Fulguleti de nov-dec 2006 (160)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Dianocica nu te-ai dezmintit nici de data asta.. Tu ai inteles din text (care apropo nu este articol, ci doar cateva pasaje din acea carte, din capitolul "Temperamentul nu este predestinat") ce-ai vrut tu sa intelegi, interpretandu-l astfel ca sa oferi greutate ideilor si conceptiilor tale. Nu e totul alb sau negru si nu tb sa mergem mereu spre extreme.. cateodata nuantele sunt extrem de subtile.. cu diferente greu de sesizat.

Ce am priceput eu din cele spuse de Kagan: o sa incerc sa-i explic lui Grigore ca acei (multi) barbati de care se tot sperie.. (ba a inceput si la unele femei care se uita mai nu stiu cum) nu sunt rai si ca nu pateste nimic daca mai stam o leaca in preajma lor. Pana acum il luam doar in brate si incercam sa-l linistesc, indepartandu-ne de bau-bau-ul in cauza. Acuma o sa incercam sa trecem impreuna prin aceasta experienta fara sa stergem imediat putina.

Ah, ca mi-am amintit.. la munte, Matei de 3-4 ani si mama (bunica lui). Cand se intalneau cu cineva prin padure, Matei mai mult in spatele ei, ascunzandu-se dupa fusta ei ca sa zic asa. Si mama incet, incet l-a invatat sa salute, sa-l priveasca pe celalalt in ochi, etc. Si incet, incet siguranta de sine i-a crescut.. iar o vara mai tarziu deschidea chiar el conversatia.

Cred ca la astfel de momente se referea Kagan prin supunerea la "tensiuni usoare" si cu siguranta nu la batai, pus deliberat piedica sau altele.


Si acum cateva pasaje, din acelasi capitol, care zic ca-s mai pe gustul tau:

"Astfel copilaria reprezinta o sansa cruciala pt modelarea predilectiilor emotionale de-o viata; obiceiurile dobandite in copilarie sunt incluse in retele sinaptice ale arhitecturii neurale si sunt mai greu de schimbat ulterior in viata. (...)

Asa cum am vazut, experientele critice includ cat de bine raspund parintii la nevoile copilului, oportunitatile si indrumarea de care are parte un copil in a se invata sa se descurce cu propria suferinta, sa-si stapaneasca impulsurile si sa aiva rexercitiul empatiei. In mod similar neglijarea sau maltratarea, incapacitatea de implicare a unui parinte egoist sau indiferent isi poate lasa amprente in circuitul emotional.

Una din lectiile emotionale esentiale (...) o reprezinta felul in care este calmat copilul atunci cand este suparat. Foarte multi copii mici sunt calmati de catre cei care au grija de ei: o mama isi aude copilul plangand, il ridica in brate si il leagana pana ce se linisteste. Aceasta adaptare biologica, spun unii teoreticieni, il ajuta pe copil sa inceapa sa invete cum ar putea sa se potoleasca singur.(..)

Copilul care a fost calmat de nenumarate ori invata mai usor sa se calmeze singur (..) Sigur ca arta de a se calma singur se dobandeste de-a lungul anilor si prin alte mijloace.."


.. no mai is multe de zis, eu una cred ca aceasta carte merita citita. Si din punct de vedere al dinamicii cuplului, al conflictelor si a ceea ce n-ar tb sa faci intr-o casnicie, .. si multe altele.

Dna Ktrinel, traducerea a fost asigurata de dna Irina-Margareta Nistor, ca sa stiti la cine sa mergeti cu jalba.

Are mama doi flacai.. Matei (6) si Grigore (1)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Fetele, n-o sa va vina sa credeti ce am patit in parc. Aveti grija de copii si nu-i scapati din ochi. Eu nici acum, dupa doua zile nu pot sa-mi revin. Ieri pe la 11 eram cu Stefy in parc. M-a sunat cineva pe mobil. Si ma uitam la Stefy cum fugea cu o fetita la vreo 10 metri de mine. La un moment dat am ramas muta, va rog sa ma credeti, cum o tiganca din aia cu fuste s-a dus si a luat-o de manuta si pe ici ti-e drumul. fara pic de jena. Mai si nu spunea nimeni nimic, iar eu inlemnisem, pur si simplu. Eu sunt o fire foarte iute, da rde data asta.... Pina la urma mi-a revenit si nu am fost in stare decat sa i-o smulg din mana si sa plec cat mai departe de ea. Nu am fost in stare sa scot nici un cuvant sa-i zic ceva sa o iau la intrebari ce face cu copilul meu. Stau si acum si ma intreb ce s-ar fi intamplat daca nu eram cu ochii pe ea. Nici acum cand va scriu nu-mi vine sa cred ca mi s-a intamplat asa ceva.
Aveti mare grija, eu sunt atat de speriata.... ma intreb mai tarziu cand va merge la scoala si va veni singura spre casa ce se va intampla? Ma rog la Dumnezeu sa fie bine.


Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

o, nu ma duc la nimeni cu jalba, ca nu ma intereseaza...ideea e ca nimeni nu poate traduce orice, numai ca e bun translator, adica cunoaste bine limba. in chestii de specialitate nici in limba ta materna nu poti acoperi totul...apropo de d-na margareta nistor..cred ca cu totii am sesizat mici nuante cateodata chiar si in traducerile ei ..(si nu ma refer la injuraturi )..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

iulia-stefy, incredibil!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by ruxandra_sb

Dianocica nu te-ai dezmintit nici de data asta.. Tu ai inteles din text (care apropo nu este articol, ci doar cateva pasaje din acea carte, din capitolul "Temperamentul nu este predestinat") ce-ai vrut tu sa intelegi, interpretandu-l astfel ca sa oferi greutate ideilor si conceptiilor tale. Nu e totul alb sau negru si nu tb sa mergem mereu spre extreme.. cateodata nuantele sunt extrem de subtile.. cu diferente greu de sesizat.

eu nu inteleg. sincer acum. deci cum adica interpretez ca sa ofer greutate conceptiilor mele? deci chiar nu inteleg, nu pricep ce vrei sa spui cu asta. apoi, scuza-ma, dar de ce ai postat? daca era ceva cu status de lema poate trebuia sa specifici de la inceput. aveam impresia ca discutam principii nu subtilitati. si, for the record, nici eu traiesc in alb si negru, si de la mine se vad griurile. doar ca albul meu nu-i la fel de alb ca al tau, sau invers. inca o data am gresit spunandu-mi parerea care era contra. poate ma invat o data si-o data sa tac. care este


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Bamboo, nicaieri nu+i mai bine ca acasa. Am fost si eu de doua ori in spital cu Stefy si mi-a ajuns. Ai descris foarte bine atmosfera. La noi nu era asa grav si dr ne-a trimis acasa, ca i-am zis ca daca mai stau acolo ne imbolnavim amandoua mult mai rau si a fost de acord cu mine. Mie mi s-au urcat un gandac din ala mare si negru pe picior iar in puncuta cu medicamente am gasit altii mai micuti putin... iar acolo de unde aduceau ei masa la copii pe pereti se plimbau ganganiile in voie. Mi-e greata si acum. Ma bucur mult ca Antonia e mai bine si sunteti acasa. Va doresc sanatate multa.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by Lavinia_P
iulia Stefy,
Tot voiam sa intreb..am vazut ca esti din Iasi.Ce pediatru ai,ca tot ai vb despre el...


Lavinia, eu pe Stefy am inscris-o la d-na doctor Mihalache Tamara si sunt foarte multumita de alegerea facuta. M-a ajutat de multe ori si noaptea cand am avut probleme cu Stefy, cand avea vreo 3 luni dinsa imi spunea s-o sun din doua in doua ore sa-i spun cum e. Acum e mai mare domnisoara si n-o mai deranjam la 2 noaptea, dar daca ar fi o problema nu s-ar supara.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by iulia-stefy

Mie mi s-au urcat un gandac din ala mare si negru pe picior iar in puncuta cu medicamente am gasit altii mai micuti putin... iar acolo de unde aduceau ei masa la copii pe pereti se plimbau ganganiile in voie.

tu vorbesti serios?


diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

quote:
Originally posted by dianocica

quote:
Originally posted by iulia-stefy

Mie mi s-au urcat un gandac din ala mare si negru pe picior iar in puncuta cu medicamente am gasit altii mai micuti putin... iar acolo de unde aduceau ei masa la copii pe pereti se plimbau ganganiile in voie.

tu vorbesti serios?


Mai serios de ata nu pot. Te rog sa ma crezi, ca pina nu am simtit pe pielea mea nu am crezut. Daca nu e musai si neaparat sa internati copilul si il puteti trata acasa, faceti-o, ca acolo e de jale. Si mai mare grija decat are mami de puiul ei nu are nimeni, asistentele, doar unele.... sunt... nu vreau sa spun cum. Sunt si unele super. Eu am dat si peste fete de nota zece care m-au ajutat mult si fara sa le dau ceva.

Poze Stefy
Lacramioara mamica Stefaniei Iulia (05.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

salutari mamici!
really, sunt tare tare obosita, terminata, vreau doar sa dorm. dar tre' sa zic....iar?????

iuly stefi......pe bune? faza cu tiganca???? horror. unde stai in iasi? apropo mamici de iasi....cand ne vedem?

m-a alergat azi fiu'miu...ma dor picioarele de mor. eu nu stiu de unde are atata energie copilul asta. s-a trezit la 6.30, a dormit 2h si abia la 10.15 a inchis ochisorii. si a alergat......o gramada. v-am zis cat e de dulcel? cum ii turuie gurita si vede autobuzul si zice buuuuuuu, asa apasat, din tot sufletul si se apleaca de la mijloc si mai zice o data buuuuuu, si trece tramvaiu si zice tai-tai si ii face pa si da pusi. MOR. de drag.
apropo ca am uitat de vaca ce's ... [blue]danita[blue] BRAVO ... propozitii?!!! super!

gata fug la nani ca sunt chiar varza.
n buna


Laura lui Daniel - 14.11.2006
Poze Daniel

slideshow Daniel

Mamici din Iasi

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">Fulguleti noiembrie-decembrie 2006

Mergi la inceput