Poznasi smecherasi de mai-iunie 2004 - 90

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Buna fetelor,

Irinel, LA MULTI ANI, draga mea. Iti doresc din tot sufletul multa sanatate, multa fericire si, cat de curand, sarcina mult dorita.

Laureta, FELICITARI. Ce vesti extraordinare! A, scuza-ma, uite, cu intarziere, LA MULTI ANI si pentru tine si numai bucurii ca aceasta de astazi. Wow, ce cabinet medical performant: nu am auzit pana acum pe nimeni sa li se fi spus la doar numai 12 saptamani care este sexul bebeului. Oricum, daca au avut dreptate, sa va bucurati de fetita care, sunt sigura, va fi cel putin la fel de frumoasa ca Inisa.

Eu, in schimb, sunt trista. Azi-noapte a murit porcusorul nostru de Guineea. Il aveam de sase ani (a murit, deci, de batranete). Sotul meu mi-l facuse cadou de Sf. Valentin. Eu ma atasez foarte mult de animalele de companie (am avut MULTE de-a lungul anilor) si jur ca nu ne vom mai lua nici un alt animal de aici inainte (prea multa tristete cand se duc...).

Ma scuzati daca v-am intristat. Va doresc sa aveti voi o zi frumoasa si pentru mine. Pupici la pitici.

Iulia P., Thomas Anthony (16 iunie 2004, http://b4.lilypie.com/zqZGm5.png) si David William (14 noiembrie 2006, http://b2.lilypie.com/PavWm5.png)

Our freedom starts with the prison we choose...

Nous sommes peut-être devenus aveugles et nous ne voulons pas le...voir.

http://www.flickr.com/photos/dcppopa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Buna fete dragi si saru-mana de urari. Fiu-meu de vreo 2 saptamani imi ureaza in fiecare zi "La multi ani" si ma pupa dulce, sa il mananc nu alta. Si ieri am stabilit ca azi chiar e ziua mea, asa ca dimineata ma intrebat dulce "Mami azi e ziua ta?" si bineinteles mi-am luat portia de imbratisat, pupat, si la multi ani. Acum partea mai grea e ca vrea tort si nu stiu daca reusesc sa il fac pe langa el, da ceva dulce tot fac eu mai pe seara. Noi oricum facem treburile impreuna, da el face ceva si pe urma fuge si face prostioare si cand fac prajituri nu prea ma incumet sa fac atatea pauze sa verific ce prostie mai face... Cat despre bebe, zilele astea sunt mai linistita, de obicei cand sa vina cm o cam iau razna, da cred ca m-am mai linistit, da tot sper sa vina candva. Eu tot am impresia ca ceva nu e bine cu mine, ca am ciclu la 24-28 de zile si tine si mai mult de 10 zile da doctora zice ca daca nu e foarte mult cantitativ IN TOATE ZILELE atunci nu e anormal. Si mai am lipsa de fier cum v-am zis. Altfel, ma simt bine si incerc sa ma bucur de perioada asta de stat cu Danut ca in toamna cred ca o sa imi caut de lucru ca el oricum merge la grupele pregatitoare pentru scoala si o sa stea mai mult acolo in unele zile.

Anacami, tu stii ca baietii nostri seamana mult. Fiu-meu ma omoara cu intrebarile existentiale. Eu am zis ca probabil si datorita Mariei, a tot ce s-a intamplat, nu sunt sigura insa. Ma intreaba tot felul: de ce nu ii vedem pe ingerasi, dar pe Dumnezeu? da daca El e asa puternic, si poate atatea,de ce nu ne-a facut si pe noi la fel cum e El, da bebelusii cum apar in burtica, da de ce el nu poate sa aiba bebelus in burtica, ca el asa vrea, da dece el n-are tzatzici mari?, da de ce el nu poate sa ma pupe pe guritza si tati poate?, da de ce nu putem sa o scoatem pe Maria sa ne uitam la ea?, nu-mi vin acum altele si-s pe fuga, da are o multime de intrebari, aproape din orice situatie scoate cateva intrebari incuietoare (pentru mine cel putin, e destul de greu sa ii explic si pe intelesul lui si sa nu fie speriat de ceva...). Ieri ma intreba daca putem sa cumparam si noi niste forme (triunghiuri, patrate...) care canta si danseaza cum a vazut la tv si am avut nefericita inspiratie sa ii spun ca sunt oameni in ele si de-aia fac asa, si a ramas tare mirat si cred ca nemultumit...Apropos de ceea ce gandesc copiii, Danut a ramas cu impresia ca bebelusii mor si copiii mari nu pot sa moara. De multe ori eu ma gandeam ca poate el e speriat sa nu moara si el ca MAria, cum era la inceput. Si o data mi-a spus ca el nu poate sa moara ca el e mare. Dar cand se naste cate un bebelus printre prieteni imi spune foarte serios "Mami da daca bebelusul lui... o sa moara?" Prima data mi-a zis de fapt "Mami cand o sa moara bebelusul lui?.." si i-am explicat ca nu tot bebelusii mor, da vad ca tot a ramas cu ideea ca e o sansa mare sa se intample. Bine ca n-a intrebat cand erau parintii de fata ca m-as fi simtit tare aiurea.

NIcoleta, DAnut are ticul sa se scarpine in buric, poate v-am mai zis, chiar ma supara lucrul asta ca mi se pare ca si-l irita, da am tot uitat sa vorbesc cu doctorul. Nu stiu daca e bine da eu, disperata ca nu il convingeam nicicum, i-am zis ca isi face buba si va trebui sa i-l taie doctorul. Si, desi imi spune ca nu vrea sa i-l taie, totusi continua, da macar eu am acoperire ca il cert si nu il las sa se scarpine. Eu cred ca el a inceput sa faca asta cand era foarte stresat ca nu i se acorda atentie suficienta, cand era Mariuca bolnavioara si el statea foarte mult la gradi. Cand am inceput sa il iau mai repede de la gradi, a inceput sa se scarpine mai rar, apoi la un moment dat pentru 1-2 sapt nu s-a mai scarpinat de loc, dar a fost bolnavior, l-am tinut acasa, apoi au fost Sarbatorile de iarna, vacanta, si cand a revenit la gradi, a fost tare nemultumit si a reinceput in forta. Citisem in Dr Spock ca rosul mainilor inseamna ca e stresat de ceva. O sa ma mai uit o data pe articol sa vad ce remediu dadea, dar cred ca trebuie sa incerci sa vezi ce o preocupa. Eu cand eram mica mi-am ros unghiile mult timp si cred ca singurul lucru care m-a convins sa renunt (dar a durat o perioada sa reusesc cu adevarat) a fost faptul ca mama sau tata (chiar nu mai stiu cine, da m-a marcat ce a spus) mi-a spus ca o sa imi mai creasca o unghie pe dedesub daca imi mai rod unghiile, si m-am cam speriat. Si, uneori, cand uitam, si imi rodeam unghiile, ma uitam cateva zile daca mi-au crescut alte unghii. Nu stiu daca e bine totusi cu sperietura mai ales la varsta asta, da iti spun experienta mea.

Laureta ce mult ma bucur!!! Doamne ajuta sa ai numai vesti din astea pana vei tine bebelusul sanatos in brate! Da si mie imi pare cam devreme sa iti spuna sexul. Oricum, si daca e baietel si daca e fetita, e important ca nu mai e fibromul ala pacatos si bebe e bine. Chiar sunt curioasa daca ramane fetita :-)) Pupici pe burtica. Curand o sa fie miscacioasa.

Irinusha, ma gandeam si eu la varianta de tratament injectabil, da nu are cine sa imi faca injectiile. :-( Voi vedea oricum ce zice si doctora cand ii voi spune. Felicitari pentru inimioarele sanatoase si sanatate multa lui Chris.

Vanessa, cu intarziere iti urez si eu la multi ani fericiti alaturi de familia ta!!!

Diana, ce joc lego este exact? Poti sa imi dai un link? Problema e ca tu o vrei la inceputul lui mai. EU cu Danut o sa venim in Romania sa stam peste vara, da venim la sfarsitul lui mai. Daca vrei as putea sa o comand eu (sau poate chiar o gasesc in magazin aici??) si sa o aduc, eventual ti-o trimit prin posta din Craiova sau daca ai pe cineva care sa o ia de la Bucuresti de la aeroport, e bine si asa. Eu posta ieftina nu prea am gasit, nu prea trimit lucruri prin posta ci prin cunostinte care vin sau pleaca...

offffffff, iertati-ma sigur n-am scris la toata lumea si sigur am uitat multe lucruri pe care voiam sa le spun, da trebuie sa fug, si asa sunt in urma cu treburile si am scris un roman...

pupici

La multi ani de 8 martie!!!

Voi realizati ca mai e putin si ne mutam de la scutece????

Sa ne rugam pentru ei si sa-i ajutam sa zambeasca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut


Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vanessa ionescu spune:

Obopsita dar fericitaaaaa. va multumesc din suflet pentru urari.
nu am putere nici sa scriu dar 2 randuri imi ies.
Andu a avut azi examenul la Vianu. A intrat primul cu 100 de puncte la matematica din 100 posibile si 99 la informatica din 100 posibile. Sunt atat de fericita de nu pot sa va spun.. Asa ca, va povestesc saptamana viitoare ca poate ma linistesc si eu. Am baiatul la cel mai tare colegiu de informatica din tara in "pepiniera" lor.
Va pup. Noapte buna

Vanessa, Andutu (30.07.1997)si Catalin (13.06.2004)
http://community.webshots.com/user/vaniavi100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

IRINEL
Multa sanatate alaturi de cei dragi! Sa ti se indeplineasca dorintele!
Pupici unui baietel greu incercat, sper ca de acum inainte niciun norisor sa nu ii mai tulbure copilaria si viata de adult
Laureta, felicitari!La asa fete frumoase (sunt convinsa ca si bb2 va fi la fel ca si Inisa), chiar ca -vorba aceea- trebuie sa-si ia tati pusca
Si la Stefania mi-a zis sexul tot de pe la 12 saptamani, tot dr. Iosup.La Sebi idem, dar a fost la dr. Pop. Am inteles ca se poate chiar si putin mai devreme, au ei niste repere si functie de inclinatie isi dau seama ce va fi (un fel de muguri )
Diana,daaa,stiam, doar suntem fani,nu ? Noi am fost anul trecut in concediul de Paste undeva in Italia.Am gasit un magazin pentru copii destul de mare, am vrut sa ii cumpar locomotive electrice dar nu am gasit decat puzzle si Lego cu Thomas. Sunt mai scumpe intr-adevar, eu i-am cumparat doar un puzzle si un Lego mai simplu cu elicopterul Harold care duce un colet/cadou (sunt doar vreo 5 piese,nu este mare)



Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Vanessa,bravo, ai de ce sa fii mandra!pupici baiatului cel destept si ambitios!

Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iulia P. spune:

Vanessa, felicitari. Sa iti traiasca baiatul si sa va aduca numai bucurii si in continuare.

Iulia P., Thomas Anthony (16 iunie 2004, http://b4.lilypie.com/zqZGm5.png) si David William (14 noiembrie 2006, http://b2.lilypie.com/PavWm5.png)

Our freedom starts with the prison we choose...

Nous sommes peut-être devenus aveugles et nous ne voulons pas le...voir.

http://www.flickr.com/photos/dcppopa/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinel spune:

Iulia imi pare rau de porcusorul vostru de guineea. Parintii mei au avut caini si inca au, dar e tare greu cand moare unul, cred ca de-asta nici nu ne-am hotarat sa ne luam un animalut. Plus ca atunci cand suntem la serviciu stau singuri acasa... Pupic

Vanessa felicitari!! De altfel stiam ca ai un baiat pe cinste. Pardon, doi, da acum cel mare era in discutie...:-)

Fetelor eu sper sa nu va necajesc cu povestile mele despre ce mai intreaba Danut despre Maria. Uneori ma gandesc ca de multe ori nu vorbesc deloc despre el cand intru pe la voi si daca nu spun si din astea, ar insemna sa evit sa vorbesc cu adevarat despre el. Caci, vreau sau nu, el a fost marcat de ceea ce s-a intamplat. Cred ca oricum ar fi pus tot felul de intrebari incuietoare, dar nu ar fi avut astfel de intrebari, caci n-ar fi avut tangenta cu astfel de lucruri. Eu ma bucur ca nu mai sufera asa tare si ca pentru el Maria a ramas surioara lui mica, ceva dragut si firav, daca ati vedea cu cata gingasie vorbeste despre "Maria noastra"... Si eu ma bucur mult ca el a stiut-o si si-o aminteste asa.

Sa ne rugam pentru ei si sa-i ajutam sa zambeasca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut


Irina, Daniel (28 Mai 2004) si ingerasul Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Irinel, saru'mana... Din Canada as putea apela sa cumnatul meu (tot in Toronto sta) dar e complicat ca pe site-urile canadiene n-am gasit si din state in Ca ma mai costa 30 dol transportul. Am facut azi comanda la magazinul din Ro unde am gasit, e cam dubios magazinul ala, acum astept sa vad daca imi raspund sau nu... Pupici lui Danut cel greu incercat. Si Vlad, desi la noi din fericire nu au fost in familie evenimente neplacute, nici macar printre rudele mai indepartate etc. maai vine cu idei dinastea existentiale. Mai lesina unul la desene: ce face, a murit? incercam sa-i explic ce inseamna stramos si i-am spus ca e un bunic al bunicului care nu mai exista ca a murit de mult de batranete. A inceput sa intrebe daca bunici lui au murit... Degeaba ii spuneam eu ca nu, inca nu-s asa batrani la stramosul ala, el o tinea una si buna...

Vanessa, wow, ce baiat ai! Sa-ti traiasca!

Laureta, felicitari ptr fetita si ptr absenta hamatomului! Chef, chef, chef!

Cami, asa-i is cam scumpe... Toate jucariile cu Thomas is scumpute, dar se vand, la copii le plac tare mult.

Diana, Vlad(16.05.04)(bebelus si copilas) & Timeea (18.05.06)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

La multi ani!!!! Mamicilor de 8 Martie!!!!
Multe si pupicuri de la noi!

Laureta, super, ma bucur ptr. voi!!!!! Si felicitari ptr. fetita!!!! Sa fie sanatoasa si papacioasa!

Vanesa, felicitari!!! Ai un baiat de baiat! Sa-ti traiasca si sa te faca si in viitor fericita!

Irinel, ... pupam si pe Danut. E normal sa fie marcat ... dar oricum ma bucur ca a trecut de perioada grea si ca a ramas cu amintiri frumoase despre surioara lui. Sigur ea il vegheaza de sus!

Iulia, imi pare rau ptr. porcusorul tau! Te imbratisez!

Va pup! Cica tati ma trimite la cumparaturi ptr. sufletelul meu, asa ca de ziua mamei :) Din pacate e vreme nasoala, Melie e muciosa si tuseste, asa ca nu putem sa iesim in trei din casa. Banditul mare e la Oma si tare rasfatat. Un week-end fain!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

* * *
La omu' sarac nici "floricelele" nu trag ...
Sa-i ajutam sa se faca sanatosi:
Stefanel / Andrei/ Sonia / Darius / Teo / Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

La multi ani, Irinel!!! Si cat mai multa implinire sufleteasca...
Si Vanessei aceleasi urari de bine si La multi ani!

Si voua, dragi mamici si femei, La multi ani bucurosi si cu zile cel putin la fel de frumoase ca ziua de azi...

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput