Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am fost intr-o perioada tare naspa, mai intai din cauza spatelui - s-ar putea sa am hernie de disc, apoi cu serviciul, iar acum Irina a intrat intr-o perioada in care o innebuneste pe Nati.
Nu stiu efectiv ce are cu ea, nu-i dam mai multa atentie lui Nati, e la fel ca pana acum, numai ca Irina de 3 zile o necajeste non-stop. Nati se tranteste pe jos cand trece Irina pe langa ea, numai ca sa n-o mai impinga. Poate nu pare mare lucru, insa a fost la un pas de nu stiu cate ori sa o dea cu capul de calorifer, dulap etc din cauza impinsului.

Azi deja am pedepsit-o, nu o mai las afara. A plecat doar Nati, sper sa priceapa ceva.

Si saptamana trecuta am fost cu Nati la endocrinologie, se pare ca are pubertate prematura. O tinem sub observatie 2 luni, si sa vedem cu evolueaza. Dr mi-a zis sa nu ma uit pe net, pt ca m-as speria inutil, si nu as fi in stare sa filtrez informatiile. Asa ca nu m-am uitat, sunt optimista si sper sa se rezolve fara tratament.

Iar cu pampersul la Irina.. o tin fara chilotel, dar deocamdata a facut doar pe ea, n-am nici o victorie...:((

Am si eu o intrebare: voi cam cate mese le dati pe zi picilor? Iar seara, in afara de laptic / cereale, le mai dati ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Salutare tuturor!

La multi anisori celor doi Stefani si Irinei! scuze pentru intarziere, intru rar pe aici... Le doresc sa creasca mari si frumosi, sa fie sanatosi si foarte norocosi!

Zuzu Bravo Sofilinei pentru vorbit frumos si tie rabdare si putere! Ca trece Foarte frumoasa bicicleta lui Bubu! Nu are rotite ajutatoare? Mi se pare cam micut pentru doua roti... sau sunt eu prea protectiva?

Andira Incearca sa-i acorzi mai multa atentie Irinei, chiar in detrimentul micutei, pentru o vreme. E clar ca are nevoie. Gandeste-te ca a acumulat o gramada de frustrari de cand are o surioara mai mica, si e si ea insasi foarte mica si-i e greu sa se descurce cu ele. E clar geloasa pe Nati. Incearca sa gasesti motiv s-o certi si pe Nati fiindca i-a facut ceva Irinei, desigur de fata cu Irina. Cred ca asa vei avea mai mult succes decat cu pedepse. Eu as lua-o in brate dupa ce ar imbranci-o pe Nati si asa, tinand-o in brate, i-as spune ca inteleg ca Nati o supara de multe ori, dar ca nu e OK sa o agreseze, asa cum si ea ma supara pe mine cateodata fara sa fie agresata. Doar o sugestie, sper sa nu te superi ca imi bag nasul. -ici fetitelor!
In privinta cinei, Ioana nu mai mananca de mult lapte cu cereale seara, acum papa mancare obisnuita, gen branza, sunca, iaurtele, lapte sau ceva mai pregatit - cand am timp - gen macaroane cu branza, gris cu lapte, cartofi copti cu unt si branza, etc.
Multa sanatate, sa nu te mai supere spatele si sa fie OK micuta!

Ana Multumim pentru aprecieri Acum cateva zile am vorbit cu Aramburu in direct (m-a sunat cand eram la serviciu ) fiindca Mariuca a castigat dreptul de a sadi un pomisor in campania Itsy Bitsy E fan adevarat.
Dar ca sa nu iti faci o imagine prea buna cu poeziile, cititul si alte d-astea, stai linistita, face o gramada de tampenii si ma exaspereaza cu lipsa de interes pentru note si lucrari scrise. La oral este foarte activa, stie tot si se inghesuie sa raspunda (anii trecuti nici asta nu o interesa ) fiindca obtine aprecieri imediat si ii place, dar in rest, pur si simplu nu o intereseaza si ma dispera. In fine, astept sa mai creasca, oricum n-am sanse sa schimb ceva pana nu vede ea singura un beneficiu, e foarte independenta si , sincer, intr-un fel, o si inteleg, programa scolara lasa mult de dorit si nu prea are darul sa-i trezeasca interesul unui copil.

Ioana nu pot spune ca a facut mari progrese in privinta olitei. In continuare face kk majoritar in pampers, desi s-a mai intamplat si sa se duca pe mini-wc-ul ai si sa faca acolo foarte mandra Pipi nu mai face de mult decat la wc. Noaptea si in parc nu are probleme, desi bea apa destul de multa. Vad ca-i experta la "tinut" ...
In rest, o incantare, ca doar e a mea, nu? Mai nou e si hairstilistul meu, imi spune cum imi sta mai bine, ma aranjeaza ea. Ieri s-a uitat bine la mine, mi-a netezit parul si dupa aceea mi-a zis ca asa am fost pieptanata si la botezul Mariucai Vazuse ea poze in album acum ceva vreme.
Ma bucur ca a inceput sa-i tolereze prin preajma si pe copilasii de varsta ei. Nu se joaca inca cu ei, dar macar nu-i mai pune pe fuga. Pana acum nu-i placea decat pe cei mari.

tuturor! Am scris ditai epistola...



Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Rrox - multumesc pt idei, sunt constienta ca e geloasa si i se pare ca Nati e mai bagata in seama, dar chiar nu e asa
De altfel, ce nu inteleg este ce a apucat-o de cateva zile, pt ca desi reactiile mai violente fata de Nati le are de mult, acum chiar exagereaza. Am incercat cu frumosul, soacra-mea, socru-meu si tati au infinita rabdare pe partea asta (toti trei cel putin la inceput o iubeau mai mult pe Irina si se vedea), si s-a invatat ca atunci cand ii ia jucariile din brate lui Nati, sa fie doar dojenita, si sa i se distraga atentia lui Nati, ca sa nu mai planga si sa se joace cu altceva, ea ramanand cu jucaria luata.
De-asta spun ca efectiv nu stiu ce sa-i mai fac, iau foc cand o vad ca din 10 in 10 minute se ia de Nati. Si nu de alta, dar Nati sta cuminte in cate un colt, se joaca cu ce gaseste, nici nu stii ca e in casa. E in stare sa stea cu orele cuminte la ea in camera, cu cate o minge, carte, orice in brate, mai vine sa vada ce fac, si plange doar cand ii face Irina ceva.

Si incerc sa o cert si pe Nati, si sa-i arat Irinei ca o cert si pe ea, numai ca raportul ocaziilor pe care mi le da Nati sa o cert sunt probabil de 1 ea, 20 Irina.

Probabil trebuie sa am mai multa rabdare.
Si in nici un caz nu ma supar,Rrox, cum sa ma supar, ca doar de-asta am scris aici, poate aveti niste sfaturi / idei, ca e evident ca nu reusesc sa o scot la capat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Dragele mele, sa aveti o primavara plina de zambete si flori!!


quote:
Originally posted by andira

Azi deja am pedepsit-o, nu o mai las afara. A plecat doar Nati, sper sa priceapa ceva.




andira, e posibil sa priceapa ceva: din cauza lu' Nati ea nu merge afara si asta doar sa adanceasca problema nu s-o rezolve. Cred ca nu-s bune pedepsele, eu as incerca cumva, s-o apropi de Nati, sa le fac sa se joace impreuna, sa se caute una pe alta. Poate daca n-ai mai certa-o , nu stiu, o solutie tre sa gasesti, succes. Nu te superi, da? :)



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani Alicia!!
caramella

La multi ani Bernhard!!
alessia


La multi ani Sonia!!
ariadnabr


scuze de intarziere

mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Deschide fereastra sufletului si lasa-te purtata de magia primaverii... E timpul sa infloresti si tu, sa te bucuri de caldura soarelui si de mirosul ghioceilor... E timpul sa traiesti!
La multi ani dragele mele.


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

La multi ani Irina Maria, Alicia, Sylvia Eloise, Sonia Mara, Bernhard.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani Alexia!!
CatXo



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

La multi anisori Alicia , Sonia , Benny , Alice si Alexia ! Sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si fericiti si ... sa auzim de voi mai des!
Scuze pentru intarzierea si comasarea urarilor

Andira Ce-ti face spatele? Ce mai fac micutele? Le-ai mai impacat? Cand am citit ce a scris Andruzza mi-a dat prin cap alta idee: daca le inveti jocuri care nu se pot juca decat cu minim doi jucatori? Si le sugerezi sa se joace impreuna? Poate tine. Ma gandesc, un tovaras de joaca ar trebui sa fie foarte atragator pentru ambele Si pot primi recompense pentru colaborare pasnica.
Si Ioana o mai bate pe Mariuca (din fericire Mariuca nu o bate pe Ioana, cel mult o mai accidenteaza), dar e oricand fericita sa se joace cu ea si dispusa la compromisuri in scopul asta. -ici fetelor si mamicii cu nervii intinsi (si eu ii am intinsi de multe ori, te inteleg perfect ).

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Buna seara,

In primul rind, La Multi Ani tuturor copilasilor care au implinit deja 3 ani si in special lui Mihai Alexandru, Stefan Costin, Alicia, Sonia, Benny, Alexia.

Despre noi ce sa va zic? Nici nu mai stiu cind am dat ultima oara raportul. Ne-am mutat, acuma stam la casa, avem o gradinita si fiecare copil are camera lui. Gradina e complet securizata, in spatele casei si inconjurata doar de alte gradini, asa ca pot sa-i las linistita. Deocamdata nu e prea cald, la vara insa cred c-o sa-i uit acolo .

Julia...Julia creste, e vorbareata, cocheta, pisicoasa si, iremediabil, fata lui tata.

Pampers mai are doar la culcare si asta de muuult timp. Nici nu-mi vine sa cred ca a mers asa de usor, pe Alex l-am lasat in pace pina la 3 ani (dupa vreo 2 tentative nereusite. Insa atunci cind s-a hotarit, in 3 saptamini a fost gata). M-am stresat teribil cu el, aveam impresia ca o sa-l insor in pampersi!

Alimentatie: dimineata e foarte atasata de biberonul cu lapte cu cacao pe care-l bea, of course, in bratele lui taica'su. La prinz si seara maninca normal, adica ce mincam si noi si mai are 2 gustari pe la 10 si la 4, pe care le ia la asistenta maternala.

Noi nu avem probleme cu gelozia. Se ciorovaiesc in mod regulat, in special pe jucarii. Li se intimpla sa se joace frumos impreuna, insa in general, unul ia o jucarie si celalalt urla pt ca era a lui. Andira, eu n-am ce sfaturi sa-ti dau, sint convinsa ca faci tot ceea ce trebuie. Dar am avut asa, o stringere de inima cind mi-o imaginam pe micuta Nati aruncindu-se pe jos de frica Irinei . Sper ca perioada asta sa treaca repede.

O faza simpatica: Alex o striga intotdeauna pe Julia "ma soeur" (sora mea). Nu stim de ce i se adreseaza doar in acest mod. Intr-o zi am intrebat-o pe Julia cum o cheama si mi-a raspuns "Julia et puis ma soeur" (Julia si pe urma sora mea)!!!

Le vorbesc in continuare numai in romaneste, ma inteleg perfect doar ca, spre marele meu necaz, imi raspund in franceza.Acuma, de foarte curind, am impresia ca stradaniile mele incep sa dea roade. Nu-mi raspund in romaneste, insa vad ca ma imita, ca si cum ar incerca sa vada cum suna.

Va pup vi sa doresc o noapte linistita.

Mergi la inceput