Ciresele de mai-iunie 2006 (65)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

Buna, dragele mele! Nu am mai reusit sa scriu, dar am citi tot ce s-a scris pana acum.
Noi suntem relativ bine, zic asa ca ilinca a luat raceala de la verisoara ei si mi-e sa nu i-o dea si celei mici, speram sa nu. tot nu e geloasa pe sora ei mai mica, in marea parte a timpului nu o baga in seama, recunosc ca uneori i-a mai dat cate o palmuta peste cap, chiar nu inteleg de ce, chestia e ca nu pricepe cand ii spui ca nun e viou, ba rade copios si ar vrea sa repete figura. bine ca e rara treaba asta, sper sa fie si trecatoare.
ilinca a inceput si ea sa vorbeasca mai mult, nu e grozav pt ce citesc eu aici ca vorbesc celelalte cirese, dar e ok, mai ales ca mi se pare ca doar intr-o sapt a reusit sa isi dea drumul asa de mult. stie toate partile corpului, plus nas, gura, ochi, dinti, par, cercel, ureche, mi le spune si mi le si arata, numara pana la 5, dar asta cred ca face cam toata lumea.
lacramioara, chiar daca tu ai spus sa nu insistam pe subiectul cu vorbirea lui alex, eu iti spun ca de multe ori m-am necajit si eu, mai ales ca toata lumea ma intreaba de ce nu vorbeste ilinca, ce are, ca noi suntem de vina, ca n-am vorbit cu ea (iar daca nici eu n-am vorbit cu ea, eu care-s o moara stricata la capitolul vorba, si nu am stat sa ii explic o gramada de lucruri, apoi chiar nu stiu...) si alte lucruri de astea. bun, nu vorbeste, dar intelege tot, tot, si ce mi se pare mie extraordinar (poate nici nu e, de fapt), e ca nu stiu cum, dar CANTA efectiv toate melodiile de pe kiss si mtv, cu cuvintele lor in engleza, pe care le pronunta, ma rog, sa nu exagerez si sa spun ca perfect, dar aproape exact ca in realitate. ieri mi-au dat efectiv lacrimile de emotie cand a invatat in 5 secunde sa cante frere jacques de pe site-ul poisson rouge, cu cuvinte cu tot. si mi s-a mai parut ceva deosebit cand a primit de la nasi un pian mic si a inceput sa cante pe note, deci apasa pe re si imita sunetul, apoi mergea la sol si tot asa. deci poate exagerez si nu e nimic grozav in asta, dar... poate e?

oana, felicitari pt fetita, e grozav ca veti avea pereche. lasa, ca m-am hotarat sa nu renunt si eu la ideea de a avea un baiat, asa ca peste cativa ani trecem la planul b, acela de facut baiatel!

miki, imi pare bine ca ai revenit si ne mai spui ce faceti voi!

fetele, va rog sa imi spuneti cum ati reusit sa va invatati copiii sa faca la oala? ilinca nu vrea deloc sa stea pe oala, si-o pune in cap, se duce la usa si imi spune pleci, pa, pa. plus ca face caca de vreo 3 ori pe zi, la ore total aiurea. mai nou se baga intr-un colt al camerei si isi pune mainile la ochi. eu o intreb daca face caca si ea zice nu. ce sa fac?

vreau sa trec la un scaun de masina mai mare pt ilinca, mi se pare ca nu prea mai sta bine in asta pe care il avem noi. ce parere aveti despre asta
http://bebelusultau.ro/detalii.php?cod=CA105

sau sa iau unul care a centurile lui in plus? chiar nu stiu? poate ma ajutati cu o parere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Felicitari Ildy, felicitari Oana pentru fetita
Lya, la gradi la care merge fetita ta se primesc copii de la 2 ani jumate, or eu vreau sa-l dau de la 2 ani, ca ma lasa bona cu okii in soare prin iulie-august...continui cautarea. Multumesc oricum pentru informatie, esti o draguta ca de obicei
Ralu, Alec inca nu zice mai nimic, nici nu canta, nici nu vorbeste. Cateodata mi se pare foarte distrat si absobit de ale lui si am senzatia ca nici macar nu inmagazineaza prea multe informatii de la noi. Si noi vorbim cu el, mai mult sotul, insa si eu ii spun cate in luna si in stele. Acum ne iese al doilea molar, adica dintele cu numarul 8.
Eu am fost la o nunta si i-am lasat pe "barbatii" casei singuri. Alec l-a "stors" pe tatsu de vlaga ca pe o lamaie. Bineinteles ca o sa vorbeasca si el pana la urma dar mi s-a urat asteptand sa se intample lucrul asta. Totul se intampla cu incetinitorul la noi, sau nu am eu rabdare suficienta. Alec nu vrea sa bea apa cu cana. Nu vrea sa se spele pe dinti, il spal tot eu, si se lasa cu mare tam-tam de fiecare data. Nu se cere la olita, insa il pun eu si bona, asa ca nu prea mai face pe el. Freaca cartile ca pe galci, insa nu are rabdare sa se uite cu atentie pe ele. E fascinat in continuare de muzica pentru copii si e foarte visator, traieste in lumea lui... iar eu vorbesc ca televizorul, nici nu ma baga in seama. Ii atrag atentia numai daca fac niste ghidusii iesite din comun. Atunci arboreaza o mutrita extrem de amuzata si ma face si pe mine sa rad.
Nu este deloc mancacios, mananca doar ca sa traiasca, fara nici o placere Nu-i plac desenele animate de nici un fel. Doar baby einstein si reclamele publicitare.


V-ati prins? Ma dispera. Nu face nimic asa cum imi doresc eu. Problema vorbitului este doar una din cele multe. SI mai mult il iubeste pe tatsu. Si asta ma supara.

Gata, ma opresc aici. Cred ca am baut un pahar in plus la nunta.


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ralu, eu am primit un scaun de masina care se asigura cu centura masinii. Mi se pare o porcarie de scaun. Alec nu sta deloc comod in el, asta e in masina sotului si,de cate ori mergem cu masina asta, copilul meu isi manifesta extrem de zgomotos nemultumirea. Parerea mea? Un scaun cat mai comod, cu centura proprie, daca tot e sa alegi. Copilul tau merita sa stea confortabil daca calatoreste mult cu masina. Nu-l chinui.

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Ca sa va amuz nitel... cum era? In vino veritas...insa eu am baut gin...

Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Pentru cine a remarcat, Marc e MARE, dar nu face asta un geniu din el. E doar mare si atat. Si daca nu facea mai multe raceli in ultimul timp era si mai grasut. Mie , si la cei care il stiu de cand era mic, ni se pare ca a slabit foarte mult.Daca isi urma curba de crestere de pe grafic, ar fi avut 14 jumate.
Are acum 13.600 si 92 de cm. Cat un copil de doi ani jumate. Dar el a fost mereu mare, avea 12.300 la 12 luni.
Creste repede 11 cm in 6 luni, cu hainele ma dispera, jumatate raman nepurtate. Trebuie mereu sa fac stocuri, mai ales ca acum iese zilnic din casa la gradinita si le murdareste tare pe acolo.Si cu incaltamintea la fel. Am trecut deja la 24.
Dar cam atata. Nu spune poezii, nu numara.......Dar parca si-a dat bine drumul dupa ce i-au iesit toti dintii. Lui i-au iesit de la sf. lui octombrie pana la inceputul lui ianuarie 4 dinti si 4 masele. din care vreo 6 in decembrie. Si atunci a stagnat. Asta combinat cu mai multe otite si raceli....
Adica e mai activ, nu mai e apatic si comunica mult cu noi. Cred ca si noua gradinita isi spune cuvantul.
In rest, doarme doar cu unul dintre noi, vrea mereu sa se joace cineva cu el, sau macar sa stea acolo sa ne simta aproape. Mie mi se pare emotional foarte bebelus. Dar important e ca nu mai plange la gradinita, ca doarme acolo macar o ora la pranz si se joaca frumos. L-am urmarit prin geam de vreo doua ori si am fost f. uimita ce bine se simte. Nu a fost cazul acum 5 luni cand am mai incercat o gradinita.....Dar acum s-a obisnuit f. bine.

Felicitari fetelor cu bebe 2 si va tin pumnii la nastere. Totul sa decurga usor si repede.....Si sa aveti laptic mult timp.
Si Miti mai scrie-mi si mie...Ca noi ne batem cu iarna asta oribila, singuri, la -20.......
Mihaela

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Si am uitat: asta e noul hit la Marc:http://www.youtube.com/watch?v=7fLrGHViNvU
Si in general tot ce e Zecchino d'oro , ii place la nebunie. Si in general sa vada copii care canta.

www.onetruemedia.com/my_shared?z=196cc7766eb32af94624d1&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj 1 An
www.dropshots.com/mikiion" target="_blank">filme si poze
filme2

Virsta Marc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Ralucis - ci siguranta trebuie sa-i iei un scaun adaptat varstei, adica unul care are si centuri proprii!! Noi avem un Chicco Key 1 cu care se intelege super, este inalt si astfel vede bine pe geam fiind preocupat de trafic...astfel ne lasa si pe noi sa conducem linistiti. SI il stiu tot timpul in siguranta.

OanaRusu
- felicitari pentru fetita!! SI eu mi-am dorit pereche insa uite ca Dzeu ma vrea viitoare soacra cu 2 nurori

Lacri - nici nu stiu daca are rost sa-mi mai fac pledoaria despre cum al meu copil se ia de mana cu al tau in absolut tot ce povestesti. Si daca ai senzatia ca-l iubeste mai mult pe tati sa stii ca e doar o perioada. Copii isi manifesta periodic preferinta pt cineva. Dar daca atunci cand s-ar trezi ar striga "mamaieee!!" crezi ca ti-ar pica mai bine??

SI pt ca ma starniti hai sa va pove si eu despre al meu pitic: nu fac in niciun caz dealuri sa se joace cu masinute ca Superstarul Arleenei, nici nu canta in engleza sau in alta limba melodiile dupa posturile tv ca al lui Ralucis, nici nu are vocabularul Claudiei lui Virgi si nici macar nu vrea la oala ca al tau Lacri..Catalin intelege tot ce se vorbeste cu el, insa nu zice decat 6 cuvinte, se joaca cu matura, faras si prosopele de sters praf desi are 2 saci de jucarii, nu mananca deloc bine de cateva zile insa, culmea, face papa toata ziua in castronele....Nu are rabdare la desene si nici macar nu-l intereseaza muzica pe care i-o pun ci doar momentul in care baga el cd-ul .
Dar nu ma stresez deloc. Stiu sigur ca va vorbi la un moment dat si voi veni si eu aici sa ma laud...Asa cum am stiut ca va merge si a fost codasul livezii facand pasi abia la 1 an si 2 luni..doar nu era sa ramana patruped, nu?? Il iubesc cu toata fiinta si daca imi pare rau de ceva este ca nu pot sa petrec mai mult timp cu el. Mai cu seama de maine incolo cand voi deveni mami de 2 flacai, iar celui mic ii voi acorda mai multa tentie, nu pt ca vreau ci pur si simplu din motive de extenuare. In week-endul asta mi-am propus sa stau cu el si l-am rugat pe sot sa ma ajute (fara el nu mai pot sta cu Cata pt ca obosesc si mi se face rau). Ieri am fost la un centru de joaca si mi-au dat lacrimile doar urmarindu-l...Imi place sa fiu in preajma lui, chiar daca nu vorbeste, reactioneaza la fel de receptiv ca alti cpii. E al meu si e cel mai deosebit

Va sarut pe toate si pe ciresele din dotare si sper sa ne auzim cat mai curand dupa nastere si sa va pun poze cu ingerii mei. Sa-mi tineti pumnii pentru maine si pentru urmatoarele 2 sapt..

Roxana 39 sapt cu Robert si Catalin (5 iunie 2006)

AMR...PANA MAINE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucis spune:

miki, ilinca are acum la 1 an si 8 luni 13 kg si 88 de cm, culmea e ca nu mananca asa de mult, ba are zile cand nu are chef sa guste macar tot ce-i pregatesc eu.
lacramioara, hai ca ma apuc sa mai forez pe net sa iau unul cu centuri proprii, ma uit si la cel pe care mi l-a recomandat roxana, sa vad ce si cum. si inca ceva si gata, promit ca nu mai readuc in discutie subiectul, mie din ce povestesti tu mi se pare alec f ok, asta mi-am dat seama ieri cand mi-a zis o prietena ca la mine problema o am eu in ceea ce priveste perceptia despre ilinca, am asteptari prea mari de la ea si nu vreau sa vad ca fiecare copil are ritmul lui, nu spun asta ca sa te consolez, dar din ce spui tu, alec chiar mi se pare ca e un copilas absolut normal, poate o sa fie o fire mai boema si mai calma, de ce vrei sa fie super energic si mereu sa faca altceva? nepoata-mea are 3 ani si jumate si nu vrea sa manance singura pt ca nu are chef, asteapta sa i se dea mereu in gura, dar cand a mai stat cu mine m-am ratoit la ea si am vazut ca stia f bine sa manance singurica, doar ca era lenesa. asa ca si alec cred ca stie sa bea cu cana, doar ca nu vrea, nu te mai ingrijora.
roxana, si ilinca m-a innebuinit cu maturatul, da si cu mopul pe gresie, imi scoate rufele din masina si vrea sa le puna la uscat, se preface ca bea sau mananca din vase goale, le da papusilor sa pape cu lingurita si le si sterge la gura cu servetelul dupa, desi are si ea saci de jucarii si nu prea se catadicseste sa le mai verifice. ieri am facut o triere sa le mai dau finilor mei, ca stau degeaba acolo. in alta ordine de iedei, m-a emotionat ce ai scris despre catalin, si eu am avut momente in care ma gandeam ca n-o fi ilinca la fel de avansata ca altii, dar e a noastra si o iubim ingrozitor de tare. iti tin pumnii maine, sa dea Domnul sa fie bine! o sa fie si mai grozav cu doi copii, iti dau cuvantul meu! multa rabdare dupa nastere, o sa vezi ca va fi un pic mai usor decat dupa nasterea lui catalin, vei sti ce sa faci si cum sa te descurci, doar sa ai rabdare. succes si sa si mult lapte pt bebe mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Roxana nastere usoara maine si bebe Robert sa vina sanatos si mancacios si tu sa ai laptic dupa pofta lui. Asteptam pozici si povestea unei mamici fericite de 2 baieti (ca si mine)

**********************************************************
Adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

www.flickr.com/photos/13841405@N00/sets/72157601437566417/" target="_blank">ARDEIUL !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Roxana,

Nastere usoara si un bb sanatos! Nasti prin cezariana?



Mergi la inceput