Comori de nov-dec 04 (172)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Azi, vad ca nu sunteti vorbarete...sa fie vremea de vina sau copilasii care nu va mai lasa nici sa respirati?

Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Imi cer scuze de intarziere, LA MULTI ANI FERICITI, FELIS!!!! ..LA MULTI ANI FULGULETZ!!! ....sa fiti sanatoase, fericite, implinite!....FELIS, cand te-a sunat MIhai, eram pe balcon, intindeam rufe, sorry ca nu ti-am urat si la telefon!

Trec printr-o perioada foarte nasoala, "de-aia reaua" cum ii spun eu..toate imi merg aiurea....in primul rand, Paul bolnav, viroza respiratorie, cu febra, cu tuse, muci la greu, cu nopti nedormite, cu invoit de la sv cu mutre si discutii din partea directorului, cu dispute din toate partile.....ca imi vine sa o iau in lumea larga....ce spuneam eu sa mai fac al doilea copil!!!!! NO, NO, NO!!!! nu eu!!!

ANDREAP insanatosire Mariucai!!!

PS: am nevoie de sfaturi de la voi....sunt cu moralul la pamant...azi am stat acasa, normal ca trebuia sa merg cu copilul la doc (care a avut program de dim) si sa ii dau tratament( ca a zis doc ca e boala contagioasa), sa am grija de el...dar uite-asa mi-am pierdut eu primul sv si acum cu al doilea, parca se repeta istoria, nimik numai e sigur...ce solutie sa gasesc sa pot sa am grija si de PAul dar sa nu neglijez si sv???????? de la anul nu voi mai lucra in invatamant, deci voi lucra si eu tot 8 ore/zi...

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_verzi spune:

Ioana bolnaviorul!
Mey, solutie de moment:te duci frumusel la medicul tau de familie si-ti iei un medical sa poti sta cu Paul acasa cat este nevoie.In ce-l priveste pe dl director, se pare ca n-are copii mici si a uitat cand a avut, cum sotia lui "disperata" nu stia ce sa faca cand erau copiii bolnavi. Ai dreptul la 3 invoiri pe an scolar, mai poti sa te invoiesti, dar sa gasesti tu om in loc, un coleg profesor sa zicem, asta depinde si de "politica scolii" sa-i zic asa si in ultima instanta medical...
Cand a fost cu Mihai, cu stomacul, l-a tinut noaptea la urgenta cu perfuzie si dimineata i-a dat drumul acasa sa mearga la medicul de familie, sa ia,cica, trimitere si apoi in policlinica. No, ca eu ma shocasem la faza aia...si in policlinica am dat peste cine am dat dar ce sa facem e singura la gastro, in toata zona :( Asa,(m-am luat cu altele si-am uitat ce-am vrut sa spun defapt ) cum sa-l las singur, ca i se putea face rau sau mai stiu eu ce.Am sunat la sc si-am anuntat ca nu merg, am zis de ce si gata. Adevarul ca directoarea mea e super si chiar ma intreaba mereu cum este? cum se mai simte?...
E prima oara pe anul acesta scolar cand m-am invoit dar no, pot fi si altele.
Eu ti-am mai spus, trebuie sa te implici in munca asta, pt ca trebuie, sa zic asa dar tu prea i-ai invatat cu "munca patriotica" cu totul cumparat din banii tai si nu-i bine pt ca atunci esti luat de prost si cand ai o pb personala in loc sa te inteleaga, nu--i pasa nimanui :(...implica-te in proiecte, implica-te in activitati extra dar nu "voluntariat" pt care vor acumula altii puncte (asculta ce zice baba ca vb aceea de 14 ani tot asta fac). Si eu fac multe pt clasa mea dar atunci cand facem ceva la abilitati de ex, ei aduc materialele, eu le zic..trebuie asta, asta si asta...nu duc eu decat ce stiu ca nu au sau nu pot aduce din diverse motive(mi-am amintit...ati facut flutiri pana la urma?)...si din ce vad, vrei sa renunti la invatamant :( ce sa zic, sa-ti fie mult mai bine unde vei gasi.

o Mariuca si-un Paul, sa le treaca repede raceala!


Diana 22.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MIHAELA, multumesc de sugestii si sfaturi...
Am folosit pentru prima data "batistuta bebelusului"si sunt incantata, ii scoate mucisorii bine de tot....ma bucur ca l-am achizitionat...oricum se mai poate folosi pana la 6 ani

BITS, da sunt la dieta....acum am 62 dekg....dar ajunsesem iar la 67 ...deci am slabit ..la tine cum merge? ai reusit sa te tii?

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Intru si eu rapid sa va zic ca am copil care merge la gradi.Prima zi a stat la program scurt si cand s-a dus mama sa o ia a zis ca vrea sa doarma cu copii acolo si asa ne-am hotarat sa o dam la program prelungit. A doua zi cand sa ajunga la dormit s-a schimbat Doamna si nu prea i-a placut fata ei si nu a vrut sa mai doarma si a venit acasa la 2. Azi a treia zi a dormit acolo si stat tot programul pana la 4..
In rest eu sunt prin delegatii o perioada, de aia si merge la camin in localitate la mama mea si iarasi mi-o rasfata..dar na...in perioada asta ma rasfat si eu .
Onitza am citit doar postare da..bafta cu slabitul si sanatate lui Paul ...eu m-am invatat cu Monti si vad ca merge. Tot pe la 62 ma invart si eu.
Incerc sa citesc din urma daca nu adorm intre timp.
Pupici!

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Aime pupici ca ti-ai amintit de noi. Noi suntem pe drumuri dar avem acasa forte de munca.Ne-am pus in cap sa terminam curtea cat de repede , asta insemnand : facut garaj+pavaj curte+garduri si porti. Mansarda mai asteapta sa traga pestele la mal (a se citi sa adunam bani mai multi ). Acuma suntem la Campulung Moldovenesc intr-un hotel si ninge de zor si ma intreb cand ajungem acasa la BV?

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Ioana, cate invoiri ai avut tu mami pana acum sau cate concedii medicale. De ce te panichezi asa cand nu este cazul. Cam toate mamicile mai stau din cand in cand acasa dar nu-i capat de tara plus ca stiau ca ai un copil micut cand te-ai angajat. Ar fi bine ca tu si Paul sa aveti acelasi medic de familie, atunci cand este Paul bolnav el sa-ti si scrie concediul medical, am inteles ca exista rubrica pentru copil bolnav pana in 7 ani. Si bineinteles ca recomandat este o data sa stea mama si o data tatal.
Tie trebuie sa-ti pese de copilul tau nu de ce spune directorul iar la jobul de la anul poti discuta de la inceput ca din cand in cand mai ai nevoie sa stai acasa, asta este. Uite si eu cum am lipsit 4 zile si acum sunt la servici ca termenul de predare tot acelasi este si trebuie sa termin dar o fac cand pot eu si mi se platesc aceste ore sau le iau alta data dar nu face nimeni munca patriotica.
Ele, acum m-am prins ca voi v-ati mutat la Brasoc si mama ta este aproape acum, super asa. Ma bucur ca si la voi a mers super repede cu gradinita.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

onitzo, orcare dintre parinti poate beneficia de concediu pt ingrijirea copilului bolnav pana la 7 ani, care se da de catre medicul de familie al copilului, chiar daca parintele nu ii este arondat lui, iar limita este de 90 de zile pe an pt fiecare copil si fiecare parinte, platit 85% din salariu iar teoretic pe zilele state in acel concediu iei si bani mai multi ca nu ti se opresc contributiile la stat


Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

onitza,sanatate multa lui paulica

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Onitza....cred ca treci printr-o perioda grea...dar nu te demoraliza!E adevarat ca in invatamant e mai greu sa-ti iei liber..trebuie cineva sa te inlocuiasca,cei mici trebuie sa-si urmeze scoala ..dar..exista varianta unei bone..e drept ca-i scump,dar ce sa faci?Nu poti sta 1 luna acasa..cei mici ce fac?Si daca ai avea un alt fel de serv ...1-2 saptamani mai merge..dar iti spun ca mai mult deja se uita lumea stramb la tine..asta e realitatea!sefii uita ca au avut si ei copii...nu stiu ce alt sfat sa-ti dau.Bunicii nu te pot ajuta?Oricum,multa sanatate lui Paul
Mariuca e mai bine,tuseste dar febra nu a mai facut..maine cred ca o duc la gradi,daca e mai bine
Pupici,mai vb

BURTICA
POZE IANUARIE 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput