Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (104)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

DESPRE LAPTELE DIN ALIMENTATIA BEBELUSULUI

Fetelor, am vazut ca discutati despre ce lapte e recomandat la bebelusi. In primul rand, toate produsele lactate trebuie sa fie "full-cream", adica nedegresate (nici macar partial, pana la cel putin 5-6 ani!). Bebelusii au nevoie de grasimile naturale pentru dezvoltarea creierului, deci nu ii puneti la dieta! Copiii vor incepe sa o dea pe mancatul "sanatos" mai incolo, catre adolescenta si nu din grasimile din lactate veti vrea sa incepeti sa taiati! Laptele nu e recomandat ca bautura de sine statatoare pana la 1 an. Se poate gati cu lapte (orez, gris, branzeturi, iaurturi etc), insa nu oferi ca bautura, din cauza ca laptele de vaca are concentratie ridicata de sodiu (sare) si e sarac in minerale si vitamine (in comparatie cu laptele matern sau formula).

Intr-adevar, laptele UHT nu e cel mai recomandat. E vorba despre laptele (si alte produse cum ar fi smantane, iaurturi, sucuri, supe etc) procesat, sterilizat prin fierbere extrem de scurta la peste 135*C. Nu e recomandat din cauza ca e vorba despre laptele care nu e tinut in frigider, ci pe raftul obisnuit, care are o viata de 6-9 luni si uneori exista riscul de contaminare (zic unii).

INSA, eu as fi mult mai atenta la alte proprietati ale laptelui pe care il primeste bebelusul. Si anume: sa fie pasteurizat (doar asta se vinde in comert, dar aveti grija daca primiti de la tara sa il fierbeti inainte).

SI sa fie NEOMOGENIZAT!!! Procesul de omogenizare intarzie separarea grasimii din lapte de apa (de aceea se "prinde" asa de greu majoritatea laptelui de comert!). Ce se intampla in acest proces? Laptele e fortat prin niste orificii minuscule la presiune extrem de mare facand astfel ca globulii de grasime sa fie maruntiti, emulsifiati. Din pacate, grasimea asta in loc sa se elimine din organism dupa procesare, se depune pe artere, ficat etc si, in timp, poate predispune la boli de inima, aparat circulator in general, boli de ficat etc.

De aceea eu consider ca e mult mai important ca bebelusul sa primeasca laptele pasteurizat, dar NEOMOGENIZAT. Si daca il gasiti si organic e si mai bine (organic inseamna ca vacile nu au primit antibiotice si hormoni de crestere). Nu stiu cum e in RO, dar aici am gasit lapte organic neomogenizat de Parmalat. Bineinteles ca Lisa va mai trebui sa astepte pana sa il guste.

Scuzati explicatiile simple, dar am vrut sa explic pe intelesul tuturor (aprofundarea prin studiu de specialitate o puteti face voi in timpul liber )...



"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Oooof, Nana! Nu stiu ce sa spun.

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Ricea stai linistita si mie mi s-a intamplat de multe ori sa pun intrebari si sa nu ma bage nimeni in seama, dar perseverez. Nici eu nu stiu cum se face branzica, n-am ajuns acolo. sa nu mai fi suparata.
Verboroda .
Cecilia baietelul vaccinat si mamica cu dureri.
Melania lunganul. Asa e si fratele meu inalt si slab, dar frumusel foc, asa ca..........
Nana stai linistita sunt sigura ca veti gasi o solutie si pt aceasta problema.
Am fost si noi putin afara, am dat o tura ca sa luam aer, dar cam bate vantul si am venit repejor acasica sa papam supica.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

si acum sa ma laud si eu.

am un bebe super marait.care nu are stare niciunde.
nu vrea sa manace e ft agitat.
nu stiu ce are.

astept sa vad cum e pana pe la 6 si daca continua o sa merg cu el la medic.

va pup, pup toti bebelusii bolnaviori.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adimercedes spune:

quote:
Originally posted by NanaMotoc

Eu oricat as incerca sa raman calma, nu reusesc. Andrei in continuare refuza biberonul.
Am incercat si i-am dat 3 lingurite de budinca de orez. S-a strambat dar a inghitit pana s-a inecat si nu a mai vrut deloc.
Ciudat este ca se aude cum ii ghioraie matzele dar d emancat nu maninca.
Nu mai stiu ce sa mai fac.Sunt tare suparata.

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)

Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!



Nana, ati incercat sa ii dea tati??? Nici de la el nu ia? Eventual sa incerce tati sa ii dea. Sa il ia el, sa se joace cu el, sa il puna in alt loc decat acolo unde ii dai tu de obicei de mancare si sa ia el bolul (altul decat cel obisnuit) sa ii dea. Sa ii explice, sa ia si el, sa ii dea si lui si tot asa. Poate de la tati o sa ia. Si ncercati si laptic cu lingurita. Poate-poate. Doamne ajuta!!!

Nu stiu ce altceva sa iti spun.

Sper sa functioneze pana la urma.

"The pessimist may be right in the long run, but the optimist has a better time during the trip."

Lisa

Povestea obtinerii sarcinii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

si daca tot nu ne lauda si pe noi nimeni ca ne-am facut mari, poate va convingem asa

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Fetelor multumim tare mult pentru urari....ieri am umblat brambura si pe la mall.a cumparat tati la fata o groaza de jucarii,hainite ca de a fost ziua ei.
La multi ani ! dorim si noi sarbatoritilor nu mai enumar ,toti sunt tare scumpi si draguti vazut poze...sa cresteti mari si sanatosi.
Melania vazut pe ginerica tras printr-un inel la fel ca ficamea e un scump imediat incarc poze noi cu fata,ieri am avut si sedinte foto,ca doar vrea sa se faca fotomedel cu asemenea greutate.
de la Miruna pt Tudorica .

LAVINIA & Miruna Antonia(5 sept 2007)
http://good-times.webshots.com/album/561667465Haxrfm?start=12
http://good-times.webshots.com/photo/2542862970101707026tEqOcS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Adimercedes multumim de informatii, chiar imi sunt de ajutor pt urmatoarea perioada.
Afibebe sper sa nu fie nimic cu bb, poate are doar o perioada mai agitata.

Mamica de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpatina spune:

offff.. Nana.. da' apa/ceai/suc bea? Ca poate nu-i mai place laptele ala ... pe Milupa sunteti?



=====================
Mami de Ioana (27.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laviniaN spune:

Eu fac branzica de casa din 500 ml lapte ,care dupa ce fierbe al iau deoparte si adaug zeama de la o jumatate de lamaie mai micuta.
intotdeauna a iesit foarte buna apoi o scurg printr-un tifon.
si gata masa la care mai adaug bananuta plus suc de portocala doar putin ca sa fie mai moale,fetei ai place tare mult.

pofta buna papanasi

LAVINIA & Miruna Antonia(5 sept 2007)
http://good-times.webshots.com/album/561667465Haxrfm?start=12
http://good-times.webshots.com/photo/2542862970101707026tEqOcS

Mergi la inceput