Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by Diana2007

Petit Beurre nu au zahar ?
Si pentru ce trebuie sa le dam biscuiti ? Ca mancare sau ceva sa roada ? Ma refer care sunt beneficiile.
Eu am citit ca as putea sa-i fac niste biscuiti din astia mai tarziu (9-12 luni) cu cereale din astea care ii dau acum cu lapte, dar deocamdata intre mese (ma refer la cele de solide si care sunt trei la numar) nu-i dau decat san si formula din biberon pentru antrenament.
Si inca o intrebare, oare nu le afecteaza apetitul biscuitii astia dati asa intre mese ? Mi-a placut ce-a scris Luna despre cum a procedat pentru ca Adelise sa manance mai bine la pranz. Mie totusi mi-e frica inca sa-i diminuez din cantitatea de lapte, mai ales ca mananca ceva si la pranz.

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !



ba au si zahar si grasimi vegetale hidrogenate si toate alea ... unde credeti ca mai gasim ceva "pur" in ziua de azi?
in cazul Marei, daca rontaie cate un biscuit nu ii diminueaza pofta de mancare, ea mananca 3 mese de lapte pe zi (san si in completare formula) si o masa de fructe sau cereale sau iaurt (un iaurt danone intreg) si o masa de piure de legume cu carne sau galbenus de ou (de consistenta mai moale, cate 150-200 ml)... eu consider ca mananca destul de bine, cu greutatea suntem "in grafic", e vioaie, vesela, cumintica, doarme toata noaptea si ii place tare mult sa se joace cu fratiorul ei

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna seara fetelor,


Am si eu o intrebare. Am citi ca pana la un an nu trebuiesc inlocuite mesele la san cu cele cu mancare solida. Ca ar trebui sa manance si dupa aceea sa manance si la san, tip desert. Acum dilema mea este ca dupa masa C. nu mai vrea sa pape san. Oare afecteaza cu ceva ca mananca numai intre mese si seara si dimineata san cum trebuie?
Cat de importante sunt picaturile de fier care se dau de la 6 luni. Stiu ca previn anemia si creaza pofta de manacare. Eu nu reusesc sa ii dau 10 picaturi vomita dupa 10 min. Cum credeti ca ar putea fi administrate in asa fel in cat sa nu vomite dupa?
Va multumesc mult

stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Stefania asa mananca si Matei, san intre mese. Rareori a vrut dupa masa. Si ia bine in greutate, desi "masa" solida la el e mai mult o gustare intre 2 reprize de supt ...adica in continuare mananca cel mult 100 ml de piure/iaurt sau ce o fi. Si asta in zilele lui bune, ca in general se opreste dupa cca 5 lingurite.

Cu fierul nu stiu ce sa spun, nu am patit. Eu ii dau 5 pic.


Simo mami de www.flickr.com/photos/simo_al_jaafari/" target="_blank">Matei Hisham (28 iulie 2007)
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52229" target="_blank">Jurnal de Matei
Let your kids paint on the wall!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

olguttza tu parca stai pe soseaua Giurgiului, nu? ca mi-am tot "muncit" creierii sa-mi aduc aminte cu cine eram vecina de cartier. si eu am de gand sa ma duc cu bebe in parcul Carol ca m-am saturat de aglomeratia de aici, da tre sa mai duc munca de lamurire cu al meu sotz care ink nu vrea sa ma lase sa plec singura cu bebe cu masina. poate ne vedem intr-o zi!


*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Una sa te faci bine cat mai repede. Lia ai perfecta dreptate copilasii cum se simt un piiiic mai bine cum iti lumineaza casa cu zambete.

Luna imi pare rau ca n-ati trecut peste boala si ati stagnat cu greutatea. Sophie a slabit mai bine de 200 de grame (si ma-sa 1kg de obo si suparare, da ea are de unde).

Sophie tuseste si de multe ori inca vomita din cauza asta, azi noapte am luat-o sa doarma cu noi in pat...in mod exceptional. In total nu stiu daca a dormit 3 nopti cu noi in pat de cand s-a nascut.Chiar ma gandeam la fetele care vor sa-si dezobisnuiasca copii de dormit cu parintii....Ea vrea sa doarma pe mine cand e bolnavioara si chiar asta noapte cum s-a simtit mai bine cum a inceput sa maraie, cred ca vroia sa o duc la ea in patut da eram rupta dupa atatea trezizi,spalat de voma si schimbat.
Eu cred ca ne tot pasam raceala unda alteia ca si eu behai de numa si am nasul rana de atata sters. Si uite asa joi nu mergem cu mana goala bunici, le ducem raceala Dublineza.

Olita, cam tot ce am citit pana acum pledeaza pt introducerea olitei dupa 15 luni, ca m-ati starnit sa caut ceea ce eu vedeam ca fiind ceva indepartat,peste cateva luni buuune. Eu nu am fixat un termen de cand sa incep sa o ajut pe Soph sa o foloseasca ("train" zice o doamna dr ca nu-i corect ci "help your child to use the potty")O sa fiu atenta la reactiile fetei si clar n-o voi forta sa faca la olita daca ea nu-i pregatita. Dar pana atunci o sa mai citesc si o sa mai trag cu coada ochiului la mamicile care au mai multa experientz, o sa fie bine.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Am citit pe diagonala si raspund la ce imi aduc aminte.

In primul rand sanatate multa Minunei si Dariei cat si mamicilor lor.

In al doilea rand am si o intrebare prosteasca: voi pana cand va feriti de gluten? Ca aici (si nu zic ca e bine dar va zic cum e aici) nu se da gluten pana la 6 luni. Dupa 6 luni e liber la gluten. Iar la Cosmin mi-au dat liber pe la 8 parca insa oricum nu-i dadeam cereale caci era gras.

Mada cu gingiile rod. Si ai sa fii uimita ce bine pot manca doar cu gingiile. Eu Adelisei ii dau deja doar pasat cu furculita, bucatele marisoare si mesteca foarte bine si inghite. Apoi biscuiti daca vezi ce frumos mananca cate un biscuite intreg. Si ii ajuta foarte mult in primul la cresterea dintilor apoi la dezvoltarea masticatiei si nu in ultimul rand la speech development.

Diana biscuitii sunt intre mese doar ca sa roada si nu trebuie sa fie neaparat biscuti. Eu am doua prietene cu bebei cu care ma sfatuiesc cu una sunt des de acord (romanca) cu alta nu prea (englezoaica). De ros de obicei dau morcov, mar, para, orice consider eu ca are consistenta necesara sa nu ii scape pe gat. Ii dau si biscuiti insa nu e un obicei zilnic. Toate intre mese sau biscuiti ca si desert. Insa in general desert este iaurtul. Tipa enlezoaica ii da toate prostiiler pt bebei care pt mine chair daca sunt pt bebei mi se par putin exagerat, gen pufileti si alte prostii. Cum spuneam motto-ul meu e moderatie in toate.

Stefania aici ti se spune ca pana la 7 luni trebuie sa ajungi la 3 mese regulate pe zi. Dupa masa se poate da lapte sau apa de sete. Obligatoriu prima masa a zilei si ultima sa fie lapte. Si daca consider ca mai vrea lapte pe timpul zilei inca o masa de lapte insa in loc de snack. Aici ti se spune ca bebe tb sa bea 500-600 ml lapte pe zi si nu are nevoie de vitamine. Daca bea mai putin se prescriu vitamine. Insa in cei 500-600 ml intra si laptele folosit la gatit (adica laptele cu cereale sau alte retete pe baza de lapte).

Adelise bea prea mult in sensul ca refuza solide caci stia ca dupa refuz primea lapte. Asta ca sa nu se inteleaga ca iti zice cineva sa scoti laptele din alimentatie ci doar ca trebuie sa gasesti balanta necesara. Acum va manca 200 ml dimineata (atat bea de cateva zile), 200 ml la culcare si voi cauta ora potrivita pe timpul zilei care sa nu-i afecteze programul de masa cand ii mai voi da 200 ml.

Anya ai toata admiratia mea ca poti admite ca ai o legatura deosebita cu Arina pe care n-ai avut-o la Anya. Spun asta pt ca m-am luptat cu sentimentul asta mult timp, n-am vrut sa accept ca am o legatura puternica cu cea mica pe care nu o am cu cel mare (a nu ma intelege gresit, il iubesc ca pe ochii din cap insa cu el n-am avut timp sa creez aceasta legatura caci am inceput serviciul la 2 luni).
Cand vad ce independent e Cosmin, cum poate adormi fara sa ma cheme sa-l pup (desi eu il invadez mereu) cum se spala singur, cum i-a hotarari si cum nu sta mai mult de 5 min in imbratisarea mea, nu-mi vine sa cred ce mamoasa si atasata e printesa mica. Sau poate este pt ca el e baiat si ea fetita.

Revin ca m-am lungit.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Timi imi pare rau sa aud ca Sophie da din una in alta. Si eu o iau pe Adelise in pat cu mine cand e bolnavioara si pana acum se intorcea la ea in patut usor insa dupa boala asta a facut putin figuri adica a cam miorlait cateva nopti. Dar am fost consistenta si acum e ok.

Sa va spun de noi. Azi am facut cura de 24 ore fara lapte. Ultimul biberon aseara la 8,30. La 3 noaptea s-a trezit urland probabil pt ca ieri a mancat prea mult (foarte mult pranz si cina tot) si o durea stomacul. Am luat-o in pat, pana la urma ne-am mutat jos pe canapea si am adormit abia la 6 dimineata.

Acum vine surpriza: la 6 a baut apa putin intrigata ca nu e lapte dar a acceptat si a adormit. Apoi la 9 a mancat cereale facute cu apa (eu ii dau deja niste cereale pure organice pt adulti se numesc weetabix si sunt numai cereale fara aroma fara zahar fara adaos sunt naspa la gust dar ei ii plac la nebunie), apoi la 11 i-am dat snack o banana micuta cu avocado, a mancat tot. Apoi cand s-a trezit pe la 12,30- 1 tot maraia asa ca am zis ca i-o fi foame i-am dat un borcanel de pui cu legume a ras tot. Apoi la 3 i-am dat iar mancare peste cu legume (va dadeam o reteta buna dar stiu ca voi nu dati peste pana la un an, aici se da de la 7 luni) si la 6 i-am dat sa roada o bucatica de toast cu unt fara sare. (paine integrala si unt nesrat si nedegresat pt grasimile sunt f imp pana la 5 ani). Apoi la 9 lapte.

Deci sunt socata ce bine mananca fie-mea. De maine in loc de masa de la 3 (pe care i-am dat-o la disperare ca nu stiam ce sa-i fac)ii voi da lapte si gata 600 ml. Sunt asa fericita ca am gasit balanta intre solide si lapte. O sa va spun daca fct si la cantar.

Acum doarme, sper sa nu mai am discoteca la noapte.

P.S. Am intrebat la Dr ce are voie la varsta asta si va zic ce mi-a zis: tot in afara de miere, sare, zahar si nuts (alune, nuci etc). Si binenteles cat mai natural si sanatos fara prajeli sau mai stiu eu ce insa are voie orice aliment preparat cat se poate de sanatos. Va zic ce mi-au zis mie si ce voi urma eu, nu voi praji, nu voi fierbe ore si nu ii voi da porc pana la cel putin 1 an ca nu imi palce ideea insa am retete de paste, peste, pui, vita, ou etc si i le voi da preparate pe masura si fara frica. Deja consider ca are capacitatea sa manance totul binenteles moderat in fct de nutrientii respectivi.

Maine daca vreti va spun de grupele de mancare care nu trebuiesc sa lipseasca zilnic din alimentatie copiilor nostrii.


Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Buna sa va fie dimineata si ziua!

Am auzit de copii bolnavioari si mamici racite si le doresc sanatate multa.

Am citit despre disputa privind folosirea olitei si nu as vrea sa duc mai departe "conflictul". Insa, ma simt datoare sa spun ca, daca la Alexia am facut unele lucruri de care eram ferm convinsa ca sunt bune si intre timp am aflat ca lucrurile nu stau tocmai asa...tind sa "tin" pasul cu noul, nici decum cu "experienta" mea anterioara. Unele dintre noi, multe la al doilea copil, acumuland experiente proprii, poate gandesc ca acestea pot servi binelui mezinului. Nu cred ca este gresit, dar ma gandesc ca traim in secolul informatiilor si al descoperirilor si e pacat sa nu ne folosim de ele.

Despre noi...Ilinca doarme in patutul ei toata noaptea, mananca foarte bine trei mese de solide pe zi. "Vorbeste" ca o moara stricata si ii ies foarte multe cuvinte. Jocul preferat e "de-a scoala", pe care-l joaca cu surioara ei. (Alexia aliniaza toate papusile si, bineinteles ,si pe Ilinca si le da diferite activitati de facut. Daca le-ati vedea cu ce bucurie se joaca...) Cu locomotia nu ne laudam prea mult, in schimb e o lipicioasa di in bratele nostru ajunge acolo unde vrea ea. Stie sa se descurce!

Am si eu o intrebare? De ce trebuie sa-i fac analizele Ilincai si sa-i dau calciu si fier? Nu sunt superficiala, dar daca copilul meu nu e palid, mananca o portie de cereale pe zi si solidele f bine, nu ii tremura barbia, are fontanela in limite, e vioaie, de ce trebuie sa-i dau suplimentele de calciu si fier si de ce trebuie sa-i fac musai analizele? Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

quote:
Originally posted by cafera

Am si eu o intrebare? De ce trebuie sa-i fac analizele Ilincai si sa-i dau calciu si fier? Nu sunt superficiala, dar daca copilul meu nu e palid, mananca o portie de cereale pe zi si solidele f bine, nu ii tremura barbia, are fontanela in limite, e vioaie, de ce trebuie sa-i dau suplimentele de calciu si fier si de ce trebuie sa-i fac musai analizele? Multumesc!

Mamica de printese



buna dimineata si o aburinda

citeam in mesajele anterioare ca voi le dati fier la bebei ... le-ati facut analize? noi o sa mergem luna aceasta la medicul de familie, suntem putin in urma cu vaccinul, si o sa intreb daca e nevoie de ceva suplimente



noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Victor-Constantin (ghinetz)
Alexandra Stefania (nicoll_mada)
Radu Stefan (andreea c)

raportez si eu 69 kg, la fel ca saptamana trecuta , cred ca e normal, dupa atatea petreceri

noi suntem aici cu poze noi si filmulete
Mamica de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52259" target="_blank">David Iulian (07.01.2005) si www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52271" target="_blank"> Mara Teodora (12.07.2007)

Mergi la inceput