Lasati copii sa faca activitati casnice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Am citit si m-am amuzat, si lui Vladut de mic i-a placut sa faca treaba pe langa mine!

La inceput era calare pe aspirator ca ii placea sa il plimb, apoi a mai crescut si s-a prins el cum sta treaba si a trecut la fapte, aspira si apoi ia carpa si sterge praful de pe mobila, daca sterg pe jos are si el o laveta a lui cu care sterge pe jos- e fff mandru de treaba care o face, ma intreaba mereu"Iti place mami cum te ajut eu?!" e un scump

La bucatarie e prezent sa ma ajute, taiem impreuna ce e de taiat amestecam in oalele cu mancare si ne ferim cand facem cartofi prajiti sa nu sara uleiul, dar are o preferinta ...pentru cand facem prajituri!

Sa va spun o intamplare, in 2006 de Craciun, de fapt in ajun cand faceam prajiturile, si-a tras scaunul langa mine s-a urcat pe el sa vad ce fac eu acolo, intre timp eu imi pregatisem toate ingredientele, separasem ouale, cacaoa era si ea pe bufet, zaharul, faina tot ce trebuie pentru o prajitura...intre timp suna telefonul si ma duc la telefon, vladut a ramas la masa sa ma astepte avea pe atunci 3 ani si o luna.....cat am stat eu la telefon ...Vladut a facut el prajitura..........a turnat toata cacao in galbenusuri si pe el bineinteles, faina era si ea pusa peste albusuri..dupa ce a terminat de facut prajituta a venit plin de cacaoa la mine ......."Mami, am telminta eu de facut plajitula! Te buculi!"

Era asa de dragalas si fericit ca imi venea sa il mananc asa cu tot cu pachetul de cacao pe care il pusese pe el!




POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

medeea, faceam referire la un subiect pe aceasi tema de acum cateva luni, in care rolul copilului in ...copilarie..era sa isi ajute mama in gospodarie :(( scuze daca a sunat altfel


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Fetele mele fac de toate in casa. Si asta de mult, de pe la 4 ani. Scot rufele din masina de spalat si le intind pe masa de uscat. Isi fac ordine in camera si in sufragerie (strans jucarii si haine si pus la locul lor), pus + strans masa, pus farfuriile si tacamurile in masina de spalat vase + pus pastila si dat drumu, mixat la prajituri, montat pizza, taiat fursecuri cu forma, etc. La aragaz inca nu le-am lasat, invatat. Facem toti treaba in casa, ele se simt responsabile si uneori se apuca si singure sa faca, fara sa initiem noi actiunea.
In plus, sunt singura mamica de la gradi care doar le supravegheaza cand se schimba la venire si plecare. Restul transpira si se chinuie, de numa, numa. Si nu conteaza ca sunt de grupa mare sau de cea mica (unde se accepta )

35+ si fetele Maria si Ioana 6 ani
Toate bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

MIe imi place sa-mi las copilul sa curete cartofi,aspire si multe alte activitati care si le alege singur,chiar ma distreaza cand face o traznaie,pt ca asa se perfectioneaza.Mi-ar place daca tot asa ar sari si la scris sau la invatat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aro spune:

Buna tuturor!
Eu imi amintesc ca in copilarie, mama nu prea ma implica in treburile casnice sau daca se intampla sa o faca imi dadea doar treburile care nu-mi placeau. Mai apoi, cand am mai crescut considera ca e mai bine sa imi vad de scoala si de teme. Incepand cu adolescenta am participat si eu la treburile casnice, dar de foarte putine ori impreuna cu ea, desi imi doream mult, imi lipsea comunicarea cu ea.
De aceea acum cand am si eu o fetita de 4 ani si 5 luni, am inceput sa o implic in treburile casnice care i se potrivesc varstei. Si numai daca vrea si daca ii place, altfel nu insist. Ii place sa spele orice, sa se joace cu faina, cu boabe de tot felul, cu paste, sa faca aluat. Inventeaza tot felul de retete culinare si eu trebuie sa ma prefac ca imi plac. In felul acesta suntem mai mult timp impreuna, chiar si atunci cand gatesc si nu ne putem juca. Si invata si foarte multe lucruri care o vor ajuta in viitor.
In concluzie, sunt pentru implicarea copiilor nostri in aceste activitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crism spune:

Nu numai ca ii las, dar asta este parte din rutina lor de zi cu zi. Isi fac patul, curat in camere, strang masa, jucariile, isi un hainele in sertare si cand e necesar baiatul mare pune aspiratorul. Ma mai ajuta la facut mancare, in cazul in care nu umblu cu pui negatit.
Acuma cel mic(20luni) arunca pampersul la gunoi si strange jucariile. Asta a invatat vazandu-ma pe mine si pe fratii lui. :) In fiecare zi ii incurajez sa ajute la ordonarea casei, la urma urmei ei fac mizeria cea mai mare.

http://ksmommy.wordpress.com/

Cristina, mamica lui Connor(7), Elena(4) si Zeke(18 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

al meu pitic de 3 ani jumate ma ajuta cu mare placere sa fac mincare, cind are el chef, vine la mine si ma intreaba ce facem de mincare, daca facem piine, si altele, de craciun am facut cu el biscuiti ptr mos craciun, a fost tare incintat sa-i dea la mos si un pahar de lapte. eu zic ca e bine, cel putin mie imi da ocazia sa-mi fac treaba si sa petrec momente unice cu fiul meu, iar lui ii da ocazia sa invete, sa se dezvolte pe mai multe planuri.

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

si eu ii las pe amandoi sa ma "ajute" ...facem prajiturele impreuna, pregatim mancare impreuna si parca mananca mai cu pofta cand au contribuit si ei

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Si Cassian al meu ma ajuta la dat cu aspiratorul. Cind ma vede ca-mi pun sortul sa gatesc vrea sa-i pun si lui sort si tot asa. E mai harnic ca o albina ce sa spun. Fratele cel mare,e in schimb taaaare puturos. Daca il rog sa ridice ceva de pe jos sare-n sus nu alta.
De ordine in camera lui sa nu mai vorbesc,e un haotic si jumatate contrar zodiei lui, fecioara. Ala micu e gemeni, ca si mama lui :-)




Alba,mami de
Darian Valeriu *17.09.1999
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Darian
&
Cassian Teodor *04.06.2005
https://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

tare m-am mai amuzat citind.
si eu il las pe alex sa ma ajute in casa. andra e prea mica . cel mai tare lui alex ii place sa facem gogosi.
la inceput imi stergea mobila cu o carpa din care curgea apa. eu trebuia sa sterg in urma lui, dar nu l-am certat. era foarte fericit ca ma ajuta. acum o sterge cu servetele umede (pronto) si tare bine imi prinde ca eu nu prea mai apuc.
el a spart o farfurie si doua pahare dar nu e bai. ma bucur ca ii place sa faca treaba in casa.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
poze

Mergi la inceput