Comori de nov-dec 04 (170)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Buna si de la noi!
Mai..fetele cu bucataria, m-ati imbolnavit si m-am apucat si eu de prajituri...si eu sunt la dieta cica . Deci de de 2 zile prajituresc zilnic spre bucuria alor mei ca eu nu fac decat sa le gust putin. Ieri le-am facut ciocolata de casa si alataieri eclere (mini) dupa reteta Monicai. Azi ma bate gandul sa le fac pandispanul ala in 2 culori ca arata bine tare. Dar stiti care e problema de cand cu prajitureala ??Nu mai am chef de gatit mancarea de baza . Asa ca am citit si am vazut bunatati facutede gospodinele noastre de LA bucatarie de m-am saturat numai uitandu-ma la ele.
Vad ca al meu cantar scade bine ...imi arata deja sub 65 si ma mai premiez cu cate o guritza mica din interzise.
Onitza sa-ti mearga regimul cum vrei tu dar din experienta iti zic ca o sa intri la o stagnare. Eu am o lunade dieta si tot 5kg date jos in primele 2 sapt. Abia acuma s-a mai miscat acul cantarului sub 65.
Ca vorbeati de fructe si legume..Denisa mananca dar nu in fiecare zi. Eu si sotul rontaim morcovi cam toata ziua si daca ne vede cateodata i se face pofta si vrea si ea. Fructele la fel...azi ne uimeste cat mananca dar maine deloc. In schimb daca lipseste ciorba din casa e de jaaaaleeee. SI o mananca cu tot ce are in ea: zarzavat, legume, carne. Vad ca nu a mai acuzat dureri de burta si asta ma bucura tare.
Otilia, Bits, sanatate la puii mici.

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bits-ule, lasa copchilu' sa pape daca a prin in mana ceva. Nu trebuie sa-ti faci mustrari de constiinta ca a mancat ceva ce poate nu era potrivit varstei lui. Ideea e sa nu devina obisnuinta acel ceva ce nu e pt varsta lui, dar in rest, eu sunt adepta sa dai copilulu isa guste din toate. Eu nu m-am tinut asa batz cand a fost vorba de mancare. Le-am dat in linii mari ca la carte, dar daca am vazut ca adrian refuza carnea sub mai toate formele si numai mascata i-o pot da, cand am vazut ca mananca cremvusti, atunci i dau regulat cremvusti pt ca e una din putinele lui surse de proteina animala. Nici ou nu mananca decat mascat, asa ca ... asta n-o sa fie prea carnivor, cu siguranta.
Ia placut carnaciorul? Zi-i sa-i fie de bine si atat. Ca doar n-o pati ceva ca a mancat carnacior la 1 an. Nu i-as da constant daca e facut din carne de porc, dar nu pateste nimic de mananca si el din cand in cand. Gata, dupa 1 an ii cam poti da orice (cu cateva mici exceptii), dar de-acum e baiat mare. Plus ca ei nu incep sa manance de toate dintr-o dta, au nevoei de acomodare cu mancarea sta mai de adulti asa ca o sa mai treaca cateva luni bune pana va ajunge sa manance cam ce mananca si ken si hopa deja te trezesti la 2 ani cu el. Deci ia-o usor cu de toate zic eu. La inceput doar gusta, apoi mancanca cate o masa ici si colo, si ma itarziu pot deveni si regula.
Daca sunt din carne de vita, curcan sau pui, carnaciori iaia ii poti da linistita de acum (doar sa nu fie din cei prajiti, fa-i fripti pe plita mai degraba sau la cuptor).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex (3 ani) si Adrian (1.5 ani) ..... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

ONITZA - Bafta si din partea mea la examen! La ce e?
Si de ce pui parchet pe hol? Eu asa am cumparat apartamentul cu parchet intr-o parte a holului si tare nu-mi place, dar il voi schimba la un moment dat.

Si eu fac tot felul de prajiturele si painici.
Ieri am facut 2 paini si gogosi, care s-au mancat intr-o clipita! Ba chhiar mi-au mai cerut un rand, dar eram prea obosita ca s-o mai iau de la capat.

Azi am platit impozitele. vai, ce brambureala si cum te plimba dintr-o parte in alta!

Maine iar avem o zi grea, dar sper s-o trecem cu bine.

Ma duc sa vad daca dorme fata ce de somn nici n-a mancat bine. O tot tarai cu mine pe unde merg, dar daca n-am cu cine s-o las....


Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Am pus si eu cateva poze cu Ana bolnavioara aici.
Miria, ai dreptate cu parchetul, de regula nu se pune pe hol. Dar conteaza si cum este holul si cum este in casa delimitarea pardoseala rece/pardoseala calda. Si la holuri in L cum are Ioana este destul de dificil sa alegi pentru ca holul este intre toate camerele. Daca de regula la intrare se pune gresie si la un hol care da in bucatarie ce te faci cand acelasi hol duce in dormitor si la sufragerie. Cred ca fiecare alege cum ii place sau cum este mai comfortobil.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Bits m-am uitat acuma pe dieta care o tii, mi se pare foarte asemanatoare cu Monti. Eu ca sa nu ma mai chinui cu combinatiile rele, am scos de tot orezul, cartofii, painea si dulciurile (aici e pe gustate dar putin).

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

OTILIA - Eu doar intrebam. Si eu am 2 holuri in casa. Unul la intrare unde este si bucataria si unul in partea cealalta a casei delimitata de-o usa, unde se afla dormitoarele si baile. E acolo am parchet si sincer nu-mi place. Nu din punct de vedere estetic pentru ca este foarte cu gust pus, ci din punct de vedere practic. Acolo, intre bai de multe ori este abur sau umezeala si parchetul are de suferit in timp. Chiar daca nu-l uzi se umezeste el, trage umezeala.

Dar, normal ca fiecare face dupa cum ii place.

Repet, eu doar am intrebat.




Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai, daca nu ziceai ca este bolnavioara nu-mi dadeam seama, dar asa, parca are nitel ochii galesi. Este, insa, zambitoare si jucausa.

Cum mai stati cu raceala?
Poti sa ai grija de ea, adica de la servici poti pleca?

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otiliav spune:

Legal am voie sa lipsesc 10 zile pe an pentru ca am un copil in grija. Dar practic eu am niste termene la care trebuie sa termin rapoartele, calculele. Si cum deja ma aglomerasem in ultima vreme acum am si stresul ca sunt in urma. Pentru ca la mine nu merge sa lucrez putin mai mult in alta zi sa recuperez deoarece ar presupune sa vin cu ea la servici. Si nu ma lasa sa lucrez prea mult, am testat si se fataie in toate partile ca lucrez in spatiu deschis, se urca pe birouri si scaune, umbla pe la birourile colegilor, le ia diverse. Ei ii place sa vina la birou, dar mie nu ca nu-i eficient decat daca am de rezolvat chestii administrative care nu presupun sa ma concentrez la ceva.
Miria, eu clar votez pentru gresie, dar sa fie cu incalzire pe sub ea sa nu ies din baie si sa calc pe ceva rece . A, mie imi place sa circul fara papuci prin casa, chiar si fara sosete, mi se trage de cand am fost gravida ca inainte nu indrazneam sa circul asa prin casa. De fapt si sub parchet se pot pune cabluri electrice, dar exista limita de temperatura si chiar nu stiu ce durata de viata are acel parchet daca este incalzit asa mereu.
Cam asa avem si noi la Bucuresti dar nu am facut nimic, avem tot linoleum.

Pozele noastre si www.dropshots.com/otiliav" target="_blank">Filmulete Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Nu este foarte scumpa incalzirea prin pardoseala, dar nu mai am cum s-o pun pentru ca aveam gresia si parchetul montat cand m-am mutat. Eu mi-as fi pus in bai si pe hol, ca usuca apa repede si da caldura suplimentara.
Ee, poate doar daca as schimba gresia vreodata, dar acuma nici in cosmaruri nu ma gandesc la asta daramite in visele fumoase!

Imi ajunge jegmaneala de la tara cu casa pe care o facem acolo.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor, Duminica mergeti la circ cu piticii?
insa acolo chiar trebuie sa stim sigur, sigur daca mergem sau nu si cate persoane pentru ca trebuie sa dam banii pe bilete si sa mergem sa le luam cu o zi inainte.
eu, andreap, vio ne inscriem pe listuta

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput