Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (148)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danita spune:

sanatate multa fulguletilor bolnaviori ! speram sa va faceti repede bine ! noi suntem bine , chiaruneori e intoarsa la maxim cheita si P se misca ....mai ceva decat un titirez prin casa .

pupicuti ca nu mai ajung niciodata la zero cu stirile !

D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Ale, ALexia,Marc, Ianis...sa va faceti bine, dragilor

da, si eu stiam ca e ok sa te mulgi nitel daca nu mai poti (in cazul intarcarii), oricum daca bb nu mai suge se va retrage si laptele incet-incet..succes, flore!

buna dimineata, a_deju..maica ce cafea buna ai facut!


Alina,mami de Mihnea-Octavian,un anisor si un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

tema
eu as fi facut bb 2 imediat...,dar n-am avut cu cine... si acum ca am cu cine...,ne certam fix in perioada fertila...si ne impacam in saptamana cu rusii...
acuma serios vorbind...,noi ne dorim sa-l facem pe bb2 ,chiar si pe bb3 f repede...,nu imi este teama de nimic...,stiu ca ma pot baza pe Claudiu...,atat cat este disponibil...,stiu ca ma ajuta neconditionat in orice...iar in restul timpului...,ma voi adapta cerintelor...,trebuie sa pot!mor de drag sa facem casa mult visata...si sa am curtea plina de copii si jucarii...
nu consider ca in acest fel o privez pe Crinuta de atentia mea exclusiva...si apoi cine poate spune concret pana la ce varsta este indicat sa-i acord atentia mea exclusiva?
poate Crinuta va deveni independenta mult mai devreme decat cred eu...sau poate va deveni independenta mult prea tarziu...
anii importanti din viata ei ,nu sant doar primii 2-3...,sant toti!
apoi daca o luam invers...,am putea spune ca bb2 nu va avea parte de atentia mea exclusiva niciodata...,pentru ca deja o am pe Crinuta...si ar fi nedrept pt el...
de aceea nu gandesc in acest sens...
pentru mine TOTI copii mei vor avea parte de atentia mea exclusiva ,depinde de mine cum o voi distribui si exploata,astfel ca ei,copii mei,sa simta aceiasi dragoste oferita individual...
important este cand santem noi pregatiti sa-l avem pe bb2...,restul vor veni de la sine...si apoi...,pana nu treci prin ele...,CHIAR nu ai de unde sa stii...

ps:doar ce au plecat rusii





Mamica de Crina Maria (1 Nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

roxanica apropo de mama-ul lui david al tau, al meu zice mam-mam...cand hraneste jucariile e un fel de iam-iam. si eu vin repede langa el, ca ma striga copilul..si el nimic, nici nu se uita la mine, eventual ma pune sa ii mai aduc o jucarie sa ii dea si ei de mancare...


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by dandusa

ma voi adapta cerintelor...,trebuie sa pot!...

...si apoi cine poate spune concret pana la ce varsta este indicat sa-i acord atentia mea exclusiva?...

...pentru mine TOTI copii mei vor avea parte de atentia mea exclusiva ,depinde de mine cum o voi distribui si exploata,astfel ca ei,copii mei,sa simta aceiasi dragoste oferita individual...



DA!DA!DA! Exact asta gandesc si eu, nu ma mai chinui s-o spun altfel


diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Neatza! Atat am apucat sa scriu de la ora 11 pana acum

Alessia e bine, aseara a adormit imediat, cu mama, fara sa zica tzitzi, deci pentru ea e ok. Acum e mai nasol pentru mine...sanii beton, amortiti, durerosi...va sugerez sa stati departe de monitor, in ca explodeaza, sa nu va stropesc....
Acum am muls putin, am legat o fasa umeda peste ei, m/am strans cu un fular si...sper sa treaca repede.Astept sfaturi despre cum sa procedez cu sanii...

Flore Alessia Liane (16-12-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kikineata spune:

hmmm BB2???

Uitasem ca am avut rusii pe la inceputul lui ianuarie, ca de ii dadeau Sarei dinti si masele, somn ioc si pe 10-15 ianuarie zic...Doamne au trecut 10 zile si rusii ioc....repede test, imi tremurau mainile, nu vroiam sa fie pozitiv...evident nici nu era...acum venira din nou. Concluzia? Nu stiu sau momentan sunt speriata, obosita, nedormita...nu ma gandesc deloc la bb2, dar...dc un test ar iesi pozitiv n-as zice nu si i-as multumi lui DD...dar voi apela la ajutor...ca asa-s de batuta-n cap si nu accept ajutor, alternative, mai am putin si cad pe strada...pai de, garga doarme numa-n parc ca acolo dorm gargaritele.

Dia, dc ar fi bb2, cred ca o dif de 3 ani -2,5 este ideala. Pt. tine ca mama dar pt. ei ca frati poate si mai mica.

Dianarus, pare rau de bolnaviori, pare bine de tine ca esti pozitiva.

Donia, esti minunata cu adevrat. Asa frumos vb, asa frumos le spui...

Roxanico, ca va???

Dbunny, bravo, felicitari....uite in cine sta puterea!!!

KIKINEATA mami de SARA MARIA (16 noiembrie 2006)

Gargarita Gargaritelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

FLORE,eu nu sunt prea in masura sa iti raspund,pt ca eu am alaptat fff putin,dar si eu am avut asa ca tine,umflati,durerosi si am facut mastita,si pe urma ablactatie,cu pilule.Parerea mea e sa mergi sa intrebi un dr despre cum ar trebui procedat!!!

Adina si Alessia Maria(30.10.2006)

"Life can give you a hundred reasons to cry,but you can give life a thousand reasons to smile"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anateo2004 spune:

Bb2,cate sunt de spus….Cand eram gravi cu Seba bantuiam forumul sa vad cum se descurca si altii sau cu ce situatii s-au confruntat.Asa am aflat ca un copil mai mare nu inseana neaparat si o reactie “pozitiva” la aparitia surioare/fratiorului,ei constientizand mai bine faptul ca si-au pierdut locul”privilegiat”.
Experienta propie ar fi cam asa:intre ai mei e o diferenta de 2,7 luni-Seba a fost neprogramat,as fi vrut sa merg vreo 2 ani la servici,dar asta a fost sa fie…eu am calculat gresit zlile,in momentul cu pricina eram sigura ca trecusem de mult de 13-14....
Am avut o sarcina relativ usoara,adica dimineata mergeam la servici si dupa masa eram in stare sa am grija de Teo,ieseam in parc si tot tacamul.Partea buna e ca n-am mai avut insomnii,eram atat de obosita ca puneam capul jos si dormeam.Am ridicat-o in brate cam pana la 30 de sapt,dar nu i-am zis niodata ca din cauza lui bb,gaseam alte motive….Partea mai putin frumoasa e ca nu mai ai timp sa savureti burtica ca prima data.Teodorei i-am spus de la inceput de bb,il mangaia,il pupa,in fine am pregatit-o pt eveniment,i-am spus chiar si despre lucrurile mai putin placute:ca bb va plange,ca il va durea burtica si altele…Era incantata a reactinat pozitiv.
A venit si ziua cea mare,ea a ramas cu tasu acasa,dupa ce am nascut la vreo doua zile a venit la spital sa ma vada:primul meu gand a fost”vai ce mare e fimea!!” mi se parea imensa.L-a pupat pe Seba,il invelea intruna desi acolo era o calduraa...mai greu a fost la plecare ca nu mai vroia sa plece,ar fi ramas cu mine.
Acasa a fost bine ca era orecum independenta:nu mai aveam pampers,dar nu stiu cum se facea ca atunci cand Seba sugea ea vroia oala ca facea pipi sau caca,manca singura dar de multe ori unul sugea si cu celalta mana libera manuiam lingurita...A fost bine ca mergea pe jos singura distante mari,nu mai obosea repede,dar cand mergem in parc nu puteam sa ma plimb ci mergem la locul de joaca si cu un ochi eram la ea cu unul la carut...Ma ajuta la schimbat,la baita il spalam toti 3,nu imi era frica sa ies din camera ca ar fi atentat la el...O perioada zicea ce e si ea bebelus sa o tin si pe ea in brate culcata,mima ca suge,plangea ca bb-ei.Am incercat initial sa nu dorm cu ea in camera,ca sa nu o deranjeze Seba dar ea venea noaptea peste mine asa ca m-am mutat la loc.Acum doarme doar cocazinal cu mine,de fapt cu mine si cu Seba.
Cand avea 3,4 ani si Seba 7luni am dat-o la gradi si viata mea sa schimbat.Ea era fericita la gradi iar eu am putut sa imi dedic tot timpul lui Seba.
Eu zic ca una peste alta a iesit bine,acum se joaca impreuna,se iubesc,Sebastian radiaza cand o vede.Eu cred ca Teodora a avut de castigat pana la urma pt ca are are o persoana in plus pe care sa o iubesca si care ii raspunde la fel...
Rolul parintilor e ff important,trebuie sa jonglezi in asa fel incat sa simpta ca totul e ca inainte sau chiar mai bine.Si sa stiti ca aveti timp sa savurati copii numai ca acum sentimentul e dublu.Deci eu pledez pt o diferenta de 2,6 -3 ani.Intre mine si fratele meu e aproape 5 ani si s-a simptit,aveam preocupari total diferite,acum ca si adulti nu se mai simpte dar atunci nu prea aveam legaturi stranse.Oricum cea mai importanta e experienta pesonala.
ps cand scriam mesajul a trebuit sa fac o pauza sa le dau sa pape siTteo-are 3,9 luni-m-a rugat sa ii dau ca la bebelusi,deci eu cred ca mereu se vor alinta.
sanatate bolnavotilor!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

quote:
Originally posted by a_deju
cat despre tema... ce sa zic.. eu dintotdeauna am vrut un singur copil, si copilul ala sa fie fata. stii si tu ce-a iesit pana acum :)) deci de va fi sa fie..ma indoiesc ca va fi ceva programat (ar fi un first in existentele noastre :)) ), dar va fi sigur un bebe canadez.. de unde imi rezulta ca se va intampla in sau dupa 2010.. ceea ce ar fi taman la fix, ca eric va fi deja marisor, mai o gradinita, mai o vizita pi la vishini (aviz vishinilor :) ), mai un teveu, mai un group activity, ca se poarta si se exista pe-acolo..nu stiu, dar cumva ne-om descurca.. si-acum imi arunc ochiul nitel catre inapoi, si-mi amintesc un 1 mai muncitoresc al anului 2006, cand o sunam plangand pe mama, ca ce ma fac eu, abia ce mi-am facut testul si mai pozitiv de-atat nu se exista, si cu ce-o sa hranesc eu copchilul, si cu ce-o sa-l imbrac, si cu ce-o sa platesc meditatiile, si ce fac daca ramane corijent la mate si pica prima incercare la facultate.. deci dileme adanci :)) si mi se pare ca a trecut atat de muuuult de-atunci..si mi-e asa draga pustoaica aia care plangea la telefon, ca-mi vine sa ma duc sa-i sterg nasu' c-un servetel umed, sa-i dau deoparte paru' din ochi si s-o mangai incetisor pe crestet, exact in locul in care, un an mai incolo, o sa vada ca si fi-su' are acelasi vartej :))



Deea, mami de www.onetruemedia.com/shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica

"outside of a dog, a book is a man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)" Groucho Marx




...

Oana cu www.youngnutrition.net/member/tickers/64637/ticker1.png" target="_blank"> Denis (19 dec 2006)
Slideshow

Life is short...buy pink shoes!

Mergi la inceput