PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (80)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Eugenia, ai pus punctul pe I. La mine chestia asta e o mare problema. La sfarsitul lunii iulie, cand face Antonia 2 ani va trebui sa ma reintorc la serviciu. In prima faza am zis ca voi apela la mama, care inca lucreaza dar mi-a promis ca se retrage din activitate pentru a sta cu ea. In ultima vreme insa am simtit ca inca nu e pregatita sa renunte la activitatea ei total, intr-un fel ma simt aiurea ca o presez cu chestia asta. La gradinite m-am gandit si eu dar ar insemna sa stea program lung, de la 8 la 6 si parca mi se pare prea curand. Mai ales ca ea e foarte atasata de mine si nu stiu cum ar reactiona atata timp departe de casa si printre straini. Iar sa apelez la o bona sincer nu am incredere, doar sa fie printr-o cunostinta si cu recomandari mai mult decat solide. Deci singura varianta pentru moment ramane tot mama, daca se decide sa ma ajute. De fapt ea a zis ca face lucrurul asta dar eu simt ca inca ar mai vrea sa lucreze. Asa ca e destul de complicat si la noi. Oricum intre varianta cu bona si gradinita privata parca inclin spre gradinita. Macar acolo se joaca cu alti copii, are activitate, eventual o poti si supraveghea daca gradinita e dotata cu sistem video. Asa acasa e mai greu sa descoperi daca bona se ocupa exclusiv de copil sau se uita la telenovele si lasa copilul sa planga, spre exemplu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Piersicutze spune:

Capitol nou 81

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

quote:
Originally posted by doniro



Mamica la care te referi cred ca e Bulinutza, cel putin eu asa stiam; ma bag si eu in seama pt ca avem si noi ceva experienta... Daria are "picior valg", adica atunci cand merge se sprijina pe partea interioara a talpii. Deci calca cu toata talpa in interior. Se vede super aiurea, cateodata am impresia ca ii atinge glezna de pamant... Am fost prima data cand avea 7 luni la vestitul Conf. Dr. Burnei, cel mai tare din parcare; prima data a zis sa o lasam in pace ca nu are nimic, dupa aia ne-a zis sa ii punem totusi niste ghete din ghips pt 2 sapt. Dupa astea 2 sapt ne-am dus la control, era la fel si ne-a zis sa ii luam ghete ortopedice si sa revenim cand face Daria 1 an. Asa am facut, la control a zis ca e "muuult mai bine" (aiurea, eu stiam prea bine ca era la fel), dar totusi sa mai poarte pana face 2 ani si sa revenim atunci. Acum suntem la a doua pereche de ghetute, sigur nu se va schimba nimic, dar nu vreau sa imi trag palme ca nu am incercat. Sunt curioasa ce o sa ne zica la vara, asta daca mai mergem tot la el...
Daca ajungeti la ghetute, sa stii ca le poti lua prin Casa de Asigurari, dar e ceva de umblat; iar comanda e de obicei onorata in cca 1 luna.
Uite cum arata GHETELE Dariei .


[/quote]
Doniro, mersi mult pt raspuns si poza!
Tot asa calca pe interior si Timeea.
Ea s-a nascut cu piciorusele spre exterior, adica tinea labutele spre ext. la 7 luni am fost si noi la ortoped si mi-a zis sa- fac masaj cum zicea si Babee numai k noi am dat din lac in put k acum calca asa...in fine, mi-a zis s-o mai las pana la 2 ani si un pic si apoi sa merg din nou, dar mi-e k dak stau pana atunci poate o sa fie tarziu. La noi totusi nu e asa grav, se vede numai cand e cu picioarele goale si nu chiar asa nasol k am mai vazut la baietelul unei prietene, exact cum zici tu parca atinge cu glezna, ei la noi nu e asa grav...
oricum ghetutele arata ok, imi imaginam unele nasoale care se vad de la o posta k-s orto.
am auzit k se deconteaza de catre Casa de Asig.
Si Daria cat le poarta? mereu? sau numai cateva ore pe zi? si acum cum e? nu e mai bine? eu auzisem k trebe purtate pana la 3-4 ani
cred totusi k o s amai merg la un orto sa mai am o parere dak si asta zice tot asa atunci e clar! dar nush de ce ne mai amana, k eu stiu k cu cat mai repede cu atat mai bine...
daca apare si Buli poate imi zice cum a fost la ei. si scuze k am botezat-o.

pup

www.dropshots.com/ramoon" target="_blank">poze Timeea

Ramona si Timeea (04.08)

Mergi la inceput