cum se raceste o relatie

cum se raceste o relatie | Autor: sterge

Link direct la acest mesaj

iata, propun un nou subiect pe campul de lupta.
cum se raceste o relatie. cand ?

la inceput e totul frumos.

cand a inceput degradarea ei ? la prima floare care nu e pusa in vaza si ramane sa se ofileasca, intr-un protest mut ? la prima ocazie in care uiti sa ii spui la multi ani ?
la aniversarea a 34 luni de cand nu ati facut sex ?
la prima palma sau la al cincilea cap in gura ?
la a noua betia a lui, cand l-ai adus ranga de beat din fata usii ?
la a patra amanta ? la primul ei amant ? la regimentul 10 cavalerie ?
la primele taceri nesustinute de nimic ? - caci am oameni cu care tac impreuna, cu mult drag, si ne spunem tare multe in acest timp.

cand nu ati mai impartasit cu celalalt ?

cand nu ati mai simtit acea durere in stomac cand il/o vedeati ,ati constientizat asta ? ati simtit-o vreodata ? cum e, pulseaza sau doare constant ?

cand a inceput degradarea ? ea, doamna degradare - scuzati femininul, are si ea, ca orice fenomen si ca orice calamitate, ca orice gen feminin as zice, stadii ? daca da, care este stadiul in care degradarea a devenit ireversibila ? cand s-a strecurat, perfid, miseleste, ura ?

cand v-ati intors spatele unul altuia, noaptea, in pat, fericiti ca fiecare il cruta pe celalalt si il lasa in pace ?
cand au devenit acestea obisnuinte ?

cand incepe sa cante trilul pasarea care iti sopteste ca nu mai ai ce cauta in viata lui/ei, cum a scris splendid cineva pe aici,undeva si cand acel tril devien atat de puternic incat nu mai auzi nimic altceva ?

sau .. .s-a degradat cumva treptat, fara sa observam, a crescut malign si deodata a diseminat peste noi, cand nu am mai avut de ales ? am fost orbi in timpul asta ? da ? nu ? cum ? cum de ?

la lupta !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anisiap spune:

cand ai inceput sa ti inseli nevasta cand a inceput sa se joace cu jucaria ei de copil si te a neglijat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

Daca uneori se mai raceste (numai sa nu prezinte rigor mortis) nu-i bai, ca se poate reincalzi. Dar la fel ca o mancare, daca se raceste, apoi se incalzeste brusc pentru o scurta perioada de timp, apoi iarasi sta la reveneala in taramul gheturilor invariabil se va strica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca sunt cupluri care traiesc bine mersi si chiar se considera fericiti, (neconsiderand relatia "racita"), desi au aceleasi argumente ca altii ce nu mai vaslesc demult in aceeasi directie.

Important este balansul cuplului: fiecare sa primeasca cel putin minimul de care are nevoie ca sa se considere fericit. Cand nu primeste, primul lucru ce trebuie sa-l faca este evident: sa-l ceara. Daca partenerul nu are ochi sau urechi pentru nevoile celuilalt, cu totii stim ce urmeaza.

Eu nu cred ca sunt argumente generale care sa arate degradarea relatiei - sunt foarte diferite de la cuplu la cuplu.

Este foarte usor sa intuiesti degradarea relatiei atunci cand partenerii se manifesta spre exterior. Insa de multe ori este vorba de un foc mocnit, mascat de un comportament reciproc ireprosabil, iar cand focul izbucneste e tarziu pentru orice altceva in afara de despartire.



Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Fluturii aia din stomac se duc dupa vreo doi ani. Dupa aia trebuie inlocuiti cu altceva. Cine nu isi da seama si nu accepta asta isi scade sansele de reusita in cuplu. Eu mi-am cunoscut sotul acum aproape 18 ani si chiar daca nu sunt fluturii la fel ca atunci, a ramas o caldura deosebita si nu stim cand au trecut acesti ani, parca a fost ieri. Fiecare relatie are suisuri si coborasuri. Nu trebuie abandonat la primul hop si nu trebuie sa cauti mereu fluturii aia, eventual la cineva nou, daca vrei ca relatia sa mearga.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

yo nu cred ca se raceste cind apar amantii, dimpotriva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxij spune:

Da' la prima palma data nevestei s-a dus ca(z)nicia, moarta si'ngropata. Si cand e vorba de betie cam la fel, nu's sperante prea multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

Eu cred ca casnicia se duce de rapa atuci cand ce doi nu
mai comunica, adica atunci cand nu isi mai impartasesc grijile, nevoile, bucuriile , tristetile, implinirile , neamplinirile, etc., si de aici pleaca toate: inselatul, bautura, batai, etc.

Bineanteles ca mai sunt si cazuri care fac exceptie de la ceea ce am spus mai sus....sunt oameni cu care nu ai ce comunica pt. ca nu vad decat ca, calu, in fata si atunci nu ramnae decat sa te desparti si data viitore sa testezi mai bine terenul pana sa faci pasul casatoriei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sterge spune:

ok, se incalzeste atmosfera in topicul de racire ...

chiar dand la o parte murdaria atacului personal de pe raspunsul A.N.I.A.S.I.P. , apar deja idei.

uimitor, miau ne propune un afluent la discutie: amantii.
tot uimitor, este bine punctat. cand apar ei, domnii amanti, se presupune ca fiecare isi ia ce trebuie din alta parte si vine acasa impacat.
dar vine acasa LA CE ?
la o relatie gata racita ?
despre asta as vrea sa auzim ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

in momentul in care apar amantii, consider relatia moarta. Problemele trebuie discutate inainte ca fiecare sa-si caute fericirea in alta parte.
Exista cazuri rare cand amantii au disparut, sotii s-au impacat... dar pt asa ceva iti trebuie putere de iertare, si multa dragoste.

Relatia mea cu exul s-a racit foarte repede. Copilul a aparut foarte rapid, eu cu iminenta de avort, el cu pofta prea mare in pat... dupa nastere la fel, abia avea copilul 4 saptamani, el deja zicea ca nu mai poate, practic m-a violat. Eu stateam acasa in CIC, el venea de la lucru, intra prima data pe la ma-sa, statea acolo ba 10 minute, ba 3 ore, venea acasa ori treaz, ori beat... pot spune ca dupa jumatate de an de casatorie noi aveam o relatie care abia mai scartaia. Am avut o mica incercare de "incalzire" cand am conceput-o pe fiica mea, dar nu mai era la fel. Nu avea cum sa fie...

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La noi s-a racit cu timpul si am ajuns sa avem alte interese in viata. Eu cu servici, copil si casa, el cu doua servicii. De aici oboseala mea si nervii mei, fiind singura cu toate, si relaxul lui cand ajungea acasa de la munci.
Suntem despartiti de juma` de an, insa ne intelegem muuult mai bine decat in ultima perioada petrecuta impreuna.
Acum e totul delimitat si nimeni nu mai crititica pe nimeni pt nimic.




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput