Comori de nov-dec 04(171)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Oti, tu nu anei trebuei sa-i faci asigurare de viata, pt ca asigurarea de viata e pt cei ce raman in urma decedatului. Daca ii faci anei asig de viata inseaman ca daca (Doamne fereste) moare, voi parintii incasati asigurarea ramasa de pe urma ei. Ai vrut cred sa spui ca sa faci asigurare de viata care sa-i ramana anei in caz ca se intampla ceva cu tine si sotul. Deci asigurarea de viata v-o faceti voi, parintii, astfel ca in caz de neprevazut, viitorul anei sa nu fie periclitat. Dar mai e important si pe cine delegi tutore in caz ca voi dati coltul. Eu imi framant capul de ceva vreme legat de asta si trebuie sa fac o imputernicire la avocat si sa pun ca tutore pe nasii copiilor in caz ca eu si sotul ajungem in pamant sau ...Doamne fereste, incapabili sa avem grija de ei (invalizi, in coma etc.)
Daca maine mor si eu si sotul, copii mei ajung in grija statului, stat care numeste din oficiu o firma care sa gestioneze bunurile materiale si financiare ramasa de pe urma noastra, si in general aceata firma face ce face de numa 10% revien copiilor, restul se duc pe comisioanele lor. Ca sa nu mai zis ca respectivii copii ajung in foster homes si se muta de colo colo, adica orfani "adoptati". temporar.

La canadieni toate universitatile sunt cu plata, de stat sau private. Renumele lor nu tine de detaliul asta aici. Dar si aici (si banuiesc ca-n orice tara dezvoltata) ai posibilitatea imprumutului pe perioada fac. si apoi sa-l restitui dupa ce incepi serviciul. Si platesti lunar o suma.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

TRY Doamne-ajuta sa nu aiba nimic urechiusa lui Adrienutu, sa nu mai aiba de fapt nicio problema, sa fie sanatos tun!!!!

Azi era sa ma calce tramvaiul..din vina mea evident! ..ma duceam sa il iau pe paul de la gradi si nu exagerez, dar MEREU ma uit inainte de a trece sinele de tramvai sa vad daca e liber , asa cum e si normal, dar astazi am fost absorbita de ganduri si intr-o clipa de neatentie am facut doi pasi care putea sa -mi fie fatali, cu tramvaiul la un metru de mine...nici conducatorul nu a apucat sa reactioneze, a ramas si el socat, dar culmea e ca nu am auzit niciun zgomot sa imi atraga atentia (asta chiar nu ma asteptam, sa nu aud nimik) si noroc ca am reactionat la timp, de m-am retras !! meritam o mama de bataie........mai pe seara, m-am inecat rau de tot cu o portocala, ca nu imi puteam reveni, sa respir normal...ofofof, ce zi!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

MONICA nu stiu cat de corect este sa sacrificam locul Ruxitei, pt ca am uitat eu sa raspund in timp util ca vrem sa mergem...dar te mai intreb o data, sa fiu sigura ca nu fac "bu-bu": e ok sa o tii pe Ruxi in brate? ea vrea asa? multumim mult de tot si sa ne fie rusinica !!!
Noi in principiu chiar ne-am dori, paul s-a cam salbaticit decand cu iarna asta si nu prea l=am mai scos in wee ...sa se culturalizeze

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Pai de ce nu-l tii tu onitzo pe paul in brate?
sau sa te tina al tau ca bradu' in brate, poate mai iese vreun paulica fara frica din afacerea asta.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I, www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank"> II si III

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paxela spune:

off mititica, gata a iesit dintele 3 mai e 4 sa sparga dar a iesit pe toata latimea nu e de mirare ca o doare, si noptea trecuta nedormita, poate macar asta o doarme....... desi la cum e celalat... speram si noi
asta asa sa fiu total offtopic
si acum la subiect, la teatru nu venim ca sa nu ii imbolnavim si pe altii , cred ca o sa il duc la radio sa vedem cum reactioneaza la cultura muzicala
la gradi e un smecher, e educatoarea topita dupa el ," ce baiat istet"( si masa se umfla in pene,) dar nu il poate controla , il lasa in legea lui si lui ii convine, mie nu, oricum si nu e bine, ca de e puiul ciorii
ne apropiem si noi de 12,5 kg, sa si inaltat a sarit de 95-96 , poate incepe si el sa mai creasca , ca are niste picioare cat mainile lui sorasa, nu ca aia ar fi mare are 8,5 kg dar alta conformatie, uimitor ea maannaca dar totusi nu ia mult in greutate, oricum cu ea nu ma agit atata timp cat papa...
try multa sanatate Adrienutului
Onitzo mai cu grija si lasa gandurile pe drum

Alexa, Ana Delia(13.03.07) si Silviu Ionut( 27.11.04).......poze,poze2006, Poze printesica ,
www.totsites.com/tot/anadelia" target="_blank"> Site printesica , varsta Delia , varsta Silviu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Tinem si noi pumnii lui Adrian sa fie bine.Si eu sunt tare de ureche ca am avut grija" cand eram mai mica sa-mi sparg timpanul si acum e carpit.Dar aud ce trebuie

Oti imi place ca le aliniezi tu ca soldateii si-ti da cu plus!!! mercic.eu romantica, fac copiii, sotu sa ramana cu calculele.Noi avem asigurari de viata, copiii au polita de studii, dar sincera sa fiu nu am vazut din calculele lor ca-si vor putea plati mai mult de o carte si o paine.Desi cotizam ...acum nu ma astept sa mi-l sustina banca.Si da, cu vacantele ai dreptate mare, nu-i luam peste tot dupa noi.

Monicut inca nu s-a oferit nimeni la Yannis si parca la teatru nu l-as aduce, nu ca ar face scandal dar mi-e sa nu ia vreun microbel de acolo.

Azi am fost la doctor homeopat.Vreau sa incerc si asa pentru Alxander cu tusea, Yannis cu tendinta de constipatie si suplimentar am cerut si pentru mama mea tratament.Alexa poate ai vrea sa incerci?



ianuarie.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikimi spune:

Yannis a batut si el 8 kile, sta binisor in fundulet si zice toata ziua "baba" si un fel de "moama" si privighetoreste in rest.E un scump, il pup toata ziua.

ianuarie.

Miki,mami de Alexander (12.12.04) si Yannis crestinat. (28.08.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Miki, iti dai seama ca planul e facut in caz ca noi vom fi in aceeasi situatie . Ma bucur ca aveti asigurare de studii, eu inca nimic, nici habar nu am care ar fi cea mai buna.
Andra, da m-am exprimat gresit. Eu am asigurare de viata dar in caz ca iau un imprumut la banca pentru casa as vrea sa fac o asigurare in caz ca unul dintre noi dam coltul copilul sa scape de datorii. La asa ceva ma gandeam, este o asigurare de viata pe numele meu dar de fapt ii asigura ei liniste. Si bineinteles ar trebui sa-mi fac testamentul ca nah nu se stie niciodata si intr-adevar este important sa fie un tutore prestabilit.
Pare tare grava situatia cu auzul. Si eu am timpanul perforat si aud mai prost cu o ureche. Tinem pumnii sa fie de la raceala.
Ioana, ai grija mami, macar ai asigurare ?

Ana a avut un accident ieri la gradinita. Si-a prins doua degetele in usa dar rau de tot. Am mers la camera de garda dar nu aveau aparat sa-i faca radiografie si nici nu mi se poate sigur daca sunt oasele fracturate. O sa incerc sa ajung cu ea la spital in Stavanger sa stiu o treaba. Asa arata nasol, unghiile au sange sub ele si buricul degetului a ramas fara piele prin unele zone. Off, este al treilea accident de cand a inceput gradinita.


Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dama spune:

Apar si eu ca tare greu ma urnesc la scris. M-am procopsit si cu un virusel sau ce-o fi ca ma doare gatul de nici nu pot manca/bea...numai sper sa nu-i dau si lui bebe...de luat medicamente nu pot lua nimic, ca daca nu sunt contraindicate, cica nu se mentioneaza pe prospect ca ar fi indicate mamelor ce alapteaza din lipsa de studii. Asa ca stau si sufar.

Miki, Otilia, ce bine va inteleg legat de bebei. Toata lumea-mi zice ca-s nebuna ca ma gandesc deja la inca un bebe, dar parca de cand il am pe Patrick imi dau seama ce repede a trecut timpul de cand era David bebe si ca la fel va trece si acum...si eu chiar sa nu mai am parte de un bebe pana la 40 ani? Ca sa nu mai spun ca sunt in asentimentul tau, Miki, ca trebuie sa ne vina si o fetita, nu? Cat despre calcule, si asta e adevarat... trbuie tinut cont si de partea materiala si ce le putem oferi in viitor, dar uite ca tot din calcule eu m-am trezit sa fac copiii asa tarziu, cand puteam sa fi facut imediat dupa fac...acum treceam linistita la al treilea. Aici e un avantaj sa faci mai multi, alocatia creste la fiecare copil, plus ca ti se scade la impozit, insa asta nu absolva parintii de obligatia de a le creea un camin stabil si afectiv si material.

Andreeap, bravo pt reusita cu gradi, vei avea nevoie de timp liber pt tine si apoi pt bebe. Desi ma doare sufletul uneori si ma simt vinovata parca cand il duc la gradi pe david, imi dau seama uneori ca ar fi tare greu cu amandoi acasa. Cei mari devin putin acaparatori si sufocanti cu cei mici, plus ca nu inteleg intotdeauna ca trebuie si un pic de liniste.

Try, sa dea Domnul sa nu aiba preoblemuta auditiva Adrian...ca si multe dintre noi, si eu trag de pe urma unui timpan perforat, dar asta ca urmare a unor otite repetitive. Nu e grav , dar nu e deloc placut cand esti mai tare de-o ureche cum bine zici...si cel mai important in astfel de situatie e sa previi ca sa nu se agraveze.

Am ajuns sa pun si eu pozitele de la botezul lui Patrick si inca cateva cu iubaretii mei, necomentate ca nu am avut rabdarea necesara.

Va pe toate si fug la datrorie

EDIT ca am citit si ultimele postari:
Miki la multe kg lui Yannis si pupaceste-l mami draga, ca l-am vazut in poze si chiar ai ce pupaci...e un dulce.
Otilia degetelele Anei sa-i treaca, saracuta, ce accidente poate avea...


Mami de David (18.11.2004) si Patrick (18.11.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
nu am apucat sa citesc mare lucru din umra...ci asa din 2 in 3...sunt in febra cumparaturilor, fiindca am aflat ca plec cu o zi mai devreme...nu ca o zi ma ajuta dar...vreau sa le am pe toate gata.
onitza, eu zic sa-l trimiti pe sotior la un vin fiert si sa intri doar tu cu paulica, sigur ca putem sa o tin eu pe ruxi in brate si tu pe paulica in brate...sau ii inghesuim un pic...stai linistita...ca totul este ok...deci ramane sa veniti, da? macar asa ne mai vedem si noi
miki daca te hotarasti te asteptam si pe tine
oti, offf...sanatate multa anutei, aveti grija cu manutza si ruxi si-a prins-o de doua ori, o data rau de tot asa cum zici tu...a avut unghia vanata si i-a si cazut
andreap, sa inteleg ca ai reusit cu mariuca la gradi? bravo...ma bucur..(nu am paucat sa citesc dar am vazut in postarea damei)
va pe toate sa aveti o zi buna

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput