PIERSICUTZE de iulie - august 2006 (78)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana5255 spune:

Tweety eu de la Quelle i-am cumparat puzzle cu litere si cifre, cat si jocurile cu animale.Ii plac foarte mult. In reteaua TCM trebuie sa cauti, e dupa noroc. La Ikea ma refeream la jucarii de lemn. I-am luat sambata un trenulet de care e f incantata.

Noi cand mergem afara cautam pisicutele, sunt unele pe la blocuri, ne uitam la pasarele, admiram piticii din curte, ne jucam cu frunze, hranim porumbeii, admiram vitrinele, mergem la leagane, adunam pietricele, ne dam uta, ne dam pe tobogan, balansoare etc. Ea canta, mai tropaie, ne suim pe o chestie inalta, care ii place ei mult, mergem in curtea bisericii si in biserica (care e in fata casei).

Acasa desenam pe tabla magnetica sau pe caiet, ne jucam puzzle, construim lego, ne jucam cu trenuletul, schimbam papusile rand pe rand de kk, le plimbam cu caruciorul cu randul, cantam, avem o carte si cd, ea imi aduce cartea si dam drumul la muzica eu cant si cd-ul si ea danseaza si apoi aplauda, ne uitam pe carticele, ii mai spun poiezioare, mai hranim papusile, le culcam, punem lucrusoarele ei amandoua in dulap, ne mai deghizam, mai mult ea decat eu, isi pune o palariuta in cap si isi ia gentuta ei si imi spune pa, cred ca ma imita pe mine si face poc poc cum fac eu cu tocurile etc. De multe ori are imaginatie singura.

Am uitat sa va povestesc ceva. Noi avem niste rafturi unde tinem cd-urile. Erau toate aranjate frumos. Ea se mai duce acolo, le mai scoate, le studiaza, le pune la loc. La un moment dat, cateva zile la rand se ducea sistematic la raft, nu am dat importanta. Intr-una din zile nu stiu cum mi-au picat ochii pe cd-uri, si observ, ca ea le aranjase altfel. Toate cd-urile de pe toate rafturile, erau puse in aceeasi ordine aleasa de ea. A perseverat zilnic pana le-a terminat. Eu nu le-am aranjat la loc, le-am lasat asa cum le-a facut ea. Am laudat-o si ea a fost foarte incantata.


Sabina mamica Alexandrei

http://s249.photobucket.com/albums/gg240/Sabana_2008/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Neatza livada!

Nici Patricia nu e fan spalat pe cap,ea fuge cand e timpul de clatit cu dusul,de plans nu plange. David chiar a vrut sa o ajute ,l-am gasit intr-o zi cu foarfeca in mana si mi-a spus ca vrea sa o tunda pe Nana pentru ca ii e greu la baie

Piersicutze care isi mai sug degetulul inca mai sunt? Cred ca ar fi timpul sa incepem operatiunea de dezvatare dar oare cum? Dintisorii din fata sunt putin iesit in afara si e pacat sa stricam dantura frumoasa,nu?

Si mai am o problema cu Patricia, fructele nu le accepta decat facute piure ca pentru bebelusi. Singurul fruct cat de cat acceptat felie este marul dar un singur soi,restul nu ne place
Nu ma las si in fiecare zi cand ii curat lui David ii pun si ei in farfurie ,doar doar se atinge de ele. Aseara a mancat cativa capsuni,oferiti cu mare drag de David,cand a vazut-o ca mananca i-a cedat locul lui la masa si farfuria ,pe a ei o luasem pentru ca incepuse sa se joace,strangea capsunele in mana. David tare mandru a venit in bucatarie sa imi spuna ca a lasat-o pe Nana sa pape capsunele lui

O zi frumoasa!


Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Noi in casa ne jucam de-a gatitul,Mos Craciun i-a adus Patriciei o bucatarie care scoate sunete,cum fierbe apa,prajit,robinetul imita sunetul apei care curge,etc. Mai avem si legume si fructe din plastic lipite cu scai astfel se pot taia pe jumatate cu cutitul.Si uite asa facem zilnic ciorba,ceai,dupa ce terminam de mancat spalam vasele.Tare mult le mai place piticilor mei.
Mai construim sine pentru Thomas si prieteni,ii place sa construiasca Lego,papusile inca nu o incanta foarte tare ,in caruciorul papusilor se pune David iar Patricia il plimba prin casa.

Afara ii place sa hranim pestii si ratele, leaganele si topoganul sunt si ele preferate, ii place sa construim diferite animale din nisip.

Ca veni vorba de nisip...ii place sa il manance ,bineinteles ca nu o las si i-am explicat de atatea ori ca nu e bine si de ce, cum prinde ocazia baga in gurita.


Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

Afara nu ne jucam neaparat impreuna. Merg cu el in locuri unde mai sunt alti copii si profit sa il socializez cu ocazia asta. Eu intervin doar daca ma cheama sau daca e vreun copil care ii smulge jucariile din mana. In rest se suie pe tobogan, se da in tot felul de pozitii, il dau in leagan in rotitoare si in ce mai are el chef.
Alexei are in camera lui trei rafturi cu carti si un scaunel de la ikea pe care se suie si le trage pe alea preferate.

Miruna + Alexei (13.07.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Tot eu,cu o intrebare de data asta

Piersicutele voastre au un obiect (jucarie sau orice) fara de care nu pot dormi?


Patricia a primit la botez de la nasa o paturica pe care am folosit-o fiindca era ffff moale, fina si roz
Si atat de mult drag a prins Patricia de acea paturica incat nu se mai dezlipeste de ea,pana sa ma prind cat de esentiala e nu stiam de ce plange fetita mea cu atata disperare si nu poate adormi,ba chiar si in somn plangea dupa ea. O linisteste instant.
Cu spalatul e greu,altele paturici nu sunt bune si la fel nu am mai gasit,o spal mai rar si doar cand plecam de acasa pentru mai multe ore,doar in masina adoarme fara.

Oare cat o sa o tina,ma gandesc ce ne facem daca se rupe sau mai rau...o pierdem?

Stefania,Patricia si David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

Pentru fetele care stiu germana uite un www.kleinkind-online.de/index.htm" target="_blank">site interesant de hoinarit cu idei de ocupare a timpului copiilor mici. Mostre de desenat, cantece, idei jucari de cumparat, idei de confectionat jucarii, etc.

Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

buna dimineata!
nicolica, babee, map( sper ca nu am uitat pe nimeni) multumesc mult pentru retete! va dau cuvantul meu ca habar nu aveam ca se poate gati asa de simplu curcanul! si eu care ma gandeam ca iti trebuie cel putin 5 diplome in gastronomie sa gatesti asa ceva!

maryion noi citim povesti seara inainte de culcare. i-am citit povesti inca de cand era in burtica, o seara eu, o seara sotul. anul acesta de craciun a primit o carte cu 365 de povesti, foarte scurte si cu imagini foarte frumoase. asa ca de la 1 ianuarie o seara eu, o seara sotul prestam povestea zilei. ea s-a obisnuit, sta intre noi foarte fericita pe canapea si ne asculta. noi avem obiceiul sa urmarim literele pe hartie cu degetul si miscarea asta o amuza, ne imita.

mama lui david foarte tare faza cu tunsul! despre obiectul preferat pentru somn si teodora are o papusa, alinuta ei, cu care doarme. pe ea o prefera si cand o pun in pat la somn imi cere sa o pun langa ea, cand sta pe olita, sta si alinuta cu ea etc.
e o papusica din material textil. incearca sa ii cumperi ceva asemanator si sa il pui in patut in mod constant la nani. poate ai succes si inlocuiesti paturica buclucasa.

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolica spune:

mamaluidavid, intreaba nasa poate mai gaseste o paturica..de rezerva. Philip doarme cu un cangur bleu "blauy", dar sunt zile cand nici nu-l baga in seama, chiar il arunca din pat.

Piersicoiul www.onetruemedia.com/my_shared?z=151ac795bd3f8dae198330&utm_source=otm&utm_medium" target="_blank">Philip www.dropshots.com/nicolica" target="_blank">5 iulie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michella78 spune:

tweety multumim pentru ideile de jocuri.
sabina fetele noastre au cam acelasi stil de joaca. teodora este foarte incantata de carti, de jocurile care necesita asocierea culorilor si a formelor, facem trenuletul prin casa, ne jucam ciresica, podul de piatra, hai la groapa cu furnici, dansam alunelul si e foarte incantata la momentul cu "mititel".
afara o las sa faca ce ii place, bine vorbim iarba florile, nisipul etc. oricum la noi iesitulafara inseamna in curte unde se joaca cu verisoarele si varul ei, eu nu exist oricum cand e intre copii!

michella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Genie spune:

Mamaluidavid, Antonia nu isi suge degetul dar noaptea nu poate dormi fara suzeta. In timpul zilei nu are nevoie de ea, doar la somnul de pranz. Am incercat sa o desfintez dar nu am reusit asa ca o mai las pana la 2 ani.
Tot la somn are o papusica roz primita de la nasa ei cand s-a nascut fara de care nu concepe sa vada patul. Si la noi la fel cu spalatul, foarte greu o pacalesc, o las sa adorma la pranz si o bag repede la masina la program scurt si apoi repede pe calorifer ca sa se usuce pana seara. Incearca sa afli de unde ea luat nasica paturica, daca asta e placerea ei, sa o simta aproape, las-o in pace. Noi nu putem pleca de acasa (in concediu, ma refer ) fara Hayley, trebuie sa fie cu noi in fiecare noapte
Legat de jocuri, si noi ne jucam cucu-bau si ea se ascunde, eu trebuie sa o gasesc. Are puzzle-uri din lemn(de la TCM), lego, carucioare de papusi si jocuri cu forme. Afara ea e foarte prietenoasa cu copiii si de obicei se joaca frumos, pe mine ma cheama doar daca are nevoie de ceva. In ultimile zile am iesit si cu o papusa bebelus la plimbare si cu carutul ca ea sa o poata plimba prin parc. Ne mai jucam si cu mingea, cu masinutele. Hranim ratele de pe lac, porumbeii si cautam cateii, preferatii ei.

Mergi la inceput