Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by gianina

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Zilele astea am citit pe net ca si morcovul crud stimuleaza lactatia. Asa ca...la rontait cu noi.


mi-am trimis sotul sa imi cumpere 1kg de morcovi...ar fi grozav sa fie asa!!!!! as manca cu mare placere



Citeste www.terapii-naturiste.com/plante/legume/morcov.htm" target="_blank">aici.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...



Si eu mi-am cumparat mai devreme 2 kg de morcovi...acu' sa vedem rezultatele , oricum, imi place sa rontzai si mai bine morcovi decat floricele...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by anacami
Eu am cumparat ieri Libero nr. 4 (bine,noi suntem mai mari cu aproape 2 luni,avem peste 7 kg).Ii sunt buni si nr. 3,dar mai stransi)
La Libero nr. 3 sunt rec. pt 5-8 kg, nr. 4 pt. 7-14 kg



Amira are 6.500 si am luat tot nr 4 la Libero. Is un piculet mari,dar e bine. Decat sa o stranga mai bine mai mari un pic.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

quote:
Originally posted by Aralia

www.youtube.com/watch?v=b9r6flU8m90&feature=related" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=b9r6flU8m90&feature=related
www.youtube.com/watch?v=4wVDsQbMJ_I&feature=related" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=4wVDsQbMJ_I&feature=related

Ia vedeti aici fetelor bebei haiosi!

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate



super tare!

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Ereena, da-i lapticul tau din biberon pana trece de perioada asta. Nu-i da lapte praf ca s-ar putea sa-i placa mai tare si sa refuze sanul definitiv. Eu am avut mari probleme cu Andrei, care la inceput refuza categoric sa suga, desi aveam laptele foarte bun. Dupa o luna si ceva a inceput sa stea si la san, dar si acum mai are momente proaste. Ma bucur insa ca nu i-am dat deloc lapte praf si sunt foarte multumita de cum a luat in greutate. Pe termen lung recomand pompa de la Avent, am avut si mai ieftine dar n-au rezistat mai mult de 2 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by lixa


Buna, fetelor! Abia acum am reusit cat de cat sa recuperez - am avut sambata botezul si am tot avut treaba. Inainte de sambata - ultimele pregatiri, dupa - putina ordine si aranjat muntele de hainute cadou. Petrecerea am facut-o la curte, papa bun adusa de o firma de catering si a fost su-per. N-am avut nici o grija cu gratarul / strans / aranjat si alte alea, chiar sunt incantata ca am luat firma asta de catering (ma rog, ideea a fost a lu taica-miu).

Intai cateva raspunsuri, chiar daca sunt de acu cateva capitole:
pussi, ziceai ca schema care o ai indica sa introduci sarea la 6 luni. Eu stiu ca nu se indica sarea inainte de 1 an, pentru ca e greu digerata de ficat. Pentru a nu fi mancarea fada, poti pune ierburi-mirodenii, de ex oregano, cimbru si altele din gama asta. Sau poti pune un strop de ulei de masline sau un varf de unt (untul nu stiu exact de cand e voie). Ca si cu majoritatea lucurilor legate de diversificare, si sarea este un element controversat, asa ca unii pediatri recomanda cateva firicele de sare la inceput, altii nu. Tu stii mai bine cum sa faci cu tustele tale.
anka.san, chiar daca s-a incheiat sondajul, votez si eu pentru alaptat in parc. In wrap, cu un prosop peste umar sau cum preferi tu. Preferabil cu o camasa care se deschide in fata si un sutien de alaptat
Aralia, am inteles ca dai suc de fructe seara. Am inteles ca e ca sunt de evitat fructele seara, datorita vitaminelor care le contin si agita bebe-ul. de asta, in majoritatea schemelor de diversificare, masa de fructe e cea de dimineata.
Victo, desi stiu ca nu e indicat sa trezesti copilul, recunosc ca il scol din somn daca trece de ora lui de culcare (max 9 seara), asta ca sa nu-i stric programul de seara.

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez



Si eu citisem la fel, si la inceput a fost o scapare (am uitat sa il dau mai devreme) care a devenit obicei pentru ca atunci, inainte de baita e distanta cea mai mare de ambele mese, si cea dinainte si cea de dupa. Si nu am observat sa fie agitata, ba chiar trebuie sa o tot sacai ca sa pape dupa baita ca adoarme cu tzatza in gura...
Mie mai mult mi-a fost frica sa nu faca gaze ceva de la fructe seara, dar nici asta nu a avut. Acum depinde si de copil...
Si eu o trezesc acum seara pentru suc/baita/masaj, ca altfel doarme pana la 9-10 si se duce-n dude programul nostru...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lixa spune:

Acum cateva lucruri despre noi. Am fost azi la revizia de 3 luni (cu o saptamana intarziere, ce-i drept) si avem 6200g si 60cm. A luat chiar bine, avand in vedere ca s-a nascut cu 2800g si 48cm. Surprinzator, doctorita mea de moda veche chiar mi-a recomandat alaptat exclusiv pana la 6 luni. In rest, ne rasucim de pe burta pe spate (invers inca nu) si vrem sa stam in fund - se tot arcuieste, chiar si la botez are niste poze in brate in care e incordat tot si vrea sa se ridice. Aaa, am pus poze de la botez la semnatura

Alexandra si Catalin (04.12.2007)
Poze botez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

quote:
Originally posted by Ereena

Bine v-am gasit !

Sunt o mamica de ian-feb trecuta de curand la scutecele si am o problemuta cu bebele meu ,poate e cinvea printre voi care ma poate ajuta cu un sfat .
Matei are o luna si 2 sapt ,am alaptat fara probleme pana acum 2 zile cand puiul meu a inceput sa faca mofturi .......sau mai rau , nu vrea sa mai suga .Il pun la san ,trage de 2 ori si se opreste incepe sa planga , apoi urla, clar ii e foame .si uite asa ma chinui cate o ora si ceva ii cant il mangai poate poate .Mai trage de doua ori aceeasi poveste ,plange 5 min .......aseara a plans de la 9 pana pe la 3 dimineata si am cedat ,i-am dat bibe cu lapte praf , a papat 100 ml ,clar ii era foame .Mi-am reamintit pana si ce am mancat si baut , m-am gandit ca e laptele schimbat , dar a fost totul ca si pana acum........amai patit cineva asa?eu sper ca nu dar poate ma ajutati cu un sfat ,chiar nu as vrea sa nu il mai alaptez pt ca lapte am suficient

va pup dulce si astept un raspuns de la voi



Exact acelasi scenariu l-am avut si eu cu fata mea. Era ora de masa se vedea ca ii este foame, o puneam la san, tragea de 3, 4 ori si apoi incepea sa urle. Se zbatea rau de tot de abia o mai stapaneam in brate. O puneam din nou la san , iar treagea iar incepea sa urle.
Explicatia in cazul meu a fost asta:
la 6 saptamani mi s-a reglat lactatia si a inceput sa curga mai tare, prin urmare fetita nu era obisnuita cu noul flux si se ineca.
Ori te mulgi putin inainte sa reglezi fluxul, ori incerci sa o obisnuiesti cu noul flux.

In cazul meu nu a functionat nici una nici alta. M-am chinuit o saptamana, nu mai lua in greutate asa ca am renuntat. Nu te sfatuiesc sa faci la fel, insista mai mult poate reusesti.
Fetita mea de o luna papa laptic muls la biberon. O mai pun din cand in cand la san si uneori imi face aceleasi scene ca acum o luna. Daca ma mulg putin inainte mananca mai bine dar nu foarte bine. Probabil acum e si putin debusolata, a mancat o luna 90% din mese la biberon si s-a dezobisnuit de san.
Succes, trebuie sa te inarmezi cu foarte multa rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

anka.san multumim pentru urari , abia acum am apucat sa citesc putin din urma. Andrei e un baietel foarte vesel si vrea sa fie tot timpul in centrul atentiei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

Buna seara !

Ce mai faceti mai fetelor? imi e asa dor de voi ...nu am mai intrat de f mult timp .Luca imi ocupa tot timpul. Am intrat putin pe mailul comun , ce bebei frumosi am vazut acolo...le doresc tuturor sa creasca sanatosi si sa aduca numai bucurie familiilor.
Vai ce repede a trecut timpul...nu imi vine sa cred, Luca are deja 3 luni incepe si el sa fie mai cuminte,pana acum a fost foarte bazait ...
Va doresc tuturor o primavara plina de prospetime si multe bucurii alaturi de pitici vostri.
Am la semnatura pozici cu Luca daca vreti sa il vedeti .Sper sa pot intra mai des pe forum .Multi pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Bunaa!!
Pupici frumoaselor Alexandra Maria si Maria Alexandra!
Anca, este bucatica-rupta din tine, si la propriu si la figurat!
Lixa,felicitari pt. botez si pt. evolutia f. buna!


Mai fetelor, eu l-am alaptat pe Sebastian in parc, incurajata de babutze- nu de una, de toate pe care le-am intalnit.Chiar s-au oferit pe post de paravan, nici gand sa priveasca cu ochi rai!!! Eu l-am nascut pe Sebi la inceputul verii, deci ieseam f. mult afara de la cateva zile. Acum mesele de la Stefania sunt mai distantate iar iesirile nu asa lungi astfel incat sa nu ii pot da laptic de acasa. Parerea mea este daca puteti sa ii alaptati in public alaptati, daca nu nu- va chinuiti si voi si ii chinuiti si pe copii.Exista si bluze speciale de alaptat, la care se desface un fel de fereastra in dreptul sanilor, cu fermoar

Eu sunt grasa rau, azi dimineata m-am intalnit la gradi cu o individa cu care ma plimbam in parc cu Sebi. Mi-a zis:"vai, erai cat mine de slaba (ea este f.f. slaba) si acum esti.." (nu a mai stiut ce sa zica .Adevarul ca nici eu nu ma mai recunosc in poze- trebuie sa slabesc macar 20 kg sa arat ok .
Sunt insa sigura ca voi reusi, incet-incet, cat de curand

Va pupam!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput