Strumfi de iulie-august 2007 (68)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

'neata! cu adevarat lorina e de album. mie mi-au placut in mod deosebit pozele "sunt o domnisoara cocheta" si "am papat urzici". are o privire...doamne ce scumpica e! esti o mamica mandra tare!
si eu am servit cafeaua pe la 7, caci denis nu se abate de la "bunul" obicei de a se trezi la ora aceasta. acum trage un puisor se somn si eu sunt bucuroasa cand doarme ca mai respir si eu putin, mai stau dreapta, mai am mainile libere, imi mai tace gura.....
vroiam sa-ti spun, simo, ca eu ragade nu fac, adica nu pe mamelon, dar pe areola sunt mereu iritata, acolo unde tine limbuta cand suge. dar ii multumesc lui Dumnezeu ca inca am lapte, caci zilele astea, cu iesitul dintilor nu prea a mancat solide si a fost prieten cu sanul.

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2342468775/in/photostream/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

am citit din 2 in 2...dar am retinut ca adeluta si olguta inca sunt bolnavioare....sanatate multa!
si lorina e superba! si lui eli ii plac florile,dar ca si gustare.

alina mamica bulinei www.youtube.com/watch?v=54C4rgga0L0" target="_blank">Elisa (20 iunie 2007)

votati bulina www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=5" target="_blank">aici(asacreste) si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=17" target="_blank">aici(elisadescoperindlumea)


povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Lia si Una, multumim pentru mesajul din cartea de oaspeti, va pupam si noi pe amandoua [pup
Fianna, ai dreptate cu pozele, sper sa fim pe faza cu alte ocazii.

Voiam sa mai zis ceva dar nu mai stiu asa ca ma iertati daca n-am raspuns cuiva. Saby m-a fragezit de la 6 jumate si abia s-a potolit putin, asa ca e explicabil.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

A, mi-am amintit, Lorinuta e superba, si mie imi plac mult pozele cu tati, e o tandrete infinita in ele.
Lavi, chiar nu voiam sa fie Saby precoce, jur. Desigur ca sunt mandra de ea oricum ar fi, dar nu astept nimic special de la ea, vreau doar sa fie fericita. Ea se pare ca are de gand sa se comporte ca un copil trecut de un an... ceea ce ma duce cu gandul sa-mi fac alt bebe mai repede, ca sa mai fie doar al meu o vreme.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

quote:
Originally posted by gogosel

boss nu spune nici mama nici tata. nimic.
a mai ramas vreun strumf ca noi ?

pupici!

gogosel, mamica lui rares-mihai (11.08.2007)



Stai linistita, nici tudor nu parleste inca mama sau tata. In schimb este expert in "baba" si "inghe inghi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Gogoshel, hihi, nici al meu nu zice mama sau tata. A zis mam zilele trecute si cam atat. In rest zice ababababaab si ade bebe si alte chestii asbolut intraductibile, dar concret mama sau tata inca nu. Sa consider mam-ul ala preludiu sau pe bune?

Lavi, ce haios, daca nu scria vivela nu ma prindeam ca esti din iasi, am uitat total. Eu intrebam de cainii vagabonzi din gradina botanica din bucuresti, unde a fost scandal acum ceva timp din cauza ca au sfasiat niste oameni...nashpa.

Sunflower, iti dau pm.

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Fetele, stiti ceva legat de modul de preparare a spanacului? Am citit in Capraru ca trebuie fiert nu foarte mult, ca daca l-am preparat/fiert, sa nu-i mai dam si a doua zi etc.? Eu ieri i-am pus cateva frunzulite in supa. A papat, i l-am facut piure cu brocoli si morcov. Nu stiu, sa-i mai dau azi, ca ieri am fiert pt trei zile legume, deci si spanac.

A! Si inca o intrebare: 37,5 intrarectal e temperatura acum, la 8 luni si? Mie imi pare fierbintel piciu, asa, la mana, dar termometrul atat arata.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

Fetele, stiti ceva legat de modul de preparare a spanacului? Am citit in Capraru ca trebuie fiert nu foarte mult, ca daca l-am preparat/fiert, sa nu-i mai dam si a doua zi etc.? Eu ieri i-am pus cateva frunzulite in supa. A papat, i l-am facut piure cu brocoli si morcov. Nu stiu, sa-i mai dau azi, ca ieri am fiert pt trei zile legume, deci si spanac.

A! Si inca o intrebare: 37,5 intrarectal e temperatura acum, la 8 luni si? Mie imi pare fierbintel piciu, asa, la mana, dar termometrul atat arata.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"






Oana, despre spanac nu stiu, ca eu i-am dat saptamanile trecute din ala congelat, dar la temperatura, mie dr de familie mi-a zis ca ce e peste 38 e considerata temperatura. Al meu a avut si 37,8 intrarectal, dar n-am intreprins nimic in sensul asta. Acum, poate raspund fetele avizate, eu m-am bagat asa...sa nu par inactiva
Multa multa sanatate!!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://community.webshots.com/user/violettan71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Buna . Nu v-am mai citit de la cap. 52 si mi-a parut rau, dar nu am mai avut net, au fost probleme cu conectarea. As vrea sa stiu si eu ce ati mai introdus nou in mancarea lui bebe sau sa-mi dati noi retete ca eu nu stiu ce sa-i mai dau sa pape. Programul nostru de papa este: dimineata un biberon cu lapte, la 10.00 un castronel de cereale cu 4 fructe, la 12.00 un mar ras, la 14.30 legume cu carnita, la 18.00 un biberon cu lapte, iar la 22.00 un castronel cu cereale cu porumb si orez. Am incercat sa-i dau iaurt si branzica dar nu-i plac , le vomita imediat. As vrea sa inlocuiesc laptele de la ora 18.00 cu altceva si nu stiu cu ce. Va rog sa-mi dati si mie idei.
Am fost la control la 8 luni si avea 9.500 g si 75 cm, dr. a zis ca este ok si ne-a zis sa-i introduc brocoli si spanac in mancare. De spanac am citit ca nu ar fi indicat pana la 1 an, voi le dati la bebelusi spanac?
Ati inceput sa le dati biscuiti? Daca da , de care?
Imi cer scuze ca va invadez cu atatea intrebari , dar v-am simtit lipsa, am invatat multe de la voi pana acum si parerea voastra conteaza mult pt. mine.
Va multumesc

Elena, mamica lui Denis (05.07.2007)
http://community.webshots.com/album/562116821DtYaCL?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

oana, uite iti raspund eu din intelepciunea anyei:
"sub varsta de 3 luni, febra inseamna peste 38 de grade, intrarectal. intre 3 si 24 de luni, peste 38 cu 3, tot intrarectal. cine are termometru timpanic, sa mai scada din valoarea asta 0,5-0,6 grade"
si denis a avut 37, 8 si nu am facut nimic
abia la 38, 5 am bagat supozitor.
sanatate!

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2342468775/in/photostream/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput