Albinute & bondari de martie-aprilie 2007 (70)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirell@ spune:

Am pus iar filmuletul ca mai sus nu merge...

Mirell@ mammy lui Teutzu 02.03.2007

Teo-filmulet cum deschide CD-writer-ul
Mamy si eu...Teo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

De ce nu or exista si la noi mai multe tipuri de servicii pentru copii? Poate ne povestesc fetele care locuiesc in alte tari unde si-ar putea da ele copiii. Stiu ca in Franta erau multe crese ale primariilor sau particulare (cu tot cu transport etc.), un fel de mini crese speciale acasa la particulari (doar pentru 3-4 copii), plus grupuri de intalnire intre mamici , locuri de joaca speciale (nu numai in magazine).. vreau si eu. La noi parca esti la loterie. Daca ai noroc dai peste o bona buna, sau o gradinita/cresa ok, daca nu jale platesti si tu si copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

Buna stup,

LA MULTI ANI! sarbatoritelor de inceput de februarie

• 01/02/1980 – Karra80
• 01/02/1981 – Mirandolina
• 03/02/1982 – Rianna_stef
• 03/02/1977 – Pantera28jp


MARTUZA - la Victoras.....si de la noi....am ramas socata cand am citit cele intamplate.

AMMA - multa sanatate!

ELYANNE - ma bucur ca steriletul e la locul lui.....oricum e mai sigur acum ca ai fost la medic si ti-au trecut nelinistile.

ZADI - si eu sunt mult mai sensibila dupa nastere.....si m-a afectat ff mult emisiunea d eieri de pe Euforia.

Azi sunt intoarsa pe dos....vad ca sunt in pas cu discutia.....Prietna mea a nascut acum 3 sapt.......un bebe care din culpa medicilor a trait 3 sapt doar la reanimare....si din pacate nu s-a mai putut face nik....aq murit in 2 feb...si azi va fi inmormantat. Dupa o sarcina grea de stat numai in pat....ca avea colul deschis si nu-i puteau face cerclaj...a nascutr la 38 sapt....ast nik anormal...doar ca au tinute 12 ore in travaliou nu a reusit sa nasca normal....erau deja de 12 ore rupte apele cand i-au facut cezariana dar prea tarziu....copilul s-a nascut cu scor 2....adica mai mult mort decat viu.....si acum e ingeras.....imi pare foarte rau....si imi strang zilnic in brate puiul si imi vine sa plang.....ma bucur ca e sanatos....cand ma gandi cate s eputea intampla.

Nu-mi vine sa cred ca mai sunt 5 zile pana la primul sarbatorit cu un anisor.....a trecut as arepede cand privim in urma....A fost un an plin de impliniri, greu dar wsi usor....plin de satisfactii......

Nicolas nu face progrese remarcabile....e la fel ca restul copiilor, incepe sa fie raulici....dar e al meu si ma inarmez cu rabdare.


Suzy78, mami de Nicolas - 27 februarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia3 spune:

madybulancea...si eu imi sarbatoresc sotu' peste cateva zile , si este si valentine's day, si 9 ani de cand am acceptat sa fim prieteni...deci sarbatorim...dar sunt in pana de idei..parca ideea cuolajului ma incanta...

riloasa la redoute am facut comanda pe 13 ian , pe 17ian au luat bani, si pe 30 ian a venit jucaria (parca si tu tot jucarie ai luat)...poate te ajuta cu ceva informatiile

tzuna 198 E de pers sau de familie? si acolo ce faceti? adica mergeti in vreo statiune sau aveti pe cineva? ma tin de promisiune si va vom da intimitate de ne-om merge pe varianta asta..
si eu astept raspunsul in legatura cu bani si laptele Val..si tzuna vrei sa mixam cerealele? eu am luatBabycereal Humana Strawberry-yoghurt-milk powder,Babycereal Humana Appel-Banana-Rusks powder si Babycereal Humana appel without milk ...deci cu care vrei, tu cred ca ai luat sleep weel...te gandesti...

doarme puiul deci...la treaba!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flopici spune:

Amma, tinem pumnii si pumnisorii stransi stransi de tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:


ALEXIA3, noi azi avem 3 saptamani de cand am pus comanda. Avem mai multe puse ca a mai comandat si o prietena de a mea.



Mihaita 31 Martie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

quote:
Originally posted by tzuna

De ce nu or exista si la noi mai multe tipuri de servicii pentru copii? Poate ne povestesc fetele care locuiesc in alte tari unde si-ar putea da ele copiii. Stiu ca in Franta erau multe crese ale primariilor sau particulare (cu tot cu transport etc.), un fel de mini crese speciale acasa la particulari (doar pentru 3-4 copii), plus grupuri de intalnire intre mamici , locuri de joaca speciale (nu numai in magazine).. vreau si eu. La noi parca esti la loterie. Daca ai noroc dai peste o bona buna, sau o gradinita/cresa ok, daca nu jale platesti si tu si copilul.

Tzuna, saptamana asta am demarat si noi cautarile pentru o astfel de varianta de gradinita, numita "family daycare". Suntem in situatia de a o inscrie pe Sophia incepand din mai, cand mama se va intoarce la Sibiu pentru cateva luni. Pana acum ne-a mai ajutat soacra-mea cand parintii mei sunt in tara, dar din pacate ne-a spus clar ca dupa ce va pleaca mama, ea nu mai are chef sa vina "la program", ca o oboseste Sophia, si ca eventual doar 3 zile pe saptamana maxim. Oricum nu imi mai conveneau multe chestii, ca nu ma asculta si ii facea programul varza, dar cel putin fetita era acasa si ingrijita de familie, nu de o straina. Ma rog, bine ca s-a putut si atat, pe altele probabil soacra nu v-a ajutat nici atat, asa ca n-o sa dezvolt subiectul prea mult.
La gradinita nu as da-o inca, ca sunt multi copii de toate varstele la o educatoare, si conditii nu foarte bune pentru cei 1,000 $ pe luna (cu exceptia celor de lux, care costa 2.000 $/luna). Asa ca am inceput, cum spuneam, sa cautam "family daycare" (mamici care au obtinut o autorizatie guvernamentala, dupa teste si inspectia casei, de a ingriji la ea acasa, pe langa copiii sai, inca 3-5 copii). Avem cateva recomandari de la colegi de serviciu de-ai mei si de-ai sotului care au copii in astfel de "crese", si o sa mergem sa le vedem. Sper din suflet sa gasim un loc disponibil, intr-o casa decenta. Pretul e tot pe acolo, in jur de 800 $/luna, care ca sa aveti idee e cat o rata la casa.

Am mai uitat sa va spun ca de saptamana trecuta mi-am pus in practica fixul cu laptele si iaurtul de capra si pana acum e f bine. I-l dau deocamdata amestecat cu formula (50/50)si l-a primit f bucuroasa, fara nici o reactie neplacuta (gustativa ori cutanata).

Si o intrebare-intrebatoare: de vreo saptamana Sophia si-a desoperit narile si e tot cu degetutul in nas, fara motiv aparent(nu are mucuti), si mi-e teama sa nu isi faca deja o deprindere proasta. Am incercat cu "nu e voie" (intelege de "nu" remarcabil de bine), dar o fascineaza de-a dreptul. Vi s-a intamplat vreuneia deja? Instinctul imi spune ca e doar ceva trecator, dar as vrea sa fac totusi ceva. Multumesc pentru idei.

Gata, ma intorc la treaba. Pupice la mamici si bebici.

Cristina, fericita mamica de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia - 1 martie 2007

"Babies are such a nice way to start people." ~Don Herrold

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Buna seara fetili

sar repede....am motiv intemeiat pentru lipsa mea si pentru lipsa de raspuns la PM

Fac un tratemnt pentru colona - dorm de doua ori pe zi - in total niciodata mai putin de 3 ore - mama mea sta acasa cu mine si Ilinca de vreo 3 saptamini - si respectiv - eu mai mult ma odihnesc - nu ridic nimic, nici pe Ilinca, nu pot face nimic - si nu am tupeul sa intru sa stau pe forum cind mama mea le face pe toate - iaca azi am o bucatica de tupeu si scriu si eu un mesaj.

Mai am 8 zile de tratament si scap - vreau sa fac si eu ceva - deja mi-am scris pe hirtie tot ce am de gind sa fac dupa ce inchei trataemntul - incep curatenia pas cu pas si pregatirile pentru 6 martie - un anisor.(vreau sa o pun ca tema de discutie - cine, cum si unde o face, dar cred ca e prea devreme - eu sunt mai grabita(si pregatirile pentru craciun le-am inceput la 1 noiembrie)

Nu cred ca am sa pot sa citesc din urma - dar acest capitol il frunzaresc eu.

Ilinca e bine - azi prima data cind a facut legatura dintre cuvintul mama si mine - m-am topit - ii aratm niste poze cu mine - puiul mea arata ca eu sunt mama nu cea din poza

ocupatia principala si as putea spune unica - cinta toata ziua - nananana, mamamamama, lalalala, tatatatata .

Iaca de aici vreau sa spun ceva - nu mi-am imaginat nicodata ca singura fiinat la care putem privi incontinuu este - copilul nostru. Oare toate suntem asa - ma topesc dupa fiecare miscare - dupa cum cum misca din degetel cind danseasa, dupa gurita ei mica cind cinte, cum face pasul, cum casca cum.......si pot continua zile in sir - am ajuns la concluiza ca nu fac altceva decit s-o privesc si sa ma topesc - tremur dupa fiecare miscare si ma minunez toata ziua - copilul acesta, acest dar de la dumnezeu - e al meu? De cind ma tin minte - ce am avut, ce mi s-a intimplat nu a fost dintre cele mai bune - de aceea d e cind s-a nascut tot ii spun mamei ,, iti imaginezi cit e de frumoasa si......(de toate) si e a Noastra,,

Nu am scris astfel de mesaje - dar am simtit azi ca trebuie sa scriu ce simt, poate imi mai trece - pentru ca am impresia ca vine intr-o zi sotul acasa si gaseste o maaaare pata pe covor - s-a topit mami de atita dragoste pentru ingerul ei

Va pupaces pe toate si mai scriu eu.

Puiul mamei la 9 lunite

primul craciun


Aliona , mami de printesa Ilinca (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Si pentru ca mai am putin timp - ce ziceti sa discutam pe tema - cum serbam un anisor- a trecut atit de repede un an - si uite peste cinci zile incepem sa felicitam copilutii nostrii si sa dam de baut

Incep eu - mult m-am gindit unde sa serbam ziua - apartamentul micut - invitati multi - adica doar noi familia si cumetrii - dar tot se fac 25.

Initial eram coninsa ca o facem la vreo cafenea(restaurant) - dar vreau sa fie prezenta si ea, nu va vrea sa stee in brate toata seara(inca nu vrem sa facem top-top(pasi)) - vreau sa fie intr-o atmosfera mai calda - adica vreau sa fie ca acasa. Hotarit - acasa serbam dar in doua rate

Am facut deja lista - cine si in ce zi va veni, am pregatit meniul - lista pentru cumparaturi, lucuri pentru decor - vreau sa punpe masa trei vaze cu flori - pina atunci vad de care - frezii, lalele albe - flori de primavara.

Pe un perete am sa lipesc/fixez un trenulet din 12 vagonele(romaneste/ sau iar in rusa am trintit-o) pe fiecare va fi lipita o fotografie din fiecare lunita si am sa scriu progresele din aceasta luna.

Pe alt perete voi face o romanita tot din hirtie colorata - in mijloc o poza a bebelinei iar petalele vor fi goale - pentru ca fiecare pereche de invitati sa scrie pe ele tot ce-i doreste sarbatoritei.

Aici vreau sa va intreb - este la voi o traditie(in sens la noi nu am intilnit asa ceva) - cind pe o tava se pun citeva obiecte - si care au o anumita semnificatie - si bebe alege dintre ele ceva.

Care sunt aceste obiecte si ce semnifica - va rog frumos

Si inca ma mai gindesc ce sa fac - sotul mi-a spus ca de la atita gindit ,, iti arde procesorul,,



Puiul mamei la 10 lunite

primul craciun


Aliona , mami de printesa Ilinca (6 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Nu am mai intrat deoarece s-a stricat calculatorul.

Ariana are febra 39 i/am dat nurofen a mai scazut la 38.5 cred ca sunt dintisorii de sus de vina ,la cei de jos nu a facut febra asa de mare si sunt putin speriata sa vedem cum va fi mai tarziu.

Nu am reusit sa citesc din urma dar sper sa recuperez.Daca aveti vreun sfat il accept ca nu stiu ce altceva sa-i fac... la toate albinutele si bondareii

Mergi la inceput