silicoane!!!!

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by oanabbb

fetelor....asa,asa...ne duelam da totul in spirit constructiv!

acu serios....nasa baietelului meu si.a pus sili la timisoara.
si sunt bestiale!prietena ei la fel...si tot bestiale sunt!sora ei la fel!au o forma de nu se compara cu ce face stan niciodata!
si eu si ea am facut luuuuuuungi studii de piata pana ce ne.am dumirit exact care.i treaba.in acelasi timp avem in jur fo 15 exemple de sani ,,facuti,,la bacau.pe care i.am pipait si examinat indelung in comparatie cu ceilalti facuti la timisoara.

rezultat!INDISCUTABIL forma la timisoara este beton!
INDISCUTABIL discomfortul la bacau este mai mic!
la bacau au o anestezie de nici nu stii ca ai fost adormit...durerea e mai mica,clar...nu ai tuburi de dren.....etc.
forma in schimb.....sincer...va spune una care mai mult de 90 la suta isi va pune sili la bacau pt ca e o lasa!
dak sunteti interesate va voi tine la curent...pe 2 februarie am programare la masuratori si atunci imi va spune exact data operatiei...probabil cam in 2 sapt de atunci.

nu sunt impacata cu hotararea asta...sunt ABSOLUT CONVINSA ca as fi avut niste sani muuuuuuuult,chiar incomparabil mai frumosi dak as fi mers la tm,dar pe langa toate motivele ce le.am enumerat mai sus ar mai fi si cei 800 km ce ma despart de tm,cele 3 zile de spitalizare.......

oricum mi se pare ca iau cea mai proasta decizie dar nu ma pot hotari altfel.nu sunt deloc impacata.ma gandesc cu goaza ca vor iesi niste sani mutanti!!!!!!!!!daca va derutez nu ma luati in seama.



Oana, nu ne derutezi, eu personal ma simt chiar jignita. Cred ca folosesti cuvinte mult prea grele gen "sani mutanti", "cea mai proasta decizie" etc..privind operatia la Stan.
Pana la urma e o chestie de gust si eu nu mi-as permite sa fac asemenea afirmatii in privinta alegerilor si sanilor cuiva...

Acuma, in ceea ce priveste forma, intelege ca e o chestie de gust. Eu mi-am dorit un rezultat cat mai natural (forma anatomica) si ca forma si ca marime. Sunt EXTREM de multumita de sanii mei mai ales ca s-au "asezat" deja aproape de tot si pot vedea cum vor arata pe termen lung. Si nu as fi vrut nici mai mari decat 32D/DD cat port acum. Alte femei doresc acel look mai evident, sani rotunzi ca grapefruit-ul..este gustul lor. Eu nu mi-as fi pus asa (desi pune si Stan rotunde, e alegerea ta) sub nici o forma. Dar nici nu pot sa afirm, mai ales in public dupa ce deschid un subiect in care cer sfaturi ca femeile operate de nu stiu cine au "sani mutanti".

Din punct de vedere medical (tehnica, posibile complicatii postoperatorii si pe termen lung - bottoming out, sinmastie, rippling etc) Stan mi se pare cea mai buna alegere.

Spre exemplu toate vedetele care si-au pus (desi puteau merge oriunde in lume) la el s-au operat o sigura data si sunt super multumite. Raduleasca si-a pus la el acum 9 ani, intre timp a nascut, a alaptat, totul e in regula.
Laura Andresan si cu Querida si-au pus la Marek Valcu; prima e la a doua op in 2 ani si cea de-a doua la a treia din cauza complicatiilor de dupa si a rezultatelor proaste.

Daca nu esti hotarata 1000% si nu esti pus la punct cu toate complicatiile posibile, nu merge la Stan pentru ca nici masuratorile nu ti le face, discuta cu tine 10 minute, iti raspunde la intrebari si te trimite acasa sa te mai gandesti.

Martie, iti pune implantul sub muschi. Si eu mai vreau copiii si sa ii alaptez, asta e cea mai buna solutie. Sub glanda se pune foarte rar (nici nu stiu daca Stan pune) numai in cazul sanilor foarte ptozati si daca exista tesut suficient care sa acopere implantul astfel incat sa nu se vada. Pentru ca implantul este in acest caz exact sub piele. Oricum, aceasta pozitie poate afecta glanda.

In privinta reactiei la implant ea poate exista, este EXTREM de rara si prezenta in urma unei cauze gen infectie. Se scot implanturile, se rezolva infectia si se pun la loc dupa 2-3 luni..sau asa ceva. Dar e , repet, extrem de rar.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

INAIOANA nu am afirmat despre sanii nimanui asa ceva spuneam doar daca ai sa recitesti....ca mi.e frica sa nu iasa sanii MEI astfel!!!!
n.am spus ca am vazut asa ceva...erau doar niste temeri ale mele,inainte de operatia pe care oricum o voi face la el,si cred ca f corect am evidentiat toate partile bune ale operatiei facute de el.

si eu vreau tot proteze anatomice...si ma duc la operatie cu speranta ca voi avea totusi niste sani frumosi dupa ,aia era o temere pe care mi.am exprimat.o pt ca eu CUNOSC ...vazut ...pipait..consolat..si fete cu op nereusite din punct de vedere al formei finale.

este posibil ca ponderea sa fie de 1 la 100 sau la 1000 de cazuri,n.am eu de unde sa stiu exact,sunt sigura ca majoritatea pacientelor sunt multumite,si sunt sigura ca tie ti.au iesit niste sani f frumosi odata ce il lauzi pe dr aici,si f bine faci de altfel...caci la urma chiar te rugam sa.mi ridici moralul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Inaioana, constat ca esti foarte bine documentata. Sunt tare curioasa, insa cum vor arata sanii tai in timp cu forma aia anatomica a ta. Ai uitat cumva de forta gravitationala?
Doctorul care m-a operat pe mine si pe sora mea de altfel, este un geniu. Si eu m-am dus la el cu ideea ca eu nu vreau niste sani rotunzi, sa se vada ca sunt falsi. Ca eu vreau forma anatomica. Ca arata mai bine. Da, aratau mai bine in sutienul ala, acolo. I-am ascultat sfatul amandoua si am pus forma rotunda profil inalt. Desi erau destul de umflati la inceput acum au luat acea forma anatomica si sunt perfecti. Da, mi-a pus implantul sub glanda, desi operatia este mai grea (minunatul doctor Stan nu face asa ceva? Are prea multa notorietate omul ala...)
De unde stii tu de cate ori au fost "vedetele" noastre la modificarea sanilor? Pot sa iti spun sigur ca Andreea Raicu a trebuit sa reintervina tocmai din cauza formei anatomice, alese prost, din prima.
Martie, te inteleg perfect sa ai atat de multe intrebari. Daca vrei, iti raspund la fiecare intrebare in parte. Si eu am studiat si intrebat foarte mult, mai ales cu parintii mei care mai si lucreaza in domeniu si mama era panicata toata sa ne gaseasca mie si sorei mele cel mai bun doctor chirurg. Pana la urma a fost decizia noastra, si a fost cea mai buna. Am fost si noi la un doctor cu notorietate mare, nu spun care ca nu merita, si am plecat dezamagite. Avea unghiile murdare...:(
Apoi ne-am dus la minunatul doctor la recomandarea unei fete care il pusese pe un piedestal. Vroiam sa vedem ce are asa special doctorul asta in afara de faptul ca nu te jupoaie de bani. Am plecat de la el din cabinet cu programarea facuta peste 3 zile si razand.
Este cel mai bun doctor si credeti-ma am cunoscut multi doctori la viata mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Carrye, as prefera sa fii mai atenta la limbaj. Exprimarea asta : "Sunt tare curioasa, insa cum vor arata sanii tai in timp cu forma aia anatomica a ta. Ai uitat cumva de forta gravitationala?" mi se pare cel putin deplasata.
Lasand la o parte faptul ca forta gravitationala nu are nici un fel de legatura cu forma unei proteze, cred ca stiu mai multe despre cum reactioneaza sanii mei personali la tot felul de schimbari dat fiind ca am avut si 45kg dar si 72kg, doua sarcini,am alaptat doi copii timp de 3 ani si o sa mai alaptez, imi cunosc si mostenirea genetica si sunt si mai in varsta decat tine.

Montarea unei proteze sub glanda nu este mai grea decat cea sub muschi (partial sau total) ci exact invers: cea mai facila. Din nefericire afecteaza glanda intr-o proportie greu de estimat. Adica face foarte improbabila alaptarea, lucru pe care eu nu l-as fi putut accepta nici daca mi s-ar fi recomandat din alt motiv aceasta abordare chirurgicala. Astea nu sunt lucruri pe care sa mi le fi spus Stan. Eu cand l-am ales pe el eram deja cu temele facute foarte serios, nu avea Stan ce noutate sa-mi spuna/explice pentru ca nu ma interesa unde fac operatia si cat ma costa ci cine o poate face cel mai bine.
Totusi, nu cred ca suntem aici sa facem reclama unor doctori (eu nu ma simt responsabila sa ii fac reclama lui Stan, dat fiind ca nu m-a operat gratis) ci sa vorbim despre experientele noastre. Cine este sau nu geniu, ramane de vazut...eu sunt foarte sceptica de fel si nu as arunca cu "geniu" in sus sau in jos.

A, si apropo de gravitatie: cu cat implantul este mai aproape de piele (deci sustinut doar de ea), riscul de bottoming-out este mai mare.

In alegerea formei implantului conteaza atat gustul estetic al persoanei care isi face augmentarea cat si alte variabile fizice ale fiecareia. Mi se pare aberant ca cineva sa sustina ca o anumita forma este cea "corecta" din punct de vedere medical sau cea "frumoasa".

Sfatul meu pentru oricine cocheteaza cu ideea unei asemenea interventii este sa se informeze pe larg inainte (cel putin o luna-doua). Nu pe site-uri romanesti pentru ca nu exista ci pe:

http://www.implantforum.com/
http://www.implantinfo.com/
http://www.breastimplants411.com/
http://www.cohesiveimplants.com/index.html

si altele asemenea.

Sa vada inainte mii de poze inainte/dupa, poze de complicatii si descrierea tutror posibililor complicatii si rateuri, de operatii nereusite, tipuri de implanturi, sa citeasca forumurile de specialitate...si tot asa. Partea cu alegerea doctorului va fi facuta apoi in cunostinta de cauza. Cand mergi excelent informata la un dr iti dai seama cand abereaza si cand nu si care ii sunt limitele. Si asta e modul cel mai corect de a-l alege pe cel mai potrivit tie.



Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Mai fetelor,tare mai sunteti comice.

Pai nu se poate duce tot poporul la un singur medic pentru a-si pune silicoane! Voi va dati seama?

Normal ca fiecare zice ca al ei e mai cu mot.E logic si uman.
Normal ca fiecare medic poate fi bun,dar la moduri diferite ca doar nu-s trasi la indigo.Normal ca fiecare medic poate gresi,ca doar e omeneste.(a nu se confunda cu prostia,e vorba de tehnologie vs natura,la asta ma refer)

Numele trage greu la cantar,in orice domeniu ai lucra.Si cand ai un nume,vei avea cati sustinatori,atatia acuzatori.

Eu spun ca,pentru operatii estetice,un medic trebuie sa stapaneasca ultima tehnologie in domeniu,sa aiba multa practica si neaparat simt artistic.Ca pana la urma,e si operatia estetica o arta.

ladyJ

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by ladyJ
.

Eu spun ca,pentru operatii estetice,un medic trebuie sa stapaneasca ultima tehnologie in domeniu,sa aiba multa practica si neaparat simt artistic.Ca pana la urma,e si operatia estetica o arta.




Si eu zic la fel. De aceea initial , cand mi-am pus problema acestei operatii m-am gandit din start sa ma duc in US sa o fac. Ca pana la urma unde-i patria silicoanelor daca nu acolo?! Am zis ca nu o sa merg in Ro sa faca astia experimente pe mine, aveam senzatia ca in Ro foarte putine femei isi pun implanturi. Am fost socata sa aflu de fapt cat de multe au. Si barbate-miu a fost socat ca am ales sa ma operez aici (avea aceeasi parere) dar a zis ca merge pe mana mea, ca ma stie tipicara si maniaca cu astea, deci prost n-are cum sa iasa.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

"SE POATE ALAPTA SI DUPA INTERVENTIE? Da, proteza este introdusa sub glanda mamara, tocmai pentru a nu interfera cu dezvoltarea sa in timpul sarcinii."
Chiar am sa imi sun si eu medicul maine, ca poate sunt mai "uituca", si nu mai tin minte recomandarile si sfaturile primite inainte de operatie.
Eu din fericire, n-am oscilat niciodata mai mult de 42-46 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

quote:
Originally posted by Carrye



Eu din fericire, n-am oscilat niciodata mai mult de 42-46 kg.





Mi-e greu sa pricep cum poti fi gravida in 9 luni la 42-46kg...ma rog, unii mai fericiti ca altii.



Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Poate incerci sa te informezi si din surse, hai sa zicem "neutre" nu de pe site-ul dr tau (banuiesc..ca ai omis sa dai sursa).

Oriunde pe internet cauti si orice dr serios intrebi, vei afla ca : (exemplu la intamplare, primele aparute la cautarea cu google):

The result of implants over the muscle provides a round augmented look in many patients, but many women prefer the round and somewhat less natural look. In the "over" approach the implants are inside the breast. Advantages are ease of the surgery, which can be accomplished by almost any surgeon, avoidance of mastopexy in mild ptosis (although it usually makes the ptosis worse later), less post-op discomfort, since only skin and fat are cut. This approach allows insertion of oversize implants, which is again what some women want. Disadvantages are marked interference with mammograms (about 40% obstruction - see reference below), clear visibility and feel of implant edges, visible and palpable rippling of the skin over the implants, especially with any textured implants, higher rate of capsule contracture, high rate of later implant downward migration or "bottoming-out", and difficulty correcting later posts problems when they occur.

Sursa: http://www.advanced-art.com/Breast-Aug-Over-Under.htm

Si:

"If you had yours done above the muscle , my own surgeon told me your chances of being able to successfully nurse are about 50/50. Under the muscle your chances of nursing are the same as they are without implants at all because they don't disturb the glands."

Sursa: http://www.medhelp.org/forums/Maternal/messages/35412.html

Exista site-uri care explica si mai pe larg, cine este interesat o sa studieze.
Eu mi-as pune probleme serioase cu un dr. care dezinformeaza atat de mult. Cum spuneam si inainte...ar trebui ca o femeie care merge la o astfel de consultatie sa fie toba de carte in materie ca sa isi poata da seama daca doctorul abereaza sau nu. E totusi o problema de sanatate cat se poate de serioasa.

Cat despre sarcasmul cu "Eu din fericire, n-am oscilat niciodata mai mult de 42-46 kg." ce pot sa spun...nici eu , cu exceptia primei sarcini care a fost foarte dificila. Dar, din fericire, nu mi-a daunat la educatie si nici la bun simt.

Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanabbb spune:

hai mai fetelor sa nu fim rele.e clar ..CARRIE nu a fost niciodata insarcinata...

eu acum ma chinui cu ultimele 3 kg din cele 20 pe care le.am pus,corpul meu a reactionat bine...nu am facut vergeturi...nici sanii mei desi am alaptat,din pacate am avut lapte doar 4 luni,nu s.au schimbat.au revenit la forma initiala...sunt frumosi dar mici.

maine sun pt a.mi reconfirma programarea la consultatie.imi pare rau ca dureaza atat de mult.operatia dupa toate probabilitatile va avea loc la sf lui feb.


Mergi la inceput