Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (26)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Distractie placuta si botez frumos atat pt Roxxy cat si pt Pufulet!!!

Vali, speram sa te intorci odihnita si cu problema depasita. Succes

Roxxy, nasoala faza cu cm... sper sa nu te mai simti rau la urmatorul..

Fetelor, pe mine ma bate soacra-mea la cap, ca pana acum trebuia sa ma duc la biserica sa-mi faca maslul ala, de dupa 40 zile, ca sa ma curete cica... si sa pot intra in biserica. Iar despre bebe spune ca sa-l botezam odata, ca pana acum trebuia sa-l impartasim de cateva ori deja, si la fel, ca unde il bag eu in biserica nebotezat.., etc, etc. Unde sa-l botez daca nu-s biserici ortodoxe pe-aici? Ca nu am chef sa ma duc sa caut prin Madrid, pe care nu-l cunosc, biserica ortodoxa, asa, ca o nebuna, cu copilul taras dupa mine si sa ma duc la un drum de doua ore cu autobuzul, plus cautatul, ca nu stiu unde e biserica... E una aici, aproape, la o ora cu autobuzul, in Segovia, dar e biserica catolica unde duminica tin slujba niste preoti ortodocsi bulgari... hai ca pana la urma ne-om intelege noi cu ei, in spaniola, dar nu stiu daca e valabil botezul daca preotii nu sunt romani. Ce sa fac? Dati-mi si mie niste pareri...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

Roxxy,petrecere frumoasa maine! lui Matei!


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

Distractie placuta si botez frumos atat pt Roxxy cat si pt Pufulet!!!

Vali, speram sa te intorci odihnita si cu problema depasita. Succes

Roxxy, nasoala faza cu cm... sper sa nu te mai simti rau la urmatorul..

Fetelor, pe mine ma bate soacra-mea la cap, ca pana acum trebuia sa ma duc la biserica sa-mi faca maslul ala, de dupa 40 zile, ca sa ma curete cica... si sa pot intra in biserica. Iar despre bebe spune ca sa-l botezam odata, ca pana acum trebuia sa-l impartasim de cateva ori deja, si la fel, ca unde il bag eu in biserica nebotezat.., etc, etc. Unde sa-l botez daca nu-s biserici ortodoxe pe-aici? Ca nu am chef sa ma duc sa caut prin Madrid, pe care nu-l cunosc, biserica ortodoxa, asa, ca o nebuna, cu copilul taras dupa mine si sa ma duc la un drum de doua ore cu autobuzul, plus cautatul, ca nu stiu unde e biserica... E una aici, aproape, la o ora cu autobuzul, in Segovia, dar e biserica catolica unde duminica tin slujba niste preoti ortodocsi bulgari... hai ca pana la urma ne-om intelege noi cu ei, in spaniola, dar nu stiu daca e valabil botezul daca preotii nu sunt romani. Ce sa fac? Dati-mi si mie niste pareri...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza






Cum sa nu fie valabil botezul??? Daca sunt preoti ortodocsi, mergi cu incredere! In biblie nu scrie nimic de limba in care se oficiaza slujba...

Aralia de Piu Mic Alexia Diana
5 Nov. 2007


poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Jasmin, eu inca nu am botezat fetita din doua considerente:
-mi s-a pus mie pata ca nu fac botez cat e frig afara
-noi vrem sa facem si cununia civila odata cu botezul si nu ma vedeam in stare sa alerg dupa haine, acte, etc
Daca tu vrei sa botezi copilul cat mai repede e foarte posibil sa existe o biserica ortodoxa in comunitatea de romani de langa Madrid. Avem niste prieteni acolo, dar imi scapa numele localitatii.
Cat despre maslu (uff, ce ma omoara chestia asta despre curatul femeii la ortodocsi), sora-mii i-a citit preotul chiar inainte de botezul nepotelului, si nu a fost nici o problema.
Ii poti explica soacrei tale ca iti este greu acum si ca astepti pana dupa Paste.

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinag spune:

Anca, a fost racit, dar nu asta-i cauza. De-as stii ce este...

Jasmin, Floris doarme de obicei in patutul lui, lipit de al nostru, fara gratii intre noi. Il mai iau dimineata, pe la 7-8 la noi, sau deloc. Dar e ca si cum ar fi cu noi, paturile fiind la aceeasi inaltime.
OIn ce priveste mutatul copilului, eu am parerile mele, cred ca nu pot spune eu cand e momentul, fiecare copil e altfel. Floris este de fapt la el in pat, iat in camera lui va fi cand nu se va mai trezi, sa poata sta cu Jasmina. Jasmina a avut tarziu propria camera, dar s-a si trezit mereu noaptea...

Deci fa cum simti, asta-i parerea mea!

Acum ies cu Floris afara, sper sa mai pot intra azi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pet.cost2005 spune:

jasmine - ia vezi www.mitropolia-paris.ro/index.php?subject=parohii/index&Spania" target="_blank">aici daca e vreo biserica ortodoxa pe langa voi.

*************************
Petronela si Silvia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

gata si plimbarica noastra!! de azi de la amiaza!

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

offf m-am speriat asa de tare, mai devreme era sa pice Iasmi din pat, am pus-o in mijlocul patului (pat de 1800X2000) si am gasit-o atarnand cu picioarele in jos, pe burta....

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by Ank83

Bianca ...sa stii ca in primul moment in care o sa prind un borcanas cu mazare sau conopida am sa citesc sa vad ce cantitate au din total

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito




am eu unul de conopida....ce sa citesc...

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

quote:
Originally posted by pussi

am fost azi sa cumpar cereale si n-am gasit , o sa merg luni la Real... si ma pregtesc si eu sa incep diversificarea.



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!



sunt in real de toate felurile si de la toate firmele. la farmacie ai incercat???

.................................................................
Cea mai fericita sotzie si mamica!!!

.................................................................
Cerul ne-a trimis un ingerash sa ne descreteasca fruntile si sa ne lumineze viata!!! !!

..................................................................
mami si bubulina IASMINA ALISSA 31.10.2007

Mergi la inceput