Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by adinag

quote:
Originally posted by Roxxy80

Sper sa nu mai faca nazuri la suculet. oricum 2-3 saptamani de acum inainte doar sucuri o s avada. Solidele vreau sa le introduc de abia dupa 4 luni si jumatate.
Vroiam sa va mai spun ca de vreo 2-3 nopti nu prea mai doarme profund, adica cu ochii inchisi se tot foieste, inclusiv cand il iau la noi in pat. Plus treaba cu mancatul lapticului, chiar nu stiu ce sa cred. Starea lui generala este super buna, rade aproape tot timpul.

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!



Eu ma gandesc ca e ok, vezi cum se mai comporta siin zilele urmatoare.
A invatat poate ceva nou, care sa-i placa? De ex. sa tina jucarii binisor in manuta etc. Si atunci mananca mai putin (nu-i rgula, dar de multe ori). SI isi revin.

In perioadele cand bb invata ceva nou de multe ori sunt mai nelinistiti, vor sa fie purtati mai mult inbrate, dorm mai prost. Pentru ca orice este nou este si un pic infricosator, nu stiu cum sa zic: orice achizitie noua este si legata de renuntarea la ceva vechi. Si atunci vor acolo unde se simt ei cel mai insiguranta, la mama... Si papa mai putin, sunt mai maraiti etc.

Am o carte f interesanta pe tema asta! Scrie si perioada cand sunt schimbarile astea...



Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)



adina, ce carte?

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sorina7 spune:

buna fetelor,

ce bine ca v-am citit acu, tocmai ma intrebam de ce nu mai beai ceai...si se pare ca e o faza ca si la alti bebelusi...eu credeam ca de la zahar, ca e un pic indulcit, la sfatul medicului, si nu am mai pus, a baut o perioada dar acu si asa simplu il refuza, doar cateva inghitituri si gata.

BB, mersi de sfat, azi a papat cu mai multa placere banana cu branzica, si am subtiat-o cu laptic.

fetelor, voi dupa mancare, gen pireu de legume in supica sau chiar dupa masa de 10 cu fructe, le dati imediat lapte ? ca a mea de exemplu dupa supa nu vrea deloc, doar a 3 - 3.5 h...e drept ca are 1/2 masura cereale supa, dar tot cam saraca in calorii este. Dupa banana a mancat vreo 40 ml de lapte si cam atat.

ma alatur si eu urarilor de La multi ani sarbatoritilor de azi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by dany26

fetelor bb meu nu mai bea ceai nu vrea de nici un fel...aveti vreun sfat??


oare dandu-i jucarele asa aproape de ochi...ca sa le poata prinde cu mana....nu il fac sa se uite crucisparca deja vad ca se uita un pic asasau sunt eu dilie


www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007




Ai incercat sa schimbi ceaiul sau temperatura la care i-l dai? Nu strica sa incerci... Cat despre cealalta intrebare, multi copii se uita crucis pana pe la 6 luni, deci nu cred ca are leg cu faptul ca-i tii jucaria prea aproape. Eu lui Catalin ii arat aproape jucaria, ca si tine, ca sa o poata apuca. Oricum, jucaria din mana o duce direct pe fata, deci degeaba m-as feri eu, ca oricum tot o aduce aproape

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by nelone77
Eu-s cam suparata, de 2 zile copchila asta a mea s-a facut o REA! Maraie toata ziua , nimic nu ii convine: pe burta nu vrea, pe spate nu vrea, colici nu are, in carucior nu, la plimbare nu, la jucarii nu, numa in brate plimbata prin casa. Nici 2 min la wc nu pot sa merg fara ea ca urla ca disperata! Care o fi cauza?
Nu am mincat sau baut nimic deosebit si nici agitata nu sint...

Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

http://community.webshots.com/user/nelone77



Bunica-mea zice: "o zi asa, o zi asa" . Asa ma incurajez si eu prin perioade din astea agitate... cu speranta ca maine va fi mai bine

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Amy26

am uitat sa va zic...am incercat si eu chestia cu punga....intr-adevar l-a captivat fosnaitul ei dar numa` pt.5min,a bagat-o si in guritza,o molfaia.....exact ca mine cu punga de covrigi

voiam sa va intreb,i-ati descantat vreodata pe puiutzii vostri?
eu de obicei nu inclin sa cred in chestii din astea...dar acum....


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)



Nici eu nu cred in descantec... Desi o prietena l-a descantat pe Catalin de vreo 2 ori cand era tare agitat si s-a potolit. Cred ca mai degraba functioneaza ca-i vorbesti incet si calm si-l tii langa tine, mai mult decat ce zici exact in descantec. Plus ca te relaxezi si tu spunand "poezia" si simte si bb asta...

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

Ca de obicei, singura la ora asta pe aici . Noi am fost deja la plimbare prin Chitila, acu suntem in curte, bebe doarme in continuare in carut afara... eu cu laptopu tot afara, bantui pe forum

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

quote:
Originally posted by SufletDInger

dany, poate e ceva trecator. al meu nu bea deloc, cand ii simte gustul isi face greata de parca i-as da otrava. nici eu nu stiu ce sa-i fac. de fiecare data cand am fost la med de fam, care e pediatru, mi-a zis sa nu-i dau alt lichid, un alt pediatru pe care-l vizitam mi-a zis ...daiiiiii lichide, desi i-am zis ca nu vrea, a zis sa am rabdare, sa insist.


Poate ca-i dai ceaiul cand lui nu-i este sete!
Alex bea cam 100ml ceai/zi, dar sunt zile cand bea 150ml si altele cand nu vrea deloc. Eu ii dau ceai Babycalm cam la o ora dupa masa si maz 1/2ora inainte de masa si cand iesim la plimbare, dar il incalzesc. Am observat ca si laptele il mananca mai bine daca este mai cald.
Fetelor, voi luati temp la bebei? Alex mai nou are 37.6/.7.7 pe termometru, luata rectal. Se pare ca trebuie sa scadem 5linii, dar peste 37.5 tot nu-i bine. Nu-i mai pun supozitor cu paracetamol ca i-am pus odata la 37.8 si nu mi-a placut cum s-a comportat. Era foarte apatica. M-am speriat! Arata bine, este foarte vesela, mananca 800-850 ml lapte/zi. Ce sa-i spun doctoritei? Cumnata mea zice ca baiatul ei, are 1.5ani, are normal peste 37.5 si sa nu ma agit. Voi ce ziceti?

Alexandra Maria
14.12.2007
http://b1.lilypie.com/yKoqp2.png" alt="Lilypie 1st Birthday Ticker" border="0" /></a>
http://www.flickr.com/photos/23740155@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:


ii dadeam inainte cea de musetel sau laricol si acum de la Hipp ca e mai dulce...dar tare greu a inceput si asta sa il bea...

lixa si dana mersi si voua de raspunsuri si sfaturi!!!!

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

dana vio, cum are ea temperatura de obicei? Daca e in jur de 37, atunci cam ce trece de 37.5 e stare subfebrila (pana la 38.5 parca). Adica e ceva cu care poate sa lupte organismul fara ajutor (antitermice). Daca vrei totusi sa ii dai, poti incerca cu panadol, calpol sau altele asemenea. Urmareste-i temperatura si daca urca, ai putea suna si pediatrul.

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

Iata ca am revenit!!!!

stefi - nu, nu am mai gasit lapte inchegat ... cine stie, s-o fi desfundat mai bine canalele zilele astea ... nu am sunat dr. ca nu mi s-a parut asa grav .. nu ma dureau sanii, nu aveam nimic.
Nu stiu ce sa-ti zic cu vomitatul ... nici mie nu mi-a vomitat pana acum ... in adevaratul sens al cuvantului .. doar asa, cate putin.

Voi va vaitati ca nu mai beau ceiut bbeii vostri ... la mine e invers, am obs. ca are mai putina pofta de mancare, lapticul il bea mai greu, dar ceai ar bea continuu, nu il refuza niciodata.

pufulet - pe unde esti, ce mai faci?



*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput