banda de alergare

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristi22na spune:

vreau sa o vad pt ca muncesc mult ajung la ora 22 sau 23 acasa , la 7 dimi tb sa plec din nou si nu mai am timp de banda, o tin degeaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AneMona0305 spune:

quote:
Originally posted by cristi22na

vreau sa o vad pt ca muncesc mult ajung la ora 22 sau 23 acasa , la 7 dimi tb sa plec din nou si nu mai am timp de banda, o tin degeaba.



buna :) ai reusit sa vinzi banda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

am tot cautat date privitoare despre o banda de alergare buna, insa....sper sa ma lamuriti mai bine voi, cele care aveti una acasa sau la sala. din cauza ca sunt cu piciul 24/24 nu pot merge la sala, iar duminica nu este nici una deschisa (cel putin pe langa mine) si se prea poate sa nu am un elan de nestavilit sa imi iau bagajelul si la ora 8, duminica , sa plec la sala. so, vreau una pt acasa.
insa nu stiu pe care sa o achizitionez. din cate am citit, cea magnetica, de impins banda cu picioarele, nu prea e convenabila(doar la pret este!) si cred ca una electrica ar fi mai buna (cam de 2cp).si cred ca de la lifegear. dar si aici sunt "n" modele pe care le-as alege(exceptie cele da la 3500 lei in sus).
mentionez ca dau max 3500 lei pe ea.
deci cu ce trebuie sa fie "dotata" viitoarea mea banda de alegrare?
ma ajutati?
multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diablette spune:

gogosel, daca nu esti sportiva (de formatie ) eu te sfatuiesc sa iti iei o bicicleta de foarte buna calitate. Efortul e de acelasi tip, aerob. Daca nu esti bine antrenata iti vei lua banda, vei incerca ssa alergi cateva zile (depinde de cat de ambitioasa esti) si o vei abandona. Am vazut mult prea des astfel de situatii...
Avantajele bicicletei: nu supune inima unui efort atat de intens ca banda, arde calorii, e mai usor de depozitat si nu ocupa prea mult loc. Dupa ce vei ”pedala” zilnic, de minim 3 ori pe saptamana, nu mai putin de 45 de minute (timp de 2-3 saptamani) incep sa se vada si rezultatele. Daca vei combina exercitiul fizic cu o dieta atenta se va vedea si mai bine! Esti pregatita pentru banda de alergat dupa minim un an de exercitiu constant pe bicicleta si (foarte important) dupa ce incerci sa alergi afara, in aer liber cateva saptamani, de 2-3 ori pe saptamana. Vezi cum te simti dupa ce faci asta si asa iti dai seama daca esti pregatita de alergat pe banda.

eu am obtinut cele mai bune rezultate cu antrenamentul aerob (merg la sala) la bicicleta si la crosstrainer. pe banda doar merg timp de o ora la viteza de 5,5 km/h (si asta in zilele in care nu ma simt bine)

Citat:
citat din mesajul lui gogosel

am tot cautat date privitoare despre o banda de alergare buna, insa....sper sa ma lamuriti mai bine voi, cele care aveti una acasa sau la sala. din cauza ca sunt cu piciul 24/24 nu pot merge la sala, iar duminica nu este nici una deschisa (cel putin pe langa mine) si se prea poate sa nu am un elan de nestavilit sa imi iau bagajelul si la ora 8, duminica , sa plec la sala. so, vreau una pt acasa.
insa nu stiu pe care sa o achizitionez. din cate am citit, cea magnetica, de impins banda cu picioarele, nu prea e convenabila(doar la pret este!) si cred ca una electrica ar fi mai buna (cam de 2cp).si cred ca de la lifegear. dar si aici sunt "n" modele pe care le-as alege(exceptie cele da la 3500 lei in sus).
mentionez ca dau max 3500 lei pe ea.
deci cu ce trebuie sa fie "dotata" viitoarea mea banda de alegrare?
ma ajutati?
multumesc mult!


Spuneti NU prajelilor de orice fel, sucurilor sintetice, fumatului, margarinei, FACETI multa miscare, dragoste, fapte bune, acte de caritate, iubiti, iertati, daruiti, hidratati-va corpul si pielea, folositi cosmetice cat mai naturale, mancati ciocolata cu 85% cacao, beti suc proaspat stors de grapefruit si portocale, ganditi pozitiv, nu mai faceti RAU...

SEE no evil, HEAR no evil, SPEAK no evil... DO no evil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Eu am o banda DHS cca 2000-2100 lei, se pliaza este super .
Am pus-o in dormitor, langa geam fiindca ai nevoie de aer:) si in fata tv-ului. Am un program ( cateodata sar peste el recunosc ) mi-am ales un film/serial sau ceva emisiune si cat tine emisiunea sunt pe banda. Daca nu ai facut sport si nu esti obisnuita cu alergatul este super ok si daca umbli pe ea dar cu viteza. O sa vezi ca daca mergi cu 6 km/h esti aprope pe fuga si intr-o ora faci doar 6 km nu mai mult. Omul umbla cu 6 km la ora f f repede , in parc ne plimbam cu cca 1.8-2 km /h. Eu fac asa si cand sunt reclame ridic la 8 km/h si alerg. Sunt leoarca...
Intreaba apropo si vecini care este camera in care stau mai putin, care este programul lor si atunci poti sa-ti faci un program ok.
Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

diablette, nu ma tenteaza bicicleta(am incercat la cineva) pt ca eu deja am muschii gambelor destul de bine dezvoltati. timp de sala nu am , asa ca ramane banda.
nu as spune ca nu am alergat la viata mea (de prin clasa a X-a dadeam un tur doua de stadion, iar in facultate cam de 3 ori /sapt cate 30-45 minute. deci, am si rezistenta ceva in mine, mai gasesc si ceva ambitie si....sper sa fac ceva bun. aaaa..si sigur o dieta, nu prea drastica(nu ma mai tine stomacul). trebuie sa dau jos cam 10 kg si sa elimin celulita.
deus, pe mine nu ma prea tenta DHS deoarece am avut o bicicleta care nu a rezistat prea mult, apoi cineva a cumparat una de copii, tricicleta si dupa o satpamana nu mai vroia sa carmeasca decat stanga, deci ....marfa romaneasca(sunt facute la petrosani parca, nu?). o sa fac "sapaturi "si in brandul asta. mai am o intrebare referioare la banda propriu zisa: din ce material sa fei ai sa nu se lase la greutate si sa alerg "in gropi"? locul ei o sa fei sigur pe balcon, deci nu ar trebui sa deranjeze pe nimeni. apropos, face zgomot mult ea, ca masinarie, sau pasii mei pe ea?

multumesc de raspunsuri si sugestii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

gogosel : banda mea are 1 an si daca sotul ti-o regleaza bine este super performanta si solida ( ma refer la banda de cauciuc care nu are voie sa merga stramb). Nu am avut pana acuma nicio problema cu ea si ai 2 ani garantie. Deobicei garantia iti arata cam cat de solid este un aparat. Ai posibilitatea sa o inclini pana la 15 grade si radio etc. Poate si ei fac produse de 100-200 lei ( biciclete ) care nu te poti astepta sa dureze mult. Intra pe forumuri specializate si o sa vezi ca a primit aceasta banda un punctaj foarte mare - vorbim de banda de alergat pt acasa nu de banda profesionala care este utilizata de mai multi oameni si cate 10 ore /zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gogosel spune:

deus, ce model este banda ta?
ca am vazut la dhs ca are maximul de 90 kg admis pe banda. si sotul are 86. speram ca o va folosi si el, dar vad ca e chiar la limita.
multam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

A mea este model DHS 6400 . Noi am gasit la Cluj in Mall Polus magazinul chiar al fabricii DHS.
igur poate sa tina mai mult decat 90 kg! A mea costa acuma 2026 lei / nu-i nici cea mai scumpa dar nici de 400 de lei ca cele din Carfur care cred si eu ca se rup in doua daca fugi mai tare.
Caut cartea tehnica si-ti spun daca spune cate kg este maximul acceptat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

m-am uitat in cartea tehnica si spune ca sustine 100 kg.
Deci modelul este DHS TM 6400

Mergi la inceput