Strumfi de iulie-august 2007 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Vivela, super...imi plac f mult botoseii, dar mai mult ideile tale, iar faptul ca ai talent si inspiratie e de f bun augur.Te-ai gandit ca poti face si o mica afacere din asta?
Stiu o persoana care face cam 2000$/luna, numai ca ea locuieste in State.
In locul tau eu as pune ceva pe picioare:)
pup fata talentata..
uitasem ce-i cel mai important:ti-am admirat si minunatia de copil:SUPERB!cel putin ultima poza e de revista!


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Of Nikole draga de tine ...stiu cum te simti, EXACT asa facea si Sophie cand incercam sa-i dau biberonul si se uita cu atata repros in ochii mei....se pare ca i-a predat stafeta lui Kevin. Da nu te mai necajii ca va fi altfel cand nu vei fi tu prin zona si-i va da tata sa pape. Noi am ajuns in 4 zile la performanta de-a bea 40 ml de laptic, e putin dar am sperante ca va accepta sticluta in lipsa mea cat va fi la cresa. Puteti sa exersati, tu pleci la o plimbare si tata ii da sa pape. De foame n-o sa moara ca-s copii isteti foc, da stiu ca ti se rupe sufletul si eu eram neagra de necaz.
Bafta!

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Vivela ce-mi place ca-i faci lucrusoare asa frumoase! Ai talent si mai ales rabdare. Chiar ar trebui sa faci o afacere din asta

Nikole ma doare si pe mine sufletul cand aud cum sufera Albastrel. Nu iti va fi greu sa nu dormi noptile si apoi sa te ocupi de un copil fresh si dornic de mama? Despre bibe ma gandesc sa incerci poate cu un suculet care ii place lui sau lapte cu cereale. Sau daca e ultima masa ii dati cereale cu lingurita. Poate vin fetele cu mai multe idei. Te pup si suntem langa tine in noua incercare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

Nikole, in problema cu acceptatul biberonului nu stiu ce sa te sfatuiesc, sunt in aceeasi situatie ca si tine. Astept si eu cu sufletul la gura sfaturi de la mamicile care au reusit sa-si convinga bebeii sa manance din biberon. La noi e pe post de jucarie, ii roade tetina si se stramba daca ii pica ceva in gura . Probabil ca atunci cand se va strange funia, va trebui sa fac cateva zile de sacrificiu, cand va urla ca din gura de sarpe dar va manca, daca ii e foame, din biberon. Alta solutie eu nu stiu.

Multumesc de aprecieri la adresa lui David . Inutil sa-ti mai spun ca Albastrel al tau e deosebit, are un farmec aparte . Iar de tine, nu mai zic, crap de invidie cand te vad asa frumoasa .

Afaceri nu m-am gandit sa fac cu "talentul" asta al meu, inca imi place sa ma joc si eu de-a "duamna" (vorba Lunei) si sa ma ocup de afacerea care imi permite sa ma simt asa (chiar daca deocamdata e doar feelingul, pana la adevaratul statut mai am!).



******************
Gabi, mami de www.babababies.com/view/viewt2.cfm?SITEID=52049" target="_blank">Davidush (02.09.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

quote:
Originally posted by Gabrielabv

Vivela ce-mi place ca-i faci lucrusoare asa frumoase! Ai talent si mai ales rabdare. Chiar ar trebui sa faci o afacere din asta

Nikole ma doare si pe mine sufletul cand aud cum sufera Albastrel. Nu iti va fi greu sa nu dormi noptile si apoi sa te ocupi de un copil fresh si dornic de mama? Despre bibe ma gandesc sa incerci poate cu un suculet care ii place lui sau lapte cu cereale. Sau daca e ultima masa ii dati cereale cu lingurita. Poate vin fetele cu mai multe idei. Te pup si suntem langa tine in noua incercare

http://gabrielabv.hi5.com
Gabriela - Dragos(29 iulie 2001) si Medeea (21 august 2007)




Of Gabi, ba imi va fi greu...ca eu il iubesc pe nea Morpheus si as dormi 24de ore daca s-ar putea...insa mi-ar fi mult mai greu sa il stiu la cresa, pe mana altcuiva strain...
am decis cu al meu ca numai noi vom avea grija de el.
Insa voi lucra 3 zile/sapt, cu pauze intre zilele de lucru, si voi dormi in reprize, asta e...
mi-aduc aminte cand eram prin Iasi, ce viata mai duceam in camin..mers la cursuri, apoi la munca in Mall, apoi jos in disco, pana dim la ora 4...dormit 5 ore, si iar de la capt...asa am dus-o 3 luni, si nu mai aveam nik.
Daca s-a putut atunci, se poate si acum ptr Albastrelul meu drag.
Oricum e greu...dar din doua rele am ales-o pe cea mai putin rea.
Si ptr al meu va fi greu ca el munceste de dim de la 7 pana seara la 7, si nu stiu cum ii vor fi noptile mai ales ptr inceput ca albstrel cam se trezeste din ora in ora...
mai vrusi sa adaug ca in Japan nu se gasesc cereale, si ca...albastrel adora masa de seara, adik suptul tocmai ca ma simte langa el, nu neaparat de foame, si asta va ingreuna situatia.
Dar cum zicea si Timi, va trebui sa simplific peisajul si sa ii dea tat-su de pe acum mancarica de seara...si cred ca ii voi face si un program mai fix, sa ii fie foame pe la 11.
Voi incerca sa ii dau si din canita daca va refuza zile la rand biberonul.
Ori... ma gandeam ca inainte de ora de somn, sa-l scoata al meu afara 30 min, ca el de obicei adoarme adanc cand e scos la aer...o sa incercam si noi tot ce ne vine in cap, insa orice sugestie e mai mult decat apreciata...


Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

vivela te admir pt creativitatea ta . eu la capitolul asta sunt varza!
nikole greu cu plecatul la servici. e o perioada grea dar o sa treaca, mai ales daca ai si suportul sotului. o scoateti voi doi la capat cumva. sfaturi despre cum sa-l faci pe bebe sa manance nu-ti pot da pt ca Andrei tot nu mananca. azi abia a deschis gura la neste linguri de apa. macat atat. ma bucur ca nu m-a scuipat din nou. si a molfait si neste iaurt cu cereale, asa putin.
apropos de asta, le dati iaurt facut in casa? eu azi i-am dat un pic din ala din comert.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Fetelor eu va pup pe toate pe obrajori!

Merg la culacare, la mine e ora 2a.., merg sa-l iubesc pe albastrel si sa dormim unul in bratele celuilalt.
va pup, pe maine...
vin cu cafeaua.

Mychy draga, eu azi nici nu i-am dat nimic lui Albastrel decat tzitzi, am zis sa-l mai las o zi sa respire...maine ii dau avocado cu lapte.
Vreau sa te intreb!?de ce ii dai apa?Intreb ca nu stiu...se da apa daca bebe nu e diversificat?il alaptezi, nu?
Eu stiam ca se da apa in momentul cand mananca cel putino amsa de alimente solide...oricum parerile sunt impartite, insa eu cam am vazuto logica in asta teorie si pana in prezent albastrel nu a baut nici un strop.



Nikole,mami lui albastrel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

nikole andrei mananca exclusiv piept.pana acu nu i-am dat apa deloc. azi am vrut sa fac un "experiment" sa vad daca si la apa se stramba asa ca la mancare.sa stii ca a baut vreo 6 lingurite.

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nikole, mi-esti asa draga ca desi nu stiu ce si cum sa te sfatuiesc, dar tot iti raspund. Mai mult asa, ca sa te incurajez. O sa fie bine, ai sa vezi. ma bucur ca ati ajuns la solutia asta. Cred ca e ok. Si sa-ti dea Dumnezeu putere sa poti face si serviciul asta si sa te poti ocupa si de copil. Spun si eu cum mai zicea Timi, incearca sa il lasi intr-o seara pe sot sa-i dea biberon, ca asa...te simte pe tine si e mai greu. Stiu asta de la o prietena care si-a intarcat fetita; ea a plecat de acasa o zi intreaga. Eu zic ca o sa bea si cu biberonul...de foame. mai ales ca e tot lapte de-al tau, deci nu-i schimbi gustul cu nimic. Asa ca, aici o contrazic pe Gabriela si nu cred ca ar trebui sa incerci cu altceva, gen suc sau stiu eu. Dar, repet, vorbesc asa, intuitiv si nu in cunostinta de cauza. Cel mai bine e sa iti raspunda cineva care a trecut prin asta. Ii poti trimite un PM lui Anto.
Te pup. Si sigur te-am vazut prin Mall, nu? Of! Bine ca nu te-a vazut si Radu.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Vivela, imi plac botoseii de mor! Daca totusi te hotarasti de o afacere...sa imi spui, ca vreau si eu. Sa cumpar, nu sa ma asociez, ca eu sunt antitalent (si la afaceri, si la artizanaturi de astea)

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput