Regimul disociat

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

...SHI EU...SHI EU...INCEP DE MAINE!!!
...bine v-am gasit!!..de maine am sa incep si eu dieta disociata!!am citeva kilograme de dat jos...citeva mai multe...asa ca..BINE V-AM GASIT!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

urc si eu alaturi de tine in acest nou tren alaturi. promit ca in cel mai scurt timp posibil sa scriu cateva reguli de baza ale acestui regim.
eu am tinut in urma cu cativa ani acest regim, dar l-am tinut la sange...imi permiteam. eram singura, nu ma pisa nimeni la cap sa mananc aia sau ailalta...sau nu tb sa gatesc mancare normala.
l-am tinut 4 luni de zile si vreau sa va spun ca am slabit 16kg.
incet si sigur. pt mine e un regim cat se poate de sanatos.
o sa va scriu si regulile impuse de mine...caci in 4 luni de zile reusisem sa descopar cate ceva despre acest regim.
acum...va rog face-ti-mi si mie loc printre voi.
breto mergem de acum cu acest "tren"?


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

DA...DA...DA..DAAAAAAA


YUPIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

DELPHI,ASTEPT NOILE REGULI...DE MAINE AS VREA SA INCEP...SI SA STABILIM SI ZIUA DE RAPORT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

sper sa animam acest subiect...sa fie frumos.
asteptam pe oricine vrea.
o sa facem un tabelas....trecem acolo fetele.
zi de raport?? luni sa incepem cu dreptu si de la un inceput de saptamana. asa ca zi de raport:luni
promit sa va scriu regulile generale ale acestui regim si regulile impuse de mine cand l-am tinut eu.
tutror.

poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

v-am promis ca o sa va scriu cate ceva despre acest regim, dar din pacate azi sunt foare aglomerata la serviciu. Daca o sa am o portita nu o sa ezit sa ca scriu, asta in cazu in care sunteti interesate.


poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Ma alatur si eu voua. Am tinut acest regim acum vreo 8 ani, cand eram studenta si am slabit foarte frumos atunci.
Asadar, haideti sa ne organizam putin si sa stabilim regulile pe care le avem de urmat pentru a face subiectul cat mai frumos.

MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns preda_vicky spune:

Buna, vreau si eu in gashca voastra!
Date despre mine? 40 si un pic de ani, 174 cm si 67 kg. As dori sa ajung la 62. Din pacate, am un servici unde nu fac altceva decat sa stau cu okii in calculator, foarte rar am ocazia sa ma misc, sport - deloc (dar mi-am propus din ianuarie aqua-gym), mai merg pe jos (cand ma lasa monturile de la picioare, care sunt atat de dureroase incat uneori imi vine sa merg in maini), iar acasa... nici atat.
Azi, din pacate, am mancat deja.
Deplhinas, astept cu interes detalii.



http://community.webshots.com/user/viki39

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bretonica spune:

...uite ca se reanimeaza si acest TOPIC...YUPIIIIIIIIIIIIIIIIII ....POFTIZI IN VAGOANEEEEEEEE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

REGIMUL DISOCIAT DE LA A LA Z

Un regim disociat presupune disocierea proteinelor de glucide. Metoda, conceputa in principal pentru vindecarea anumitor afectiuni, este recomandata si persoanelor in cautarea unei metode de slabire sanatoase. Regimul disociat faciliteaza digestia, stimuleaza metabolismul, confera energie si alunga senzatia de foame. Este un regim destul de usor de tinut, daca nu iei in calcul monotonia data de consumul acelorasi alimente si asocieri de alimente. Principiile sale stau la baza mai multor regimuri de slabire, printre care si Montignac
Principii: Nu alimentele in sine ne ingrasa, ci combinarea lor intr-un mod neadecvat.
Durata: In general se tine pe parcursul unei saptamani sau maxim doua. Se poate tine si timp de cateva luni. Chiar daca scaderea in greutate este mai lenta, este mai sigura, mai sanatoasa, iar riscul de a pune inapoi kilogramele pierdute dupa intreruperea regimului este mult mai mic.
Avantaje: Este eficient mai ales pe termen scurt, deoarece nu exista restrictii in ceea ce priveste cantitatea alimentelor, ci numai continutul acestora. Astfel, nu vei fi pusa niciodata in situatia de a te confrunta cu senzatia de foame.
Dezavantaje: Este un regim monoton si trebuie sa iti impui o anumita disciplina alimentara pentru a-l putea duce la bun sfarsit. Desi se slabeste considerabil, daca dupa intreruperea regimului disociat revii la o alimentatie bogata in dulciuri si grasimi, efectul yo-yo nu va intarzia sa apara.

Regimul disociat clasic:
Dupa o saptamana de regim disociat clasic se pot slabi in medie pana la 5 kilograme. Se consuma in fiecare zi a saptamanii un alt tip de alimente.
Model de disociere:
Ziua 1: Carne slaba, de pui(fara pielita) sau de vita, pregatita la aburi sau pe gratar fara nici un fel de condiment. Un singur fel pe zi, ori pui, ori vita;
Ziua 2: Legume de orice fel: sote, fierte, pe gratar, frigarui de legume, cu suc de lamaie, sub forma de salata cu putin ulei de masline;
Ziua 3: Peste fiert, pe gratar; de preferat este sa alegi pestele de apa dulce, este mai sarac in calorii;
Ziua 4: Lactate: iaurt slab(dietetic), branza dietetica. Din gama lactatelor alegeti un produs(care cel mai probabil nu va fi smantana sau unt) si il consumati in orice cantitate doriti;
Ziua 5: Oua sub diferite forme, fierte, ochiuri pe apa, ochiuri fara ulei in tigaie de teflon(nu necesita ulei si nu se prinde). Este cea mai grea zi. Poti consuma practic oua in orice cantitate, de preferat doar albusul. Chiar daca nu ai probleme de sanatate, nu este indicat sa consumi mai mult de doua oua zilnic. Daca ti se pare foarte dificil, poti inlocui aceasta zi cu una din cele prezentate mai sus;
Ziua 6: Fructe: mai exact fruct. Alegeti un fruct pe care il puteti consuma in orice cantitati si la orice ora;
Ziua 7: Cartofi fierti, sub forma de piure sau natur, fara adaosuri de condimente;
Ziua 8: Orez fiert cu un praf de sare, dar fara adaosuri de condimente.
Nu este o ordine obligatorie. Puteti sa va alegeti voi ordinea, insa va recomand ca dupa ziua de fructe sa mancati carne. Dupa o zi de fructe veti simti slabite.
Observatii: Ca in orice regim de slabire trebuie sa beti cel putin 2l de apa plata pe zi. Puteti bea ceaiuri de care vreti: antiadipos, ceai verde, cu lamiae, iasomie. NU ingulciti ceaiurile. Daca nu puteti sa le beti fara indulcitor, puteti pune un pic de miere de albine, insa nu indulcitori arficiali; acestia ingrasa.
Cat mai putina sare cu putinta, chiar deloc. Daca la inceput mancarea vi se va parea fara gust, pe parcurs veti descoperi adevaratul gust al produsului respectiv si nu veti mai fi tentate sa puneti sare. Exclus condimentele de orice fel.
NU aveti voie alcool, cafea, tigari.




poze, Just Me
ambitioasa

Mergi la inceput