Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (33)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

poate stie cineva sa explice mai bine decat mine de ce nu trebuie apa plata fiarta!! eu stiu ca NU trebuie!!



Imi dau si eu cu parerea...
Apa plata nu trebuie fiarta pentru ca prin fierbere apa se evapora si raman mai multe saruri si minerale.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by bb_yasmi

poate stie cineva sa explice mai bine decat mine de ce nu trebuie apa plata fiarta!! eu stiu ca NU trebuie!!



Imi dau si eu cu parerea...
Apa plata nu trebuie fiarta pentru ca prin fierbere apa se evapora si raman mai multe saruri si minerale.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...



Corect ! Exact asa mi-a spus si dr

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

quote:
Originally posted by bb_yasmi

gaby, eu nu am auzit de asa ceva. de multe ori eu ii dau noaptea ceai la iasmi in loc de laptic dar nu o agita face nani in continuare!!

am si eu o intrebare: daca un bebe are viroza si face tratament de 3 zile cu antibiotic se mai ia???

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007



Te referi daca mai este contagios?
Nu mai este, in general de la 48-72 de ore de la administrarea antibioticului incepe procesul de vindecare . Ca regula generala insa un antibiotic se ia minim 5 zile tocmai datorita faptului ca in primele 3 de abia incepe procesul de vindecare iar urmatoarele 2 sunt doze de sustinere.

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

neata
lala, matinala ca de obicei , da' cafeaua?

hai ca o dau eu...

n-am mai apucat sa citesc din urma..ma duc acum...
intre timp va urez o zi placuta

eu iar am o zi plina de ganduri... da' va povestesc dupa...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by Vasari

Buna dimineata!
Mihuta si eu sunt cam in aceeasi situatie de vreo 3 zile. Plange in somn noaptea si-si papa manutele. Ii dau sa manance, dar mult mai mult decat alte nopti in care dupa 2-3 gurite se satura si adormea. Eu ma gandesc la un puseu de crestere. Maria sigur se satura, cateodata mai trebuie sa folosesc si pompa pt ca am sanii plini.

si la noi se intampla..dar nu m-am ingrijorat..caci la fel mie mi se pare ca papa destul de bine+ ca nu cred ca nu am lapte..multumesc lui Dumnezeu...m-am trezit si i-am dat de cate ori am vazut-o ca face asa... mai sunt zile(adika nopti) in care face asa..dar dupa isi revine la normal.. nu preocup totusi ...ci mai degraba tind sa cred ca digera mai repede si simte gol in stomac...sau cateodata mai plange prin somnic si imi imaginez ca viseaza ceva ...ce stiu eu..poate o mai doare uneori si burtica..ca nu reuseste sa elimine gazele... asa ca o pune mama la sanisor si ii trece de toate... s-a obisnuit smecheresa in patul mare(ma mami si tati)si tare-i mai place..se trezeste noaptea verifica pe unde e... si mami isi face mila
quote:

Stef, stai linistita, copiii mai vomita. Daca pana acum nu ti s-a intamplat esti o norocoasa.


Alina si Maria - 3 NOV 2007
_
Sa traiesti pe Pamant poate fi scump, dar include o calatorie gratuita in jurul Soarelui in fiecare an.


multumesc da credeam ca daca nu-i s-a intamplat poate nu i se intampla..bine ca de regurgitat asa a mai facut dar putin laptici...dar nu jeturi asa ...of..ce sperietura..+ ca a continuat asa pana seara ..dar vad ca azi dim nu a mai facut asa si nici nu s-a mai innecat..desi sanii erau plini ca dimineata dupa o noapte intreaga...Doamne ajuta sa o tina tot asa..adica sa-i fie bine si sa nu i se mai intample nimic... dealfel cum imi doresc pt. toti copilasii... dr. mi-a spus ca daca se repeta tb sa mergem la eco sa verifice..nustiu ce..stiu ei..daca nu, inseamna ca a fost asa...o intamplare neplacuta...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valik79 spune:

Buna dimineata,fetelor!
BB, eu stiu ca in cazul virozelor nu se da antibiotic.Virozele trec de la sine in circa 5-7 zile si se dau doar antitermice pentru ca virozele sunt insotite de obicei de temperatura.
Cred ca o viroza se ia si dupa 3 zile, dar nu e obligatoriu ca yasmina sa ia viroza pentru ca unii copii sunt rezistenti la virusuri.
Multa sanatate!

Vali,BB Andrei(16.12.2007) si Mihaela 5 ani(20.07.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Neata
Am papat si noi ieri supica cu tot cu carnita

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

neata fetelor..trezirea celor care mai dormiteaza...dc sunt..hihihi..

unde e somnul din gravideala pana la 11..12?..ia zi BB..ca tu erai tare la cap asta..:):)

fi/miu face shou cu limbuta si buzitele..de vreo 2 zile e f mandru de ce a descoperit si numa asta face toata ziua..

azi tre sa fac cate ceva de papa...

mai am si baia de curatat da mi/e lene tare, ca am aspirat cu noaptea in cap si ajunge pe ziua de azi, nu? sapt viitoare vine mama in ajutor..da tot nu pot lasa jegul pana atunci...ii pregatesc insa haine de calcat..hihihi

mami de ingeras Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by adinag

quote:
Originally posted by slimatei

bravo petro ..sa revii cum ai spus ..noi te asteptam...
ce ai facut cu laptele..ai sunat la pediatra?

adina n-a mai intrat... stiu ca e dificil cu 2 dar te rugam mai da un semn cateodata... cred ca esti ocupata pana peste cap...

fetelor vin si eu cu vesti proaste...off...

azi dim..jr. a papat destul de binisor..fara joaca cum face de obicei..dar ca sanii sunt atat de plini..si ea s-a obisnuit sa fie mai goi.. si trage trage.. si uita cred sa mai inghita sau nu reuseste caci curge mai mult decat de obicei..oare care o fi motivul..produc mai mult lapte ?acum in dieta

si motivul pt. care ma plag pe aici daca e cineva care sa ma sfatuiasca ce as putea sa fac...

se ineaca mereu... si azi dim..de ce ma gandeam sa nu vomite.. a tras un jet de numa' numa...eram eu toata plina de lapte, ea era uda toata si am udat si patul... ori o fi mancat prea mult ori s-o fi inecat..ori n'o fi bun laptele si-l elimibna?
cred ca a vomat tot ce a mancat... dar nu-i era rau dupa ca mai vroia san...mai ales ca era gol..dar oricum tot ce manca voma... asa ca am bagat-o in patutz la noi si m-am cuibarit langa dansa... i-am facut masagiutz la burtica si am linistit-o..pana a adormit...
dar are un somn asa de agitat..uneori mai deschide ochii se uita in jur.. da din picioruse si apoi adoarme la loc..oare ce o fi..ca nu m-am mai confruntat cu asta...



Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!



Stefi, . Sper sa fi fost numai din cauza sanilor arhiplini. Cand sunt mai plini, incearca s-o alaptezi intr-o pozitie semi-culcata, atunci nu vine asa mult lapte. Sau/si, ce mai poti face: cand ai reflexul ala cand vine laptele repede, si simti furnicaturi in san: poti lasa laptele asta intr-un prosopel, si abia dupa o lasi din nou la san. Cand s-a mai golit sanul, treci din nou intr-o pozitie mai verticala, sa functioneze gravitatia...

Sper sa functioneze si la tine, eu am avut problema la Jasmina. Pentru Floris nu poate fi destul de repede, mananca ca un haplea! Si deodata inceteaza, ca eu credeam mereu ca nu mai vrea ca are prea putin lapte, dar el nici sticla nu vrea. Si cand i-am dat biberon tot asa bea, repede repede, ca dintr-o inghititura, si deodata se opreste si gata, nu mai ai nici o sansa. Nu face nici o pauza la baut! :-o



Adina, Jasmina (24 iulie 2003) & Floris (23 decembrie 2007)


multumesc multadina a functionat(dar am pus-o in pozitie aproape vertcala)..desi si prima ma gandeam si eu la asta..dar n-am facut-o nustiu de ce... azi dimineata am lasat-o ca deobicei intinsa pe pat..altfel nu-mi explic... eu sper sa fie asta ..dar si asta e grav..ca nu vreu sa i se intample ceva daca continua asa...
si la comorasele tale

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!
2 zile pana la 3 lunite si botez :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adyanna spune:



Neata fetelor! Ma inscriu si eu la !

Roxxy uite ce am gasit pe un alt site, referitor la distractia lui Matei din timpul meselor:

Saptamana 17:
Nu te astepta ca hranirea copilului sa fie mai usoara acum, deoarece el va fi distras in timpul meselor, iar acest lucru poate sa fie frustrant pentru tine. Atunci cand ii dai sa manance, el se va uita dupa alti copii sau va fi atent la zgomotele pe care le aude. Poti sa eviti acest lucru incercand sa il hranesti intr-o camera in care este liniste si unde nimeni sa nu il poate deranja.


Deci succes, si poate reusesti sa il convingi sa manance intai si apoi sa se distreze!


Adriana si Antonia ( 2.12.2007 )
http://community.webshots.com/album/562773629OKAygZ?vhost=community

Mergi la inceput