Strumfi de iulie-august 2007 (65)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by sunflower1979

of mai fetelor Mirunica lu' Lia si Adeluta lu' Karligutza...ce v-a mai capsat boala asta! va doresc multa sanatate. uite acu sunt si mai in ceata. ce sa fac daca ii curge nasul, tuseste un pic si alte de astea? sa zic ca e doar un guturai si sa las organismul sa lupte? eventual un oscillo. acolo? sau sa merg la doctor, care vorba Vivelei si a Liei, imi va da antibiotic foarte usor si eu evident ma voi intreba daca-i musai sau nu si nu voi sti ce sa fac? am zis eu ca la intrebarea lui Amethyst (btw...unde esti?) ca as vrea sa fiu Anya...si nu doar pentru o zi...
vivela, multumesc pentru recomandarea cartii. eu nu neaparat ca ma plang, dar ma gandesc sa nu se transforme in alt obicei de care sa vreau sa scap...ufff.
oricum, parerea mea e ca oricat de greu e sa fii o mama buna, e tare frumos si nu as schimba cu nimic statutul de mama!

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2323079067/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)



De ficare data citesc cu drag mesajele tale, dar nu mai reusesc sa spun cat ma incanta. Si tu scrii foarte bine, dar destul de rar.
Nici eu nu as schimba statutul de mama si nimic din ce am acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Cristina ce m-a indemnat pe mine sa ma duc la spital cu Adeluta a fost o simpla ascultare la plamani, asa ca sa stau eu mai linistita. Pentru din punctul meu de vedere Adeluta n-avea nimic grav! si ma inselasem total. Avea si ea niste muci, o tuse si stranuta. Tratam eu cu oscilo, dar ce bine a fost ca n-am stat asa decat 2 zile, altfel o dadeam in mai grave. In cazul asta, eu zic ca pe un bebe e bine sa-l vada medicul chiar si la o simpla "raceala".... pentru oricum e mai calificat decat noi in a da cu presupusul.




karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

fratilor...m-am uitat acum in oglinda si m-a bufnit rasu-plansu...denis mi-a luat culorea de pe areola....s-a albit unde sta cu limbuta...trebe sa cumpar din nou garmastan, ca e si iritata zona...
eu incerc sa ies la plimbarica...sper sa nu ma prinda ploaia.

Cristina, mami de superbaietel www.flickr.com/photos/12285891@N07/2323079067/" target="_blank"> Denis Stefan (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

ma apuc sa schimb si capitolul si apoi ma duc sa o culc pe mandra mea!

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by karligutza

ma apuc sa schimb si capitolul si apoi ma duc sa o culc pe mandra mea!

karligutza
sunt mamica Adelutei





Karli, asta inseamna sa astept, sau...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

capitol nou

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxulic spune:

quote:
Originally posted by stefania_97

O sa incerc sa pun un video cu bubulina noastra nazdravana.
http://video.google.com/videoplay?docid=-9011363654130341087
Sper sa puteti vedea.
Raportam 75 kg, deci inca in scadere.
O seara buna


stefania mamica Catarinei din 25 aug 2007
http://salexandre.wordpress.com/
http://www.flickr.com/photos/balexandre/





Sa-ti traiasca minunea, e super dulcica si curajoasa! Are doar 6 lunisoare si vrea sa cucereasca lumea! Felicitari, mamico!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamiha spune:

LA multi ani Adeluta,sa cresti mare si frumoasa(frumoasa oricum esti).
Gogosel l-am admirat pe Rares.... e scump foc!
Am fost si noi bolnavi dar acum suntem bine,Eva nu mai tuseste si nici febra nu mai are.I-au dat si doi dintisori jos...parca e iepuras.Maine Eva face 8 luni si nu ma mai inteleg deloc cu ea numai in premergator vrea sa stea
Va pup si multa sanatate strumfilor bolnaviori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ibm2007 spune:

DIANE_DUN, ai dreptate, nu am voie sa beau lapte, am aflat de pe net, doctorita nu ma avertiza, avind in vedere ca la cel mare nu am avut probleme.
nu reusesc sa citesc chiar tot din urma, oricum multumesc celor ce mi-au scris.

in premergator pe la cite luni ii puneti pe bebei?

la bronsiolita i-am facut ceva aerosoli cu ventolim 7 zile, si picaturi de bromhexim, nu se da antitusive in perioada asta si dupa cele 7 zile i-am dat sirop Prosman, si nu i-am dat antibiotic

dupa 2 luni o facut bronsita, i-am dat antitermice pentru ca facea febra nu mai mare de 38, si sirop de tuse,tot Prospan, care la inceput o fost productiva, dupa 3 zile de sirop tusea o devenit seaca, i-am schimbat siropul cu Eurespal, vreo 5 zile. tusea tot nu se oprea, ba mai mult o tusit intr-o noapte de am crezut ca isi da plamanii afara, voma tot ce manca. si dupa acea noapte m-am suparat si nu i-am mai dat nimic. so rarit tusea si o inceput sa se rupa.
asa ca de vreo saptamana nu ii mai dau nimic, ser in nas si atit.
nu ma mir ca ii tot cu mucii in nas din moment ce vine Bogdan de la gradi la fel de mucos.
deci am reusti sa trec peste 2 raceli fara antibiotic.
sincera sa fiu nu m-am dus cu ea la medicul de familie, ci am apelat la o prietena medic pediatru, mai tinara care nu da antibiotic imediat. la doua zile venea si o asculta sa vada in ce faza e si atit.

nu zic sa faceti la fel, dar aveti grija la atitea antibiotice. macar pina la un an. daca face febra 3 zile si o rezolvi cu antitermice, ii ok. si la bogdan procedez la fel, ii dau antibiotic dupa 3-4 zile de febra 38.5 -39.
daca dupa 2 zile scade febra si se rareste intervalul de la una la alta, inseamna ca o fost viroza si am scapat de antibiotic.
cu bianca am noroc ca o alaptez si atunci nu face forme dure de raceala. si pe bogdan l-am alaptat pina la un an jumate si ii destul de rezistent.

maine incerc cu sotu sa pun niste poze sa imi vedeti pruncutii.
va pupacesc si aveti grija de puiutii vostri.

Mergi la inceput