Copiluti de mai-iunie 2005 (67)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

nelia-si eu am citit asta despre olita si in consecinta si la noi olita sta numai la baie, niciodata in casa. Distractie palcuta la teatru de papusi. Si eu as duce-o pe Maya. De fapt vreau sa o duc in Romania la teatru si poate si la circ, ca-mi tot cere in ultima vreme de cand cu "Pinocchio".

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Am uitat.

monu-sanatate multa Alexiei si vezi sa nu luati si voi, mai ales Antonia.

Aurasa-tare rau imi pare. Inca o saptamana mi se pare enorm. Oare de unde a luat virusul asta la stomac? Multa, multa sanatate!

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babygirl spune:

Nelia, omustata, cred ca este un lucru bun ca olita sa stea doar in baie. Din pacate, eu o las noaptea in dormitorul ei pt ca este semi adormita cand ma striga ca vrea pipi si o asez eu pe olita, ea aproape doarme,isi reazama capul de mine. De ce procedez astfel? Pt ca daca as duce-o pana la baie, ar trebui sa aprind si lumina, si odata trezita nu cred ca s-ar mai culca in patul ei ci ar veni la noi in dormitor. Nu mai putem dormi toti 3. N-avem loc, nu dormim nici unul. Sper ca in timp sa nu mai faca noaptea.

Spuneti ca nu renuntati la pampersul de noapte pt ca piticii inca fac mult pipi noaptea..Pai Ema umplea pampersul pana la 4 dimineata cand trebuia sa-l schimbi sau dadea pe afara..Noi am renuntat la el pt ca ea n-a mai vrut sa i-l pun. Cam 2 sapt o verificam mai ceva ca atunci cand era bebe. Mai facea pe ea, mai apucam sa o pun la oala la timp.. Schimbam asternutul noapte de noapte, Ema dormind. Musama, propop, paturica, absorbant sau ce mai puneam eu sub ea. Spalam zilnic asternuturile. Rabdare..:D Nopti nedormite. In cele din urma s-a reglat situatia. La inceput ziceam ca nu-i mai dau apa sau lapte la culcare. Dar cere si nu pot sa o refuz. La inceput nu o culcam pana nu facea un pipi inainte de culcare, dar acum nu o mai stresez. Daca nu vrea, nu face, se trezeste ea. Dar repet, in cazul nostru au fost vreo 2 sapt, cred, cand spalam zilnic asternuturi ude..:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loreen spune:

olgutza din America aici se gaseste in farmacii...daca nu ar fi pomenit Saryta nu mi-ar fi sarit in ochi nici cu pioneze,mai ales ca imi placea sa cred ca o pot dezvata pe Delia de obiceiul asta cu vorba buna...aiurea...azi la pranz nu s-a odihnit ca lumea ca nu putea sa-si suga degetul...ma uitam la ea cum sufera si-mi venea si mie sa plang...am luat-o in brate si asta ...dezvatul e mai greu si mai dureros...

Adina daca era dupa mine faceam o nunta cu pizza si bere ,undeva pe plaja la apus de soare in blugi jerpeliti si tricouri...
Eu nu mai stiu ce rochie am avut ca au trecut 13 ani,atata mai stiu ca am luat-o de pe Lipscani ...


Loreen cu BIANCA si DELIA
"Nu merge inaintea mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot urma; nu merge in urma mea pentru ca s-ar putea sa nu te pot indruma; mergi alaturi de mine si fii prietenul meu"



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Adina, vezi ca eu am mai completat la mesajul de pe pagina cealalta, cind tu scriai deja... Eu am inteles de ce o pui tu acolo, nu am vrut sa sune ca o mustrare, spuneam doar ce am citit, ca facutul de pipi si de alte chestii e musai sa fie legate de baie, dar daca pentru voi e mai bine asa, nu mai schimba, cind nu se mai trezeste, muti olita in baie si gata! Nu va dura mult acest trezit! Si eu am avut o saptamina de trezit noaptea si verificat copilul, schimbat pat si copil si a doua zi de spalat asternuturi. Dar nu imediat cind a scos pampersul, culmea este ca si la Agata a fost la fel. Vreo doua luni dupa ce i l-am scos nu a facut nimic, si apoi dintr-o data, dupa ultima viroza sau chiar in timpul ei, o saptamina a facut pe ea si ziua si noaptea. Dar a trecut, cum spui si tu, cu rabdare, trece totul. Eu la chestiile de genul asta sint tare calma si intelegatoare, controlul mi-l pierd la altele, care ar putea lipsi si care tin de mofturi si figuri!

Si legat de trezit noaptea: eu credeam ca ale mele fete se vor trezi in veci noapte de noapte, de cite 4-5 ori, pina s-or marita. Asa au facut amindoua pina pe la doi ani si ceva. Si tot auzeam mamici care spuneau ca ai lor copii dorm de seara pina dimineata, fara nici o trezire si imi venea sa pling. Dar uite ca au trecut (f repede) si la al doilea copil cei doi ani si ceva si doarme toata noaptea, fara nici o trezire. Sincera sa fiu, a fost o perioada la Agata, cind eram terminata de oboseala, credeam ca nici nu exista copii care nu se trezesc deloc noaptea, ca doar mamicile o spun asa ca sa ma faca pe mine sa ma simt si mai nu stiu cum... eram depasita complet de situatie la Agata. Era si primul, dar acum imi dau seama ca si Agata facea cit trei... Si mai face inca! Ei, am ajuns la al treilea copil si acum stiu sigur ca exista copii care dorm toata noaptea. Pe Lisandru il spal, hranesc si culc in jur de 8, doarme cu mici exceptii, pina pe la 12, il mai hranesc inca o data (oricum, eu sint treaza la ora aceea, asa ca nu o iau ca pe o trezire) si doarme foarte bine pina la 6 sau chiar 7 dimineata. Iar ziua, in afara de acest tinut in brate, care s-a cam rarit, mai sta singur pe pat, chiar adoarme singur, daca e schimbat, hranit si distrat inainte... e un bebelus exemplar, mai exemplar chiar si decit Tudora. Si ma gindeam ca exista o lege a compensatiei, dupa o furtuna ca Agata, mi-a dat si doi copii mai linistiti, care sa compenseze...

De fapt, eu intrasem sa-i urez Aurasei multa, multa sanatate! Sper sa fie totul bine si sa se intoarca amindoi cit mai repede acasa. Ma sperie acest gen de viroze la copiii foarte mici!

Cu ADHD am aceeai parere... nu medicamente decit atunci cind o suta de doctori, inclusiv instinctul tau spun ca nu se mai poate altfel. Cam prea multe cazuri de ADHD in ultimul timp, exlicabile datorita vietii stresante pe care o duc parintii, dar tot mi se pare ca prea repede se pune acest diagnostic. Cum vad un copil care respira mai greu si face viroze mai dese si cu mai multe complicatii, gata,a re astm, da-i medicamente si pune-i aparat... Cum il vad un pic mai agitat si mai dificil, gata, are ADHD si hai sa-l drogam, ca sa-l facem bine! Nu mai spun, ca daca se uita mai mult de 5 secunde intr-un loc in timp ce tu il strigi pe nume, gata, e suspect de autism. Eu, daca as fi medic, nu mi-as da drumul la gura atit de repede. Eu stiu cit de rau mi-au facut vorbele, sincere de altfel, ca problemuta lui Lisandru de la ureche (acea ecrescenta mciuta pentru care am RV in aprilie sa vedem ce facem) are in 1% din cazuri lagatura cu auzul, in rest e doar o chestie in plus care trebuie eliminata. Si la mine e un fleac, dar sa-i spui unei mame, fara sa fii sigur 150% pe tine ca ai dreptate, ca minunea vietii ei are ADHD sau astm sau autism sau te mai miri ce mai nascocesc mintile lor, e chiar o cruzime. Am cunoscut un doctor, care chiar imi facea tratamentul pe un an pentru Agata, cind racea des, pentru a trata astmul. Si ea nu are nici o treaba cu asa ceva. Si tot acel doctor (de aici) m-a intrebat daca asa e tot timpul de agitatata (ca i-a intors pe dos cabinetul, ca sa-l cerceteze) si daca am fost la un control, ca el crede ca e ADHD... De-am plins o saptamina, pina m-am calmat singura ca am un copil minunat, energic, istet si ca doctorii sint prosti ca-l vad altfel. Si am avut mare dreptate! Nu spun ca nu sint si cazuri, care trebuie tratate, din pacate si pling pentru acei copilasi, dar usurinta cu care se pun unele diagnostice, mai ales la copii, m-a oripilat si m-a enervat in ultimii 7 ani!

Hai, ca m-am intins ca sa termin cafeaua... Agata s-a dus pina la urma numai cu tati la dans si vine acasa si ne duce pe toti la teatru, ca e un grad afara (!!!) si eu vreau sa-i scot o ora pe pitici, la o plimbare, ca e soare si frumos.

OlgaM, nu e teatru de papusi, la ala nu am fost inca pentru ca nu stiu unde sa ma duc, inca nu am descoperit, si oricum le aduce lunar la gradinita/scoala, am mai prins citeva reprezentatii pe la biblioteco. E teatru cu actori, numai ca e pentru copii! Piesele de la cel englezesc sint foarte interesante si educative, foarte bine puse in scena, dureaza maxim o ora si mie imi vine sa pling cind se termina, atit de tare te prind. Am fost o singura data si la cel frantuzesc, dar ne-am cam plictisit, sper ca nu am avut noi noroc de o piesa buna. A mai ramas baletul pentru copii, tot spun ca le duc si nu am mai reusit. Am si eu un fix cu Tudora, ca e slabuta si delicata la corp, ii place mult sa danseze pe muzica clasica si o face tot timpul pe virfuri ca o balerina, ca nu-i place sa faca altceva, dar baletul il va adora. Mai stii...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

www.dropshots.com/aurice#date/2008-02-24/12:31:10" target="_blank">Piticii!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Ola, am vesti de la Aurasa. Din pacate bb nu e bine. E molesit, este iar pe perfuzii si nu a prea mancat sau baut lichide. :(
Abia maine afla rezultatele de la analize.


Noi cum muciia stia galbeni-verzui. Si tuseste cu secretii. Si cu febra. Maine de dim mergem la pedi si o sa stea acasa. Cel putin maine nu mai merge la gradi.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Olga, daca vrei oja din aceea iti cumpar si fac pachet.

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Adina olita am tinut-o si eu o perioada in camera ei, o puneam sa faca pipi noaptea apoi o duceam in baie. E adevarat ca i-am scos pampersul la o saptamina dupa ce n-a mai facut pe ea ziua, adica pe la doi ani si doua luni. Au mai fost accidente, vreo 4-5 in toata aceasta perioada, dar de obicei se tine pina dimineata. Daca e racita si nu se simte bine, atunci se trezeste sa faca pipi, ma cheama, nu se ridica niciodata sa faca singura pentru ca este intuneric in camera ei.

Olga M sanatate multa Ce bine ca Maya s-a mai linistit, eu duc lupte grele cu Isabella, dar parca are motor in fundulet si se cearta cu mine ca la usa cortului

Monu sanatate multa , ti-am mai spus, nu cred ca ia virusii de la gradinita, doar ca iarna asta au fost multi virusi de toate felurile si in toate tarile.

Nelia vreau si eu la teatru, se poate sa ma luati cu voi ? Aici nu exista asa ceva, pentru asta pling Iasul meu drag, macar aveam teatru de copii si teatru pentru oameni mari, filarmonica, cinematografe, aici ciu-ciu

Laura l-ai dat pe sot pe unghii cind dormea ? Ca eu zau as fi incercat, dar eu sint mai "diabolica

Elisor nu mai zici nimic, cum va mai simtiti, a venit surioara ta ? Sanatate

Acum sa va spun ce-a facut domnisoara mea vineri la prinz. Mincam noi, iar eu povesteam ceva, Isabella vroia sa asculte televizorul, tot facea la mine sssttt, cu minuta la gura, cum ii fac eu cind vreau sa taca. A facut asa de citeva ori, a vazut ca eu nu-mi dau seama ce zice ea, a trintit cu aratatorul in masa si nervoasa mi-a spus "stai zita", adica sa tac din gura . Am ramas cu gura cascata si eu si sotul, bineinteles ca eu m-am ridicat de la masa si m-am dus in bucatarie sa rid pe saturate. Nu am stiut ce reactie sa am la gestul ei, nu i-am spus absolut nimic. Mamicile cu copii mai mari, dati-mi un sfat, ce-as putea spune intr-o asemenea situatie, ca sigur o sa se mai repete.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

quote:
Originally posted by nelia

www.dropshots.com/aurice#date/2008-02-24/12:31:10" target="_blank">Piticii!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/Aurice#date/2008-02-23/18:30:04" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/Aurice#date/2007-12-02/10:49:08" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/Aurice#date/2008-01-20/18:33:43" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.




Sa-ti traiasca piticii foarte scumpi amindoi, adica toti trei, ca am vazut-o si pe domnisoara mai mare.

Daniela si micuta Isabella
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena de sus , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmuletze

Mergi la inceput