Hipospadias(5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Buna fetelor.Ce ma bucur ca ati revenit!
Nici eu nu ma asteptam sa ma programeze abia in iunie,dar ptr.mine nu e nici o "graba",tinand cont ca vreau in toamna sa-l opereze.Dar abia astept sa ne vedem cu dl.dr. ca sa-mi spuna de la A la Z ce si cum.Sunt un pic speriata ptr.ca ultima oara cand l-a vazut dr.de familie mi-a spus ca Alex e posibil sa aiba si o hernie inghinala.Ma ingrijoreaza ca outele lui nu se simt in scrot,desi in primele luni de viata erau coborate(se simteau la pipait).Acum scrotul e cat o nuca iar in zona inghinala e umflat.Doamne ajuta sa nu fie nimic.Nu mai inteleg....inainte avea hidrocel la testicolul stang ,iar acum nu mai simt la pipait testicolele.ATI patit vreuna asa?

Acum ne luptam cu o eruptie de dintisori,are 2 sus si 3 jos si suntem irascibili,ar musca orice.Sper sa nu mai avem si problema asta cand vom merge la operatie.

Deocamdata ne facem planuri de vacanta.Vrem sa mergem in Bulgaria si sa ne incarcam putin bateriile,ca o sa avem nevoie.
Va pup cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nawel, si noua ni s-a intamplat cam la fel. La primul control , in ianuarie 2007 avea hernie ombilicala, hidrocel ( stang parca), am scapat intai de hernie, de hidrocel nu stiam cum trebuia sa fie , dar la urmatorul control( prin iunie 2007) era ok, scapase si de hidrocel. Testicolele la nastere erau coborate, iar de prin mai- iunie 2007- deci avea aprox 6-7 luni- au inceput sa fie sus, aratau exact cum spui tu. Coborau intotdeauna la baie, in apa calda cica....nu stiu ce legatura are, mai citisem pe forum, uneori erau coborate....alteori nu, dar dupa baie intotdeauna erau coborate. Si acum mai urca, dar din ce am citit eu e aiurea cand nu au fost coborate niciodata, inseamna ca sunt blocate in abdomen, si atunci este o problema, dar daca sunt flotante - din ce am inteles eu ...se va inchide canalul acela dar nu mai stiu pana la ce varsta. Iti va spune dr. Basca cand te vei duce la control. In legatura cu hernia inghinala....nu stiu sa-ti spun, Corina stie , baietelul ei a trecut prin operatie din cauza asta, da-i pm ca intra mai rar.

Emilia, ma chinui cu el cu olita dar nici nu vrea s-o vada, si il pun cand se trezeste dupa somnul de la pranz cand stiu sigur ca trebuie sa faca pipi, sa vad cum face, dar maine voi incerca sa-i dau pampersul jos sa faca unde vrea, sa nu mai vada olita, sa vad cum va face. Vezi ce-a trecut timpul, parca ieri spuneai ca incepeti scoala.
Ia sa vedeti cum va trece si vom sta aici sa ne barfim nurorile

Ce-o fi cu restul mamicilor, strig catalogul?



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Eu sunt, sunt, va citesc, dar am de lucruuuu!
Noi suntem binisor, ii tot ard mainile si fruntea lui Stefu, il tot pandesc sa-i recoltez pt o urocultura saptamana asta, si nu reusesc. Le-am mai facut niste analize si au viermisori (sunt laptosi amandoi inca), suntem in tratament, off. Am scapat si de atela Mariei la brat, sper sa ne oprim cu pataniile aici.
edit: Roxana, si Stefulet fuge de olita cat poate! Nu sunt inca pregatiti, asa-s baietii..

va pup pe toate si pe toti bebeii!

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gratiela, vezi ca exista in farmacii niste pungute ptr recoltat urina la bebelusi. Are un adeziv, o pui ....unde trebuie si gata, mie mi-a trebuit ceva pana mi-am dat seama cum se monteaza, si sa nu uiti sa precizezi ca-i baiat, ca prima data am avut ptr fetite si d-aia nu ma prindeam deloc

Si io tot la servici, de la ora 14 am stat pe forum- aici si la regasiri, am stat la telefon- pe al meu si pe al lor, si pe mess, si cica lucrez, mai e putin si plec acasa .



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

ROXANA,deci daca testicolele urca si coboara e ceva normal?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Sper sa nu spun prostii, dar din ce am citit eu se mai intampla sa fie flotante, nu stiu cat de normal este, se poate intampla, dar nu mai tarziu de o varsta, nu mai stiu care-i respectiva varsta- 2-3 ani, mai mult....nu mai stiu, pana la care trebuie sa se inchida canalul acela. Uite ma duc acum sa caut si daca gasesc subiectele respective le pun aici.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gata, uite ca am gasit:

aici, aici si aici


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

off Doamne cate probleme cu baieteii!
Multumesc Roxi.M-am gandit,dupa ce am citit discutiile de pe forum,ca mai bine ar fi sa-i fac o ecografie la testicole si sa o am cu mine cand voi merge la consult la Dr.Basca.Ce zici?
Si apropo de hernie,si asta se poate observa la ecograf,nu?
Tu l-ai operat de hernie pe Calin?Iarta-ma ca te intreb,dar nu mai retin.
te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Calin a avut hernie ombilicala, adica buricul ii iesea in afara , era cat o maslina. Am fost la dr. B. si i=a pus pansament peste....si aici in Ploiesti am fost la o rezidenta de-a dr. care ii schimba pansamentul ala la 2 saptamani, iar dupa vreo 2 luni a trecut fara operatie.
La hernia inghinala e alta poveste, din ce am citit eu, nu trece decat cu operatie, care e bine sa fie facuta la timp, sa nu amani ...nu stiu sa explic de ce, mi se pare ca exista riscul sa intre un organ prin crapatura aia- scuze daca spun prostii, dar cam asa ceva.

In legatura cu ecografia, nu are ce sa-i dauneze, oricum inaintea operatiei ii va face acolo, dar e un dr in spital care mi-a lasat asa o impresie.... ditamai profesorul si ala, si din ce am inteles chiar directorul spitalului, dar un om de tot kktul, numai ecografie n-a fost aia, facuta in max 2 minute ca l-a deranjat pe dumnealui ca plangea copilul.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina75 spune:

Iaca si eu, , prezenta, sa nu ma dati chiar disparuta
Ce sa fac daca nu prea mai am timp sa respir, servici nou, scoala, casa...ooooooooooooof
Roxana, unde e draga mea serviciul ala al tau sa vin si eu??

Pentru Nawel acum: Andrei a fost ok pana la 1 an jumate, nu ne-a spus nimeni nimic de outele lui, aratau perfect normal. Dar intr-o seara taica-su a vazut cand ii facea dus ca un ousor era mult mai mare si parea umflat. In pozitie orizontala se retragea...normal ca am dat fuga la spital, l-a vazut un chirurg pediatru si ne-a zis ca are hernie inghino-scrotala. Cica e f frecvent la baieti sa ramana un canal inghinal (sau ambele) neinchis dupa ce se lasa testicolul in scrot, inainte de nastere.
Ne-a zis ca la copii trebuie operat musai, ca nu trece de la sine, si ca pericolul apare cand se inchisteaza, adica atunci cand nu se mai retrage tesutul abdominal din scrot.
Fiindca Andrei era racit, nu ne-am putut opera atunci, si pe urma am tot avut altele...pana intr-o seara cand s-a intamplat: la culcare, cand sa-l schimb, am vazut ca ousorul se umflase tare si era cam vanat, il durea deja...asa ca bagajele si la urgente..
Fiindca mancase a trebuit sa astepte cu anestezia pana dimineata, asa ca am avut o noapte de cosmar. Acolo am aflat ca avea si hidrocel la acelasi testicol...
Dar a trecut, operatia a durat vreo 20 min, seara Andrei topaia deja, iar a 2-a zi eram acasa. Avea 1 an si 11 luni. Acum are 3 ani jumate si e ok din punctul asta de vedere...mai vedem cu putzulica...

Asa ca, Nawel, o sa vezi ce zice dr, oricum, daca e sa fie ceva si trebuie operatie, sa stii ca nu se compara cu operatia de hs.

Mult noroc.

va pup pe toate

Corina si Andrei (24.11.2004)

Mergi la inceput