FIV de toamna IV

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Monbb,si eu am facut trataament naturist la inceputul anului dar nu s-a intamplat nimic deosebit.Nu vreau sa te dezamagesc dar la noi nu a avut efect.Si acum inainte de FIV sotul meu face tratament naturist pt oligoastenospermie.

Te pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Buna dimineata fetelor si o saptamana excelenta.

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Eu am reusit sa racesc ieri. Azi imi e mai bine, dar nimic nu mi-e mai nesuferit ca starea asta de raceala de vara, cand transpiri si ti-e frig pe 30 de grade.
Cand pleci Gabi? Sa faci poze si sa ne trimiti cand te intorci.
Ileana, azi ai fost la Ancar, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Buna dimineata fetelor si o super-saptamana la toata lumea !!!!

Am venit 'fresh' cu o mare pereche de ochi umflati ( de nesomn... voi la ce va gandeati?...) de la nunta, care a fost destul de ok, ar fi fost si mai bine daca Dan al meu nu ar fi fost solicitat tot timpul sa ajute cu cate ceva, incl. furatul miresei, bleeeaahhh- ce nu-mi place mie obiceiul asta....

Am citit acum ce s-a mai scris pe FIV III si m-am cuibarit repede in noul FIV IV.

Bine ai venit Denisa73, cred ca ne vom concura in emotzii - eu, care ma cred o brava asa in viatza de zi cu zi, plang acum de mama focului fff des, fara sa-mi fi facut inca nimeni nimic.. of..
Noroc cu fetele de pe aici, sa stii, imediat m-am simtzit mai bine cand m-au preluat si pe mine saptam trecuta.

Karula, super cu descrierea fiv ptr Denisa, mi-a prins ff bine si mie, chit ca cred ca am citit deja tone de info, pe internet, etc, dar sa auzi de la cineva care a facut efectiv toate astea e cel mai bine.

Pia, draga mea, am intepenit cand am vazut ce-a zis Tumpi - echipa lui dr.Niculescu al nostru nu e pana la sf. August????? Si eu care credeam ca linistita ma duc joi, in ziua mea 11, la el!!!
Pai, daca abia la sf.Aug treb sa ajung la el, cand mai fac eu analizele anterioare necesare, cand procur si incep sa fac injectiile, etc, etc, etc ca sa fac FIV-ul la mijl OCT - nu va fi tarziu ?????? SUNT IN PANICAAAAA.... HELP....

Si inca ceva - injectiile astea se vor face toate in fesa, da???
NU VREAU IN NICI O BURTA !!! Spui tu ca sunt nedureroase, ptr ca esti o tipa tare, asta e clar, dar eu sunt o pacienta fff rea, fff rea de dureri, iar dna dr. Cocei a spus ca dor, sa nu-mi fac iluzii.. mersi...

Ne facem singure rost de toate injectiile, inteleg, deci daca nu se va gasi un anume medicament, de care avem nevoie, de ex, de cel de care spunea Gabi ca e necesar ptr mentinerea sarcinii, ce ne facem ???
Eu am un partener de afaceri la Viena, asociatul meu de fapt, dar de cate ori a treb sa trimitem medicamente ptr diverse persoane, a fost o MARE PROBLEMA - cu posta nu merge, treb sa faci 1000 acte, cu trenul - poti sa dai la conductor, cu spaga de rigoare, dar daca e ceva de tinut la frigider ???
In mod normal, de unde ni le luam - de la spital sau de la farmacia LEDA, de unde luam Pregnyl-ul ??????

Va pup, fetelor, ma napustesc in treaba si revin maine dimineata !!!!!!!!!!!

Anca

PS - Intrebare tampita: CUM fac sa pune si eu semnuletzele acelea din lista de SMILE, ca sunt tare simpatice si expresive??? Am incercat cu click pe ele cand vroiam sa includ cate unul, dar nu-mi aparea in text decat un semn de litere..

Va mai pup odata pe toate, asa ca de inceput de saptamana...!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Anca, ma bucur ca ti-am fost in vreun fel de folos. Am sa incerc eu sa-ti raspund si la intrebarile pt. Pia, pt. ca ea nu e azi, iar eu comunic cu ea zilnic pe messenger, deci stiu cate ceva. Niculescu si Cocei sunt in concediu, intr-adevar, dar nu e tarziu in septembrie sa incepi tot ce tine de fiv, tot lotul face asa, inclusiv Pia. Deci nu te panica, e timp.
Acum cu injectiile: si eu, si Pia le-am facut in fesa, desi trat a diferit si cantitativ, si ca denumire. Se gasesc toate cele necesare, la Leda sigur. Ar fi grozav sa faci rost de ele de afara, ca iesi mult mai ieftin, iar la frigider nu trebuie tinut decat Pregnylul care e o singura fiola si nici nu e asa scumpa, o iei de aici. Si in Ungaria sunt mult mai ieftine ca la noi. De ce nu merge colet??? Poate te ajuta cineva care vine de acolo (mai sigur e cu cursele de autocar, chiar soferii fac comisioane). Dor, normal, ca orice intepatura doare, dar nu le mai simti iti garantez. Mie tratamentul (si am facut cam 100 de fiole!) mi-a dat asa o stare de bine... pluteam pana acasa cand ma intorceam de la injectie.

Pai "semnul" ala cu litera e chiar pozuta. Daca vrei sa te convingi, inainte sa dai "trimite" da "vizualizeaza" si ai sa vezi ce minuni ai facut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Buna fetelor!M-am trezit putin cam suparata azi,fiindca am terminat tratamentul cu Diane 35 de miercuri si nici azi(luni)nu mi-a venit "rusii".Ar fi trebuit macar de ieri sa imi vina si maine ar fi trebuit sa incep injectiile hormonale asa ca sper sa imi vina azi(ceva semne ar fi un roz inauntru)si abia miercuri sau joi cred ca il incep.Aici trebuie sa dai telefon in prima zi de mentruatie si sa te programezi pentru a 3-5 zi.Sper sa fie totul bine cu toate ca m-am mirat nu mi.i s-a mai intamplat sa nu imi vina cu anticonceptionale"rusii",dar de la clinica mi-i s-a spus ca,chiar daca nu imi vine dupa doua saptamani trebuie sa ma duc din nou pentru inceperea tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Denisa, daca sunt semne, e clar ca azi apar, stai linistita. Curaj si tine-ne la curent cu demersurile. Si eu sunt foarte curioasa cum se procedeaza in Germania pt. fiv. Se pare ca tu esti prima din lista noastra care trece proba de foc. Tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Multumesc Karula!Mi se pare ca te-am botezat o data ti-am zis Karina!Pacat ca trebuie sa trecem printr-un stres asa de mare.Ce bine ar fi fost daca ne era de ajuns ca ne chinuim atata si sansa de reusita sa fi foat de aproape suta la suta.Asta e macar totusi avem o sansa,dar am intalnit fete (in La Spitalul Panait Sarbu,caci acolo de fapt mi-am inceput eu tratamentul,la Domnul Doctor Marinescu,care inca de la inceput mi-a spus ca drumul noastru e spre vitro(chiar asa s-a exprimat))care ar fi trebuit sa faca in vitro si nu aveau niciodata sansa asta pentru ca nu aveau bani.Pe atunci si eu plangeam caci nu speram nici eu sa am vreodata posibilitatea asta si totusi a vrut Dumnezeu,mi-a dat o sansa asa ca ar trebui in mod normal sa reusesc.Si mi-as dori sa reusim toate sa ne bucuram impreuna caci ne-am chinuit totusi pana am ajuns in stadiul acesta.Sa auzim numai de bine.Visez cu ochi deschisi....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Karula, itit multuesc din suflet ptr raspunsuri!!

Cu posta e mai greu sa trimiti medicamente ptr ca se cer niste avize speciale ptr acestea, sa nu fie droguri, sa nu contina anume substanzte,etc.

Dar tot raul spre bine cu concediul echipei /dr.Niculescu, ptr ca in Sept. tot va trebui sa fac o delegatie de serviciu de cateva zile la Viena!! Asa ca astept sa ma duc la consultatie si sa-mi spuna ce sa fac si sa-mi dea pe reteta exact ce ( si cat) trebuie sa procur. Daca cumva la Viena e prea scump, o sa-l rog pe asociatul meu sa dam o fuga pana la Budapesta intr-una din zilele de delegatie si cumpar de acolo, nu??

Numai ca de unde va sti dl.dr. exact CATE fiole vor fi necesare??? Inteleg ca asta se determina si pe parcurs, in functie de cum reactioneaza organismul, sub monitorizarea eco, nu-i asa???

Zici ca pluteai dupa injectii??? ok, Da Doamne sa le suport si eu cat mai bine, oricum - orice ar fi - strang din dinti la max ptr un ingeras, asta e clar.

Inca o intrebare: e adevarat ca nu treb sa bei nici un pic de alcool, nici un pahar de vin, un spritz, etc, in toata perioada respectiva si eventual si cu o luna inainte, ptr ca fiecare drink scade fertilitatea??? Sa stiu sa ma abtin cand sunt la o petrecere, vizita,etc.

Va pup inca odata pe toate fetele,

Anca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Fii domne serioasa cu bautul... N-are nici o legatura, mai ales ca nu te faci crita hihihi. Ca alcoolul si tutunul nu se prea pupa cu pregatirea pt. sarcina o stim cu toate, dar ideea e sa nu faci excese daca nu poti renunta de tot. In ceea ce-l priveste pe sotul tau, da, la el trebuie evitat consumul de alcool, tutun, cafea cam cu o sapt. inainte de recoltarea spermei pt. fiv (cam ca la o spermograma), dar asta vi le va spune Niculescu cu siguranta.
Eu in primavara am dat pe fiola de Puregon 1.250.000 (acum s-au mai scumpit), am facut cam 80 de fiole... O tipa din lotul meu le luase din Ungaria cu... 500.000 lei. Eee, e o diferenta. Macar cu aproximatie iti va zice cate fiole iti trebuie, asa ca tot rezolvi o mare parte din ele. Daca ar trebui sa o iau de la capat as face un drum la Budapesta (asta si ca-mi place de mor orasul ala) sa-mi iau tratamentul.

Mergi la inceput