Comori de nov-dec 04(171)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

'neata!

Dana e o scumpa Irisina (ti-am trimis un mail saptamana trecuta, l-ai primit?). Si al meu are niste texte in capsoru' ala mic de te lasa masca. Mereu ne aminteste cat ne iubeste si doamne fereste sa plangi cumva in fata lui. Aseara ne spunea ca vrea sa fim mereu tineri , offf, deja pricep care e sensul vietii, la nivelul lor dar, sigur ca isi dau seama ca tineretea e efemera, din moment ce isi doreste sa ramanem asa.
La noi a venit iarna, ninge ca la Craciun, dar si viscoleste, asa ca nu e prea placut. Si eu care asteptam sa vina primavara. Duminica am primit primii ghiocei de la Vladu, era asa fericit si emotionat, s-a dus cu tati la biserica si mi i-a adus la intoarcere. Cel mai tare il distreaza faptul ca florile alea au numele meu, stiti ce le mai mangaia si le pupa, normal ca mi-au dat lacrimile. Acu ca s-au vestejit in vaza era putin dezamagit, dar i-a promis tati ca o sa cumpere altii. Si inca o perluta de-a lui, nu stiu de unde a auzit sau cand, daca il intrebi cum o cheama pe mami sau a cui copil este raspunde f nonsaland " cum s-o cheme, d-na Grigoras"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor astept confirmare pentru teatru(100/%) sigur cine si daca merge


Lista arata asa:
violeta69 2
monica 4
andreap 2
andre-ea 2
mirclau 2
sirimie 2
aissa 2
deja suntem lista completa dar daca ne strangem mai multe tinem copilashii in brate si tot mergem...numai sa ziceti, ok?
pe toate


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

D-na Grigoras [:D}, chiar azi dimineatza am raspuns mail-ului. Scuze de intarziere.
Chiar ma gandeam cand am vazut ghiocei si eu, la Vladutz si la tati al lui, ca-ti vor aduce precis buchetele, acum ca a venit vremea lor.

Noi avem in gradina. Si Iris urmareste cu interes cum cresc... acum sunt sub zapada saracii, si ei si primulele... dar trece repede... in w-e asteptam din nou 10-12 grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Salutare!
Ad_rianna,Cici,bine ati revenit!
Paxela,impresii..poze..nimic??
Noi aseara am fost la Plaza;cum al meu avea treaba la media Galaxy,zgubi a cerut..si a primti,un CD cu Scooby..degeaba am rugat-o sa ia Alba ca Zapada,Cenusareasa etc...ea nu si nu,Scooby..ai am mai dat si 39.9 Ron pe el..desi mereu se uita la TV cand e Scooby..fata asta e tare baietoasa!
Si Mariuca imi sare in brate in fiecare zi cand vin acasa;de Valentine's day(desi eu nu cred..nu sarbatoresc..)m-a asteptat cu o floare si mi-a zis ca ma iubeste...si oricum de fiecare data cand vede ca e rost sa o cert.."te iubesc,mami"..na!mai ceart-o daca te tine inima!
Pupici


BURTICA
POZE IANUARIE 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fetele!
Nu prea-s in forma si deasta stau pitita pana-mi trece.

Legat de spectacolul pentru copii, m-am interesat si nu este duminica!
Este sambata, la sala Radio, la ora 11.00 si se numeste "Lectia micului meloman". Intrarea este libera. Vor canta instrumentisti din Orchestra Radio, partituri vesele si-i va familiariza cu diverse instrumente muzicale.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

ups...deci se suprapune cu teatrul
multumim de info miria si numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

andreea multumim de urarile de bun veni. nu am prea fost plecata, adevarul e ca am mai aruncat cate o privire asa pe diagonala la voi numai ca nu aveam timp si de mesaje. sa stii ca si ai mei s-ar uita doar la scooby si la popeye marinarul...uneori mai au cate o tentativa de a se uita la frumoasa adormita, sau cenusareasa dar baza sunt primele ...de ce zici ca e baietoata? in filmele cu scooby (ca uneori trebuie sa ma uit si eu e mai multa aventura , poate din cauza asta ii atrage.
eu sunt tare necajita, am vorbit acum cu dida si tocmai a venit din spital unde a stat cu daria ca avut pneumonie, dennis a ramas acasa bolnavior si el dar pe el nu l-au internat ca cica nu era atat de grav ca fetita . imi zicea ca la intoarcerea lor din spital atata s-au strans in brate copiii ca nu-i venea sa creada. eu chiar ma gandesc cum ar fi daca ar sta ai mei despartiti (nu au fost niciodata despartiti nici macar o zi), se cauta prin casa, nu mananca unul fara altul, nu dorm singuri...si-i multumesc lui Dumnezeu ca nu se imbolnavesc. cred ca le face bine aerul de la tara ca merg la gradi de cele mai multe ori pe jos, vin pe jos prin frig, sunt rosii in obraji...si nici macar nu le curge nasucul. din punctul asta de vedere sunt foarte fericita. mai rau cu mancarea, dar daca sunt sanatosi parca nu mai conteaza atat de tare
asa ca pupam toti bolnaviorii si ne rugam sa nu-i mai chinuie racelile sau ce or mai fi. dida zicea ca erau in spital f.multi copii cu viroze digestive ...eu credeam ca sunt mai frecvente vara

adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Inca o data se confirma ca aglmerarea asta urbana si poluarea o sa ne strice sanataTea.Ma bucr tare mult ca tii copilasii la tara Adriana, e foarte important ca sunt si feriti si caliti.Ei simt cat ii iubesti si-ti dau inzecit inapou cand va vedeti ca sa-ti aline dorul.Pupici

ianuarie.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MONICA vrem si noi la teatruuuuuuuu!!!wee asta nu mai plecam nicaieri ..si am vb deja cu Mihai, e ok, venim toti, adica noi doi si Paul, fireste ..mai sunt locuri????????????? scuze ca nu am confirmat pana acum , sunt in criza de timp, desi ies la ora 12 de la sv

Va pup, ma duc dupa baiat!!
BITS azi am fost prima data la sala...pfiuuuu, 5 km zici ca alergi???? io abia am rezistat unul!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Onitzo, pupici la ochiosu’ de fi-tu ca tare frumusel mai e in poza aia, e uimitor cum suprinzi la ei niste expresii faciale care le atribui mai mult adultilor, caci ei se pot autostudia asa.

Pupam pe Mihaita cel curios, cum studia el catelul ala de ziceai ca trebuie sa faca un referat pe marginea lui.

Asa e Dana, si eu simt uneori acut ca timpul e dusmanul nostru si sunt dezamagita / nemultumita de cat reusesc sa fac, imi propun atat de multe si nu reusesc deloc sa ma incadrez in timp si dau vina pe timpul asta care fuge ca nebunul. Stau si ma gandesc cu mar fi fost sa am functie de conducere, sa stau pana la 7 seara la servici si sa mai lucrez si-n weeekenduri… daca acum ca ajung acasa la 5 simt ca-mi intra timpu-n sac… nu stiu cum se descurca alte mamici.

Adriana, ce bine-mi pare c-ai mai scris, pupam gemenusii dulci si iubitori.

Paxela, lasa mai ducleatza-n pace, cum s-o duci s-o cresteze pe gingie? Crezi ca dintele iese pe unde vrei tu? Ca sa nu ma ispun ce frumsuete de infectie poti face daca ai o rana in gura - apoi vi la no isi te vaiti ca nu mai mananca. Eu am stat 2 luni cu treziri de ma apucau pandaliile la adrian cand i-a dat primu lrand de masele. 2 luni si apoi cand au iesit s-a potolit totul. Stiu cat e de frustrant, bafta sa sparga dintzocii mai repede. Dar daca e asa, sa te tii badie ca asa o sa fie pana i-or da toti dintii.

Miki, sa stii ca si eu derulez cam acelasi scenariu in cap ca prietenu’ tai cand vine vorba de al treilea, de-aia nu pot sa-l pun pe « lista « . Are dreptate in multe. Dar legat de zestre… macar aici nu exista cultul asta al zestrei (ca e vorba de baieti sau fete), aici zestrea cea mai mare pe care i-o poti oferi unui copil e educatia, banii si-i face singur. Nu pot sa spun ca parintii nu-si ajuta copii financiar, insa aici nu e un « trebuie » asa cum e considerat in Ro. Cum adica sa dai casa, masina la copil. Daca ai de unde, si-ti face placere da, daca nu - nu. Aici copii sunt invatati de mici sa pretuiasca banul, sa fie intreprinzatori si sa-si castige partial independenta financiara fara de parinti dupa o anumita varsta. Sunt mereu incurajati sa experimenteze ce inseamna sa muncesti si sa castigi banii tai, chiar daca parintii nu au dificultati financiare. Aici parintii nu pun la ciorap pt cand s-o insura/marita copiii, pun la ciorap pt educatie (ca se plateste, deh – e vorba de universitati, dar pana la univ. exista si va exista intotdeauna invatamant public, deci gratuit, alaturi de cel privat. Aici in general parintii asteapta ca la pensie sa incepa a doau tinerete, pun bani in fonduri de pensii, isi platesc casa integral pana atunci si apoi tinte de vacante etc. Cel putin asta e visul spre care tanjeste orice parinte dupa ce-a scapat de copii.

Alex a inceput si el sa sara somnul de pranz (de unde era copilul care iubea somnul) si i-am spus maica-mi isa nu-l oblige sa doarma daca nu vrea. Uneori se ducea in apt la el, dar statea treaz si vobea sau ce facea el aoclo si cate-o ora jumate. Stiu ca unii copii incep sa renunte la somnu lde pranz pe la 3 ani, alti imai tarziu. Dar somnul de noapte tot la 9 seara este si se trezeste pe la 7 :30-8 dimineata.

Ane-marry, si alex e un mare revoltat, nervos si are putina rabdare cand vine vorba de oameni etc., mult timp l-am pedepsit pt ce facea rau cu dusul la el in camera. Acum 2-3 luni am renuntat la asta pt ca m ise parea ca nu obtin nimic de la el. Am incercat sa abordam metoda calmului, fara tipat la el (mai ales ca nu suporta sa tipam la el deloc), insa im idua seama ca si-a luat-o un pic in cap de cand nu-l mai pedepsim cu dusul la el in camera. Si ca urmare, taica-su ieri i-a oferit o noua doza de dus la el in camera pt ca a facut urat. A inceput sa-si dea cu pumnul in cap cand se enerveaza (o face sa ne impresioneze pe noi), pe langa ca incepe un plans interminabil care te scoate din toate cele. Si dupa ce s-a calmat l-a luat somnu lla el in pat… ce sa zic, intr-un fel am inceput sa accept ca asa e el, zbuciumat si nelinistit, ca nu-i place sa fie subjugat, iI place sa faca ce vrea el. Orice critica pt el e motiv de frustrare, suporta greu critica (l-o mosteni pe tac-su). Daca vorbesc cu el pe un ton dojenitor, ii reprosez ceva incepe si ne zice « liniste », "nu mai vorbi". Adica sa nu cumva sa mai continui cu criticile ca el nu suporta. Oricum, s-au rarit tantrumurile de la 2 ani, insa nu mi se pare nici un fel de imbunatatire cand vine vorba de modul cum abodeaza alex conflictele din viatza lui. Insa ce ma bucur f tare e ca a invatat sa isi ceara iertare si o face mereu, cel putin in relatia cu mine. La taica-su n uvrea sa se duca sa-si ceara iertare. Dar la mine nu trec 2 minute si vine si-si cere iertare si ne impacam amandoi fara probleme.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput