Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (138)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

quote:
Originally posted by Ktrinel

dianocica, de acord cu tine, ca tipul asta nou de cool-mom...dar la faza cu suptul la 4 ani ...cred ca mama are niste lipsuri/ niste neimpliniri...nu copilul...apropo, ce mai suge la 4 ani? sa nu imi spuneti ca organismul ei mai produce lapte...


Ktrinel si Ana Julia (24.11.2006)


sanul produce cat i se cere. deci daca dupa 4 ani este cerere...e si oferta. ideea e ca la un mom dat nevoia de independenta ar trebui sa fie mai mare decat cea de un anume tip de afectiune. asa vad eu lucrurile.

am o direre de cap ingrozitoare, si de ochi. am mai bagat un nurofen, simt ca ma ia o mega raceala. cred ca imi pun masca azi desi..daca am luat eu sigur are si david deja . vreo idee salvatoare?



diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Dianocica... mmmda..si eu tot asa gandesc.. tre sa avem incredere in copiii nosti dar si in noi insine...instictul de mama e mai puternic decat orice. Am o restamta la tine...sau tu la mine tu fusai plecata cu colinda, da' noi tot p'aci...cu gaze, agitatiuni, si alte cele...spune-mi care era faza cu mandarina la David? ca in perioada in care Dani servea 2 pe zi, i-am dat si cortizoanele si ventolinu si singulair, si Dani a devenit hiperactiv...Dianarus zicea ca si ea da pruncului singulair si n-a vazut mare schimbare, mai ales pe timpu noptii cum am notat eu...s-apoi mi-am amintit de tine spunand ca David face ca`batul` de la mandarine...iecsplicate! Acolo fu unde instinctu mi-a zis ca pruncu meu nu-i astmatic nici pe departe si nu i-am mai dat valiza aia de de toate......si e bine mersi Agentul 007...Astazi chiar a avut o zi foarte linistita, n-a dormit decat 30 de minute la amiaz, dar n-a plans deloc, nici la cresa nici acasa..asa frumos se juca el singur pe covor in sufragerie...

Paine...la greu...multa..chiar si 2 felii/zi. dar cum n-am zilnic paine proapata nu-i dau zilnic.
Crenvusti nu, dar piept de pui presat da.
Bambo..lapte-n foc, zici? pai aia-s bani gagico...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cu olita am o mare dilema. as vrea sa incerc dupa 2 ani tocmai pt a nu-i crea frustrari pt ca nu se poate tine. dar mi se pare ca imi tot trimite 'semnale' cum ca ar fi pregatit. de fiecare cand face kk se retrage intr-un loc, destul de pitit. ma anunta dupa ce a terminat...trebuie sa ma mai documentez un pic. cum ziceam mai sus, nu as vrea ca de frica sa nu il fortez sa ajung sa nu vad ca el imi spune ca e pregatit.



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:


sa mai scoatem din tolba cate ceva:

poze viena

poze Munchen





Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

www.pampers.ro/ro_RO/baita/gallery_view.php?page=1&id=2753&from=search&keyword=PETRE" target="_blank">votati un super-bebelush !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deny75 spune:

Fetelor,ce spor aveti la scris! pe toate

roana la multi ani si din partea mea si ai grija cu raceala.Sanatate si multe bucurii.

Teme

olita avem si ne jucam cu ea pana la faza cu statul pe ea cand ne apuca plansul asa ca "rabdare si tutun"

sterilizare am o solutie de sterilizat la rece pe care o folosesc cam la doua saptamani.

mezeluri "pas" pana pe la 3 ani-sper.

paine mananca 2 feliute pe zi cand noi mancam altceva.Ii place painea prajita (de cand am avut un episod cu diaree)

Cat despre ou - deabia prinsese gustul oului fiert servit cu branzica fagaras si cateva firimituri de paine cand a facut o gastroenterocolita (de Craciun) si medicul a spus ca i se trage de la ou.Asa ca i l-am scos din alimentatie pentru o perioada.Apropo oul trebuie fiert TARE,astfel putem evita salmonella.

Am vazut ca multe dintre voi va ganditi la bb2.Ce frumos si ce curajoase sunteti!Mie nu-mi trec asa ganduri prin cap.Nici nu ma gandesc sa o iau de la capat.

Va

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

hai, mai da=o in branza , dianocica...4 ani...parca era ca cu cat suge mai putin, scade cant secretata, nu? cat mai poate suge ca sa stimuleze secretia...cu alte cuvinte, ala e lapte?? in fine, chiar o sa incer sa ma documentez, sa vad daca s-a dovedit ca se poate produce lapte asa ..a la long...s-au descoperit/experimentat/studiat incat e imposibil sa nu fie ceva pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

dbunny da, am ciit in recuperari dar am uitat . d nu poate adormi seara daca a mancat mandarina mai tarziu de ora 4 (more or less). iar daca mananca la masa de seara...e crima. efectiv e hiperactiv, pleaa de la tzi si fuge in sufragerie...nu te poti intelege cu el. a, si mai am una. d are la picior....f mult dar nu am idee cat. acum vreo luna-doua avea 13-13,5 cm in lungime. de atunci a mai crescut un pic . alex poarta 45-46 deci se explica



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by dianocica

cu olita am o mare dilema. as vrea sa incerc dupa 2 ani tocmai pt a nu-i crea frustrari pt ca nu se poate tine. dar mi se pare ca imi tot trimite 'semnale' cum ca ar fi pregatit. de fiecare cand face kk se retrage intr-un loc, destul de pitit. ma anunta dupa ce a terminat...trebuie sa ma mai documentez un pic. cum ziceam mai sus, nu as vrea ca de frica sa nu il fortez sa ajung sa nu vad ca el imi spune ca e pregatit.



diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda




exact asa si oana... se retrage intr-un colt si face linistita, si apoi ma trage de maneca s-o schimb si-mi spune 'pfuuuu' ... si eu am zis ca ma documentez weekendu' asta
in alta ordine de idei, din pct de vedere fiziologic, nu-si poate controla vezica pana la 1.5 ani si colonul pana la 2 ani.. in sensul sa poata tine controlat fara sa-i dea drumul ... o fi oana precoce, dar si la asta?

acum altceva:
1. am citit cu mandarina.. e valabil si pt portocala?
2. chamomilla: 5 zile apoi pauza cat? cand se poate da din nou???


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

katrinelo crede-ma pe cuvant, am citit io in tinereti da' jur ca nu mai stiu pe unde, de un copil care a supt pana la 6 ani. mama avand lapte, evident. pai el suge din ce in ce mai putin in ideea in care se intarca. dar daca suge dimineata si seara..cred ca o poate duce pana la 4 ani linistit.



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

diana, dia , tot asa face si Julia...se retrage si se stie clar ca a facut....cu toate aste, eu nu ma grabesc...ca pe langa kk mai e si partea ailalta cu pp de rezolvat...care de fapt, aia e cea mai grea..

Mergi la inceput