tatuaje - ce parere aveti, regretati vreunul?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MsLara spune:

Si eu as vrea sa-mi fac unul micut si undeva unde sa nu fie vizibil tot timpul (la glezna ma gandeam si eu ), dar eu am toleranta la durere ce tinde spre zero...inca ma mai gandesc

Lali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rory76 spune:

Chiar ma gandeam si eu sa imi fac unul, de ziua sotului meu ceva cum avea Angelina cu"cutarica for ever". Doare chiar atat de tare? Cam cu cat timp inainte de ...ocazie trebuie sa il fac? Ramane pielea iritata? Este scump? La ce ar trebui sa fiu atenta cand merg la salonul ala de tatuaje? La igiena e clar, la ce altceva? Adica ma gandesc ca sunt destui care vor sa profite de fraieri ca mine, care nu stiu despre ce e vorba...

"Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Costa de la 70 de Ron in sus in functie de marime, culoare , dupa tatuare pielea e sensibila , zona usor umflata si nu ai voie sa faci dus , sa nu ajunga apa acolo in jur de 3 zile.

sa fie sterile materialele si sa stie meserie nenea care-ti face.

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madyna spune:

Am vrut foarte mult sa am unul dar nu am facut-o de teama sa nu regret mai tarziu.
Acum nu regret nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Rory,

Nu doare ..asa tare..un epilat inghinal e mai dureros..doar ca tatuatul dureaza ceva mai mult timp (depinde de dimensiune)..la mine a durat cam 1 ora..durerea e suportabila(catre limita de jos)..insa dupa 15 min..este bine sa nceapa sa-ti distraga atentia si sa te tina de vorba..:))
Pielea este rosie (f.discret) pana a doua zi (cam 24 de ore)..Trebuie sa-l mentii cam 1 saptamana f. bine cremuit (cu o crema mai densa) - mie mi-a recomandat sa ma dau cu unguent cu kanamicina (cel pt. ochi)..astfel incat sa faca coaja subtirica si sa nu se duca tusul..Asa cum spunea si XIO, 2-3 zile sa nu speli zona .Cam intr-o saptamana cade coaja - e impropriu spus "coaja"..caci eu nu am vazut-o :) dar aveam senzatia de mancarime..:)

F.important - sa desfaca acul in fata ta!

Eu nu am mers la un salon de tatuaj propriu zis, ci am mers la un salon cosmetic care facea tatuaje cosmetice (inclusiv temporare)..si a fost decizia mea sa fac unul permanent dupa ce am stat 15 min.de vorba cu tipa si mi-a explicat cum sta treaba ( pe care oricum o stiam..caci mai vizitasem si alte cabinete/saloane inainte sa ma decid..:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turtita fermecata spune:

Eu mi-am facut tatuajul la 29 de ani, e o buburuza colorata cu picioruse, are umbre, mie mi se pare (normal ) o mica opera de arta. Ce m-a invatat insa cineva inainte: sa nu-l fac intr-un loc in care sa-l vad foarte des, si sa fac ceva care sa aiba legatura cu un moment din viata mea.
Eu sunt mandra de el, n-am avut probleme cu "asistenta", da' poate ca-s eu cu obrazul mai gros si nu bag de seama.
De durut doare...nu prea tare, da' nici putin. Da' sa vezi ce merita!
Una peste alta, ma simt bine cu el, si astept urmatoarea ocazie cu care sa-mi pot face inca unul (si gata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Si eu am tatuaj micut pe glezna (in exterior, catre spate)...e suficient de discret sa nu fie vazut decit daca te uiti foarte atent din spate. Daca vreau neaparat sa il acopar, capatul unui Band-Aid este suficient.

Nu il regret, tine de o parte din viata mea care nu vreau sa o uit.

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am 3 si mai vreau :) , pe glezna am un trandafir mic, mic, pe spate am unul de marime medie spre mic :) si pe brat am unul alb care nu se vede deloc, in nici o lumina, imi pare rau numai de durerea indurata cu asta ca a fost degeaba( a fost singurul care a durut, la restul a fost ok)

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguta12 spune:

2- un trandafir mic pe ..inima(pe care il am de 15 ani), si "a warrior princess"- o razboinica cu sabia in mina, pe omoplatul stang, care a implinit acum o saptamana veritabila virsta de 3 ani.
Imi ador tatuajele, dar sint bine ascunse, si de obicei le vede doar soatza mea draga si scumpa, care se chinuie de 5 ani sa se decida daca, unde si ce sa-si tatueze pe el, si tot netatuat ramane.
M-am gandit mult si bine cand le-am facut, am ales locuri extrem de "private", ca sa pot fi totusi linistita, si sa nu ma deranjeze tot "satul" sau sa ma "arate cu degetul". Prejudecatile oamenilor sint chiar obositoare.
Mai vreau sa-mi fac unul, pe linga cicatricea care o am de la operatia la coloana...un fermoar jumatate deschis... .
Imi plac tatuajele, admir arta cu pricina, dar este vorba de gusturile si preferintele fiecaruia.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelie-chan spune:

si eu am unu , un pic mai jos de buric,e tare interesant
si nu regret ca l-am facut(acu 10 ani), doar ca mai sunt locuri in lume (ape termale, sauna, onsen ) unde imi intrzice sa intru daca am tatuaj.
oricum am gasit o solutie si pt. problema asta si imi pun bandaj rezistent la apa in zona respectiva si totul este ok.



Mergi la inceput