Strumfi de iulie-august 2007 (57)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Mychy, scump foc strumful tau! Cred ca era satul .
Nu trage de pielicica daca opune rezistenta, oricum e normal sa fie asa mica. Nu stiu daca ai ajuns si pe pagina www.cirp.org/library/normal/" target="_blank"> asta de la situl pe care ti l-am recomandat (e bine de vazut si de mamicile care isi pun astfel de intrebari).


Oana (ghinetz), perfect de acord cu tine, cu urmatoarea precizare: eu, atunci cand dau sfaturi (oi fi dat vreodata?) plec de la premisa ca cel/cea care il citeste, se informeaza si din alte surse (demne de incredere), trece prin filtrul gandirii proprii si abia apoi le aplica (sau nu). Pentru ca eu asa fac. Oricat de "avizata" este pararea cuiva de aici de pe forum, in orice domeniu (no offence ), tot mai caut si in alte surse pe care eu le consider plauzibile si de incredere. Mi-e greu sa cred ca cineva nu ar face la fel si ar asculta primul sfat primit. Daca e asa, atunci fi sigura ca la fel va face cu primul sfat pe care il aude de la vecina sau nasa sau verisoara sau...sau... sau...
Eu cred ca nu trebuie sa se simta in niciun fel vinovate cele care dau sfaturi (in fond, nimeni nu isi asuma raspunderea pt ceea ce face alta cu copilul ei), iar cele care asculta sfaturi fara sa se mai si gandeasca inainte trebuie sa stie ca ele sunt singurele raspunzatoare de actiunile lor.
Eu asa am perceput aceste discutii, ca sursa de pareri si de idei, si nu de "reguli".
Si perceput in acest fel, forumul m-a ajutat enorm , m-a facut sa-mi pun singura intrebari si sa caut raspunsuri.







Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Michy eu in apa am actionat. La inceput ii faceam dupa baita si nu am avut nici un rezultat. Tot aici m-au sfatuit fetele sa incerc in apa. Succes!

Andreea si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Violeta , multumesc. Si eu tot la 28 de ani mi-am luat carnetul, dar eu ziceam mereu "si vreau si pot, dar de ce atata graba" . L-am luat din prima , dar sincer, daca eram eu examinatorul, nu mi-l dadeam . Cred ca mi l-a dat pe ochi frumosi, ca alta explicatie n-am... Acum nu prea conduc, asa ca populatia este inca in siguranta .


Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

eu am inteles perfect ce a scris oana-ghinetz.din cauza asta am ajuns si la concluzia ca inainte sa scriu aici un pomelnic cu sfaturi vizavi de precautia utilizarii premergatorului(care apropos in canada e interzis, le astept pe valen si pe diana sa ma contrazica) ar fi probabil o pierdere de timp,mai bine prinde o fraza de genul "aseara l-am pus in premergator si asa i-a placut..." .eu cu siguranta nu doresc sa se instituie aici o stare de "dictatura", asa ca de acum incolo cine imi cere parerea o scriu cu placere si atat,nu "ma mai bag in seama"
burtika este adorabila micutza ta,si ai lenjerie de pat ca si noi,aia galbena cu iepuras,elisa o adora
vivela arta si precizie la tine zau,ai un talent!

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

povestea noastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Originally posted by violetan

Redai, felicitari pt prima "mama"!!!

Iulia, sa-ti traisca Iris sa fie sanatoasa si fericita!

Vivela, super talentata esti! Si cand te gandesti ca io abia introduc atza (cu toate precautziile necesare) in ac! Era sa raman coreigenta (pe bune) la lucru manual din cauza masinii de cusut. De-aia mi-am luat carnet auto la 28 de ani abia, chestie de coordonare maini-picioare Si mai esti si haioasa pe deasupra!

Ghinetz, n-am prea inteles ce-ai vrut sa zici, dar sunt de acord cu tine

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com



Violeta, asa fac eu, vb mult si pierd esenta. Scuze. ma bucur insa ca esti de acord. In principiu asta e ideea:

Si poate e prea mult, dar rog mamicile-medici sa mai atraga din cand in cand atenta daca batem campii. si pentru voi.

Si imi fac si autocritica. Sigur de muuulte ori am batut si eu campii si am dat sfaturi poate total aiurea, asa, din experienta. (sau mai bine spus din lipsa ei)

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

andreea asa o sa fa , in baie.
vivela multumesc. ff interesant siteul ala. mi-am dat seama ca eu verificam gaurik lui putzy incorect. trageam in jos in loc sa trag in sus. oricum am inteles ca diagnosticul de fimoza se pune fff usor, si sincer nu vreau sa expun copilu la neste suferinte inutile.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Am citit din urma pe diagonala, in mare graba zic si eu "La multi ani" aniversatilor de azi, si inca 2-3 vorbe:
Mihaela, n-am apucat sa-ti multumesc pentru sfaturile privind tensiunea, era de la oboseala, eu mereu am 10 cu 6, si toata sarcina la fel a fost, azi sunt mai bine. Am admirat poza cu noua pozitie de somn, si noi avem bavetica la fel.
Si Saby era sa adoarma azi cu nasucul in mancare dar nu s-a lasat pana n-a dat gata si ultima lingurita din portia dubla, o sa ne pape urechile...
Violeta, felicitari pentru dintisor. Nu e mai bine cand stii de ce plangea?
Lia, noi am patit o constipatie tare nasoala de la morcov, era tot ce a vrut sa pape cateva zile ca nu i-a placut cartoful alb. Stiu ca oricum ai probleme si nu prea papa dar asigura-te ca ii dai si suc de fructe sau alte lichide ca sa nu patiti ca noi.
Andreea, felicitari pentru baiatul mare care se ridica in picioruse.
Vivela, si pe mine ma apuca harnicia daca mai vad asa lucruri frumoase facute de tine. Din pacate va trebui sa le cos de mana dar nu ma las, cand am timp de asta ma apuc.

Fug ca am un deadline azi si inca destul de lucru.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Uitasem: am vazut azi la Mega Image borcanel Hipp Bio cu suc de caise, care zic ei ca se da de la 4 luni. Ce nu mi-a placut mie este ca are zahar. La fel si piure-ul de caise Hipp, ca sa nu mai zic de marci mai ieftine gen Hame. M-a surprins in mod neplacut, eu am luat pana acum suc de mere Hipp si nu are zahar, parca ma asteptam sa fie mai consecventi.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

iulia. Nici Smaranda nu zice nimic, face doar 'inghi'.

Am reusit sa merg de 2 ori la aerobic saptamina trecuta, si saptamina asta o data. Din pacate maninc mult, dar sper sa slabesc pina la vara. Initial vroiam sa ajung la 65 kg, dar am fost la un botez simbata si am vazut atitea femei slabe, incit am ajuns sa-mi doresc sa ajung la 60kg.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Originally posted by Vivela

Mychy, scump foc strumful tau! Cred ca era satul .
Nu trage de pielicica daca opune rezistenta, oricum e normal sa fie asa mica. Nu stiu daca ai ajuns si pe pagina www.cirp.org/library/normal/" target="_blank"> asta de la situl pe care ti l-am recomandat (e bine de vazut si de mamicile care isi pun astfel de intrebari).


Oana (ghinetz), perfect de acord cu tine, cu urmatoarea precizare: eu, atunci cand dau sfaturi (oi fi dat vreodata?) plec de la premisa ca cel/cea care il citeste, se informeaza si din alte surse (demne de incredere), trece prin filtrul gandirii proprii si abia apoi le aplica (sau nu). Pentru ca eu asa fac. Oricat de "avizata" este pararea cuiva de aici de pe forum, in orice domeniu (no offence ), tot mai caut si in alte surse pe care eu le consider plauzibile si de incredere. Mi-e greu sa cred ca cineva nu ar face la fel si ar asculta primul sfat primit. Daca e asa, atunci fi sigura ca la fel va face cu primul sfat pe care il aude de la vecina sau nasa sau verisoara sau...sau... sau...
Eu cred ca nu trebuie sa se simta in niciun fel vinovate cele care dau sfaturi (in fond, nimeni nu isi asuma raspunderea pt ceea ce face alta cu copilul ei), iar cele care asculta sfaturi fara sa se mai si gandeasca inainte trebuie sa stie ca ele sunt singurele raspunzatoare de actiunile lor.
Eu asa am perceput aceste discutii, ca sursa de pareri si de idei, si nu de "reguli".
Si perceput in acest fel, forumul m-a ajutat enorm , m-a facut sa-mi pun singura intrebari si sa caut raspunsuri.







Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)





Nu vreau sa fiu prost inteleasa. nu impotriva celor care dau sfaturi sunt. Si nici a celor care povestesc ce anume fac, cum procedeaza. e normal sa fie asa. De asta suntem pe un forum, sa discutam. Si, cum pentru libertatea de exprimare militez oricand, nu as putea fi neintelegatoare cu cele care isi spun puntul de vedere. Am vrut doar sa atrag atentia, mai degraba, celor care sunt tentate sa asculte primul sfat Uite...suntem multe (putin sau mai mult) disperate ca bb nu papa. Ce usor e sa punem repede putina sare in piure, nu?! Ca - vorba ta - daca la alte case merge...

Gabi, esti dintre cele intelepte care se informeaza. Bravo tie. Si...hai sa fim toate la fel, nu?!
alina.a, ba te asteptam cu sfaturi. Cat mai des.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput