FIV de toamna IV

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Raluca este o tipa f.rezistenta.Eu ma gandesc cu groaza la injectiile care ma asteapta.cand mergeam la intepat ma treceau toate caldurile.Eu am facut humegon care sunt mai putin dureroase decat puregon care le-a facut Raluca.Ma durea fundul de muream.Cautam sa tin minte...o zi o fesa si o zi alta.Oricum dupa reusita FIv cand am nascut am facut 120 de injectii in 3 saptamani pt ca am avut o infectie urinara.Dupa ataea suferinte acum ma pregatesc sa o iau de la capat.Mi-au trebuit 6 luni ca sa ma decid.Din aceasta cauza vreau sa-mi fac acum si toate analizele posibile.
O sa va trimit poze cu pisi la mare.Singurul lucru de care imi era teama era drumul de 6 ore pana acolo.Acum sunt mai linistita pt ca ma opresc in Galati si drumul il fac in 2 parti.mama mea a vandut apartamentul si merg sa semnez actele.Acum pot merge la FIv linistita pt ca pisi are cu cine sta.
Problema va fi ce'i voi spune maica'mii.Ea nu stie ca am facut FIv nici la primul bb.Este f.credincioasa si religia este impotriva la asa ceva.Totusi cand voi merge o saptamana a in Bucuresti trebuie sa-i spun ceva.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monbb1 spune:

Intr-adevar cea mai grea etapa este cea a deciziei. Si in primul rand pt ca tot am senzatia ca mai sunt si alte sanse. as vrea s afiu convinsa ca nu exista decat FIv ca singura solutie, cred ca mi-ar fii mai usor.
Oricum va multumesc la toate pt ajutor.

Karula : Ai dreptate, am mai auzit ca trat sunt putin diferite intre tari , ba chiar intre clinici. Dozarea oricum ti-o face doctorul in fct de analizele tale. Dar nr de embrioni transferati este legalizat in America de Nord. La situatii normale se transfera 2 embrioni si apoi in fct de varsta si de complicatii se pot transfera 3 si poate chiar mai multi dar nu stiu sigur. La mine ar transfera doi ceea ce e ok pt mine, mi-e teama de sarcini multiple.

Gabi: Aici mi-au dat un formular special de analize pt FIV. Am facut HSG, teste de sange (rubeola, hiv , hepatita C), ecografie (pt a detecta eventuale chisturi, fibroame), FSH, clamydia si mai am de facut un test de sange - cariotip - sa vada daca cromozomii sunt corecti.

Si la noi tratamentul incepe tot cu anticonceptionale (Marvelon) apoi Lupron si Purgonal dar inca n-am inteles ce si cum le combina.
O sa caut unde spuneti ca descrie Karula , Fiv-ul facut, poate ma mai lamuresc.

Merci si va pup pe toate.
Gabi: vacanta placuta, bucura-te si relaxeaza-te . La fel pt oricine care pleaca in vacanta (va invidiez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Am uitat sa va spun ca plec joi dimineata si sunt in toiul pregatirilor.Abia astept!Din 2000 nu am mai fost in concediu.(la mare vreau sa spun).La munte am mai fost cate o zi doua.Am emotii f.mari cu bb-ita mica.Sunt convinsa ca trebuie sa-mi fac programul dupa ea...dar,doar pt ea merg la mare.

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna dimineata fetelor si o zi super va doresc.

Anca eu stiu ca Niculescu si echipa sunt in concediu din august, tu parca trebuie sa mergi joi (31.07.2002) la el, deci s-ar putea sa fie la cabinet sau spital, deci dute si vezi sau suna si vb.cu asistenta si vezi despre ce este vorba.
Oricum nu poti face FIV in august deoarece dr.Cocei a nascut in iunie si vine deabia in septembrie si dr.Niculescu fara ea nu face FIV si nici nu este recomandabil FIV vara, deci ET va avea loc in octombrie sigur sau inceputul lui Noembrie.
Stai linistita ca injectiile nu dor, sunt un fleac
Eu injectiile le-am cumparat de la spital, de la dr.Cocei, avea o asistenta care le aducea de afara, eu am cumparat 6 cutii. Si pe mine ma intereseaza sa le cumpar mai ieftin (ca-s in criza de bani), asa ca poate poate cumperi mai multe, ai cui sa le vinzi, la spital. Acum depinde si ce tratament iti prescrie Niculescu, eu am facut stimulare cu Menogon, in primavara (februarie) am dat 150 $/cutie, dar in aprilie se scumpise ajunsese ca 165 EURO/cutia.

Gabito ce fericita poti fiiiiiiiiiiii pleci la mare, concediu placut si distactie la maxim, sa vii cu forte proaspete.
Ralu multumesc pt.raspunsul dat Ancai, esti o dulce.
Pupici la fete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Fetele care mergeti la dl. dr. Niculescu ce puteti sa-mi spuneti despre el?
Abia astept sa vina septembrie ca sa merg sa-l cunosc si sa vad care este parerea referitoare la problemele mele.
Va pupic pe toate si va urez o zi buna.

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Buna dimineata,fetelor!!!

Karula - ok, am inteles cu 'alcoholul', am citit undeva ca de la 3 pahare de baut.alc. pe sapt. scade fertilitatea - in fine. Oricum al meu nu bea, nu fumeaza, deci asta e ok, nici eu nu fumez si un spritz la sf. de saptam. se poate elimina si acesta cu succes, daca trebuie.

Da,ai dreptate, daca reusesc sa procur macar o buna parte din injectii la pret mai rezonabil deja e ff bine. Fantastic ce diferenta de preturi intre Leda si Budapesta - e totusi inadmisibil intr-o tara ca a noastra, ma refer la nivelul nostru de trai, la natalitatea in cadere libera, etc,etc. In loc sa se compenseze asemenea medicamente, noi le luam mai scump decat in alte tari!!!

In Austria in baza asigurarii medicale (Krankenkasse) ti se preiau pana la 75% , si in unele cazuri chiar 100% (depinde de varsta perechii, grad de asigurare,etc) din costurile primelor doua FIV-uri si o parte si din al 3-lea.

Si mie imi place mult Budapesta, Karula, dar favorita mea este clar Viena, unde am avut treaba des in ultimii ani si o cunosc mai bine.

Problema e: oare in baza retetelor de la doctorii nostri voi putea cumpara medicamentele acolo, ca stiu ca la medicamente mai deosebite cer recomandarea/parafa unui medic local. Deasemenea, presupun ca nu toate farmaciile vand aceste injectii. CUM aflu la ce farmacii sa ma duc ???Mi-e teama ca asociatul meu nu prea ma va putea ajuta, e paralel cu asemenea probleme, iar timpul va fi fff limitat. Trebuie sa ma duc 'punct ochit - punct lovit'.

Gabi - e clar cu injectiile, daca te-au durut pe tine (am toata admiratia ptr Karula/ Raluca), cred ca va fi groaznic si ptr mine, mi-e frica deja, oricum imi era, pe mine ma stresa si Pregnyl-ul acela lunar, o singura injectie, daramite zeci!!!!

Cine a facut FIV la dl.dr.Niculescu - stie cumva ce medicamente foloseste dansul de obicei???


Am auzit ca ar exista un spray de piele anesteziant - ??? Stie cineva ceva despre asa ceva?? A fost facut special ptr persoane, in special copii, care treb sa faca multe injectii, dar nu mai stiu unde am citit asta...

Ei, am innebunit complet poate, dar deja sunt ff stresata de ce ma asteapta peste cca 4 saptamani...

Va doresc o saptamana minunata in continuare, va pup,

Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

PIA, ce bine ca ai venit !!!

Menogon, zici, ok - pai, daca il voi putea procura mai avantajos, iti voi lua si tie ptr ca vad ca suntem in acelasi lot, numai sa ma dumiresc de unde, ce si cum.

Si tu spui ca injectiile sunt un fleac??? Esti tare, pur si simplu tare, ca si Raluca.

Multumesc ref.dl.dr.Niculescu - incerc azi sa ma programez ptr joi,31.07, sper sa fie ok - iti spun maine daca am reusit, voi suna pe la 17.00 la el la cabinet, ca de obicei.

pupici everybody,
Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Buna fetelor!Nu mi-a venit "rusii" nici azi cu toate ca inauntru este foarte putin,oricum azi sotul meu trebuie sa dea telefon la clinica sa vedem cand ma programeaza.Ei ziceau ca oricum trebuie sa ma duc chiar daca nu imi vine"rusii".Cred ca are legatura cu injectia aia din burta ca scria ceva de genul acesta pe prospect,dar cum intelegem noi germana(termenii medicali din germana)am zis ca nu se poate sa nu imi vina,daca i-au anticonceptionale,dar...Se pare ca am ceva ghinion in drumul spre vitro,sper din suflet ca acesta sa fie ghinionul si nu prinderea embrionului(embrionilor.Sa vedem ce o zice azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Buna dimineata fetelor!
Vacanta placuta la Gabitza. Sa ne povestesti cum va face Simonica la mare.
Pia, Raluca un dulce. Bineinteles si pentru celalate fete un dulce.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Fetelor,sunt un pic cam debusolata.Ieri am fost la medic,m-a gasit foarte bine la controlul ecografic,se pare ca ovulatia s-a produs,ovarele,endometrul erau in parametri normali.Spermograma sotului meu nu este grozava(astenonecrospermie,100mil/ml,30%mobilitate normala,40% redusa,30% imobili,forme anormale 25%),dar se pare ca nu este nici din cele mai rele.Concluzie:dupa laparoscopie,stimulari,inseminare ar fi trebuit deja sa raman insarcinata.Mi-a spus sa mai fac testul postcoital,sa vedem daca nu cumva este o reactie de respingere a organismului meu.Apropo,stie careva din voi mai multe despre aceasta analiza?Daca si aceasta se va dovedi in regula,vom fi trecuti in categoria de infertilitate din cauze necunoscute,avand ca ultima sansa fiv.Nici nu-mi vine sa cred ca nu mi-a mai dat alte sanse.M-a sfatuit sa merg la Giulesti si sa ma interesez despre fiv(pret,procedura,sanse de reusita in cazul nostru).Oricum nu cred ca voi reusi sa adun atatia bani.Care ar fi cel mai redus pret posibil? Va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi pentru ca trec printr-o pasa foarte proasta!

Mergi la inceput