Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (99)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Salutare. Va scriu rapid ca e cam foiala pe aici.

Vestile proaste primele. Sunt despre Alex. Test rapid de streptococ pozitiv. Purtatoare sanatoasa, fara semne de boala. Antibiotic 10 zile, contagioasa maxim 2-3 zile. In rest nu are nici pe naiba, alearga si face precum toate animalele.

Atentionare: multe gradinite inchise, epidemie scarlatina, focare de infectie peste tot, in locurile publice si mai ales la locurile de joaca. Mare atentie pentru mamicile cu copilasi mai mari (frecventa cea mai mare intre 2 si 7 ani). Partea buna este ca bebelusii nu fac nici boala si nu iau nici streptococ. I-am facut testul lui Andrei si este negativ. Insa eu ma voi trata in paralel.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Asaaaa, chestiile bune sunt despre Andrei. Bine sanatos, 8,9 kg si 71,5 cm. Facut vaccin, plans foarte putin. Mai scandalagiu la exudat si testul rapid pentru streptococ. Cum spuneam el e bine sanatos. Dr l-a testat si a observat ca nu sta in fund singur dar a zis ca nu e inca vreo graba. I-am zis ca nu prea mai vrea nici rasuciri si a zis ca probabil are o perioada. Ne asteptam sa iasa si celalalt dintisor.

A luat multicel in greutate, dar e prea mic pentru dieta. Insa ar trebui sa mai reducem de prin biberoane, ca atare diversificam si masa de la 5-6. Preferabil iaurt, daca nu vrea pot pune fructe in ele, sau poate fi masa chiar de fructe. Ne-a dat voie pana si Danonino. Pentru constipatie (in cazul nostru scaune mai tari) ne-a recomandat borcanel cu pere. Dr e de acord cu borcanelele, chiar le recomanda. Putin mirata insa ca Andrei papa cate 2 odata, dar se pare ca fructele si legumele nu ingrasa. Cereale nu avem voie la asa greutate.

Cam asta de la noi. Ma duc sa culc putin baiatul ca sa iesim afara dupa aceea.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput