Operatie cu laser-reducere dioptrie

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Enas spune:

MissParker, ce n-as da sa-ti vad filmuletul! Nu-i asa ca esti alt om?
Ieri am fost cu fetita la Oftapro pentru dezobturare canal lacrimal si am intrebat daca la ei se fac operatiile de reducere de miopie. Mi-a zis ca cei de la la Oculus au rezultate bune.
Dar daca ar trebui sa fac acum operatia, parca m-as da pe mana doctoritei care a operat-o pe MissParker. Costa, intr-adevar, dar merita. O sa vezi! Ai o alta viata inainte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus Felicia,

Cred ca am gasit clinica dr. date de tine.
In fRANKFURT TE-AI OPERAT?
Aici?
http://www.laserklinik-frankfurt.de

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

A facut cineva operatia asta la Montreal? Si daca da, unde?

Eu am auzit ca exista riscuri, asa ca ezit sa-mi fac desi imi doresc sa scap de ochelari, insa la mine miopia avanseaza in fiecare an si asta inca de prin 2000-2001, ar trebui sa mai astept pana se stabilizeaza (oare cand?) sau se poate face operatie?

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Ica, la ce riscuri te referi?
Cum am zis, eu am inceput sa ma documentez...se pare ca cel mai mere risc este: sa mu-ti reuseasca operatia sa reduca dioptria semnificativ.
Restul: ochi uscati, vedere "cu steleute"noaptea, etc..trec in 2-3 luni de la operatie.
Dcaa ai aflat ceva in plus...scrie aici.
Eu, ghinionista de fel, nu numai ca suflu, dar pun si gheata in iaurt...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Nu vreau sa speri pe nimeni, insa a fost aici un caz, o tanara si-a facut oper de corectare a miopiei si apoi a acuzat doctoul ( f celebru) ca oper nu ar fi reusit si ca ea nu vede la mai mult de 2 metri in fata. Bineinteles medicul s-a aparat, tot public, spunand ca asa ceva nu este posibil. Nu stiu care este adev insa de atunci nu mai sigura daca vreau sa fac sau nu oper, indiferent cat de mult mi-as dori sa scap de ochelari.

Noi

Ce faci te si face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Ica, nu stiu ce sa zic..am inceput sa ma documentez, dar nu am gasit nicaieri evidentiat, in urma acestei operatii risc de agravare a dioptriilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by ileana

Servus Felicia,

Cred ca am gasit clinica dr. date de tine.
In fRANKFURT TE-AI OPERAT?
Aici?
http://www.laserklinik-frankfurt.de

Merci,

ileana


Da, ileana, aia e clinica unde m-am operat :-) si o recomand cu incredere.

Despre analize: au fost exclusiv oftalmo, dar nu-mi mai amintesc 100% in ce au constat, au fost pur si simplu ca la oftalmolog dar mai detaliate si au durat mai mult. In rest, nimic invaziv, nici sange luat...

Eu am citit pe net pareri si informatii mai mult de un an de zile inainte de operatie. Era vorba de ochi, nu-i asa? Dupa ce mi s-a spus la analize ca indeplinesc conditiile ideale pt. operatie, mi-a disparut total frica. Am citit enspe relatari ale nemtilor care se operasera in Turcia (cu max. 1600 de euro) si toti fusesera multumiti.

Riscuri exista intotdeauna, ca la orice operatie. Eu personal nu cred ca - daca tipa aia si-a facut toate analizele corect inainte - ar fi ajuns in situatia ca dupa operatie sa nu mai vada la 2 m inainte, sa fim seriosi. Aparatele alea sunt ajustate la valori sub un milimetru (na, ca nu-mi vine in minte acum termenul matematic), deci tehnic vorbind nu prea ai nici o posibilitate sa ratezi chiar asa masiv incat sa faci pe cineva mai miop decat era...

Ica 1975, pt. ca sa nu ai nevoie de mai multe operatii (desi clinica din Frankfurt iti ofera si posibilitatea asta, de corectare gratuita ulterioara), e recomandat sa ai dioptrii stabile de cel putin 4 ani si ochiul sa fie complet dezvoltat, sa nu mai "creasca" (de fapt asta face ochiul miop, creste spre in afara pt. a incerca sa compenseze faptul ca focusul se afla in fata retinei si nu in spatele ei).



Felicia 25+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Merci Felicia!
Site-ul respectiv, este destul de "slabut"in info ( eu nu stiu germana, mai mult deduc)...m-am informat mai bine pe citylasik ( mai ieftini), dar astia imi par mai industriali ( desi mai ieftini)...cred ca o sa rog pe cineva sa intre pe la clinica asta, a dr., sa-mi oa ceva pliente si sa vada putin ce si cum..
Am vazut ca nu are preturi pe net...
Astia de la citylasik, descriu pe net, procedura, apropate la fel de bine ca tine!!!

Merci,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

ileana, ca pret orientativ, la clinica asta unde am facut eu costa cam 500 de euro pro dioptrie. Eu am platit 2.500 operatia fiindca aveam aprox. -5 dioptrii. Cam asa ar trebui sa calculezi. La tine va fi mai ieftin :-)

Da-i un google cu "Lasik" si "opinions" sau "reviews" si vezi ce gasesti, citeste si despre experienta altora...


Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelaki spune:

quote:
Initial creeata de ileana

Servus,

Am nevoie de ajutorul vostru, al celor care si-au facut o astfel de operatie, de corectare a dioptriei ( in cazul meu miopie) cu laser.
Ma intereseaza:
-Unde imi recomandati ( din experienta sau auzite)
-pe cine imi recomandati?
- de la ce marime a dioptriei se opereaza? ( se pun conditii, se considera "prea mica"o anumita valoare?)-cum decurge operatia?
- ce implica?
-perioada de refacere?
-efecte? bune si rele
-costuri, totale?
Ce mai...ma intereseaza toate/orice detaliu imi puteti oferi.

Merci,



ileana



Ileana, eu am o prietena care si-a facut operatie la OCULUS, tot de miopie, cu rezultate ff bune. Mama ei si-a facut si ea operatie acolo, cu inlocuire de cristalin, si ea e ff bine. De rau nu am ce sa-ti zic, la ele totul a fost ok.
Cred ca mai intai ar trebui sa te duci la o consultatie, sa iti vada si retina pt ca daca ai leziuni pe retina nu se poate face operatie pt miopie ( eu am avut o leziune pe care am blocat-o cu fotocoagulare cu laser si nu imi mai pot face operatie pt miopie la ochiul respectiv).

Adela si bebe Darius (7.11.2007)

Mergi la inceput