silicoane!!!!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Eu inca nu am inteles de ce faci atata circ din asta... Sunt sigura ca nu esti atat de ingrijorata pentru starea sanilor mei si cu atat mai mult pentru doctorul ala care isi "dezinformeaza pacientele"!!
Poate ar trebui sa iti canalizezi timpul, daca tot esti asa harnica, pentru a le ajuta pe fetele care au cerut aici niste sfaturi.
"...ar trebui ca o femeie care merge la o astfel de consultatie sa fie toba de carte in materie ca sa isi poata da seama daca doctorul abereaza sau nu. E totusi o problema de sanatate cat se poate de serioasa."
Nu ti se pare ca exagerezi putin? Mai rau le sperii si nu le ajuti cu nimic cu atitudinea asta sfidatoare. O fata a trebuit sa intre pe Pm tocmai pentru a nu mai avea parte de tot circul asta pe care il faci aici. Sincer, nu esti singura femeie care s-a operat. Si eu m-am operat si nu am murit.
Fetele astea au nevoie de sfaturi practice, nu de teoriile tale luate de pe cine stie ce site-uri.
Intr-adevar, nu am nascut inca, am 24 ani, dar nu stiu daca ar trebui sa fiu blamata pentru asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Carrye, stiu ca ne-am mai intersectat la un subiect tot pe tema asta. Inaioana, are dreptate; chiar trebuie sa fi toba de carte inainte sa te arunci in asa ceva. Trebuie sa te interesezi si inainte sa iei Coldrex dar daca te supui unei inteventii chirurgicale cu anestezie totala. Cred ca multe au si noroc, inconstiente fiind, se lasa pe mana doctorilor si scapa usor... De ce nu te uit pe site-urile date de Inaioana, poate te sperii acum dupa ce ai trecut hopul. Ai vazut cate operatii sunt facute ca sa dreaga ce au stricat alti doctori? Ai vazut "sanii mutanti" pe care ii amintea Oanabbb? Se intampla si in State nu la noi in tara.
Uita-te aici: http://www.garthfisher.com/beforeafter/Breast/index.htm pe la jumatatea paginii, cum arata operatii ratate.
Scuze fetele ca m-am bagat in discutia voastra dar nu am putut sa stau deoparte.
Si Carrye, cam asa e; mai vorbim dupa ce nasti. Sunt femei care pun 20-30 de kg, aleg sa alapteze ca sa aiba un copil sanatos cu o imunitate puternica, poate la 24 crezi ca nu e de tine si ca vei ramane vesnic tanara si ferice. Asa sa-ti ajute Dumenzeu, daca tu vrei.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Inaioana, cata dreptate ai. Nu e nimic exagerat in a fi constient de toate riscurile inainte de a face o operatie de tipul asta. Eu multumesc pentru informatii, exact genul asta de sfaturi cautam. Sunt de altfel sfaturi foarte "practice" dar trebuie si un pic de ....intelepciune ca sa le ....intelegi.

---------------
Just me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Nu inteleg de unde ati ajuns voi la concluzia ca m-as fi lasat pe mana unui doctor asa la voia intamplarii, mai ales cu parintii mei pe cap care sunt in domeniu.
Eu nu am spus niciodata ca doctorul meu mi-ar fi spus ca forma rotunda este cea "corecta medical" ci ca pe aceea mi-a recomandat-o. Eu am sanul deja mai jos, forma anatomica m-ar fi dezavantajat total. Faptul ca am avut tesut, mi-a recomandat sa pun sub glanda si nu sub muschi. Acum nu stiu daca Inaioana era in masura sa imi critice alegerea facuta si mai ales sa judece un medic.
Pur si simplu, m-am simtit atacata personal, cu niste replici care nu isi aveau rostul.
Cat despre problema ingrasatului, lasati-ma pe mine sa ma ocup de ea. Nu inteleg, discutam aici despre cate kg o sa iau eu cand o sa am un copil? Am incredere in gena mea, mama are 46 kg la 43 ani asa ca...:P
Chiar nu vroiam sa intervin pe subiectul asta, pentru ca am mai discutat cu alta ocazie, nu cu mult timp in urma. Incercam sa ii spun Oaneibbb niste lucruri practice, nu sa o sperii. Ca desi par asa imatura, am vazut si eu cate ceva la viata mea. Dar de ce sa o speriem?
Sunt atatea operatii riscante pe lumea asta, ne riscam viata in atatea feluri, dar asta nu ne face sa nu mai iesim din casa, nu?
E bine ca cineva are timp sa caute si sa posteze atat de multe informatii, dar credeam ca putem scrie din experienta avuta, ca altfel am incredere ca ar fi gasit si Oanabbb toate aceste informatii pe diverse site-uri de specialitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Implantul de sini este o operatie serioasa, cu riscuri si dezavantaje....Avantajele nu le scriu pentru sint destul de "la vedere". Personal, nu mi-as pune (si am sinii mici, si nu chiar "perky" dupa ce am alaptat 2 copii perioada indelungata). Decizia de a nu-mi pune sini de silicon e personala si probabil ca nu s-ar potrivi la nimeni din acest thread. Am cumnatica cu implant (si e gravida, la al doilea copil) asa ca am avut parte si de experienta ei super in amanuntime.

Inaioana are dreptate, TREBUIE sa te informezi, trebuie sa pui intrebari, trebuie sa te documentezi. Nu iti scoti o masea sau iti schimbi culoarea de par. Operatia implica potentiale riscuri pe termen scurt si pe termen lung. Ea a furnizat linkuri care discuta pro si contra...nu trebuie sa bagi capul in nisip cind este vorba de sanatatea proprie, alternativa poate fii uneori si fatala.

Si pentru ca inca nu mi-am baut cafeaua si am chef sa fiu rautacioasa, ti-as recomanda un dermatolog bun si un chirurg specializat in rinoplastie... (stiu, sub centura, scuze).

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

BAD NEWS!!!!!!!!!!!

am reusit azi printr.o buna prietena care si.a facut sanii la bacau sa vb cu dr personal.eu speram sa obtin o urgentare a operatiei!
si .........SURPRISE!!!!!nu ma opereaza.m.a intrebat de copii...i.am spus de minunatia mea de plod care azi implineste 6 luni...sufletelul mic si scump...si.mi zice ,,clar!cat ai alaptat?,, 4 luni zic.
ma rog pe scurt pt ca sa fie super safe tre sa treaca 8 luni de cand am intrerupt alaptarea.cica el nu face operatii care implica riscuri de astea...ma rog ne stie,v.am spus ca toate sunt siliconate...nu toate la el,dar mi.a spus ca dak alt dr imi pune ca sa.mi ia banii ,io sa nu ma duc...sa astept!

acu vb intre noi fie la tm mi.au spus minim o luna de cand am oprit alaptarea...maxim 3.adica maxim.....ideal!!au vrut sa zica.

dar eu am sa.l ascult pe stan ca mi.a explicat f frumos...si desi sunt ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff
trista ca voi mai astepta un an...ca 8 luni ar insemna in mijlocul verii si n.am sa.mi pun atunci sa nu pot sta la plaja...asta e.

asa ca fetele va pup ....si va rog sa nu va mai certati!eu imi cer scuze dak am jignit pe cineva...am facut.o fara intentie...sunt de felul meu o persoana extrem de pasnica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

aaa...si i.am mai spus doctorului ca a si inceput sa rada ...ca mai bine vb saptamana viitoare ca acu peste 3 zile e ziua mea,fac 26, si n.a ca a reusit sa .mi strice bucuria!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Oanabb, nu dispera, mai ai o sansa.
Am fost aproximativ in situatia ta si te sfatuiesc sa faci in felul urmator: te duci si iti faci o ecografie de san (oricum trebuie sa o faci inainte de operatie). Daca la ecografie ti se spune ca glanda este retrasa complet, ca ductele au dimensiuni normale (sunt fine) si, in fine, nu exista nici un fel de problema, totul e ca si cand nu ai fi alaptat, atunci poti sa te duci cu ecografia in mana la dr. si sa ceri sa te masoare pentru ca iti poate face operatia.
Nu e vorba de cat timp a trecut de la intarcare ci de cum si-a revenit sanul. La unele femei isi revine rapid (la mine in mai putin de o luna) la altele nici in 5 ani. Daca tu simti ca sanii tai sunt ca inainte, nu ai scurgeri de lapte si nimic suspect, eu zic sa mergi pe varianta asta.
Stan este foarte tipicar si de aceea, ca sa fie sigur ca totul e in regula, ti-a spus sa astepti 8 luni (intre 6-9 luni in general). Dar nu este obligatoriu.

Mai multe detalii pe PM daca vrei.

Mult succes!

Guguluff, Anka, Ocebine
Sunt convinsa ca sunt multe fete care au nevoie de acest gen de informatii, de aceea imi bat capul pe aici.Desi multe prefera sa nu scrie la subiect din motive de discretie si doar citesc, cu altele vorbesc pe PM...ma bucur sa fiu de folos daca pot.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:


Fetelor sunteti culmea!!!

Inaioana , tu spui ca nu vrei sa-i faci reclama gratuita doctorului Stan si ca nu te intereseaza, dar te iei de doctorul la care a fost Carrye , ca dezinformeaza si ce doctor e ala care face una ca asta?

Eu v-as propune sa va domoliti nitel si sa nu va mai luati de unul si de altul , ca din cate observ nu sunteti primari in plastica si nici macar rezidenti la reparatorie.
O fi stiind Bratu(care e o somitate) , Stan si altii putin mai multe decat noi de pe forum .
Oricine poate citi de pe net , din carti , dar din fericire exista mai multe dedesubturi.

Habar n-am cum e doctorul Stan ca om , probabil e bun din moment ce se opereaza multa lume la el , stiu doar de doctorul Bratu si zau ca e ilar sa vad cum se ridica un piedestal si sa arunca pe la spare cu noroi in celalalt.


http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

INAIOANA multumesc.tinem legatura.eu nu mi.am anulat inca programarea de pe 2 feb.poate o sa ma duc totusi sa ne vedem la ochisori!!!!poate se razgandeste.sanii mei sunt exact ca inainte...

XIO eu am afirmat aici ca am tot respectul pt bratu.sincer!sustin in continuare ca asa sani frumosi cum au fetele care si.au pus la el ,EU...subliniez EU ,PERSONAL,n.am vazut.
dar alegerea mea a fost facuta cu gandul la operatia fara sangerare si tuburi si pe acelasi loc gandindu.ma la distanta ce ma desparte de tm,durata relativ mare de spitalizare...etc!


Mergi la inceput