Prichindei martie - aprilie 2005 (125)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

rrox, Radu papa musli din cereale integrale , cu fructe.A ajuns tati(ca sio el este consumator de asha ceva) la concluzia ca cele mai bune sunt cele de la Rommac si cele "Marca nr 1" de la Carrefour!
El le papa in lapte caldutz , cu miere....
Avantajul nostru e ca Radu adora laptele...
Mai maninca si niste fulgi din tarate de grau, in iaurt! Desi nu au gust f bun ...deoarece sunt cracanti ii plac foarte tare!

Noi dupa ceva lupta cu constipatia am renuntat pentru o anumita perioada (vreo luna) la banane si orez.
Orezul oricum nu e favoritul lui Radu...

Si sti ce mai papa Radu cu placere si am observt ca ajuta. Fructe uscate: ananas , cocos si stafide,papaia, mai rar smochine, ca nu prea ii plac! Anansul este in top!


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaevelin spune:

'neatza!

in primul rand,ariadna felicitari! sa ai parte de-o sarcina usoara! ma bucur mult pt vestile din partea ta.va pupam
mamacita,am reusit sa vad retroactiv 2 fratiori incantatori. alex s-a schimbat mult,s-a maturizat,arata mare si serios.e un frumos.iar anabela nu pare defel a avaea -1,5 luni. e o delicata si atat de dulce ca m-a luat dorul de bebe mic.
zuzu ti-am admirat frumosii.sofi' e delicioasa.bine,nici bubu nu-i mai prejos.
cenia, m-am amuzat cu crazy 2, la fel si cu replicile Evei.excelent!nu va suparati pe mine,ma amuza la nivelul haz de necaz.
ligia,l-am vazut si pe raduc,dar poze mai vechi. adevarat ardelean! imi place de mor. pune si tu foto mai recente. contribu si eu la strigarea pozelor din partea roxanei.
andruzza....absolut fermecatori. nu am cuvinte mai multe!
nu va suparati daca am omis pe cineva....

operatiunea pampers.am inceput-o la 2 ani si ceva, 2 luni a functionat cu defecarea de dimineata si .....restul in pampers.la un moment dat a refuzat sa mai faca altundeva decat in pampers.deci regres fata de cele 2 luni in care reusise sa foloseasca wc-ul.si atunci am decis sa ignoram problema(adica s-o ignoram fata de el,sa nu devina un motiv de stres,speculeaza imediat orice efort de-al nostru,chiar daca nu-l facem explicit)asa incat,ne-am "setat" si noi pe ne-stresarea copilului. si l-am lasat in pace 8 luni.total.total. nu i-am zis niciodata ca nu se face in pampers,nu i-am atras atentia ca ar trebui folosit wc-ul...nimic de genu'.i-am dat o pauza.pana acu' 1 luna -1 luna jumate' l-am pus in tema(cam cu o saptamana inainte) ca-i mare si ca vom renunta la pampers. frumos, spus cu calm dar categoric.avand in vedere ca subiectul asta nu mai era de actualitate,a luat-o ca atare. si asta am facut. intr-o dimineaza i-am pus chiloti. si l-am instruit ca daca are "nevoi" sa ne anunte si mergem la wc. asa a facut. fara nici un incident. absolut niciunu'. cred c-a avut destula vreme sa se pregateasca psihic pt asta. si i-am mai promis,in momentul in care l-am prevenit ca vom renunta la pampers,i-am promis de banii de pampers oua cu surprize. pe care le-a primit,evident.
cam asta a fost la noi. la amiaza inca-i punem,desi la gradi l-au lasat fara si n-a avut incidente. iar noaptea ii punem intotdeauna.

cam asta e operatiunea pampers. mie mi-a fost mai greu,in astea 8 luni in care l-am lasat in pace,mi-a fost mai greu sa explic fiecarui curios de ce copilul meu mai are pampers si de ce nu ma isterizez. dar am supravietuit.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Ma bucur mult de tot sa va gasesc prezente pe topic!
rox, cenia, ligia, Ana, daria, zuzu, mamacita
Sigur vor aparea si celelalte mamici

Nu prea am timp acum sa scriu, o am pe Stefania mucioasa si ragusita, doarme doar in brate, tre' s-o plimb, e nervoasa din cauza nasucului infundat. Ne-a adus Rares saptamana trecuta o viroza si ne-a impartit la toti. Lui i-a trecut in 3 zile, dar de sambata a inceput Stefania cu muci. Iar eu ma laud, in continuare, cu o sinuzita cosmar, n-am scpat de ea nici cu antibiotic, nici cu leacuri babesti, nimic. Saptamana trecuta, rares fiind bolnav, a stat acasa. Astazi s-a dus la cresa sa ma pot ocupa de Stefi, sper sa-i treaca si ei repede. Diseara vine dr. s-o consulte.
La capitolul papersi noi am scapat de ei prin august, la modul ca pipi face la olita/wc. De kk se pare ca si el se desparte mai greu :) Eu n-am avut mare bataie de cap, el i-a vazut si copiat pe copii la cresa, nu l-am pus pana nu a cerut el. Andira, sa stii ca Rares s-a jucat o vreme cu olita, si-o punea palarie. Noaptea inca e cu pampers, nu ma simt ins tare sa ma trezesc sa-l pun la pipi, ma trezeste piticuta 1-2 ori pe noapte, suficient.
Laptele il bea inca din biberon, n-am incercat sa-l conving sa renunte. E tot pe Milumil. Problema este insa spalatul pe dinti. De 3-4 luni nu prea mai vrea sa il spal.
Altfl este un nazdravan + Uneori nu stiu cu ce sa-i mai ocup timpul. Tre sa aiba permanet preocupare, il intereseaza tot ce vede si aude. A invatat literele jucandu-se cu piesele de la scrabble, tot intreba asta ce esi vad ca le stieaproape pe toate, incearca sa citeasca silabisit. Este mare mester. Cum prinde ceva scule, cum demonteaza cate ceva, un scaun, o clanta sau ce-i mai trece prin cap. Si bucataria il pasioneaza!! :) Cand vrea sa gateasca e jale, face o mizerie, dar eu sunt fericita ca are preocupare. Asta toamna am zugravit, erau prea desenati peretii. O vreme n-a mai scris, apoi a inceput iar, la el in camera, acum in toata casa. L-am lasat si de data asta, decat s astau toata ziua cu gura pe el, am zis ca mai tragem o zugraveala si gata.
Ii place sa-i spun povesti, inventate de mine sau povestite dupa pozele din cartile de povesti. Pana acum nu prea avea rabdare sa-i citesc efectiv povestea, acum imi cere s-o citesc si sta sa asculte. Asta la somnul de pranz cand sta acasa, seara adoarme cu Bogdan.
Cautam gradinita, nu stiu daca va merge la stat sau privat, sa vedem cum si ce. Un loc la stat deja i-am gasit. Sa vina primavara sa incep cautarile. La cea de stat sunt si grupe step by step, dar din discutiile altor parinti nu prea stiu ce sa cred, unii sunt incantati, altii dezamagiti, tre' mers si vazut. Mai este timp!! La vara o sa stam la Campulung, deja R povesteste cum o sa mergem la pescuit :)
Am pus si ceva pozici noi:
http://community.webshots.com/album/562429373iFXutM
O sa mai povestesc :) Saptamana asta o sa mearga la cresa si am si eu timp mai mult. Cam 10-12 zile din luna merge acasa, restul acasa. Cand vrea se duce, cand nu stam impreuna.




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

scuzati eventualele greseli, nu mai am timp de citit si editat




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Andruzza Multa sanatate si tie si micutei! Bravo lui Rares pentru indemanare (hi, hi, demonteaza tot ce prinde ) si pentru silabiseala!

Daria mi-a placut metoda voastra Foarte eficienta! Mi-e teama insa s-o aplic la Ioana, mi-e frica ca iar refuza categoric si total sa mai faca... incerc s-o manipulez sa ia ea decizia, da' nu stiu daca imi va iesi ca-i isteata si capoasa

Ligia mi-ai dat o idee buna cu musli cu fructe, avem si noi asa ceva, dar nu o imbiasem pe Ioana cu el inca. O sa incerc, cu cereale accepta si ea lapte. Fulgi integrali nu a vrut, am incercat si eu. Fructe deshidratate mananca. Orez nu a mai mancat cred ca de 1 an, nu mai pun nici in mancare. Banana primeste foarte rar si numai dupa ce face kk in cantitati normale. Monitorizam burtica, cand e OK cu kk, e mititica, altfel e ca un balonas...

Mamacita ce mai faceti?

tuturor!

Roxana, Mariuca (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutare dragi mamici

Multumesc de intrebare, sarcina decurge bine, va fi fetita, o va chema Naomi. Da din picioare ceva de speriat, cred ca uterul e mai moale si de asta simt asa.

vreau sa raportez si eu o constipatie in urma bataii aplicate cu palma la funduletul gol, simbata. M-a enervat ingrozitor caci a rams fara chilot maxim 4 minute a fugit in baie a facut caa pe jos apoi a imprastiat pe covor in dormitor si deja venea spre living cu hirtia igienica in mina sa il stergem!

cred ca va imaginati ce fata am facut sa string atitea bile de excremente, pete . va dau voie sa rideti, dar avam o privire la el de ziceai ca il maninc.

a plins bine si i-am explicat de nu stiu cite ori unde trebuie sa faca. duminica nu a facut nimic, desi l-am pus, luni a inceput sa plinga si a facut extrem de greu.

el are o pozitie preferata sta aplecat la 90 grade adica pe masa sau pe canapea.

azi raportam prima zi fara incidente. uau! dar nu zice ca ar face ci doar: "Au! Au!" ca nu stim ce il doare! apoi mi-am dat seama ca vrea sa faca la oala si totusi daca il intrebi zice: "nu pipi!" "nu oala"

complicata operatiune, scuzati amanuntele.

Ligia: la noi e cald 15C mereu soare.

si noi punem pampers "cool alert" cind iesim afara, noaptea pun normal ca face uneori mult, alteori deloc.
deci ne chinuim de o luna e foarte mult, deja am terminat odorizantul de mocheta!

acum ii place afara sta mult dar cu mami sau tati. sper sa capete mai mult curaj. mi-am plantat o floare si azi o calca in picioare.
de asta am optat pt gazon si mai putin flori sa aiba unde sa alerge!

cam astea fiind zise va las.

sper sa am vesti bune in continuare. azi nu imi venea sa cred in magazin a inceout sa zica "au au" l-a dus taica-su la baie si s-a tinut pina acolo desi era departe! ce mare victorie a puiului mamei, incit cioara trebuie sa trimbiteze peste tot cit de nemaipomenit e fiul ei! hi hi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

La multi ani Alexandru!! Sa ai viata lunga si frumoasa, sa fii fericit!!

nino



mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana71 spune:

Buna,

La multi ani, Alexandru!!! (cu scuze pentru intarziere)
Sa cresti mare, sanatos, frumos si sa ai parte numai de bucurii! Nino, sa-ti traiasca baiatul!!

Zuzu, ti-am admirat copilasii in filmulet! Ce haioasa e Sofia si ce plin de importanta e Bubu! Ai doi copii superbi!

Andruzza, ce mester desavarsit ai in casa! Am vazut ca are aptitudini si la bucatarie! Pe mine, recunosc, nu prea ma tin nervii s-o las pe Eva sa se joace la bucatarie (desi tare mult ar dori) - dar e dezastru dupa aia....Ai copii foarte frumosi! Am ramas uimita de cat a crescut Stefania!Sper ca v-ati facut deja bine si ati scapat de viroza!

Cenia, sarcina usoara in continuare! Intr-adevar complicata operatiune olita asta! Si Eva cand face caca nu spune ca face ci doar ca "ma doare burta" dar o spune cu o tonalitate de-mi dau seama imediat ca trebuie pusa pe olita.

Rrox, felicitari Mariucai pentru premiile de la Itsy Bitsy! Noi ascultam doar in masina programul asta. Wow!!! scrie poezii! M-ai dat gata! Felicitari micutei poete! Victor n-are nicio treaba cu partea asta"umanista". In continuare e fascinat doar de transformer-i (a invatat si un cantecel in japoneza , gasit pe net, legat de robotii astia obsedanti).

Ligia, felicitari micutului poliglot! Cred ca e tare haios!

Hai ca trebuie sa intru intr-o sedinta! Mai revin!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

am intrat putin de tot sa multumesc de urari, toate cele bune va dorim si voua.

va pup si sper sa reusesc sa imi fac timp sa detaliez noutati despre alex.

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Dragelor, am o intrebare scurta si urgenta: lucreaza cineva in HR?
As avea nevoie de niste sfaturi, si nu pot sa apelez la HR-ul nostru, de la firma, din motive obiective. :)

Multumesc!

Mergi la inceput