Comori de nov-dec 04(171)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreap spune:

Fetelor..ati iesit la soare????Nimeni pe aici?
Nici macar Monica?ea mereu dadea 'buna dimineata'
ieri am luat si eu avizul ptr.gradi..mai avem putin
Fata mea e obraznica la culme...sa vedeti cum bate din picior si-mi spune'ia mai lasa-ma'..nu mai zic ca mai nou daca nu vreau sa fac ceva "te spun lui tati"....asa ca ma asteapta vremuri grele...
Sper ca sunteti bine cu totii
Pupici

BURTICA
POZE IANUARIE 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

eu pe aici, Andreea, se pare ca domnisorica mica si-a gasit aliatul, ar trebui ca tati sa intervina putin aici si sa iti dea dreptate in defavoarea ei, ca sa o mai poti stapanii, ca asa cu mami zice una eu nu fac ca tati oricum ma apara nu te vad bine

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FELIS spune:

Si eu pe aici... putin, in pauza de la stres am trecut sa va pup si sa va multumesc

Felis si Mihai-Cristian (06.12.04)
mart 07,aprilie 07,iunie 07,august 07, sept-oct 07
www.felis.ro
"Caracterul fara inteligentza poate mult, dar inteligentza fara caracter nu valoreaza nimic" Cicero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Si eu pe acasa, bolnavioara, cred ca ne-a pasat Ana o gripa iar ea a scapat usor, doar ceva muci.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

quote:
Originally posted by andreap

...Fata mea e obraznica la culme...sa vedeti cum bate din picior si-mi spune'ia mai lasa-ma'..nu mai zic ca mai nou daca nu vreau sa fac ceva "te spun lui tati"....asa ca ma asteapta vremuri grele...
Sper ca sunteti bine cu totii
Pupici

BURTICA
POZE IANUARIE 2008
www.onetruemedia.com/my_shared?z=ed3f5a70513cbef37f41c&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> FILMULET
Andreea Sara si MARIUCA-7.11.2004



Si eu am vut si mai am inca problema cu obraznicia, dar totusi... parca e in regres acum.
Idem... bate din picior, isi pune mana stanga in sold (asa a vazut-o pe obraznicatura aia de B.J. din serialul de la MINIMAX)
si raspunde inapoi.
Nu vreau si nu fac sunt verbele preferate.
Asta in cazul in care nu cumva ma ignora.

Sincer, ma tot intreb si eu si ai mei unde naiba gresim?
Cu Minimaxul am rarit-o de mai bine de-o luna. La JETIX si la Cartoon Network nu i-am dat voie niciodata.
La gradi nu merge, ca sa zic ca de la copii de acolo a invatzat...asa ca nu stiu ce sa zic... o fi genetic?
Ca sigur in casa, la noi sau la parintii mei nu a vazut stilul de comportament pe care l-a adoptat.
Nu de multe ori mi-a venit sa plang, fiindca niciodata nu am suportat obraznicaturile.
Cu bataie nu merge, singura chestie care a mai mers au fost pedepsele si ignorantza mea.
E la varsta cand ignorantza parintelui o afecteaza, dar ma gandesc cu spaima la viitor.
Ce-o sa ma fac cu o adolescenta cu acest fel de temperament???

Ssi desigur nu odata a incercat si a mea cu chestii de genul te spun lui tati, sau te spun lui Bubu... dar spre norocul meu si sotul si taica-meu au reactionat corespunzator, adica nu i-au dat 'apa la moara'. Asa ca a incetat repede cu astea.
Insa repeta ca un papagal tot ceea ce spunem noi. Adica ...eu ii zic nu varsa sticla de apa pe covor, ti-am spus de 1000 de ori. Daca nu te potolesti o sa chem gunoierii sa te duca, ca nu mai vreau copil neascultator. Asta duca ce i-am explicat deseori ce se intampla daca varsa apa...ca se uda covorul, parchetul, ca se strica... etc.

Ei...exact asta imi spune si ea cand gaseste momentul..
Ai grija ca daca nu faci aia o sa chem gunoierii sa te duca, mama neascultatoare ce esti!

Nu prea reusesc s-o fac sa priceapa ca 'nu ne tragem de sireturi'!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Ah, si David sta doarte bine la capitolul obraznicie si mi-a ajuns cutitul la rana chiar duminica trecuta. Asa ca nemasuportand sa-l aud ca-mi raspunde inapoi ba nu/ba da in functie de avertismentul pe care i-l faceam, m-am hotarat sa aplic pedepse. Asa ca desi ii promisese ca-l duc la balul de carnaval organizat la scoala si unde voia sa se deghizeze in Peter Pan, l-am pedepsit nemaiducandu-l si chiar trimitandu-l in camera la el. A fost ca o lovitura pt el, el crezand doar ca il amenint asa de forma. Mi-a parut rau de el in sufletul meu, dar stiu ca numai asa vom reusi sa ne reimpunem autoritatea.
Ei, si am vazut zilele astea ca pedeapsa a dat rezultate. Eu una nu ma intreb deloc unde am gresit pt ca stiu foarte bine...i-am facut cam toate poftele, jucarii are cu nemiluita de s-a si plictisit de ele...in mare i s-a dat prea mult nas pana acum. Eu si sotul am decis sa-i mai taiem din 'nasuc" si prin urmare daca se poarta frumos si ne vorbeste frumos si fara obraznicii si crize, va avea ce vrea, altfel nu vom ameninta doar cu pedepse, ci le vom si aplica. Din fericire, sotul care de obicei e mai sensibil la cerintele copilului, a inteles totusi ca trebuie sa fin noi parintii pe aceeasi lungime de unda si uniti. Si David ii stia slabiciunea si il chema in ajutor, dar s-a lamurit si sotul ca nu e bine. Sper sa reusim pe mai departe.







Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

va salut si eu in fuga, ruxitza s-a simtit tare rau insa acum i-a mai trecut,alex a rezistat mult mai bine decat ea... au viroza amandoi a fost dr-ul ieri seara si i-a vazut, sunt deja pe tratament si speram sa le treaca rapid...caci avem mare nevoie de sanatate
va pe toate si pe copilashi
numai bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

si eu sunt azi acasa cu pustimea caci sunt racita. M-a pocnit rau de tot ieri pe la pranz. Sunt ca un clown: juma de fatza rade, jumate plange. Imi lacrimeaza un ochi si ma doare in spatele lui, e rosu si pleoapa e umflata, iar nara aferenta imi curge. Cealalta jumatate de fatza e ok.

Dana, andreap, si Alex e obraznic si foare incapatanat si imi zice mereu nu vreau cand ii spun ceva. Si spectacolul nu se opreste aici, el zbiara plangand "nu vreau", se zbate ca un armasar salbatic, da din picioare si singura sansa e sa-l duc la el in camera. Deja a devenit atat de greu de stapanit incat a trebuit iar sa fac apel la dusul la el in camera (desi o periaoda de cateva luni incetasem sa mai aplic metoda asta). Azi mi-a facut de 2 ori crize din nimic. Dar cred e oarecum in firea lucrurilor. Obrazniciile fac parte din modul lor de cunoastere. Dana, tu pari foarte afectata de comportamentul lui Iris si ar trebui sa fii un pic mai detasata. Oricum e poate prea mult sa-ti faci griji ce vei face cu ea la 14 ani, e drum lung pana acolo si imposibil de previzionat (by the way, o mamica de adolescenta de aici tocmai ce-mi spunea sap.t trecute cum fi-sa de vreo 13 ani ii spune dupa vreo criza de suparare/nervi/razvratire "mami, trebuie sa ma intelegi si tu acuma sca sunt plina de hormoni"). Nu zic ca nu trebuie disciplinati (ca doar eu am unul de 10 ori mai razvratit ca al vostru - daca l-ati vedea pe ingerul si frumosul de alex cum poate sa faca uneori, v-ati ingrozi), dar nu lasati asta sa va afecteze. E imposibil sa fie usa de biserica, testand limitele asa invata si ei. Trebuie sa avem rabdarea sa ii corectam mereu si mereu, stiu ca nu-i usor (ca doar duminica ce mi-am pierdut cumpatul complet si i-am tras papara lui alex). Uite, fetita care vine la alex acum (o prietena care dvine dupa gradinita ei la noi sa stea pt ca nu are cu cine, pana vine mama ei de la servici - asta temporar pana vine bunica ei aici) si are 5 ani. Daca ati stii ce diferenta enorma este intre fetita asta si alex ca si capacitate de intelegere a lucrurilor. Discut cu ea ca si cu un om mare tot felul de lucruri si asta mi-a dat incredere ca in scurt timp, peste 2-3 ani, acolo va fi si alex si toata nebunia asta de razvratire de acum se va duce. E adevarat ca baietii-s diferiti de fete si ca nu toti copii snt la fel, dar iau si eu de bun ce mi-a dat Dumnezu in copii astia si lucrez cu ce am. Dana, daca vei continua sa fii mereu nemultumirea de Iris ii vei transmite acest lucru si e foarte daunator pt ea sa stie ca nu-si poate multumi mama. Nu mai pune si tu la inima orice obraznicie a ei. Corecteaz-o si treci mai departe. Daca-ti amarasti sufletul nu te ajuta la nimic.


Ma bucur ca vine ana (asa o cheama pe prietena lui de 5 ani) pe la alex pt ca e un exemplu de copiat tot timpul. Ea deseneaza, deseneaza si alex (si altfel pot sa-l pun eu la masa de desen de 10 ori si nu-mi deseneaza nici jumate din cat deseneaza stand cu ana), mananca ciorba singur cu lingura (pt noi asta e un maaaare record, la cat de comod si sclifosit e alex la mancat singur) tocmai pt ca o vede pe ana cum mananca singura si vrea sa fie si el ca ea. Sper din tot sufletul ca gradinita sa-l mai cizeleze un pic, ca eu, barbate-miu n-am reusit. Si-acum ca sa-l laud un pic, a inceput sa spuna si el cate-o poezie din cand in cand. Si-am constatat ca el de fapt le stie, insa nu le spunea deloc pana acum. Pt ca mi-a spus catelus cu parul cret singur, fara sa aiba nevoei de practica cu voce tare, deci el in toti anii astia cat i-am spus-o a bagat-o la cap.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danette spune:

Ufff Andra, am tras concluzia intr-un final ca e mare chestie sa fii parinte. E o 'meserie' grea, foarte grea.

Inainte sa am copilul asta, de cate ori aveam ocazia sa vad comportamente gen d-l Goe, imi ziceam ca nici vorba sa m-i se intample mie. Eu voi face... eu voi drege.. si-o sa am un copil pe masura eforturilor mele.
Dar se vede treaba ca nu-i simplu deloc.
Hmm, sigur ca nu vreau sa ma perceapa ca pe o fiintza permanent nemultumita. Si sunt multe momente cand o laud, cand sunt extrem de bucuroasa pentru realizarile/reusitele ei.
Dar cand ii vad comportamentul asta razvratit-agresiv fara motiv, ma intristeaza.
Are momente cand e chiar inteleapta. si are momente cand e turbata.
Azi dupa-amiza am fost cu ea intr-un centru comercial. A facut circuri la greu... ca vrea suc de nustiu care...ca vrea chipsuri de nustiu care... ca vrea in brate, ... tzipa prin magazin. Cand i-am explicat ca nu are voie chipsuri mi-a scos limba. Efectiv mi-era rusine. A inceput sa fuga printre rafturi... lume la greu... mi-era teama c-o pierd...Groaznic.
Evident ca am uitat sa mai cumpar cateva chestii pe care le aveam in lista mea imaginara....
Dupa cate o expeditie de asta, sunt rupta. Si trista.
Nu pot decat sa sper ca va creste, deasemenea si creierul ei .. si-o sa ajungem la un modus vivendi.

E buna treba cu fetitza mai mare la voi. Sigur o sa aiba o influenta buna asupra lui Alex. Eu am observat asta cand ne-am mai intalnit si noi cu o fam. care are o fetitza de 10 ani.

Iris a facut acum cateva zile o alergie... nici nu stiu cum sa-i spun... avea multe bubite mici si rozalii pe manute. Atat. Nicaieri altundeva pe corp.
Am fost la dr. pediatra si mi-a zis ca nu crede ca e nimic infectios... si mi-a dat niste picataturi-Zyrtec. Care nu au avut nici un efect.
dupa 2 zile am mers si la un cab. dermatolog. privat, unde dr. s-a uitat 2-3 sec. la ea si m-a taxat cu 60 RON... si-a confirmat ca nu e infectios. Mi-a dat un tratament de tot atatia bani... infiorator ... ca norocul ca e potrivit si s-a ameliorat iritatia. Fiindca incepuse sa se scarpine si noaptea si palmele erau rosii rau.
Ei... si intr-un final am descoperit cauza... rujurile mele.
Se ruja si apoi se stergea cu manutele. Ea de ceva vreme se spala singura pe maini...dar se vede treaba ca nu a reusit sa se spele bine,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Monica, multa sanatate copilasilor si sa nu se ia si la tine.
Dana, Ana spune destul chiar rar "nu vreau" iar "nu fac" nu a spus niciodata poate pentru ca nici nu l-a auzit. Aici nu avem televizor pentru ca ea si un prieten au umblat la butoanele celui vechi si l-au stricat iar unul nou am tot amanat sa cumpar in primul rand pentru ca seara de abia rup timp pentru forum si nu merita banii. Eu chiar cred ca de la televizor vin textele.
La cumparaturi mai pateam si eu asa, acum s-a obisnuit cu rutina, ma intreaba ce sa punem in carut. Este bine ca unele magazine au locuri de joaca pentru copii cat stau mamele sa se uite la hainute. Dar la Bucuresti, la Cora, se poate lasa copilul 2 ore la locul de joaca, eu inca nu am lasat-o dar mi-a trecut prin cap in decembrie. Chiar, este cineva care si-a lasat copilul la un loc de joaca?
Dama, si eu am aceeasi dilema cat de multe jucarii inseamna mult. Pentru ca uneori i-am luat o jucarie mai deosebita intr-o luna, alteori mai micute saptamanal. Dar chiar si asa s-au strans prea multe ca a mai primit si cadouri. De jucat se joaca cu toate cu mare placere dar e greu si sa le pui in ordine iar de stricat nu prea s-a intamplat ca sunt de calitate mare parte. La voi avantajul este ca si cel mic va beneficia de ele.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput