Strumfi de iulie-august 2007 (55)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabrielabv spune:

Maria nu stiu daca se pot educa copii astia sa doarma intr-un fel sau altul. Cred ca pur si simplu unii dorm mai mult si altii de loc
Medeea doarme ziua 3, 4 ore la pranz intre 12 si 16, iar dimineata si seara inca cate o jumatate de ora apoi adoarme de noapte la 20,30 pana la 3 si apoi e fresh la 7 dimineata. Ideea e ca programul se schimba pe masura ce cresc, dupa cateva luni trebuie sa o iei de la capat cu un alt program de somn. Dragos nu a mai vrut sa doarma la pranz de pe la 1 an jumate.Totul e sa te adaptezi tu programului lor, adica sa-i faci orele de masa fixe ca de dormit nu cred ca sunt sanse. Poate gresesc eu dar cu dragos nu am putut sa fac mare lucru in privinta asta

Offf fetelor care trebuie sa va intoarceti la lucru, e tare trist si dureros pentru toti.Ma tot gandesc la mamele noastre care de la 3 luni trebuiau sa lucreze. Tare ar fi bine sa mai puteti amana momentul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Buna seara.

Am avut o zi ostenitoare azi, dar acum nu reusesc sa adorm.

Nikole, of, doamne, imi vine sa-ti cant: "te rog ambeste, fata frumoasa...". Nu stiu ce sa-ti spun. Incearca sa-ti petreci zilele astea cu el fara sa fii trista. Daca nu este alternativa...Stiu. Te cred ca ti-e greu. Mama ei de viata!
Clau e valabil si pentru tine. Ba mai mult, pentru tine si un pupic in plus, ca mi-a fost dor. Si...noroc ca am doi baieti. Unul pentru Sarah, unul pentru Alessia. E frumoasa foc!
Maria, eu nici nu incerc sa-i fac eu program. Si-l face singur. Ai sa vezi. La noi la 8 e trezirea si prima masa de lapte, apoi mai adoarme pe la 10 jumatate. Uneori doarme si pana la 13, alteori se trezeste la 11, 11 jumate. In principiu am observat ca dupa maxim 3 ore de harjoneala doarme cel putin una.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan si Victor



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Cristina, noi am luat carutul cu noi la restaurant cu mai multe jucarii si l-am postat langa mine cumva mai ferit de toata lumea (sa nu vina buluc peste ea sa o sperie). A mai marait un pic, i-am dat lapticul dupa care am tinut-o vreo 10 min in brate insa tragea de tot ce era in fatza, pe masa. Nu am facut ceva in mod special, pur si simplu cred ca i-a placut la carciuma.

Valen si pe mine ma emotioneaza foarte mult cand vad poze cu frati/surori atat de mici si inocenti. La fel admir, de fiecare data pozele cu Anya si Arina, cu Smaranda si Miruna, cu Vlad si Dodo.
Apropos, mai fetelor, ce v-ati nimerit voi la aceleasi odisee. Foarte tare.

I-am aratat si sotului ce a spus Lia despre primul exemplu de barbat in viata Dariei.
Ar fi frumos din partea lui sa vina maine cu un buchet de flori ca de mult nu a mai venit asa. De cand ne-am mutat la Ploiesti cica nu sunt florarese.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Buna seara.
Am vazut pozele cu albastrel, e dulce tare(nici nu se putea altfel ca doar )
Lorinuta si Ines au niste ochisori absolut superbi, tot e frumos la ele da cand le vezi ochisorii e greu sa te mai concentrezi pe altceva.
Valen are Ines obiceiul sa linga/muste zabrelele de la pat? Fiica-mea asa face si ma dispera , parca e un pui abandonat.
Complimente si frumoaselor: Olguta si Ingrid

Azi a implinit Sophie 6 luni si a primit pasaportul(asa s-a intamplat sa-l primeasca azi), deci este oficial cetatean irlandez. Cred ca va fi mai dificil sa-i facem si unul romanesc.

Fetele care urmeaza sa incepeti lucrul si sunteti tare necajite, va inteleg atat de bine prin ce treceti ca si eu eram la fel.In weekendn ca sa-mi mai treaca de necaz am tot cautat cazare pt la vara undeva in sudul Frantei.Inca mai sunt deprimata dar va doresc din tot sufletul sa va primeasca colegii si sefii asa cum m-au primit pe mine. Ieri toata ziua am primit urari de bun venit de la ei, care cum trecea se orpea sa vorbeasca si sa ma "ureze" ba mai mult au continuat sa faca si munca mea ca sa nu fie reantoarcerea prea stresanta. Managerul de la HR (e o tipa cu 3 copii superbi)i-a zis sefului sa nu ma streseze si sa nu fie surprins daca voi fi foate sensibila sau daca o sa ma vada ca plang din senin. Tot ea a avut grija sa fie pusa o yala la un birou unde sa pot sa merg sa mulg laptic pt Soph. Inceputul a fost fain, da tot imi vine sa o iau la fuga acasa.
Saptamana asta Sophie e cu taica-su asa ca pot sa o urmaresc pe webcam da de saptamana viitoare incepe cresa.
Mi-a adus-o sotul azi la lucru pe fata si m-am bucurat ca a fost tare sociabila, le-a ras a tipat pe holuri, a acceptat sa fie luata in brate asa ca sper sa se acomodeze iute la cresa.
HIHIHI, azi am avut sedinta cu sefu meu si normal ca i-am cerut sa-mi aprobe concediul din martie ca merg la Timisoara. A fost o surpriza foarte placuta da mi l-a aprobat ca-i baiat bun....cand vrea.
Noi am iceput diversificarea de saptamana trecuta si se pare ca accepta mai degraba solidele decat lapticul din biberon. Sper sa accepte si biberonul in timp, acum ca nu-s langa ea mai ia cate o gura doua da nu prea mult.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Valen eu cred ca tati o sa-si cumpere pusca la 11 ani ai Sarei degeaba zice el ca o sa fie "cool"...dar cand o sa roiasca baietii pe langa fetle lui la 13 ani...hmmmm

Simo mami de Matei Hisham (28 iulie 2007)
It's a cruel and random world, but the chaos is all so beautiful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Timi foarte frumos din partea colegilor sa te reprimeasca asa.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Valen i-am aratat si eu acum mesajul tau sotului si s-a multumit sa incline din cap si sa zica doar atat ' s-a intors lumea cu susul in jos'. I-a picat fatza, s-a dus sa fumeze sa mediteze. Pai la 13 ani, de-a dreptul, eu ma jucam cu putza in tzarana. Insa tu ai dreptate in ce zici. Acum e altfel.

Dana mamica gingasei Daria (20.07 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Na ca nu va mai scapati de mine.
Legat de relatia tata-fata, parinti-copii as mai adauga ca e foarte important ca parintii sa nu-si submineze autoritatea unul altuia. Adica situatii de genul "las-o pe mama/tata, nu lua in seama ce-a zisca eu iti dau voie" n-au ce sa caute in familie nici macar in gluma. Acum suntem parinti si in timp sper sa ajungem cei mai buni prieteni(e greu da extrem de frumos) Eu puteam sa le spun orice la ai mei, pe de-o parte nu erau irational de exigenti iar pe de alta parte asa-i soiu meu sa nu-mi fie teama sa-mi asum responsabilitatea pt ceea ce fac bun sau mai putin bun. Sper ca fiica-mea sa aibe incredere in noi si sa comunicam deschis da stiu ca de "furtuna pubertatii/adolescentei" n-o sa scapam (sper sa fie una mai usurica, mai mult o adiere lina decat furtuna). Mai am multe sperante da va las nu va mai plictisesc.

Maine iar merg la lucru si am foarte mult de lucru dar nu si pofta de muncit. Oare daca iau vitamine imi creste apetitul pt munca? La mine creste doar apetitul pt prajituri,cioco si alte deserturi.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:



Cristina felicitari pentru ridicatul lui Ingrid de-a buselea. Cred ca esti cea mai fericita. Noi lenese rau, nu stam pe burtica deloc, se intoarce pe toate partile insa nu stationeaza pe burtica. Asa ca banuiesc ca se va ridica la 9 luni. Cu mancatul...asa sunt printesele mai mofturoase. Eu la restaurant o tin pe fie-mea in brate si stau asa intr-o parte si mananc cu o mana. Mai am noroc si cu Cosmin ca il adora si el pe ea si o mai pacaleste la ea in scaun.

Nico. Adelise inca mai vomita laptele insa nu asa de mult cantitativ in plus avand in general trei mese nu ma mai stresez asa tare caci stiu ca are ceva in stomacel.

Oana/Ghinetz pe Sarah am petit-o si eu pt al meu baiat. Acum lucrez la averi sa nu zica Valen ca i-o iau asa degeaba. Doamna Valen ce faci lucrezi pe mai multe fronturi? Promiti fata tuturor?

Nico eu la Cosmin nu am putut sta acasa am inceput serviciul la doua luni si mereu m-am simtit in inferioritate fata de mama care statea cu el. Acum mi-am zis ca nu plec de langa ea pana la cel putin un an iar dupa un an poate doar part time pana la 2 ani pentru ca e ultima sansa sa ma bucur cu adevarat de bebe, la Cosmin...mama a vazut primul zambet, primul pas desi cand vedeam si eu ma pacalea ca atunci era prima oara ca sa nu ma supar. La fel ca si tine vreau sa-i fac mancarica cum stiu eu sa vad si sa traiesc cel mai imp an al dezvoltarii ei.

Simo ce scump e Matei cu bubite peste tot. Stiu ca a fost cosmar dar e tare dulce.

In legatura cu dieta nu am slabit deloc in prima sapt desi nu am mai mancat dulciuri deloc, nimic gresti si totusi nimic. Am decis sa nu ma cantaresc obsesiv caci va fi mai rau asa ca va anunt la prima realizare.

Mychyduta nici noi nu avem dinti. Si ii curg balele de la 3-4 luni iar in ultima luna la greu. Plus ca musca tot si plange cateodata dar...nimic. Nici nu se taraste nici nu se ridica in patru labe nici nu leaga silabe (numai eeeeee si aaaaa zice) dar mie nici ca-mi pasa. E sigur normala asa ca nu am de ce sa ma stresez.

Ame nici fie-mea nu plange de foame. De vis nu-ti raspund caci l-am avut de curand si e oribil si stupid. Vreau sa il uit.

Lia poti sa mai pui linkul cu poze? Nu le gasesc si vreu si eu sa o vad pe Una.

Mi revin maine ca mi-e somnic






Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

quote:
Originally posted by Timi07
In weekendn ca sa-mi mai treaca de necaz am tot cautat cazare pt la vara undeva in sudul Frantei.
Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)




Noi mergem la sfarsitul lui mai inceputul lui iunie www.camping-giens.com/" target="_blank">aici Ar fi fost frumos daca veneati in aceasi perioada poate ne vedeam. lasa ca poate trecem balta vreuna dintre noi si ne cunoastem atunci.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput