Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (138)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

DANDUSA ai o familie minunata...un sot extraordinar, care probabil se chinuie sa va ajunga din urma, si o sa vezi ca o sa fie bine...dragoste este, restul, ce mai conteaza?

ROANA
Fetelor, si eu am inteles din mesajul scris de DAYANARA ca e insarcinata ...DAYANARAAAA treci de ne lamureste!!!!
DIA bravoo!!! pentru grasunica...ai vazut ca nu e slaba???

Flore Alessia Liane (16-12-2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Maria-sa deja e in patutzul propriu, tac-su a monopolizat baia, io n-am de ales ...deci pe DC
M-monique, eu am primit chiar putin mai mult la intoarcerea la job, salariul pe care-l stiam, plus actualizarea cu inflatia. teoretic ar trebui sa ai acelasi salariu, in nici un caz mai mic!
Dianocica, la noi nu se aplica faza cu gratiile...avem pliant...oricum nu sta acolo decat strict cand doarme. Rares intotdeauna adoarme numai la el in patutz...e si bine e si rau...fiindca ne caram cu patutzul dupa noi tot timpul!
Temele lui Chinico:
1.Olita...exista in casa, ne jucam cu ea (fiindca are capacul in forma de catzel) si cam atat...deocamdata!
2.Sterilizatul...cam o data pe saptamana, numai biberoanele de lapte. Peste 1 luna jumate naste o amica si voi dona sterilizatorul, deci aceasta activitate se va incheia glorios.
Alte teme:
-Painea, da, cam jumate de felie pe care o mozoleste cu noi la masa de seara, adica noi mancam si el printre noi mozolind painea.
-mezeluri, nu prea mancam nici noi...mai incolo (sa nu ma intrebati ce inseamna asta, ca nici io nu stiu) am de gand sa cumpar din alea BIO, am auzit de un astfel de magazin prin Floreasca...
-nu-mi mai amintesc de alte teme
Chris, eu zic ca ar fi trebuit sa-ti vina retroactiv(eu asa am primit)...trebuie sa verifici si cardul. cererea de plata retroactiva o depui pe str. Hambarului.
A iesit din baie...fug si io la dus!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

super link-ul,Diana...,am rasfoit si m-am trezit la realitate citind www.kellymom.com/parenting/sleep/sleep.html" target="_blank">asta...
mi-a fost de ajutor...,stiam...,doar ca mi-a prins tare bine sa-l citesc...



Micuta chinezoaica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

degeaba mi-a iesit o masea de minte cu durere si umflaturi ca minte mai multa nu am primit

de cand am citit de Roxanica, adica de David ca papaaaaaaaaaaaaaaaaa ...mereu ma gandeam sa scriu si mereu am uitat..vazusi ca rabdare si tutun? abia asteptam sa iti zic asta!pupam mancaciosul

de fapt mi-am adus aminte de Roxanica citind de Oana a Diei care s-a ingrasat! ete na, vazusi si tu ? ( ce imi place sa zic asta)...

Dia, nu vacanta la zapada a fost obositoare, asta e fost super..ci drumul...mai ales pentru cel mic!

Donia

Asiza, o sa ii mai injuri pe englezoi mult si bine pana te acomodezi cu ritmul lor de viata, cu obiceiurile, traditiile, cu care uneori trebuie sa te conformezi ca sa traiesti bine printre ei! pune si tu in ceainic putin coniac, sa ii dea gust!

olita, ce e aia? chestia aia plina de praf din debara? mda, se apropie timpul, trebuie sa trecem si de hopul asta!

nu mai sterilizez absolut nimic de pe la vreo...6 luni!

dayanara, estas emabarazada o no?sacanos de dudas!





Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

www.pampers.ro/ro_RO/baita/gallery_view.php?page=1&id=2753&from=search&keyword=PETRE" target="_blank">votati un super-bebelush !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Fetelor dragelor chiar ca sunteti minunate.>:D<
am primit atatea urari cate nu am primit in viata mea.
va multumesc din inima la toate si va multumesc ca existati.


Am net acasa dar timp....mai greu.
Alex e tare marait de cateva zile doarme greu si putin dar ...sper sa revina.

yagmur ne-om vedea noi ca pe asiza am pierdut-o. nu am apucat sa ne cunoastem real dar sper ca mai vine ea.Nu am timp. si odata ajunsa acasa greu mai vin iar spre oras . acum de cand e polus aici ne facem veacul. noi la shopping alex la joaca. dar...ne vedem odata.sper cel putin si imi doresc.

Acum va las ca simt ca ma paste o mare raceala. iau ceva si la caldurica.

va pup din nou si multumesc mult mult mult.la toate minunatele multi pupici.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

Repede,repede,ca eu cica invat,dau sambata examen
MEZELURI nu,nu inca,poate de pe la 2 ani incolo.
PAINE soar firimituri cand ne vede pe noi ca mancam.
OLITA zace pe balcon,nici macar nu se joaca cu ea,mai e timp.
STERILIZATUL fierb doar tetinele,iar bibele il spal bine cu perie de bibe(nu am steriliz.)si cu detergent de vase.
DAYANARA treci de ne lamureste!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cred ca tindem sa se subestimam copii. si sa nu le acordam destula incredere. daca auzim de un copil care suge la 6 ani (da, exista) ne punem imediat problema ca asa s ar intampla si cu al nostru. dar uitam de milioanele de copii care se intarca singuri cand simt ca e momentul. daca vedem un copil tavalindu se pe jos prin magazin, ne gandim imediat ce sa facem sa nu ajunga si al nostru asa. dar uitam de alti multi copii care merg linistiti la cumparaturi alaturi de parinti, care inteleg si accepta explicatiile date de acestia. daca vedem un copil bataus, ne gandim imediat cum sa facem ca al nostru sa nu ajunga asa, sau, mai rau, sa iasa invingator dintr-o posibila altercatie. dar uitam de alti multi copii care nu sunt atrasi de asa ceva. tindem sa judecam copilul, dar uitam ca orice actiune a unui parinte se reflecta in comportamentul copilului sau. si nu ne punem problema daca nu cumva e invers...daca nu cumva acel copil se comporta intr un fel nu din cauza de prea multa bagare in seama ci , dimpotriva, din cauza lipsei de afectiune. din cauza lipsei de atentie. din cauza ca actiunile sale, momentul la care doreste sa le faca, nu sunt niciodate bune. nu merge cand trebuie, si atunci e fortat, nu mananca cat trebuie, si atunci i se da mai mult. doreste...creioane..prea devreme, copii nu se joaca cu asa ceva la varsta asta...

cred ca din frica de a nu face ceva rau uitam ce e mai important. sa nu ne fie frica sa ne iubim copiii, sa avem incredere in ei si in fortele lor si sa le-o aratam cat de des putem.

nu e nici o aluzie pt nimeni, exemplele mi-au venit in urma discutiilor de zilele astea, poate nu-s cele mai potrivite, dar intelegeti voi ideea.



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

paine servim...cand si cat doreste. ca si restul de altfel .uneori deloc, alteori la 2 mese/zi. chiar n as putea sa spun cata, oricum cereale nu mananca, nu i au placut niciodata. cele de copii. de la mine...mai mananca cateva linguri dimineata.



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

dianocica, de acord cu tine, ca tipul asta nou de cool-mom...dar la faza cu suptul la 4 ani ...cred ca mama are niste lipsuri/ niste neimpliniri...nu copilul...apropo, ce mai suge la 4 ani? sa nu imi spuneti ca organismul ei mai produce lapte...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

sa imi fac si eu temele"

1. olita, nu. poate peste vreo 6 luni
2. mezeluri nu. auziti, dar voi nu incadrati sunca la mezeluri?? adica nu dai cremvursti si dai sunca, nu e tot mezel?
3.colorat. da, unde-o vrea ca la noi se zugraveste ff usor..dar o sa incerc sa o dicretionez spre o tabla, hartie, ceva...vad eu..
4. nu mai stiu ce era...aha, paine,..noi masuram in colturi, nu in felii :))...un coltisor pe zi...cand are chef,
5. apa la fel...se serveste singura din cana ei mereu prezenta pe masuta...cantitati? habar nu am..
6. sterilizare. nimic de vreo 4 luni


Mergi la inceput