Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (135)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ziggy spune:

Dia, si Calin doarme un singur somn pe ai, uneori poate doar o jumatate de ora. Se intampla foarte rar sa fie doua reprize de somn, insa atunci clar este dereglat programul, adica va sta seara pana spre miezul noptii treaz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

salutare minunateeeleeee!

scuzati disparitia in ceata, am fost prinsa in bagaje pana pe ultima suta, n am nici o scuzq ca am disparut asa, fara un pupic, o urare...nimica...da' stiu ca voi ca niste minunate ce sunteti o sa ma iertati, de fapt sigur ati facut o deja . mi-e un dor de voi de mor, am ajuns sa va visez , da' numai timp de net nu mi am facut, nu ca as fi avut cand...va pupez pe toate apasat si ne auzim peste vreo saptamana cand ajunghem la bucuresti.
si la multi aaaaaani, minunatelor!



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

inca una si ma duc . am auzit ca va pititi de mine beeeei, lasati copii sa doarma cand si cum vor ei. nu e nevoie sa le refuzi ceva de zeci/sute de ori, pana se invata cu respingerea...la d am facut vreo 2 saptamani un ritual. adica dupa baita, pe la 8jumate, stingem luminile, televizorul, calculatorul (monitorul doar ), tot ce mai inseamna distractie, si ne jucamn in liniste pana vine somnul. atat timp cat noi ne tot invarteam prin casa el nu adormea sub nii o forma,. ceea ce mi se pare de inteles. asa ca am facut astfel incat sa fie f lar ca acum e de nani,. si pt el, si pt noi. cu acest ritual el singur si-a stabilit ora de somn, pe la un 10. acum (dupa vreo luna) oricum ar fi, oricata agitatie ar fi in casa, la 10 incepe sa o ceara pe tzi. sau daca a mancat prea mult, doar o mangaie si ma cheama la patutz. daca cumva intr o seara e prea obosit si nu vrea sa adoar5ma din cauza de activitati in casa, stingem tot si in 10 min sforaie.

si ca sa vedeti ca nu mi am iesit din mana am si eu o intreebare: e am pierdut eu, sau, mai8 important, ce a pioerdut el, nedormind singur in patul lui, in camera lui, cu usa inchisa? de ce e el privat dormind cu noi in pat, imbratisandu-ne pe rand noaptea, sau intorcandu-se cu fundul la noi cand nu are chef?

beeei, ma dau astoia afara...revin cand oi pute



diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

Neata

Brrrr -12 grade in Iasi pana la -cate grade veti scoate bb-ii afara

Luciaro-eu o dau putin cu crema de fata pe buze,dar cat de curand vom lua un strugurel

Adinazot-ce mai face Alessia? multa sanatate

M_monique-vazut zmeul in zapada

Laura-sa treaca repede varsatul de vant

Dianocica-bine ai revenit


Kikineata
Iti doresc o ora de liniste,
o zi de pace,
o saptamana de soare,
un an de iubire,
un veac de sanatate
si un mileniu de bani.
LA MULTI ANI!



BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
Aniversare 1 An
luna 14
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Sarbatori fericite !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dia1609 spune:

quote:
Originally posted by bamboletta

Neata

Brrrr -12 grade in Iasi pana la -cate grade veti scoate bb-ii afara

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
Aniversare 1 An
luna 14
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Sarbatori fericite !!!



daca nu-mi crapa mie capul de frig, iesim afara ... adica n u conteaza cate grade, mai iau in considerare si vantul, umezeala, etc... dc e vant f tare, stam putin... in rest, nu a fost niciodata atat de frig ca sa nu iesim (atat de cald cat sa nu indraznim sa iesim afara a fost, dar frig inca nu :0)... azi sunt -5 grade in timisoara dar e soare si frumos... am stat aproape 2 ore afara... cand mi-e mie frig intam in casa... ca oanei sigur nu-i este frig ca e mai bine imbracata ca mine intotdeauna .. oricum, de 2 zile mi-am luat si eu caciula, deci e frigut
azi am dat=o pe buze du balsam de al meu, ca ei nu i-am luat inca... chyiar exista balsam de la mustela, stie cineva? pe fata o dau cu cold cream de la mustela si e super ok.. azi m-am dat si eu si tot catifelata sunt dupa frigalaul de afara
gata, v-am lasat, mergem la culcare... amandoua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Buzele nu i le-am hidratat inca, dar ma gandesc s-o fac, nu de alta dar daca mie mi-am cumparat strugurel, banuiesc ca si el are nevoie...

si daca tot suntem la capitolul somn: ai vostrii se invart in pat in timpul somnului? al meu ca titirezu cateodata. Azi noapte m-a terminat. Nu plange, maraie din cand in cand si se invarte, si se intoarce, ridica capul, se uita-n stanga, in dreapta, se mai invarte odata si pica-n somn...pt o ora...apoi iar incepe... e clar ca ceva il deranjeaza, dar ce?

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Bambo dimineata il scot sa-l duc la cresa si-s cam 4 sau 5º afara si-mi vine sa-mi dau palmi, dar asta e...la minus nu stiu ce-ash face...

Dbunny cu bb Daniel(23.11.2006)
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel
www.dropshots.com/dbunny_28" target="_blank">Filmulete cu Prichindelu
An angel wrote...If someone betrays you once, it's their fault;If someone betrays you twice, it's your fault.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

salutare, natiune!
avem muci pana in barbie, si ne tratam cu iesiri dese la saniush. rade pisi de nu mai poate, iar mami ii tot sterge nasul...

tema cu somnul: ca multe alte lucruri pe care le facem, tine de experienta noastra, a parintilor. eu am dormit intotdeauna cu cineva, ca astea au fost datele problemei. nu va pot spune ce ingrozitor a fost in rarele momente de prin vacante cand, plecata prin diverse parti, in loc sa dorm ma chinuiam toata noaptea si nu puneam geana pe geana din cauza ca imi era frica. mai neplacut a fost ca nu a trecut pe masura ce am crescut, ci lucrurile au cam ramas la fel. adica: ditamai omul de 20 si ceva de ani, imi era frica sa merg singura la baie si il luam pe alex dupa mine. acum, ca bat spre 30 si sunt din ce in ce mai desteapta ( :) ), am reusit sa ajung singura la baie. nu este o treaba pe care sa o fac insa cu lejeritate, ci cu o oaresicare strangere de inima.
acestea fiind datele problemei, consider ca alexandra este mai castigata dormind singura:
- nu este dependenta de mine, ceea ce e mai putin important acum, dar va fi pe viitor;
-are camera ei, ceea ce eu nu am avut, si mi-am dorit; daca va vrea cand va fi mai mare sa doarma si cu noi, va fi binevenita, dar nu va fi un obicei;
scoatem din discutie momentele de boala.

acum cu programul de somn: sunt cam 2 reprize; dupa ce ne intoarcem de afara, o pun in patut si adoarme instantaneu. seara o culcam pe la 9, cel tarziu, si doarme pana pe la 8 dimineata.


chris + alexandra

bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deeaA spune:

KIKINEATAsa fii sanatoasa iubita si sa ai parte numai de bucurii din partea piticei tale!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Kikineata
multa sanatate, fericire si bucurii.

tema cu somnul. se trezeste la 9-10 mananca pe la 11.30-12 cereale/fructe/iaurt. ne jucam pana la 13-13.30 dupa care doarme iar, dar numai sugand. doarme de la o ora pana la doua ore. mananca masa de pranz pe la 15.30-16.00 cu legume/carne/ou. iesim pe afara, ne mai jucam pana la 17.30-18.00 si apoi iar somn de o ora. masa de seara in functie de ce a mancat dimineata pe la 19.30-20.00, baita la 21.30 si somn de la 11.30 in sus. putem sa ajungem si la 12.30 si ea sa nu aiba chef de somn. iar noaptea are cel putin o trezire/a se citi 2,3,4...dar sunt si zile cand somnul de pranz il face pe la 15.30 si doarme 2 ore si il sare pe cel de dupa amiaza, si pica pe la 22.30. dar sunt foarte rare zilele alea.
Ziggy multa sanatate lui Calin.
ce frumusel e zmeul cu bujori in obrajori .
Adinazot si Cris a facut temperatura acum vreo 2 saptamani. i-am dat doar antitermice si cand sarea de 39.2 novocalmin. sa treaca repede si fara alte complicatii.

am iesit si noi azi afara. am stat jumatate de ora ca e grea si nu prea pot sa o duc in brate. iar pe jos merge decat putin.




Monica si www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina (20.12.2006)

Mergi la inceput