Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (21)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Buna fetele... Multumim pt urarile de 3 luni. Azi am fost si noi la medic, la controlul lunar. Raportam 6.820 g, 62,5 cm si 41 cm perimetrul craneal. Am primit laude pt puiutul mare si voinic... mai ales ca l-a facut sa se intoarca din pozitia pe burtica in pozitia intr-o parte...cica in medie din 100 de copii doar 10 sunt atat de voinici ca Lucas. M-a intrebat daca-i dau doar piept si daca i-am spus ca da nici macar nu a mentionat diversificarea, cred ca si-a dat seama ca nu are rost sa ma mai intrebe nimic. Doar ca am aflat ca fiu-meu ma foloseste pe post de suzeta de mananca asa des, la 1 ora jumate-doua de la alaptarea anterioara. Sigur, cum suzeta n-a vrut-o... m-a gasit pe mine...
Am intrebat si eu de curiozitate cum se numeste vaccinul pe care i l-au facut lui Lucas la 2 luni. Mi-a zis ca se numeste Infarix si e pt 7 boli... i-am spus ca in tara mea fetele il cumpara, ca cel de la policlinica e incomplet. Stia despre ce vorbesc...



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Pussi, culoarea ochiloe se poate schimba pana la 6 luni pt unii mergand pana la 1 an la altii. Lucas si-a schimbat deja culoarea ochilor de la albastru inchis la un fel de n-ar mai fi... nu stiu daca sa spun caprui sau negri...

Stefania, da, ne-a fost dor de tine


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

AndreB, e normal sa-si manance manutele in perioada asta. Si al meu, daca-i interzic sa-si manance mainile imi ia mainile mele si-si baga degetele mele in gurita, iar daca vede ca nu-l las nici asa imi mananca hainele... in special cum eu il pun cu capul pe umar imi linge umarul si ma trezesc cu tricoul ud...

Amy, si eu am patut pliabil, de la Neonato, frumos, cu jucarii frumoase si bebe nu vrea sa stea in el... mi-e o ciuda...

Fetelor, nu stiu cum sa-l fac pe bebe sa doarma in patutul lui pe timp de noapte... deja e momentul, are 3 luni, e mare... Aveti idei?



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aralia spune:

quote:

Fetelor, nu stiu cum sa-l fac pe bebe sa doarma in patutul lui pe timp de noapte... deja e momentul, are 3 luni, e mare... Aveti idei?



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza




Cred ca trebuie sa il pui in patut si sa stai cu el acolo, sa-i vb, sa-l atingi si daca plange il mai iei in brate, iar il pui...dar asta necesita multa rabdare! Bafta!

Alexia Diana
5 Nov. 2007
poze
www.youtube.com/watch?v=fHuyBOXikpM" target="_blank">Alexia in centrul de activitate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

quote:
Originally posted by Ank83

tocmai am prim it o vizita de la neonatoloaga care m-a linistit in problema ca Raul e "capos" , la consultat cap coada... a zis ca e dezv aproape cat un copil de un an... avem 68 de cm... astia 8 i-am luat luna asta ... perimetrul cranian la ea a reiesit 43 cm... deci e bine ... suntem mari mariiiiiiiiiii.... Tipa mi s-a parut super ok ... am vorbit si despre diversificare ... de data asta pe bune... mi-a zis cum ce si cand... Ar fi bine sa incepem ca avem 4 luni jumate si cavalerul este mare si cere.. Mi-a zis sa ii dau cereale , nu multe.. si stau linistita ca Raul nu s-a ingrasat de la cereale ci de la lapte ...deci ele nu au nici o legatura.Intre timp s-a trezit si tata si a vazut cu cine seamana asa zdravan ... cat despre vigantol.. ea e de parere ca bebeii hraniti cu lapte praf oricum isi iau vit D din lapte si ca nu e neaparata suplimentarea cu vigantol... deci ar cam fi discutabil
Adevarul e ca de cateva zile mi se pare ca nu se prea mai satura cu lapte

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito


Ank, super! Ma bucur ca te-ai linistit.


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

Buna fetele... Multumim pt urarile de 3 luni. Azi am fost si noi la medic, la controlul lunar. Raportam 6.820 g, 62,5 cm si 41 cm perimetrul craneal. Am primit laude pt puiutul mare si voinic... mai ales ca l-a facut sa se intoarca din pozitia pe burtica in pozitia intr-o parte...cica in medie din 100 de copii doar 10 sunt atat de voinici ca Lucas. M-a intrebat daca-i dau doar piept si daca i-am spus ca da nici macar nu a mentionat diversificarea, cred ca si-a dat seama ca nu are rost sa ma mai intrebe nimic. Doar ca am aflat ca fiu-meu ma foloseste pe post de suzeta de mananca asa des, la 1 ora jumate-doua de la alaptarea anterioara. Sigur, cum suzeta n-a vrut-o... m-a gasit pe mine...
Am intrebat si eu de curiozitate cum se numeste vaccinul pe care i l-au facut lui Lucas la 2 luni. Mi-a zis ca se numeste Infarix si e pt 7 boli... i-am spus ca in tara mea fetele il cumpara, ca cel de la policlinica e incomplet. Stia despre ce vorbesc...



Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza





Felicitari pt.bb cel voinic!!!!
Dupa ce adoarme Lucas nu poti sa-l transferi la el in patut?eventual lasa-i o haina a ta langa el;
bb Lucas!!!


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

ref. la babe....noi am scapat de gura lor(pana acum),dar dc totusi as primi vreo replica din partea lor,le-as trata cu indiferenta...nici nu m-as obosi sa le zic ceva(tot la parerea lor ar ramane..asa ca);fiecare mama in parte stie ce e mai bine pt. copilul ei.

oricum si eu m-am amuzat teribil citind peripetiile voastre cu babetele



AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

helloooo
mai e cineva????
ce faceti mey fetelor,v-ati retras asa de devreme???


AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmin012 spune:

Mai suntem noi, dar Lucas nu prea ma lasa sa scriu
Acum e in patut, vorbeste. In timpul zilei il mai las in patut, chiar doarme uneori acolo, dar trebuie sa-l adorm la tzitzi inainte... problema e in timpul noptii, ca daca nu sunt eu cu el se trezeste din 30 in 30 minute...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amy26 spune:

quote:
Originally posted by Jasmin012

Mai suntem noi, dar Lucas nu prea ma lasa sa scriu
Acum e in patut, vorbeste. In timpul zilei il mai las in patut, chiar doarme uneori acolo, dar trebuie sa-l adorm la tzitzi inainte... problema e in timpul noptii, ca daca nu sunt eu cu el se trezeste din 30 in 30 minute...


Jasmin si micutzul Lucas Daniel (28.11.2007)

www.flickr.com/photos/23373490@N02/" target="_blank">poze cu mogaldeatza






cum a zis si Aralia va trebui sa te inarmezi cu foarte multa rabdare...o sa dureze pana il obisnuiesti in patutul lui;e bine sa iei lucrurile din pripa caci mai tarziu o sa fie si mai greu;
Succes!!!

eu nu am avut probleme cu dormitul in patutul lui noaptea....desi peste zi doarme in patul nostru.
acum e la el in patut si se foieste de mama focului,dar asta e semn bun caci isi face incalzirea pt somn



AMY si IUSTIN CRISTIAN(07.11.2007)

Mergi la inceput