Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (26)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Amy26
Cate cpr. de calciu lactic se pun si la ce cantitate de lapte?
pls,help me!



4 comprimate la 500ml de lapte.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by adinag
Cami, tot des s-a trezit. Poate ceva mai bine, dar... Nu se joaca/converseaza noaptea, de obicei vrea papa, insa numai scurt si gata, adoarme inapoi. Cand sa-l pun jos, iarasi se trezeste, cateodata, iarasi o runda de papica... Sau cateodata adoarme dupa 5 minute de supt fara sanse sa-lmotivez sa bea mai mult. Nu pricep nimic din comportamentul lui! Si seara inainte de culcare incerc sa-l indop, adica ii dau si completare, sa stiu sigur ca a papat suficient, dar degeaba, cred ca avea si asa suficient si numai m-am comlicat eu cu completarea.



Imi aduc aminte ca prin asa ceva am trecut si eu cu Robert si vorba ta...voiam somn,somn si iarasi somn. El nu se trezea de foame,ma voia acolo langa el,sa stea cu nasul la tzitzi... Sa mai spun cat a durat toata povestea? Nu spun sa nu te demoralizez.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by adinag
Cami, tot des s-a trezit. Poate ceva mai bine, dar... Nu se joaca/converseaza noaptea, de obicei vrea papa, insa numai scurt si gata, adoarme inapoi. Cand sa-l pun jos, iarasi se trezeste, cateodata, iarasi o runda de papica... Sau cateodata adoarme dupa 5 minute de supt fara sanse sa-lmotivez sa bea mai mult. Nu pricep nimic din comportamentul lui! Si seara inainte de culcare incerc sa-l indop, adica ii dau si completare, sa stiu sigur ca a papat suficient, dar degeaba, cred ca avea si asa suficient si numai m-am comlicat eu cu completarea.




Imi aduc aminte ca prin asa ceva am trecut si eu cu Robert si vorba ta...voiam somn,somn si iarasi somn. El nu se trezea de foame,ma voia acolo langa el,sa stea cu nasul la tzitzi... Sa mai spun cat a durat toata povestea? Nu spun sa nu te demoralizez.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...




Miha, cunosc de la fiica-mea. Insa ea era clar dependenta de tzitzi... La el e altfel, mi-e greu sa explic. Si-a schimbat cmportamentul mai ales de cand a fost bolnavior. Cred ca simt ca e altfel (sau sper? ;-))

Si la Jasmina a durat fff mult pana s-a schimbat, de fapt ea abia acum vreo 3-4 luni a inceput sa doarma toata noaptea fara sa se trezeasca, si chiar acum se mai intampla. Ea chiar vrea sa ma simta aproape. Si cat timp am alaptat-o adormea numai cu tzitzi in gura, altfel nu se putea.

Alta tema care ma preocupa: mi se pare destul de gru de inteles pentru un copil de ce TREBUIE sa doarma singur. Pentru ca atunci cand vine intrebarea: voi sunteti doi (acum trei), eu de ce trebuie sa fiu singurica? Si inteleg logica, atunci cand este cineva in apropiere pe are iubim, cine prefera sa stea singur? Hmmm...

Eu chiar ma gandesc de multe ori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

aralia, mi-a dat Nidoflor, dar doar 3 zile, de 2 ori/zi, daca nu-i trecea trebuia sa merg la dermatolog.
cami ai dreptate, raman pe scaunel pt. luat masa... dar tot imi ramane o problema nerezolvata, te intreb pe tine ca esti cu baiat maredaca-mi permiti: imi trebuie ceva... in bucatarie preferabil care sa-mi tina fetele ocupate si in siguranta: o sa trebuiasca sa le fac papica si nu cred ca vor sta cuminti in scaunele sa se uite la mine.M-am gandit la tarc, dar nu-mi place deloc ideea.. chiar si numele de tarc ma irita. Ca sa nu-ti zic ca o sa am nevoie si de alte activitati in camera lor, ca pana o schimb pe una sau ii fac baita cealalta sa aiba activitate. Centrul de activitai la mine isi scoate banii.. la fel si caruselele din patuturi. Dar mi-e frica ca se vor plictisi. De asta ma gandeam la leagan... inca mai tatonez idea leaganului.
vali cred ac toate avem astfel de stari, o sa treaca.



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by adinag
Miha, cunosc de la fiica-mea. Insa ea era clar dependenta de tzitzi... La el e altfel, mi-e greu sa explic. Si-a schimbat cmportamentul mai ales de cand a fost bolnavior. Cred ca simt ca e altfel (sau sper? ;-))

Si la Jasmina a durat fff mult pana s-a schimbat, de fapt ea abia acum vreo 3-4 luni a inceput sa doarma toata noaptea fara sa se trezeasca, si chiar acum se mai intampla. Ea chiar vrea sa ma simta aproape. Si cat timp am alaptat-o adormea numai cu tzitzi in gura, altfel nu se putea.

Alta tema care ma preocupa: mi se pare destul de gru de inteles pentru un copil de ce TREBUIE sa doarma singur. Pentru ca atunci cand vine intrebarea: voi sunteti doi (acum trei), eu de ce trebuie sa fiu singurica? Si inteleg logica, atunci cand este cineva in apropiere pe are iubim, cine prefera sa stea singur? Hmmm...



Si Robert a fost dependent de tzitzi.El de prima data cand l-am pus la san la maternitate,s-a mufat de parca era de acolo,a stiut f bine ce si cum se face. El a iubit efectiv tzatza si inca o mai iubeste,dar acum i-a cedat-o Amirei. "Sa stii ca tzatza e a mea,da' acu te las pe tine" Chiar si dupa ce l-am intarcat,adormea la tzatza,cu mana sau cu capul pe ea. Si foarte greu a acceptat acum ca nu mai are voie.Prea multe s-au schimbat pentru el si prea multe s-au rasturnat in universul lui o data cu aparitia Amirei,asa ca deocamdata nu doarme singur,ci cu tati,ca barbatii. Cateodata o mai las pe asta mica sa scartaie sa ma pot ocupa si de el cum trebuie,sa nu se simta...hmmm...inlaturat. E si el un sufletel mic,care vrea multa atentie si dragoste si care mi se pare ca s-a "maturizat" mai repede decat trebuie si de la care mi se pare ca am prea multe pretentii cateodata.
Am si eu destule ganduri...

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Eu sunt chiauna iar Andrei ma uraste sincer daca ma mai apropii de nasul lui cu ceva
Toata noaptea s-a chinuit cu mucii si el l-am chinuit pe el sa-i scoatem
Alte simptome nu are doar mucii astia nesimtiti care sunt foarte vascosi de nici batista nu reuseste sa-i traga ca lumea Si se ineaca de la ei si ii este greu sa pape ca lumea...
Or fi crezut vecinii ca am inebunit de-a dreptul de aspir in toiul noptii si nu odata ci de vreo 3 ori

Sper sa fie mai bine azi .


Camelia ti-am spus eu ca noi am crescut baietii la fel

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Pussi uite o idee :

-in loc de tarc investesi in 2 pilote mari si groase pe care le pui pe podea si le inconjori cu perne.
In mijlocul lor torni juma de cos de jucarii, pui fetele langa jucari si garantat vei avea liniste sa pregatesti papa.

Bogdan statea pe pilota cam o ora jumatate, pana lua fiecare jucarie la mana Si asta facea incepand cu 4-5 luni . La inceput il puneam pe burta sau pe spate si el facea acolo gimnastica sa se rostogoleasca , apoi statea in fundulet ( de la 5 luni jumatate)

O zi excelenta !
Lala.


Fratele mai mare!
Baby Andrei ! (27.12.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

neata
o , ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

Pussi imi place mult scaunul de masa! mi se pare practic. e scump ca nu am vazut pretul si ma tenteaza si pe mine...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g24hit spune:

asa...despre fata mea...ieri dupa tura 2 de 90 ml lapte a adormit in sufragerie pe sezlong cu usa de la balcon deschisa larg si a dormit 3 oreeee!!! bine am mai leganat-o din cand in cand...
apoi a mancat 130ml.eee...seara i-am facut baita si am cantarit-o...acum nu stiu ori n-am cantarit-o bine ori nu a pus nimic ba chiar a dat jos 20g...ca deja m-am panicat si sotu a inceput sa ma ia la rost....o s-o mai cantaresc maine inca o data...si dupa baita a mancat fata mea 200ml

de dimineata a mancat 145ml.( azi noapte la 1.15 doar 80ml).

mie mi se pare ca are iarasi dureri de burtica...pt ca da din picioruse, urla de-a dreptul iar dupa un timp face cate un partz(scuze de detalii).

Mergi la inceput