Strumfi de iulie-august 2007 (57)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns burtika spune:

redai, felicitari pentru "mama" si eu astept cu sufletul la gura sa aud cuvantul magic dar deocamdata nu striga decat tataaa si tati e in al 9-lea cer.
lia si noi avem aceeasi problema cu kk, pana la diversificare facea cel putin odata pe zi, acum face odata la 3 zile. am citit ca morcovul fiert constipa iar crud este laxativ, asa ca ii fac suculet cu morcov (combinat cu mar este foarte gustos) si suculet de para (si asta am citit ca este laxativ). sper sa mai remediem situatia. si ceaiul de musetel am inteles ca este bun.
cu diversificarea eu ma declar multumita, in prima saptamana nu a vrut aproape deloc, in a doua a inceput sa pape cateva lingurite, astazi a papat chiar bine, eu zic ca suntem pe drumul cel bun. am observat ca prefera sa fie foarte lichid, cand ii dau mai gros nu-i place, asa ca ma conformez si ii fac totul cat mai lichid.

lacramioara (burtika) mamica de Iris Maria (28.07.07)
Interviu cu Dumnezeu : http://www.agonia.ro/index.php/prose/158379/index.html

http://community.webshots.com/user/lacramioaraD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Vivela sunt geloasa pe adidasii aia smekeri si sa stii ca o sa fur si eu modelul pentru fiica-mea. Asta cand m-o trazni si pe mine valul de chef de creatie ca acum pic de somn.

Eu deja incep sa dau in alte alea cu diversificarea asta, ca din ce manca Deni numai cate 2-3 lingurite pe zi, acum nu se satura cu un borcanel intreg si nu stiu daca sa ii mai dau sau nu. Nu vreau sa o supra-alimentez, ca din ce vad e cam lacoma ea si nu stiu cat e foame si cat e joaca. Eu ii dau piure de legume facut de mine, dar il pun in borcanel de la Hipp ca sa am masura la cat papa.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/2149302612/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

M-am facut fata mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

neatza la amiaz! am si eu o intrebare intrebatoare: cand ziceti ca "s-a decalotat complet cuculetzu" , adica cum? s-a desprins la varf si arata asa ca o floricica??????????? am mai pus eu odata intrebarea cu floricica si a ras Jadi de mine:) . si la andrei se punea problema de fimoza, am tras de putzy si s-a desprins la vf si, asa parca a inflorit. asta inseamna decalorare????????azi andrei a adormit in fund pe canapea asa ca babutzele obosite. era asa dragutz cum picotea cu barba in piept!

*mihaela*



Mihaela, eu zic ca s-a decalotat complet atunci cand orificiul e larg si se poate trage pielicica incat sa iasa capul penisului afara (mai stiintific decat atat nu stiu sa zic ).
Cat despre floricica, trebuie sa ai imaginatie .

Oricum, e util pt informatii: http://www.cirp.org/library/treatment/phimosis/index_ro.html






Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Pentru ca v-au placut adidasii mei, uitati aici un tutorial, care va arata pas cu pas cum trebuie sa procedati.
Ai mei au iesit f dragalasi (ma laud si eu, deh), sunt mai frumosi decat in poze, ca in realitate sunt tare mici, cat piciorul de bebe .
Din pacate insa, intr-un exces de zel, sambata m-am apucat sa curat si sa ung masina de cusut cu sarg (care e mai batrana decat mine) si i-am rupt ceva acolo, nu stiu daca era ceva esential, dar acum coase mai prost ca inainte . In schimb, acum e f silentioasa....

Eu m-as apuca si sa tricotez (faceam asta cand eram copil, ma jucam cu papusile si le faceam vestute si fustite tricotate), aveam o carte in care explica tot felul de modele. Nu stiu daca as mai avea acum atata rabdare si nici cu timpul nu stau prea bine. Si cand oi incepe diversificarea, adio viata relaxata.




Gabi, mami de Davidush . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Whether you think you can or you can't,
www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">_JURNAL DE STRUMF_ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . either way you are right.(Henry Ford)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Discutia din capitolul trecut despre sarea in alimentatia copiilor sub 1 an m-a facut sa ma gandesc la cat de benefic e sa citim/scriem pe un forum. Sau mai exact m-a facut sa ma intreb: de ce citim/scriem pe un forum?
Aici, ca peste tot unde sunt mai multe pareri risti foarte usor "sa ramai cu buricul netaiat" - ca sa ma exprim plastic. Desigur, toata lumea e libera sa-si spuna parerea, sa dea sfaturi, sa explice cum procedeaza. Uneori insa "sfaturile" astea nu pot face mai mult rau? Nu condam pe nimeni - departe de mine acest gand.
Cred ca am puterea de a discerne ce e bine si ce e rau pentru copiii mei. De multe ori din instinct, de cele mai multe ori insa pentru ca incerc sa fiu informata. Si da, ma informez si de pe forum! dar am decis, acum cativa ani, ca ascult doar pareri avizate (de aceea multumesc inca o data - nici nu stiu cui - ca e Anya/Alina la noi. Ei in primul rand ii multumesc ca ne explica mereu, cu muuuulta rabdare; multumesc alinei.a, de asemenea. Multumesc Simo - tu ai intotdeauna explicatii care stau in picioare, si nu vorbesti niciodata asa, din "traite"). Si mai inteleg prin pareri avizate si mamici care au trecut prin anumite greutati cu care ma confrunt. Dar aici sunt cat se poate de atenta. Cat se poate. Si daca ceva imi pare ca scartie, prefer sa maiintreb.

Sper ca nu am suparat pe nimeni. Voiam sa trag oarecum un semnal, in special pentru mamaicile la primul copil. Stiu ca uneroi e frustrant ca nu merge totul ca pe roate: diversificare, dinti, nesomn, plans, constipatie...Sunt atatea pe capul nostru. Si de multe ori suntem tentate sa recurgem la solutii aparent facile, dar fara sa ne gandim la consecinte. (faza cu sarea e doar un mic exemplu)

Si poate e prea mult, dar rog mamicile-medici sa mai atraga din cand in cand atenta daca batem campii. si pentru voi.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

vivela merci frumos. la andrei nu se deschidea deloc varful lui putzy cand trageam. am insistat si varful s-a deschis, ca sa zic asa :). mai mult mi-e frica sa trag ca cica poate face "parafimoza". eu zic ca daca s-a desprins si face pisu in jet continuu si gros e ok. n-am de gand sa-l chinui la chirurgie. merci ink odata!
ia uitati
cum doarme fiimiu ca o bunicutza
astazi am facut progrese enorme, adic fiimiu a mancat(adik a inghitit si nu m-a scuipat) cateva lingurite bune de piure in care a predominat cartofu. a avut si morcov si albitura dar mai putin. ii multumesc lui andra.z, pt ideea cu cartof mai mult.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Hello!

Vivela foarte frumosi adidasii. Eu nu m-am apucat inca, sper sa am mai mult timp in w/e ca in timpul saptamanii ajung pe la 19.00 acasa si vreau sa stau cat mai mult cu Raducu.

Luna multumim de urari. cu intarziere Cezarei. Sa sti ca nici Raducu nu este fan stat in fundulet. Sta destul de bine, dar mai cade intr-o parte. El prefera mersul in patru labe si statul in cot.

Oana sa ne traiasca baietii . Multi lui Victor si salutari de la Raducu.

Michy si Raducu a avut floricica la puta, dar s-a mai desfacut la baie si acum e destul de mare orificiul.

Andreea si Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

andreeamultumesc. si vreau sa mai intreb ceva: se trage de puty la baie, adica, cand bb e in apa sau dupa baitza?????????

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Redai, felicitari pt prima "mama"!!!

Iulia, sa-ti traisca Iris sa fie sanatoasa si fericita!

Vivela, super talentata esti! Si cand te gandesti ca io abia introduc atza (cu toate precautziile necesare) in ac! Era sa raman coreigenta (pe bune) la lucru manual din cauza masinii de cusut. De-aia mi-am luat carnet auto la 28 de ani abia, chestie de coordonare maini-picioare Si mai esti si haioasa pe deasupra!

Ghinetz, n-am prea inteles ce-ai vrut sa zici, dar sunt de acord cu tine

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Mychydutza, cat de dragalash doarme strumfelul! Super pozeleeee!!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput