori se poarta cu cate o carioca la fel cum s-ar purta cu o strampila, se si uita sa vada ce urma lasa.
Dar poate cel mai mult timp petrece in dulapuri si sertare, cu oalele, lingurile, conservele, le tot schimba locul, face turnuri cu conservele, incearca sa potriveasca dopuri si capace...
Nu stiu cat te ajuta ce ti-am povestit, dar mi-am zis sa scriu si eu ceva
Oare plastilina cum ar merge? Ar face ceva cu ea? Ia sa incerc, deja am de la Roxana. Poate va spun maine, daca avem noroc de o zi buna. Si de o noapte buna...

Ha, ha, sotul tocmai imi povesteste ca mai devreme Cristi se ospata cu pestisorii Roxanei... de plastilina



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Donia foarte bune indicatiile pentru Bambo sper sa le vazut, mama tot cu siringa i-l spala pe fratimiu.

Stela 27s cu printesa Cleopatra+Mario Gabriel(31.10.06)

Mergi la inceput