banda de alergare

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madelaine77 spune:

Gogosel, sa o stapanesti sanatoasa.

MADELAINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

madelaine, merci!
despre marci gasesti informatii pe net cate vrei. una accesibila ar fi , in afara de dhs-productie autohtona,LIFEGEAR, insa eu mi-am luat dhs cu 2408 lei(plus 150 transport si montaj) pe cand una similara de la lifegear ar fi de la 3200 lei(ma refer la cai putere si marimea suprafetei de alergare).de kettler nici nu te atingi.e drept este si made in germany. in rest cam toate sunt produse in china. doar una in polonia...imi scapa numele.
oricum la dhs am garantie 2 ani cu inlocuirea produsului , dar din cate am citit o sa reziste mult deoarece nu se foloseste "la foc continuu" ca la sala(unde nu sunt dotari ci profi).
sa ne spuneti si voi ce marci va luati si impresiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica spune:

Si eu am in plan sa cumpar o banda de alergare. Stiti cumva daca face zgomot si ii pot deranja de cei de jos? N-as vrea sa stresez vecinii cu banda mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

gogosel, a sosit? cum este? sa o stapanesti sanatoasa.

14 febr - 9 ani

si :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

face putin zgomot mai ales daca alergi, daca doar umbli pe ea se mai atenueaza. Nu recomand sa faci in perioada orelor sa zicem de liniste si sa vorbesti cu vecini sa-ti spuna informativ cam ce program au ei la servici si sa incerci sa te adaptezi. Eu am pus-o in dormitor, paralel cu patul si geamul, intre ele ,langa geam ca sa am aer si cu fata spre tv. De ex. umblu pe ea o ora de la 5-6 cu viteza de 6-6,3 km /ora inclinata la intre 5-10 grade si fac 6 km - sunt uda toata, ma doare fundul, si simt cum lucreaza picioarele super. Am langa mine cam 2 pahare cu apa. Dupa, respir de vreo 20 de ori sa-mi regasesc plamanii si ma apuc de gantere. Bicepsi, tricepsi, spate, piept - si cate 20-30 de flotari femeiesti. La final fac 100 de abdomene, 50 de exercitii pt abs laterali si termin cu extensii spate 30 rep. Ma intind bine ca altfel imi stric ligamentele si incheieturile si ma bag la o baie fierbinte. Citesc o revista/10 pag carte / spal / frec / rad :) si ma dau cu crema de corp pe care eu o imbunatatesc intotdeauna cu ulei de masline sau ulei de cereale imbogatit cu vit E sau ulei de migdale.
Si cu asta basta ! :)sunt franta si multumita.
Spor la treaba


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

suuuuper aparat! faina! dar este o magaoaie de mama-mama! nu imi inchipuiam ca e asa de ..."labartata". bine, o pot tine pliata insa nu cred ca o fac manevra asta zi de zi. mai bine desfacuta. ocupa ceva spatiu insa am gasit solutia: de-a lungul camerei, in prelungirea canapelelor.
experienta cu ea: suuuuuper!merita toti banii!
deocamdata am mers rapid cu 5.5 km/h,am "ars" 77 de calorii si pulsul era pe la 67-70, nu mare(dupa mine). am mers si "in panta" , pe inclinatie 8, si iar a fost super.ce ma cam supara(nu stiu dc e neaparat de la mers, e spatele, coloana, dorsal. o sa imi pun un brau pe viitor.de uitat la televizor nu prea m-am uitat ca simteam ca o iau in parti(depinde in ce parte priveam) deci aveam in oki doar banda, iar dupa ce am coborat de pe ea , vreme de 3-5 minute aveam impresia ca o sa sparg peretele iar cand inaintam eu tot simteam ca merg cu spatele....brrrrr!!! nasoala situatie. simteam cum mi se incordeaza muschii picioarelor si cei fesieri.
maine vreau sa merg mai mult si sa progresez.
deus, tu faci toate chestiile astea zilnic?pai eu cred ca o sa fiu lata daca le fac zilnic.ma scurg ca o felie de cascaval topit pe banda aia....
revin maine cu informatii "la cald" !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

suuuuper aparat! faina! dar este o magaoaie de mama-mama! nu imi inchipuiam ca e asa de ..."labartata". bine, o pot tine pliata insa nu cred ca o fac manevra asta zi de zi. mai bine desfacuta. ocupa ceva spatiu insa am gasit solutia: de-a lungul camerei, in prelungirea canapelelor.
experienta cu ea: suuuuuper!merita toti banii!
deocamdata am mers rapid cu 5.5 km/h,am "ars" 77 de calorii si pulsul era pe la 67-70, nu mare(dupa mine). am mers si "in panta" , pe inclinatie 8, si iar a fost super.ce ma cam supara(nu stiu dc e neaparat de la mers, e spatele, coloana, dorsal. o sa imi pun un brau pe viitor.de uitat la televizor nu prea m-am uitat ca simteam ca o iau in parti(depinde in ce parte priveam) deci aveam in oki doar banda, iar dupa ce am coborat de pe ea , vreme de 3-5 minute aveam impresia ca o sa sparg peretele iar cand inaintam eu tot simteam ca merg cu spatele....brrrrr!!! nasoala situatie. simteam cum mi se incordeaza muschii picioarelor si cei fesieri.
maine vreau sa merg mai mult si sa progresez.
deus, tu faci toate chestiile astea zilnic?pai eu cred ca o sa fiu lata daca le fac zilnic.ma scurg ca o felie de cascaval topit pe banda aia....
revin maine cu informatii "la cald" !




incepi doua minute cu 3 km la ora ca sa te incalzesti, te asiguri tot timpul ca mergi cu spatele drept nu curbat, nu te tine de brate decat cand nu mai poti misca bratele pe langa corp ca si cum ai alerga, dupa ce-ti termini sa zicem kilometrii doriti redu din nou viteza la 3-4 km sa te linistesti si obisnuiesti cu camera sa nu cazi pe acolo sa dai cu capul de ceva!:)dupa fiecare tura nu strica sa faci si niste abdomene si niste flotari macar - 5-10 min ca sa simti ca ai lucrat tot corpul. La final obligatoriu sa te intinzi din toate partile ca sa nu-ti strici ligamentele si incheieturile. Mergi apasat pe banda? asta poate sa fie la coloana, socurile! ce papuci de sport folosesti? sa fie buni. Sa bei apa si sa ai aer fiindca altfel iti faci rau.
Succes si cu timpul te vei putea uita la tv:) sti sunt zile in care nu o sa ai chef dar te pui pe banda, te uiti la un film/emisiune si trece timpul tu esti uda toata si multumita ca nu ai mai amanat o zi.
Spor la treaba


poze familia mea

quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

multam, deus! asa am si facut !
am inceput cu 3km cam 2 minute, apoi la fiecare minut cresteam cu 1 km. asta e incalzirea: 5 minute si ajung progresiv pana la 6 km. apoi pe 6 mk "bag" 10 minute, cresc la 8 km timp de 10 minute si apoi regresez din punct de vedere al vitezei, la fel ca la incalzire ,doar ca acum scad. si merg cu inclinare 2-4 ca parca face mai putin zgomot. oricum mie mi se pare destul de silentioasa.dupa asta am facut 50 abdomene si cate 30 pt aripioare , m-am intins cat m-am priceput si ma simt ok.
sper sa nu fac febra mare. pana acum nici un semn.coloana cred ca de la mersul prea apasat. pantofii sunt ok. o sa imi cumpar cu timpul si un trening pt slabit. deocamdata fac cu tricou cu maneca lunga si cu geaca de la trening.
tu cand faci de obicei programul?il repeti zilnic?
eu as vrea de dimineata. am mai multa tragere de inima, insa se trezeste baietelul meu la 08.30(mai am 6 luni de CIC)si dupa aia nu prea am timp. doar cand va dormi el insa e posibil sa mai doarma si cei de jos. o sa vb cu ei sa stiu ce si cu e cu sufrageria lor. cred ca o sa am noroc(sunt la scoli si la serviciu pana pe la 16.00)
si am inceput si "o dieta" dar care este mai mult un stil sanatos si echilibrat decat o dieta drastica. vreau ca in doua luni sa dau 8 kg, iar pana in vara sa revin la greutatea dinaintea sarcinii: 60 kg. acum am 73.2 si 165 inaltime. sper sa reusesc!
multam de incurajasi si sfaturi! mai astept si altele!

Mergi la inceput