Lasati copii sa faca activitati casnice

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

mi se pare foarte ok sa il lasi sa faca ceva de care el e interesat. lui d i-a placut treaba cu stersul pe jos, matura, aranjatul borcanelor in bucatarie...normal ca il las, nu are decat de invatat. dar il las pt ca el si-a manifestat interesul, in nici un caz pt ca vreau sa ma ajute in casa mai incolo :((


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by kokiy
Asta sper si eu sa-i faca placere si cand o fi mare , eu de exemplu cand m-am marit putea mama sa ma roage, sa ma ameninte ca tot nu mai aveam chef sa fac ceva.
Faza cu WC-ul o facea si a mea cand era mai mica 3-4 ani, in plus imi consuma si solutiile (turna aprope toata sticla).De atunci nu le-am mai lasat la baie , le-am inchis in bucatarie.
Cea mai tare faza a facut-o tot pe la 4 ani cand nu-i dadeam spray-ul sa stearga mobila . A luat carpa si a zis ca sterge praful la ea in camera , cand m-am dus pe furis sa vad ce face ea scuipa de zor pe mobila, apoi dadea cu carpa. Cand am intrebat-o ce face si unde a vazut asa ceva a zis ca daca tot nu-i dau spray-ul i-a venit ei o idee cum sa fie ud.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mi-o si imaginez in acea postura! Sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Medeea76, imi pare rau ca ai o sarcina cu probleme si trebuie sa stai in pat:((
Dar mai e putin si Ana va veni pe lume, si trec toate.......
Multa sanatate si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Si Sofia ma ajuta in bucatarie. Daca eu tai o rosie, taie si ea una cu cutiasul ei de plastic evident. Daca fac maioneza ea tine castronul sau chiar amesteca ea. Si o vad ca nu mai poate de bucurie ca facem treaba nu ne jucam.
In rest mai sterge praful, strangem impreuna jucariile, imi da carlige pentru rufe.
Ne-a spus si educatoarea la gradi sa-i lasam sa ne ajute.

Daniela & Sofia (18 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

si Vladu meu (trei ani si patru lui ASTAZI) spala vase, apasa pe butonul de la expresor ("ii fac cafea lui mami"), da cu aspiratorul...

il supraveghez discret, sa nu se raneasca, si uneori striga sa-l las, ca se descurca singur. :)
si chiar se descurca binisor, chiar si cu vasele - nu a spart inca nimic, si chiar le clateste destul de bine.

a facut pasiune si pentru fierul de calcat, asa ca acum il folosesc numai cand el doarme.

foloseste si blenderul - isi face laptele cu cereale.

"pune" rufe la spalat - dupa care imi spune "ma prefaceam, mami"...

"face" mancare - si apoi ne "hraneste" pe noi, adultii.
mai trece si pe la bancul lui cu scule de jucarie si mai "repara" cate ceva prin casa.

nu m-am gandit niciodata sa nu-l las, doar fara produse chimice agresive sau alergogene - astea chiar sunt interzise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcellinna spune:

Ce scumpi sunt!!!
Am ras cu pofta.Dragii de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Da, uitasem ca Tea pune rufele la spalat in masina dupa ce le sortez pe culori (eu ma aplec mai greu) si cand sunt spalate mi le da pe rand din lighean sa le intaind.
Dianocica, scopul meu nu e sa ma ajute in casa mai incolo, cum spui, insa nu pot fi decat foarte bucuroasa ca nu voi strange eu in urma ei, cam asta era ideea principala.
Lavinia, colul meu deja e deschis si mi s-a recomandat repausul prelungit, desi imi e destul de greu, eu fiind foarte activa de felul meu. Am avut probleme si cu tensiunea (am deschis un subiect pe tema asta), insa acum ma simt foarte bine. Asa e, nu mai e mult pana se naste Ana si imi doresc foarte mult ca Tea sa se simta utila, nu sclava, asa cum probabil am fost gresit inteleasa...

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (33+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Ce harnicuti sunt copiii vostri!! Fi-meu are 5 ani si trag de el sa ma "ajute" cu una-alta, dar imi spune Hai fa tu, ca ma doare burta sau "mi-s degetele fierbinti! sau alte scuze. Nici nu stiu cum sa fac sa-l determin sa faca ceva, e ca un pasha cocotat pe canapea si nu vrea sa faca nika, daca nu sunt si butoane. Sa nu credeti ca abia am inceput sa incerc sa-l implic, o fac de cand era mic de-o schioapa, dar e asa de puturos, daca sunt eu de fata nici singur nu vrea sa se incalte macar Mai avem de munca si pana la urma trebuie sa reusim. Daca ia exemplu de la tati care nu misca un pai macar...m-am ars
Bine macar ca in contrast cu seniorul am reusit sa-l determin sa.-si duca farfuria la chiuveta dupa ce mananca, sa se descalte la locul stabilit, dar restul hainelor...varza.
In rest mai are momente cand vrea sa ma ajute, dar atat de rare ca sunt exceptii deja, care intaresc regulaAtunci vreea sa spele geamurile si face vraqiste, dar il las sa ma ajute.
Ii vin eu de hac cumva, desi nu vreau sa-l fortez, sa vada ajutorul ca pe o corvoada pe care o uraste.
Daca il determin sa aiba grija de lucrusoarele lui, sa-si puna jucariile la loc si hainutele...atunci zic ca am reusit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

quote:
Originally posted by Medeea76

Da, uitasem ca Tea pune rufele la spalat in masina dupa ce le sortez pe culori (eu ma aplec mai greu) si cand sunt spalate mi le da pe rand din lighean sa le intaind.
Dianocica, scopul meu nu e sa ma ajute in casa mai incolo, cum spui, insa nu pot fi decat foarte bucuroasa ca nu voi strange eu in urma ei, cam asta era ideea principala.
Lavinia, colul meu deja e deschis si mi s-a recomandat repausul prelungit, desi imi e destul de greu, eu fiind foarte activa de felul meu. Am avut probleme si cu tensiunea (am deschis un subiect pe tema asta), insa acum ma simt foarte bine. Asa e, nu mai e mult pana se naste Ana si imi doresc foarte mult ca Tea sa se simta utila, nu sclava, asa cum probabil am fost gresit inteleasa...Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (33+)


Stai linistita, nu cred ca asta s-a inteles.Cred ca toti avem momente cand le cerem sa faca anumite lucruri , iar daca nu vor (ex.mamica dulce)nu cred ca avem ce face , poate doar daca suntem absurzi sa-l certam sau sa-l altoim.Avand in vedere ca face unele lucruri cu tine e clar ca ii face placere.

Sanatate si nastere usoara.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Medeea76 spune:

Multumesc frumos, Lavinia si Kokiy!
Mamica dulce, am citit de curand ca un mod de a-ti implica piticul in activitatile casnice e sa-l lauzi altor persoane de fata cu el, cat e de harnic! Orice ajutor, cat de mic, trebuie scos in evidenta, spunandu-i, de exemplu, "nu stiu ce m-as face fara tine, imi esti de mare ajutor" etc.

Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu Ana mica in burtica (33+)

Mergi la inceput