Colectia de toamna-iarna 2005 (187)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Salutare si de la noi!

Inca in formula 2-in-1 si sper sa reusim sa ramanem asa pana in 10-11 martie, cand ma interneaza pentru cezariana. Asta ar fi vestea buna.
Un dubiu tot mai am eu, caci dupa toate site-urile si dupa echo morfologica de la 24 de sapt, DPN-ul meu ar fi exact atunci (UM=6.06)! Nu stiu de ce doctorului ii iese 16 martie, sper sa nu se insele sau asta sa fi fost modalitatea de fentat adversarul...
Vroiam sa va intreb: voua cand v-a programat cezariana fata de DPN ? (in cazul cezarienelor programate) si cum ati fi procedat in caz ca se declansa travaliul mai repede ?

Povestea e lunga, ne-am agitat mult in ultima vreme. Pe-aici toata lumea se fereste ca de bombe de cezarienele programate (mi s-au povestit riscurile in detaliu) dar in acelasi timp nu te asigura nimeni ca vine la spital cand se declanseaza travaliul - in cazul asta ramai la mila si la norocul medicului de garda . N-am reusit nicidecum sa iesim din impasul asta.
Maine mai merg la un control la spital sa vedem cum stam, ieri am fost numai la tratative...
Sunt greute sapt. astea ultimele, obosesc imediat, raceala m-a stors si ea complet... Tot ce imi doresc e sa creasca bebelina mare si sanatoasa si sa ajungem la termen.

EDIT: mda, m-am uitat pe lista mamicilor de varsta mea, cele programate la cezariana pe 11 martie au avut UM cu o sapt mai tarziu decat mine De unde se vede treaba ca am rezolvat o gramada


Maria & Cristian (22 dec 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ina, arati tare bine, bravo pentru micile rasfaturi pe care ti le-ai acordat! Sper sa vina si la voi vremuri mai bune cu somnul cat mai curand!

Anda, Mihaelutat, sa treceti peste dureri cat mai repede si mai usor!

Lavi, multumesc pentru incurajari, deja am ajuns in halul in care mi se pare asa de albastrie situatia si m-a consumat atat de mult in ultime vreme incat nu pot decat sa sper si la un dram de noroc - sa aranjam lucrurile incat sa fim 100% in siguranta vad ca nu putem

Wow, Dordia, ce aproape esti si tu! Odihna multa sa ajungeti cu bine la termen!
Roxi, sa te bucuri cat mai mult de lunile astea fericite de la mijlocul sarcinii .

Felicitari pentru progresele cu olita, noi inca tot n-am facut cunostinta cu ea si nici nu ma simt inca in stare sa iau initiativa. Mai lasam asa o vreme...

In schimb suntem tare incantati de explozia verbala a puiului din ultima vreme, prinde si reproduce absolut tot. Chiar ne aminteam cum am trecut de faza cu "cum face?" [animalul] de pe la 1.5 ani, la faza de "ce-i aia" din jurul a 2 ani si acum la faza de "ce face ?". Probabil va urma seria de "de ce ?" cu care ne va infunda definitiv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

quote:
Originally posted by joy04

in mesajul de mai sus, spuneam ca am fost plecata doar eu cu Alex afara ca Vlad nu a vrut sa vina.


Ina, iti sta super misto, imi place.

am incercat sa ma loghez de 4 ori si nu ma lasa. imi spune ca m-am logat cu succes, dar apoi apar nelogata.

CAMELIA, este mortala Daria.


fetelor, cu pampersul este ca Vlad numai vrea deloc, deloc. s-a trezit Alex

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)





Joy, !

Tinem pumnii pentru Vladut la medic! Sa dea Domnu sa fie bine!


Ilenutza, voi ce mai faceti??? Sper ca sunteti mai bine!

Mai, de Mirabilis mai stiti ceva???
Dar de Alinush???
Hilde, tu pe unde bantui?

Maria un de incurajare si pentru voi ! Tinem pumnii stransi si facem galerie !


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

CAMELIA, stii de cand vreau sa te intreb ceva si neuronul meu uita??? ce face Dariuca cu cazutul parului? ii mai cade?


MARIA, eu la Vlad am avut 40 saptamani incheiate pe 03.12, ecografia zicea DPN 02.12 si dr m-a operat pe 01.12
mi-a zis de la 36 saptamani ca sigur nu nasc inainte de termen. (cred ca s-a brodit sa fie asa, "a avut" noroc cu predictia)
la Alex, cam tot asa. adica DPN-ul era pe 21.09 si m-a operat pe 19.09.
mi-a zis ca daca intru in travaliu mai devreme, sa-l sun imediat si ma baga direct in sala, tinand cont ca era musai sa fac cezariana avand deja una.
dr meu practica cezarienele dar cat mai aproape de termen, stiu de fete carora le-a facut in ziua dpn_ului. este destul de traumatizant pt bb sa-l scoata asa direct, decat in nasterea normala cand travaliul pregateste copilul.
tin pumnii sa fie bine.


i-am oprit Duphalac-ul lui Vlad si i-am dat Debridat si a facut kk fara supozitor. gros, tare si negru.

Joy de Vlad Andrei (1 decembrie 2005) & Alex Gabriel (19 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxisialexia spune:

SAL!

ioana mare rugaminte, yo trimit pana in weekend poza. Acasa nu am internet si mereu uit sa pun o poza pe un cd ca sa o trimit de la birou.Cand a spus cris ca e ultima zi? Saru mana

anda, si yo eram cu gandurile bune….iti doresc sa iti treaca repede durerea. A terminat nic cadoul ?

maria esti o scumpa draga mea , insa eu sunt in sapt 29 si numai la mijloc nu se cheama..deja nu ma mai support si mi-e greu ..burta creste mereu si ma simt ca un hipo .
La prima sarcina a trebuit sa fac cezariana( mai multe motive) si aveam termenul in 3-4 noiembrie.si am fost operata pe 21 octombrie….imediat ce am intrat in saptamna 38 ( imi aduc aminte ca m-am dus la doc si i-am spus ca nu mai pot.. aveam niste dureri nasoale rau simteam ca ma rupe cineva in doua..ma tineam de pereti ca sa pot merge).
Eu stiu ca dupa saptamana 38 e ok pentru operatie. Sugestia mea este sa stai locului sa te mai odihnesti, iti tin pumnii sa fie bine.


ina vai de mine prin ce chinuri ai trecut, am vizionat pozele si m-a luat cu calduri( eu toata viata mea am avut parul lung pana la fund si stiu ce inseamna durerile de scalp de la strans sau tras)..esti eroina . Arati , cat dureaza treaba asta?

ganda cred ca esti si foarte stresata de intoarcerea la serviciu, incearca sa adormi seara pana la ora 22.30 si poate te ajuta niste ceaiuri.felicitari pentru reusita cu pampers, simt din cele spuse de tine ca esti foarte obosita
ai terminat cu dentistul?

meems santate multa . Am vazut pozele cu scumpa ta mica, este o dulcica.ce fain este la voi in curte.

Diana ai grija de tine!

hele ce mai faceti? Ce mai face blondina scumpa?

miha sanatate multa, sper sa scapi de piatra aia cat mai usor

cata tot doc D a fost? refacere grabnica.

cora ce mai fac copilasii?


eu tot nu am internet acasa si e

Roxana, Alexia Maria( 21 octombrie 2005 )
si BUBU

- Copiii fac ce vad, apara inocenta copilului tau! -

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Inutza draga, am fost sa vad pozele, dar nu vad nici una, probabil am nevoie de ceva mai bun instalat pe computer. Insa din descrierea ta, imi imaginez ce ti-a facut. Las', ca si eu aveam par pentru 3 femei acum cativa ani, prin 200 asa... si ma plangeam ca n-am nici cu cwe sa-l prin, abia ma pieptanam. Si, de bine ce ma plangeam (ca de! eram si creata, era greu de intretinut, era si luuung) acum am ramas cu 3 fire si alea drepte! DAR: veste interesanta pentru cine intereseaza ca nu cred ca va intereseaza. A inceput sa-mi creasca par nou, mititel si e carliontat, deci s-ar putea sa-mi revin in cativa ani la vechea podoaba capilara. Bucurie mare va fi, de data asta am sa apreciez cum se cuvine.

Auzi, dar ce se intampla cu ele peste 3 luni? Se descos?

Anda, daca la noi se lipesc, ce se intampla cand te speli pe cap? Sau nu te mai speli 3 luni?

Roxi, eram datoare cu precizari ref. soacra: da, iubeste copiii, ceea ce ii da din start cateva biloaie albe, Stefania nu plange la ea la schimbat nici la masa, ceea ce ii mai da alte ditamai bilele albe. Care in mod normal ar trebui sa sfarame in bucatele bilutele negre pe care eu tot insist sa i le dau.

Anda, referitor la extractie, eu am de facut 2 din astea in curand, cand termin cu tortura in partea de sus a gurii. Se cheama "extractie molar inclus", la mine maselele de minte de jos au crescut orizontal, inauntru, impping in radacina molarilor alaturati de imi ies ochii de durere cand mestec. Asa ca eu ma gandesc ca dupa extractia asta asa dureroasa cum zici ca este, scap si eu de dureri de masele!

Joy, ai de gand sa ii zici dr. ca ii tot bagi supozitor? O sa te certe rau de tot. De ce faci asta, ca eu nu pricep? Nu ai rabdare pana la urmatorul scaun? Ii dai sa bea apa intre mese? E important. Si ce inseamna ca face "greu"? Ca toti aratam jalnic in momentele alea, ne strambam, ne invinetim la fata etc. Eu nu am oglinda in baie, dar ii vad pa amandoi copiii mei si imi pot imagina si despre mine, asa... vag.
Joy, nu am inteles ce nu mai vrea Vlad, sa faca in pampers, ori nu vrea la olita? L-ai lasat singr acasa si ai iesit cu Alex???

Maria, multa sanatate iti doresc. La mine cu Bogdan a fost asa: m-a programat la insistentele mele pe 14 noiembrie, care era prima zi a celei de-a 41 saptamani de sarcina. Imi tot spunea ca mai am inca o saptamana pana fac 40 de saptamani, n-am vrut sa ma cert cu ea... In noaptea de 14 noiembrie, la ora 1:30 am intrat in travaliu (contractii). La Stefania, am vrut sa stau tot pana intru in travaliu, dar ii era doctorei teama de complicatii, asa ca m-a programat la 39 sapt + 1 zi. In ziua respectiva m-am prezentat dimineata la spital, am asteptat sa-mi vina randul, mi-a pus sonda, m-a asezat frumos pe un pat ca a aparut o urgenta... si ori de stres, ori ca asa a fost sa fie, am intrat iar in travaliu! Cu Bogdan a durat 18 ore (si-a batut joc de mine), cu Stefania a durat 2 ore, cand iar si-a batut joc de mine, pentru ca am asteptat in pre-operator, nu in salon, cu sonda pusa frumusel, care e o placere in sine!
Daca intri in travaliu, suni rapid dr. si ii explici ce se intampla si mergeti cu totii catre spital, pentru cezariana de urgenta. Eu zic ca nu va fi nici o problema. Tin pumnii sa fie cum vrei tu. Nu-ti face probleme ca e rau cu medicul de garda, in cezariana va intra unul care stie sa o faca, vei fi oricum pe maini bune, doar ca altele. Asta daca crezi ca nu vine dr tau.

Maria, ca sa vezi ce trece timpul, deja a ajuns Stefania la faza "ce e aia?", asa ca ce sa mai zicem de cei "mari"?

Roxi, eu ma culc la 22:30, dar nu reusesc sa adorm, iar daca adorm, ma scol peste 10 minute, ceea ce nu e deloc normal, ca doar nu e dupa-amiaza si nu mai reusesc sa adorm. Asta noapte ma gandeam la ceaiuri. Am sa incerc si asta. Dar sincer, reiki-ul ar fi trebuit sa ma ajute. Nu face fata. De asta ziceam ca nu stiu ce am. Or fi mai puternice energiile soacra-mii. V-am zis ca s-au uscat florile din camera unde sta? Dupa o saptamana de ingrijiri identice cu cele de pana atunci?

Ioana, nu am poza recenta cu Bogdan. Tati nu are timp de nimic, iar eu nu stiu sa folosesc aparatul lui. Deci... cam pas cu pozele daca nu ia masuri radicale al meu sot, sa mai stea si pe acasa. Cum w/e urmator, de 8 martie, va zbura cu avionul in interes de serviciu, poate reusim sa facem poze acum, de 1 martie.
Gata, acum ma duc la nani.

Nu recitesc ce am scris. Scuzati greselile de ortografie/exprimare etc. Revin pe seara sa editez, daca va fi cazul. Pupam colectia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Hello!!

Am scapat de viroza piticului si ne-a luat pe noi ,mie mi-e rau de mor ,ma doare gatul f tare ,am inceput sa iau antibiotic ,uras perioada asta ,toata lumea se imbolnaveste ,bine c-a scapat Andreas desi mai tuseste inca .


Ioana ,unde trimitem pozele pt panou??

Sanatate bolnaviorilor ,insanatosire grabnica !

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada



www.onetruemedia.com/shared?p=4735f6859c47291132f727&skin_id=6&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Al II-lea an de viata (montaj )





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Ina , am vazut pozele si-mi place cum iti sta, chiar foarte mult! Te face mai tinerica

Roxana , da tot la doctor D a fost dar cu greu, ca cica el nu mai scoate unghii incarnate ca de asta de ocupa acum rezidentii...

Maria , la mine a fost cezariana , termenul era pe 1 nov dar doctorul a spus ca e colul inghis, nu am contractii asa ca nu nasc la termen si ma programat pe 2nov. A spus ca daca totusi se declanseaza tarvaliul sa ma duc la spital si se vor ocupa doctorii de garda de mine pana vine el indiferent de ora. si stai linistita ca va fi bine

Va multumim de urari si incurajari

Mihaela , pe unde umblii nu ne arati pozele?








Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:

ina- iti foarte bine.sa-ti spun sincer ma asteptam sa fie mai lungi,dar e bine si asa.
meems- e o scumpa Rianna,am vazut pozele la care ADY," e a mea,e a mea" avem si noi una din jucarii.
maria- nu stiu ce sfat sa-ti dau cu cezariana,eu am avut 2 nasteri naturale ,una indusa (travalui 18ore),iar cea de-a doua ,s-a declansat singura( rupt apa la 5.30 si la 11.30 tineam copila in brate)nastere usoara si tine raceala in frau.
ioana- am o poza mai recenta,dar nu ma pricep sa o ajustez,focusez alea alea,incerc sa o trimit deseara cand vine sotul daca nu ,nu. imi pare rau.am tot amanat .

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107815&whichpage=17

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput