Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (85)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ayumi, ti-am vazut puiutii, sunt f f frumosi, greutatea lor e buna raportata la varsta corectata!
nu-ti facea probleme, au recuperat uimitor!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

Eu vin din urma incet..inceeeet.

andreeaiosif, eu zic ca ai de ales: s-o indupleci pe boss, sau, daca tii mult la jobul asta sa te duci pina la urma. Daca insa ceea ce iti doresti tu mai tare e sa stai cu baiatul , atunci stai si gata, ca nu s-a terminat lumea cu serviciul asta. Sigur ca nu e corect si uman sa faca asa..dar...Insa un singur lucru e clar, nu te mai amari tot gindindu-te de ce e asa de "rea "sefa., cum de poate sa te santajeze asa, ca nu-ti vei face decit singe rau. Eu totusi sper intr-o rezolvare "pasnica " si pe placul tau.

Sabina, cu doctoratul nu stiu..dar la condus iti recomand sa te duci, ca o sa te relaxeze. O sa iti placa , si eu cred ca vai fi exact genul de ocupatie care o sa te motiveze. e ca un joc. eu am facut scoala in lunile 5-6 de sarcina..toti ziceau ca sunt zuzu,dar a fost foarte bine.

Myral, si baiatul meu a avut o pata din asta rosie si aspra in obraz, pe la 2-3 luni. nu l-am dat cu nimic si a trecut singura. am primit rec de cortizon, dar nu aveam de gind sa folosesc " doar pentru asa ceva", vorba ta. de altfel vad ca ne potrivim in gindire, si in apucaturi..uneori, foarte bine. Ma bucur sa mai aud de tine.

Sim, am facut lasagna, dar am umblat nitel la reteta pusa de tine. am insa citeva nedumeriri pe care o sa le postez la subiectul cu haleu.
tu si lene...aoleu, pai eu cind ma molesesc ma "imbarbatez" gindindu-ma cite trebusoare oi fi facind tu in momentul ala.

Rox, cred ca ai primit deja raspunsurile pe tema bonei , dar ma bag si eu: daca chiar le va face bine pe toate, tu esti dispusa sa dai banii astia si oricum ieseai pe acolo sau mai scump cu mai multe persoane , eu zic ca e bine. Mie mi se pare si un avantaj sa nu ai atitia straini in casa, ci doar o persoana. O sa stie toate rosturile si poate e chiar mai bine asa.
Sigur ca suma e mare pentru genul asta de munca ..dar, legea cererii si a ofertei.
asta e, daca n-am invatat carte, asa-mi trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna seara si de la noi, bine v-am gasit la schimbul 3. Noi am avut o seara super placuta, exceptand mici sicane de la ai mei pe care le-am ignorat cu succes. Chiar ne-am relaxat si ne-am simtit foarte bine. Copiii erau super obositi cand i-am luat, Alex nu dormise deloc la pranz la fini si au avut program foarte incarcat, iar Andrei isi depasise cu mult ora de nani. Asa ca i-am imbaiat si i-am culcat rapid de cum am ajuns acasa.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Afibebe promit sa o scriu luni, maine nu am timp, iar acum nu am chef, mie imi place tare mult si sper ca si voua, e putin mai scumpa(10oua)dar e buna.

AAaaaa am uitat sa urez sanatate puiutilor bolnaviori, am vazut ca iar avem muculeti.....offffffff nu vine vara odata sa scapam de mucisori.

danielle, cum mai stai cu aia care vine la tine pe nepusa masa, ai scapat de ea????

Roxana,uneori imi este greu ca sunt asa departe de parinti, mai ales de mama, ea stiu ca sufera cel mai mult, dar ....exista un dar, eu am vrut asa.

Gata merg la nani, va urez noapte buna.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Poveste

Mami, am o problema: In timp ce ma jucam in masinuta mea am avut o presimtire.
Du-ma mami repede sa vad ce se intampla.
Veeeezi, ti-am zis eu: Cineva doarme in patutul meu.
Ce sa fac eu acum? E atat de frumusel si cuminte...si doarme atat de frumos, nu pot sa-l trezesc dar macar sa stau si eu langa el.

Dragi mamici, voi stiti cine e langa mine?

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Betty, sa va traiasca puiutul de 6 luni, are mama baiat mare, si va tinem pumnii la diversificare, desi vad ca treburile merg bine. Eu constat ca mofturosii raman mofturosi si mancaciosii se vad de la inceput. Baietii nostri sunt mancaciosi. Eu am una bucata mimoza si una bucata haplea.

Ali, pai tocmai asta era ideea, toti aveam un defect si nu inteleg de ce asteapta de la mine perfectiunea.

Diwana, ce poti sa verifici este ca nu e o tuse alergica, discuta asta cu pediatrul. Voua va daduse oricum si Zyrtec, sau confund eu? Oricum e posibil sa fie doar mucisori care se scurg in gat sau alteori dupa viroza tusea tine destul de mult (chiar si eu adult am ramas acum 2 ani cu o tuse de vreo 2-3 luni, fara sa am altceva).

Danielle, hai ca esti super calificata cu atatea cursuri. Plus experienta proprie.

Andreea, nici eu nu simt ca am copil cand sunt doar cu Andrei. Am tot vrut sa le spun mamicilor cu un bb ca acum e de profitat, insa ma gandeam sa nu se supere pe mine. Inteleg de ce iti faci griji sa il lasi cu parintii, desi am oarece indoiala ca l-ar lasa sa planga sau nu l-ar ingriji. Sa stii ca ai mei sar ca arsi la primul sunet al copiilor, eu insist sa ii mai si lase. Cat despre griji legate de viitor, sa stii ca si eu mai am. Tocmai imi povestea mama ca a vazut la stiri un pusti care viola copii de scoala chiar in parcul unde am crescut eu. Ma gandeam cu groaza ca se poate intampla copiilor mei, si desi si acela era copil mai mare eu una l-as fi batut pana il lasam lat. Insa nu putem sa ii tinem nici sub clopot de sticla. E o replica super in desenele Finding Nemo, tatal peste spune ca el nu il lasa sa faca nimic pe pestisor de teama sa nu pateasca ceva si prietena lui il intreaba atunci cum mai traieste. Cam asta ma gandesc si eu, pana la urma viata si experienta se castiga uneori si din neplaceri. Ma rog la DD insa sa fie numai din cele minore.









Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Betty merci inca o data
Nopate buna Afibebe si Cecilia

Sabina, completely offtopic, ce s-a intamplat cu prietenul tau accidentat la Cluj? Nu stiu de ce de cateva zile mi-am adus aminte de el.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Luy, , desi nici toti pupicii din lume nu ar exprima dragul pe care il acum pentru tine, pentru tot ce scrii tuturor pe forum si pentru mesajul frumos pentru mine (sincer am plans cand am citit). M-ai citit foarte foarte bine. Desi in mesajele mele am exprimat mai degraba indignarea, cred ca m-ai simtit ca de fapt sufar destul de mult. Daca mama mi-a reprosat mereu cate ceva si m-am obisnuit, la parerea tatlui meu tin foarte mult. De altfel toata copilaria sufeream de o mie de ori sa il vad suparat de ceva ce am facut decat de palma primita de la mama mea. Nu stiu ce a zis si in ce context, mie mi-a transmis mama si nu el insusi. Asta seara parea totusi putin distant, deci este ceva la mijloc. Dar suparati nu suntem si nici certati. Feelingul meu este ca e lagat tot de supararea mamei la venirea de la munte, probabil tata se astepta sa imi cer eu mii de scuze.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniast72 spune:

Rox, teama vis a vis de ai mei nu este ca nu l-ar ingriji, l-au dorit extrem de mult...e primul lor nepot, ci ca nu ar putea fizic sa-l ingrijeasca. Sunt in puteri, tata inca munceste iar mama are grija de 2 caini si un pisoi cu program strict de masa dar a avea grija de un copil e total diferit. Unde pui ca uneori pe mine ma dor oasele de la maini ca mi-e teama sa nu-l scap cand il iau in brate...de-asta ma gandesc ca lor le-ar fi si mai greu. Prefer sa contez pe ajutorul lor asa cum ne-am obisnuit pana acum si sa ma ocup eu de el...ca doar altceva n-am de facut. Vis a vis de viata sociala ne-am obisnuit sa o petrecem in 3, e extrem de placut si nu ne plangem iar de stat doar eu si sotul meu...avem timp si de asta. Uite de exemplu si azi Vladi doarme de la 6.30 dupa-amiaza...tot sa petrecem amandoi.

Andreea si bb Vladimir (03 septembrie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diwana spune:

Rox, la tuse alergica chiar nu ma gandisem, insa nu-mi pot da seama la ce ar putea fi alergic fiindca noi l-am adus tusind de la cluj in bistrita. N-am primit Zyrtec (pana acum ) Am primit Amoxicilina, mai tarziu Augmentin, Panadol, Bromhexin (din care a luat doar ultimul) si acum Eurespal.

Subiectul bona: imi dau seama ca e greu sa alegi pe cineva sa stea cu copii tai. Eu auzindu-va pe voi m-am gandit ce voi face dupa 2 ani. Brrrrr! Dar vorba lui Scarlet O'Hara : 'Tomorrow is another day'
Sigur ca mi se pare mult cat cere, dar si munca e pe masura. Sigur ca nu e 'corect' ca altii (cu facultate) sa ia bani mai putini, dar ... Cerere si Oferta.

Diwana si pitic Rares (14.09.2007)

Mergi la inceput