LMA Braduti frumosi! ian-feb05 (60)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

In disperare de cauza i-am trimis la Medicover, fara programare, fara nimic, bazandu-ma pe Calapod, care, one more time, mi-a dovedit ca este un om deosebit.
La telefon la programari nu era nimic liber pana joi, si nu puteam lasa copilul cu dureri acute pana atunci.
Deci, Calapod era pe picior de plecare, si cum a auzit despre ce e vorba, a pus mana pe telefon, l-a sunat pe cel mai bun ORL-ist de acolo ( culmea, exact cel la care am facut programare pentru joi), si i-a trimis pe Rayan si mama la el, care l-a consultat imediat pe Rayan.
Are din nou otita acuta, tot stanga, polipii mariti, ma rog, nu stiu sa explic, nu am fost eu.
Avem antibiotic Zinnat, plus N alte medicamente ( am dat faliment), 8 zile de stat acasa, dupa care mergem iar la control, si in functie de asta decidem daca mai sta sau nu.
Parerea mea este ca data trecuta nu ii trecuse total otita, sau cel putin antitioticul nu a fost suficient.
Mi-e mila de papusa mea, plange, are dureri.


Ioana, uita-te la reclama Maggi, si acolo ai sa il vezi.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

Ah, Liviana, ma bucur ca ma intelegi, sunt totusi primele mele zile acasa si cred ca si tu erai cam asa atunci, tb sa gasesc ritmul cu ei amandoi si cu noi in casa, stii si tu.. multumesc pt urari!!

pai sa o luam asa: fata a avut 3,450kg si 52cm. nu am scapat de epiz dar am una de 1,5 cm care m-a sacait ea putin in prima sapt insa acum sunt chiar ok. dar si tin o igiena impecabila acolo si sunt buna de carne, cum se spune - dupa ce mi-a mai zis dr-ul si la prima nastere. acasa sunt cu bona ziua si cu tati 3 sapt in paternitate, deci e super ok deocamdata. fata nu ma solicita f mult totusi (alaptatul ia 40-50min cu tot cu schimbat odata la 3-4 ore), e f mica acum si pusul pe burta cred ca a fost de exceptie.

nu am nicio pb ca ma vede C alaptand-o insa dupa aceea vin si ma joc ceva cu el ca sa-i spun a n-a oara cat il iubesc. chiar am citit ca se recomanda sa-l lasi sa vada cu bb2 orice ca ii e mai bine decat sa nu, acum fiecare face cum simte el..
dc mi-ar cere sa-i dau tzatzi i-as da, pe bune, ca-s f sigura ca nu va mai vrea, insa m-a refuzat pe un ton f serios, ca si cum hai ma mamiiiii, ce naiba!

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si Ana-Maria din 10.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

pt cine are timp si vrea sa ma vada in lunile mari de sarcina cu Ana-Maria aici e albumul. acolo apare si tractorul lui C primit de Craciun. (Liviana, parca tu vroiai sa-l vezi.)



http://picasaweb.google.com/dradetchi/SarcinaCuAnaMaria



crinuta, sanatate lui Rayan! si mai am o serie de poze cu burtoiul insa sunt pe un CD si tb sa-l gasesc prin casa si pe ala , dar las' ca-i bine ca m-ai pus la treaba ca asa ramaneau cu lenea mea... si lipsa de timp.. tks



Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si Ana-Maria din 10.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Of, Crinuta ce vesti rele ne dai despre R! Auzi, da' el mai are secretii in nasuc sau e rezolvata partea asta? Eu am constatat ca aerosolii sunt extrem de buni. Multa sanatate puiului!
Shobo, aratai minunat gravida si exceptional acum, cu beblina in brate! Ce sa zic, si eu stiu f bine cum e sa te simti implinita. E f bine ca ai ajutoare.
Codrin mi se pare schimbat: s-a inaltat f mult si parca s-a mai subtiat. Si M al meu cam tot asa, numai la funduletz mai are carnita - in rest piele, os si ceva muschiuleti. F frumos tractorul - se vede ca era tare mandru c de achizitie.
Cand am venit cu B de la maternitate i-am cumparat lui M o jucarie frumoasa si i-am dat-o ca fiind din partea lui B. A fost f incantat si n-a uitat nici acum de unde o are.
Cat despre alaptat, m-ai inteles gresit. Desigur ca-l lasam pe M sa se uite cand il hraneam pe B (chiar vroia si el la un mom dat-dar mi-a cerut doar asa, in joaca), insa am preferat ca el sa mearga la cresa si in acel interval sa-i pot asigura linistea/toata atentia necesara lui B. In plus, nu ma simteam confortabil la ideea de a sta nas in nas cu bona, chiar si in mom de intimitate gen alaptat. Aveam timp in felul asta sa ma ocup si de treburile casei, plimbat B, aprovionare, si chiar forumeala .
Ai grija la vizitatorii care dau atentie multa feteie. Te sfatuiesc ca in mom acelea, tu sa-i acorzi toata atentia lui C, ca sa nu devina gelos. Eu aplic si acum treaba asta, mai ales cand merg cu ambii copii la parinti/socri. B fiind mai mic, ei tind sa-l dragaleasca mai mult, asa ca in paralel eu ma ocup in mod special de M.

Amaya, ce mai zici? Cum merg vanzarile?
Monalac, Bubu, Alina, ce mai fac burticile?
Lavinia, tu de ce nu mai scrii in grupul nostru? In alte parti am vazut ca mai postezi.
Adita, merge treaba cu wrapurile? Ti-am trimis si eu cateva fete, stiai?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/sets/72157603235562212/" target="_blank">Poze din NOV-DEV

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Liviana, pana azi noapte nu a mai avut secretii de vreo 12 zile, dar deloc, deloc, de aceea sunt si mirata.
Oricum, am sunat-o pe Calapod si mi-a spus ca dupa ce se face bine, sa il duc si la un ORL-ist de copii ( acesta la care a fost azi, e super in otite, etc, dar nu e de copii, chit ca opereaza si copii), pentru a-i vedea polipii cand e sanatos.
Afland tot de pe forum despre un ORL-ist bun de la Sanador ( a fost pana cum 3 luni la Medicover), am intrebat-o daca il stie si daca e bun, si mi-a confirmat ca e foarte bun, si e genul care nu trimite la operatie pana nu epuizeaza tot.
In acest sens, planuiesc ca dupa ce se vindeca de otita asta idioata sa il duc si la acel ORL-ist, pentru a doua parere.
Oricum, eu sunt anti scos polipi.
Acum oricum sunt inflamati din cauza infectiei, deci nu ne putem da seama de situatie.

pupici

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ubi spune:

Crinuta - sanatate multa lui Rayan.
Shobo - am vazut pozele...tare frumosi sunteti. Iar tu dupa 2 ore de la nastere arati tare bine (eu am fost mai cazuta...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_gabriela9 spune:

Buna, fetelor!
[red]Crinuta[/red, si Clara a avut otita in decembrie, iar tratamentul a constat in Klacid (timp de 3 saptamini!!!!!!), o solutie preparata la farmacie (chiar nu mai imi aduc aminte cum se numeste) si Aerius. Cert este ca n-a mai avut dureri din a doua zi de tratament si nici nu a mai recidivat.
In schimb, acum o chinuie o tuse interminabila la culcare si deja m-am saturat sa-i dau medicamente. De cind a inceput gradinita tot asa o tinem, ba cu raceli si viroze, ba cu otita, incit bietul copil are aceeasi greutate pe care o avea cind am dat-o in septembrie la gradinita, adica 14,5kg.
Pentru noi primele 5 luni de gradinita au fost un chin pentru ca nu ajungea sa se adapteze din cauza ca la citeva zile se imbolnavea din nou, iar acum ne este pur si simplu teama sa o mai ducem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

crinuta o sa ma uit, m-ai facut curioasa
sanatate lui Rayan

livianasi David a primit un tren de la surioara lui mai mica Mara, cand am venit de la maternitate, a fost foarte incantat si nu pare a fi gelos pe ea, cel putin nu se arata, poate gelozia lui se manifesta prin faptul ca e tot pe ea sa o pupe ... cine stie ...

aici suntem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Acum am sosit acasa. Am avut sedinta cu parintii la gradi, si taremi-a placut.
Le-am spus ca Rayan va lipsi cam 8-10 zile, si tare s-au intristat. Mi-au spus ca azi a fost apatic, a stat in brate la Miss de la grupa lui, si spunea mereu ca ii e somn.
Ce nu pot eu intelege este faptul ca aceste schimbari au loc asa de brusc.
Adica, daca ieri se zbenguia prin casa, facea N nazbatii, escalada tot, iar azi dimineata era ok, cum in asa scurt timp starea luk s-a inrautatit?
Acum e ok, doarme, dar am inceput tratamentul.

Chiar imi spunea mama ca ea nu a stiut ce inseamna asta cat am fost eu mica.
Eu totusi spun ca el e rezistent, are o putere de refacere foarte buna ( am vazut cum a reactionat la acel virus divestiv).


Off, a fost reclama acum pe Acasa, si iar am pierdut-o. Imi vine sa plang...


Fetele, cum inregistrez reclamele, sa am si eu inregistrarea?



Alina Gabriela, ce surpriza placuta. Ce mai faceti voi?

Rayan a luat Klacid in noiembrie, pentru pneumonia interstitiala.
Deja a luat multe antibiotice intr-un interval f scurt, el, care pana la 2 ani nu a stiut ce e ala antibotic.



Fetele, la gradi vom face o zi numai cu mamici, cafele, distractie. Wow, abia astept.
Mai mult, am convenit sa ne vedem periodic, pentru a ne cunoaste. Sincer, mi-a placut mult ideea.





Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

`Neatza mamici,

Shobo, am vazut si eu pozele cu mamica fericita, bebelina scumpa si Codrin (ce mare si frumos s-a facut!). Am remarcat si eu ce bine aratai la cateva ore dupa nastere!

Ioana, bine ai venit!

Crinuta, l-am zarit si eu aseara pe artistul tau drag pe B1. Foarte bine ca te ocupi. A fost stresant pt el?
Imi pare rau ca e bolnavior, chiar iti scrisesem un mesaj atunci cand ai anuntat simptomele dar s-a pierdut_ voiam sa-ti spun ca aceleasi simptome (varsaturi + febra) le-a avut si Eric la pneumonia din decembrie si inca vreo 3 copilasi prieteni de-ai nostri. Acum, se pare ca la Rayan e altceva, sper sa scapati mai usor.

Liviana, te-astept cu poze de la creatii.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput